Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρωτες παρατηρήσεις:

 

α) Το wifi στα 25- 30 μετρα στη ευθεία πιάνει.

Όταν στρίβω και μπαίνω σε δωμάτιο τέλος.

 

β) Όταν τελειώνει μιά κλήση στο πάνω μέρος της οθόνης το χρώμα αλλάζει και είναι πορτοκαλοκίτρινο.

Κρατάει ελάχιστα πρέπει να δώσεις προσοχή.

 

γ) Η μπαταρία με μία φόρτιση κράτησε μιά μέρα σχεδον αλλα είναι ακόμα νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

α) Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και τους οδηγούς που γράψατε για root!

β) Καλό θα ήταν να συνεχίσουμε την κουβέντα περί ρουτ στο Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S II (που μάλλον δεν γνωρίζαμε πολλοί την ύπαρξη του μέχρι τώρα :) )

Link to comment
Share on other sites

Όποιος είναι root και θέλει να κάνει video chat με το google talk (gtalk) απλά το κατεβάζει από εδώ!

Ευχαριστούμε Paul! :)

Το δοκίμασα με φίλο (εγώ πισί αυτός sgs2) και δούλεψε κομπλέ!

Σε λίγο θα κάνω ρουτ και θα δοκιμάσουμε κινητό-σε-κινητό.

 

στην πρωτη φορτιση πρεπει να ειναι κλειστο το κινητο ή δεν παιζει ρολο ?

πως βλεπω τι κερνελ εχω ?

 

Δεν παίζει πολύ ρόλο. Οι οδηγίες είναι πως καλό είναι να κάνεις κανά δυο κύκλους φορτίσεων. Δηλαδή φουλ φόρτιση και φουλ ξεφόρτισμα. Αλλά μην το παρακάνεις. Γενικά δεν πρέπει να αφήνεις το κινητό να πέφτει χαμηλά. Κάτω από 10-20% της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς καταφέρει να τρέξει στο S2 το Navigon; Τρέχει κανονικά; Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

παιδια γιατι καποιες εφαρμογες που κατεβασα απο το market αποθηκευονται στη μνημη της συστηματος που ειναι 2gb και καποιες αλλες στην συσκευη αποθηκευσης usb?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος κι εδω, για δευτερη φορα, του νεου γαλαξια. Ο,τι εχουμε πει ισχυει, το καλυτερο hardware της αγορας κι ενα πολυ καλοδουλεμενο λογισμικο απο τη samsung, ακομα και στις πρωτες εκδοσεις του.

Το μονο μειον τα μετριοτατα πλαστικα του (το εχω θιξει αρκετες φορες το θεμα, ειναι προσωπικη μου αποψη και μετα απο 2 συσκευες που πληρωσα μπορω να εχω και το δικαιωμα να μη χαρακτηριστω... apple fanboy - ευτυχως που το καπακι εχει 750 clips και διασφαλιζεται τουλαχιστον η απουσια τριγμων).

Περα απο την πλακα, κι εχοντας δει και τελικη εκδοση htc sensation, η διαφορα στην αποδοση ειναι η μερα με τη νυχτα. Καλα θα κανει η HTC να διορθωσει με μια καλη αναβαθμιση τα κακως κειμενα, γιατι ετσι οπως ειναι τωρα, με το επικειμενο release απο τη βοντα, δεν ειναι ο,τι καλυτερο.

Επανερχομενοι στο galaxy s 2, αυτο που θελω να δω ειναι τι συμβαινει με τη μπαταρια, η οποια φαινεται μετα απο μια μερα χρησης να ειναι ο,τι καλυτερο εχω δει σε android και -χωρις υπερβολη- να αγγιζει αυτη του iphone 4. Μετα απο μερικες μερες θα μπορω να εκφερω με βεβαιοτητα την αποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να δω το ποσοστο της μπαταριας ?

 

Settings > About > δεύτερη επιλογή που λέει system status.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το usb oN the Go δεν το καταφερα να δουλεψει.. :(

Εχω ετουτο.. εκτος και αν δεν ειναι συμβατη η συσκευη! :confused::confused:

 

α και κατι αλλο.. παρατηρησα οτι ο φορτηστης του ειναι 0,75 Α.. αν το φορτιζω με του αυτοκινητου οταν ειμαι στο αμαξι που ειναι 1Α θα εχω θεμα λετε?

επισης, το desire που ειχα το φορτιζα και απο ενα Νοκια που εβγαζε 1,2 Α παρολλο που ο original εβγαζε 1Α, και δεν ειχα ποτε καποιο προβλημα..

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς καταφέρει να τρέξει στο S2 το Navigon? Τρέχει κανονικά?

 

Γιωργο εδω δεν ειναι iphone, θελει ψαξιμο, χρονο, σπασιμο νευρων κλπ κλπ κι οταν το στησεις θα εισαι οκ.

Παντως, ειναι η μοναδικη android συσκευη που περασε απο τα χερια μου, που σκεφτομαι για καποιο διαστημα να μη ρουταρω καν - δουλευει υποδειγματικα καλα και προτιμω να την εχω "καθαρη" (ακομα και το 4αρι jailbroken, με τα απαραιτητα cydia tweaks αρχισε να κανει τσαλιμακια - σε σταθεροτητα, αυτονομια. Εδω ειναι χαρακτηριστικη η πληροτητα και δε χρειαζεται -σε πρωτη φαση- κατι αλλο.

Τελος, να προτεινω τον εξυπηρετικοτατο Νικο του extreme-mobile.gr, που με εξυπηρετησε φιλικα και αμεσα για θηκες - screen protectors (σημερα παρελαβε και screen protectors).

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου στείλει μέσω Pm link που θα βρω προγράμματα πλοήγησης

Έχει κανείς καταφέρει να τρέξει στο S2 το Navigon? Τρέχει κανονικά?

 

Καλησπέρα σου, το να μιλάμε για σπασμένες εφαρμογές - που αυτό εννοείς φαντάζομαι - απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ

Και τέλος μπορείς να κάνεις τροποποιήση στο μήνυμα σου χωρίς να γράφεις επαναλαμβανόμενα μηνύματα.

 

@v@gelis Με όλο τον σεβασμό διαφωνώ με αυτό που λες, όταν κάνεις root δεν συνεπάγεται αυτόματα οτι θα καταστρέψεις και τη συσκευή.

Πχ. Titanium Backup και πλέον μπορείς να παίζεις παιχνίδια που χρειάζονται Tegra επεξεργαστή. :)

:offtopic:

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σου, το να μιλάμε για σπασμένες εφαρμογές - που αυτό εννοείς φαντάζομαι - απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ

Και τέλος μπορείς να κάνεις τροποποιήση στο μήνυμα σου χωρίς να γράφεις επαναλαμβανόμενα μηνύματα.

 

@v@gelis Με όλο τον σεβασμό διαφωνώ με αυτό που λες, όταν κάνεις root δεν συνεπάγεται αυτόματα οτι θα καταστρέψεις και τη συσκευή.

Πχ. Titanium Backup και πλέον μπορείς να παίζεις παιχνίδια που χρειάζονται Tegra επεξεργαστή. :)

:offtopic:

 

Δε λέει αυτό απλά λέει ότι δεν είναι απαραίτητο μιας και δε του λείπει τίποτα αναγκαίο.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

παιδια οσο και αν εψαξα δεν βρηκα λυση....δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιες εφαρμογες που κατεβασα απο το μαρκετ αποθηκευονται στη μνημη του συστηματο και καποιες στη μνημη usb....

υπαρχει τροπος να τις μεταφερω ολες στη μνημη usb η εστω αν υπαρχει τρπος να μπορω να βαλω σαν προεπιλογη την μνημη usb ωστε να αποθηκευονται ολες εκει για να μην γεμιζει η μνημη του συστηματος...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

παιδια οσο και αν εψαξα δεν βρηκα λυση....δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιες εφαρμογες που κατεβασα απο το μαρκετ αποθηκευονται στη μνημη του συστηματο και καποιες στη μνημη usb....

υπαρχει τροπος να τις μεταφερω ολες στη μνημη usb η εστω αν υπαρχει τρπος να μπορω να βαλω σαν προεπιλογη την μνημη usb ωστε να αποθηκευονται ολες εκει για να μην γεμιζει η μνημη του συστηματος...

 

Κάνεις λάθος, στη μνήμη USB δεν αποθηκεύονται εφαρμογές, αλλά επί μέρους αρχεία που είτε χρειάζεται, είτε αποθηκεύει η εφαρμογή.

ΠΧ. Μια εφαρμογή όπως το tapatalk θα σώσει εκεί τις εικόνες, ένα παιχνίδι από Gameloft θα σώσει εκεί 300-500mb για διάφορες πίστες/γραφικά.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Είχα ποστάρει κάποτε ένα βίντεο (που είχα κάνει εγώ) για το οποίο δέχτηκα πολύ κριτική το οποίο έδειχνε το αυτονόητο για το πως να βγάζεις το καπάκι του Optimus 2X με ασφάλεια :Ρ

 

Εδώ νομίζω όντως χρειάζονται κάποιες συμβουλές. Κάθε φορά (3 φορές χρειάστηκε) που βγάζω το καπάκι του ΙΙ νομίζω πως θα το σπάσω. Ή ότι κάθε φορά το χαλάω σιγά σιγά και κάνει κούρμπα.

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος, στη μνήμη USB δεν αποθηκεύονται εφαρμογές, αλλά επί μέρους αρχεία που είτε χρειάζεται, είτε αποθηκεύει η εφαρμογή.

ΠΧ. Μια εφαρμογή όπως το tapatalk θα σώσει εκεί τις εικόνες, ένα παιχνίδι από Gameloft θα σώσει εκεί 300-500mb για διάφορες πίστες/γραφικά.

 

τοτε τα 2gb που ειναι η μνημη του συστηματος δεν ειναι παρα πολυ λιγα?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

τοτε τα 2gb που ειναι η μνημη του συστηματος δεν ειναι παρα πολυ λιγα?

Όχι.

 

@jastonas κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκτος απο το προγραμμα του android market που κανει calibrate battery και θελει root υπαρχει κατι αλλο χωρις να κανω root? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα μηνύματα που αφορούσαν root, μεταφέρθηκαν στο θέμα Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S II. Παρακαλώ όλους τους χρήστες της συσκευής, να χρησιμοποιούν το συγκεκριμένο θέμα για οτιδήποτε αφορά βελτιώσεις και αναβαθμίσεις του S II. Πολλοί ζητάτε από τους διαχειριστές να διατηρήσουν καθαρό το θέμα αλλά, είναι στο χέρι σας να κατευθύνετε τους αρχάριους χρήστες, στα σωστά θέματα που έχουν δημιουργηθεί για το GS2 αλλά και τα αντίστοιχα της ενότητας Android για οτιδήποτε αφορά το λειτουργικό γενικότερα και δεν έχει άμεση σχέση με το hardware του GS2. Με την δική σας βοήθεια, τα θέματα της συσκευής θα περιέχουν ουσιώδη και χρήσιμα ποστ και δεν θα επαναλαμβάνονται οι ίδιες ερωτήσεις. Edited by mirrorofsorrow
Link to comment
Share on other sites

 

@v@gelis Με όλο τον σεβασμό διαφωνώ με αυτό που λες, όταν κάνεις root δεν συνεπάγεται αυτόματα οτι θα καταστρέψεις και τη συσκευή.

Πχ. Titanium Backup και πλέον μπορείς να παίζεις παιχνίδια που χρειάζονται Tegra επεξεργαστή. :)

:offtopic:

 

Δεν ειπα οτι θα καταστρεψεις τη συσκευη. Εχω κανει απειρα ρουταρισματα και δεν εχω κανει φυσικα καμια ζημια. Αλλα πλεον εχω πειστει, πως αν απλα θελεις μια συσκευη, με την πληροτητα του S2, που να μην εχει κανενος ειδους modifications (για ψυχολογικους -και μη, πολλες φορες, λογους), τοτε το αφηνεις οπως ειναι ;)

 

 

Εδώ νομίζω όντως χρειάζονται κάποιες συμβουλές. Κάθε φορά (3 φορές χρειάστηκε) που βγάζω το καπάκι του ΙΙ νομίζω πως θα το σπάσω. Ή ότι κάθε φορά το χαλάω σιγά σιγά και κάνει κούρμπα.

Τι λέτε;

 

Τα φωναζω εγω εδω και καιρο, αλλα ποιος με ακουει :lol:

Χωρις πλακα, μη σε τρομαζει. Οι κορεατες αφου αποφασισαν να κρατησουν σωνει και καλα το βαρος χαμηλα, εβαλαν αυτο το "ελαστικο" υλικο για την υλοποιηση του καπακιου, για να μην εχει κινδυνο να καμπτεται μονιμα (και να κανει κουρμπα, οπως λες) και γενικα να χαλασει. Μη το φοβασαι, δεν προκειται να παθει κατι...

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι,

 

Σήμερα μου παραδώσανε το τηλέφωνο από το ΠΛΑΙΣΙΟ που το είχα παραγγείλει.

Απλά δε παίζεται, είναι ότι καλύτερο έχω πιάσει στα χέρια μου.

 

Αν μπορεί κάποιος ας μου πει πόση ώρα χρειάζεται ή ενδείκνυται να φορτιστεί για πρώτη φορά ?

 

Ευχαριστώ.

 

Μπορεις να μας πεις τι περιεχει η συσκευασια και αν ειναι ελληνικοτατο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω το usb oN the Go δεν το καταφερα να δουλεψει.. :(

Εχω ετουτο.. εκτος και αν δεν ειναι συμβατη η συσκευη! :confused::confused:

 

Δε φταίει η συσκευή, φταίει ο αντάπτορας...

 

Παρόλο που ο τύπος του είναι σωστός (micro usb-b male -> usb a female) αν παρατηρήσεις δε γράφει πουθενά ότι είναι για otg.

 

Οι otg έχουν συγκεκριμένη συνδεσμολογία που προφανώς δεν την έχουν κάνει σε αυτόν. Χρησιμοποιούν και άλλο ένα πινάκι που δε χρησιμοποιείται συνήθως. Αν πάρεις κάτι ανάλογο που είναι φτιαγμένο για χρήση otg θα κάνει.

πχ αρκετοί από το XDA έχουν επιβεβαιώσει ότι τους λειτουργεί αυτός

http://www.dealextreme.com/p/micro-usb-on-the-go-host-otg-adapter-pair-50774

 

οπότε προσέξτε ο αντάπτορας που θα πάρετε να είναι του κατάλληλου τύπου και να γράφει ξεκάθαρα ότι προορίζεται για χρήση usb otg.

 

Επανερχομενοι στο galaxy s 2, αυτο που θελω να δω ειναι τι συμβαινει με τη μπαταρια, η οποια φαινεται μετα απο μια μερα χρησης να ειναι ο,τι καλυτερο εχω δει σε android και -χωρις υπερβολη- να αγγιζει αυτη του iphone 4. Μετα απο μερικες μερες θα μπορω να εκφερω με βεβαιοτητα την αποψη μου.

 

Το ζήτημα της αυτονομίας είναι μεγάλο σίριαλ... με πολλούς κύκλους επεισοδίων... κάτι σαν το fringe που ενώ όλοι είναι ίδιοι, επειδή είναι από διαφορετικά σύμπαντα διαφέρουν... :p Έτσι λοιπόν φαίνεται ότι υπάρχουν και συσκευές SGS2 από διαφορετικά σύμπαντα :lol: :lol: (η πλάκα είναι ότι κάτι ανάλογο συμβαίνει και στα SGS1 με την 2.3.3 :wacko:)

 

Πάντως ο DocRambone που είχε πολύ έντονο πρόβλημα στη συσκευή του (SGS2), αφού ξέσκισε τη συσκευή με όλους τους δυνατούς τρόπους του και δοκίμασε ό,τι "fix" κυκλοφορεί, κατέληξε ότι το δικό του έντονο πρόβλημα στην αυτονομία οφειλόταν κυρίως στην επικοινωνία της συσκευής με το ρουτερ του. Αλλάζοντας ρουτερ το πρόβλημά του μειώθηκε κατά πολύ, αλλά δεν εξαφανίστηκε. Δηλαδή απ' όσο κατάλαβα κι αυτός πιστεύει ότι ίσως είναι και θέμα 2.3.3 και όχι μόνο Samsung, και οριστική λύση να δοθεί με μια επόμενη αναβάθμιση στην 2.3.4

 

Πάντως αν έχεις την ευ καίρια δοκίμασε τη συσκευή με όσα περισσότερα ρουτερ μπορείς (και σε g και σε n) και δες αν αλλάζει κάτι και στην αυτονομία, αλλά και στην καλή ή όχι λήψη σήματος. Από όλα αυτά που διαβάζω μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι πέρα από το ζήτημα του android 2.3.3 (αν υπάρχει), σίγουρα υπάρχει και κάποιο ζήτημα wifi bug, καθαρά από μεριά Samsung...

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

τοτε τα 2gb που ειναι η μνημη του συστηματος δεν ειναι παρα πολυ λιγα?

 

Για ποια μνήμη 2GB λες;

Το SGS2 εχει 1GB RAM και 16 GB εσωτερική μνήμη "δίσκο".

Edited by BlopERdroM

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

...από τα οποία 16GB, τα 2GB χρησιμοποιούνται σαν internal memory/installation space για apps και διαθέτει στον χρήστη ~12GB για προσωπική χρήση.
Όχι.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...