Jump to content

[Εφαρμογή] tMetrics


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

tMetrics v1.0

 

Το tMetrics είναι ένα πρόγραμμα το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να μετρήσουμε την ταχύτητα του τηλεφώνου.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Τα αποτελέσματα που εξάγονται είναι ενδεικτικά και δεν αποτελούν σημείο αναφοράς, όπως άλλωστε και όλα τα προγράμματα του είδους.

 

Επιλογές:

 

Ταχύτητα Kernel

Με την επιλογή γίνεται μέτρηση του kernel που χρησιμοποιεί το τηλέφωνο. Μετράει δηλαδή τη συνδυασμένη απόδοση τόσο του λογισμικού όσο και του υλικού του κινητού τηλεφώνου.

 

Ταχύτητα CPU

Με την επιλογή αυτή γίνεται μέτρηση της ταχύτητας του επεξεργαστή.

 

Οι δύο παραπάνω μετρήσεις δίνουν αποτελέσματα σε MFLOPS και MIPS.

 

MFLOPS: (Million Floating Point Operations Per Second-Εκατομμύρια λειτουργίες κινητής υποδιαστολής ανά δευτερόλεπτο). Το πρόγραμμα εκτελεί μια σειρά από πράξεις κινητής υποδιαστολής και ανάλογα με το χρόνο που απαιτείται εξάγεται το αποτέλεσμα. Στο σημείο αυτό πρέπει να τονιστεί ότι τα αποτελέσματα που δίνει το πρόγραμμα είναι συγκρίσιμα μόνο αν εκτελεστεί το ίδιο πρόγραμμα σε άλλη συσκευή. Ακριβώς αυτό βεβαίως ισχύει για όλα τα μετροπρογράμματα.

 

MIPS: (Million Instructions Per Second-Εκατομμύρια εντολών ανά δευτερόλεπτο). Το πρόγραμμα εκτελεί μια σειρά εντολών κι ανάλογα με το χρονικό διάστημα που απαιτείται για την εκτέλεσή τους εξάγεται το αποτέλεσμα. Πρέπει επίσης να τονιστεί ότι τα αποτελέσματα που δίνονται είναι συγκρίσιμα μόνο αν ίδιο πρόγραμμα εκτελεστεί σε άλλη συσκευή. Σημαντική παράμετρος η οποία παίζει καθοριστικό ρόλο για το αποτέλεσμα είναι η ελεύθερη ποσότητα μνήμης RAM καθώς και η συνολική ποσότητα και ταχύτητα αυτής, διότι ο επεξεργαστής σ’ αυτή την περίπτωση ενεργεί σε συνδυασμό με τη μνήμη.

 

Εύρεση π (3,14)

Η εύρεση του π γίνεται με τη χρήση του τύπου του John Wallis

Με τη χρήση της παραπάνω εξίσωσης μπορούμε να προσδιορίσουμε με μεγάλη ακρίβεια το π. Ο χρόνος που απαιτείται για να υπολογίσει το τηλέφωνο την ακρίβεια 11 δεκαδικών ψηφίων είναι αυτό που εξάγεται ως αποτέλεσμα του προγράμματος. Εδώ επέλεξα να εμφανίζεται μόνο ο χρόνος και όχι MFLOPS ή MIPS. Από όλα τα αποτελέσματα που δίνει το πρόγραμμα αυτό είναι το ασφαλέστερο για την εξαγωγή συμπερασμάτων.

 

 

Απόκριση συσκευής

Εδώ έχουμε να κάνουμε με μια μέτρηση της ταχύτητας του τηλεφώνου που αφορά το σύνολο των παραγόντων που το απαρτίζουν. Μετράει τη συνολική ταχύτητα από τη στιγμή που θα ακουμπήσουμε την οθόνη αφής μέχρι την εμφάνιση του αποτελέσματος. Εκτελείται μια απλή μαθηματική πράξη στην οποία λαμβάνουν μέρος τόσο η CPU όσο και η RAM αλλά και ο Kernel. Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει και η ίδια η οθόνη αφής.

 

 

Για την απλοποίηση των πραγμάτων έχω φτιάξει έναν αυθαίρετο συντελεστή, τον theta (θ), ο οποίος λαμβάνοντας υπόψη το σύνολο των εκτελούμενων τεστ κάθε φορά δίνει ένα αποτέλεσμα με δυο δεκαδικά ψηφία το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ενδεικτικά για σύγκριση. Όσο μεγαλύτερος είναι ο συντελεστής τόσο καλύτερα.

 

Screen shots: (Από emulator)

 

http://teleytaios.files.wordpress.com/2011/04/tmetrics1.png?w=320&h=480 http://teleytaios.files.wordpress.com/2011/04/tmetrics2.png?w=320&h=480 http://teleytaios.files.wordpress.com/2011/04/tmetrics3.png?w=320&h=480

 

Μπορείτε να το κατεβάσετε κάνοντας κλικ εδώ.

 

QR

http://teleytaios.files.wordpress.com/2011/04/chart1.png?w=230&h=230

 

Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Με συσκευή Samsung Galaxy 3 οι μετρήσεις μου είναι:

 

Μετρηση ταχυτητας Cpu

Συντελεστης theta 0.39

Αποτελεσματα

6.079 MFLOPS

8.433 MIPS

Ολοκληρωση 12.968 sec

 

Μετρηση ταχυτητας Kernel

Συντελεστης theta 0.56

Αποτελεσματα

5.727 MFLOPS

12.30 MIPS

Ολοκληρωση 5.991 sec

 

π 3.14

Συντελεστης theta 0,32

ολοκλήρωση 22,834 sec

 

Απόκριση

Συντελεστης theta 3.82

0,22 sec

 

ROM: 4.1 Non OC Kyrillos

CPU 667 MHZ

 

Περιμένω συγκρίσεις... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Πλέον με ένα κουμπί γίνονται όλες οι μετρήσεις, με εξαίρεση βέβαια την απόκριση της συσκευής που απαιτεί να πατήσετε το κουμπί για να ξεκινήσει η μέτρηση.

Μπορείτε να το κατεβάσετε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

:p

HTC desire

Oxygen rom 2.3.4

thalamus latest kernel

 

cpu:

theta: 0.71

18.961 mflops

27.624 mips

time: 4.085"

 

Kernel:

theta: 0.74

9.917 mflops

14.749 mips

time: 1.477"

 

π 3.14

theta 0.47

time: 8.366"

 

αποκριση:

theta 5.12

0.006"

Link to comment
Share on other sites

:p

HTC desire

Oxygen rom 2.3.4

thalamus latest kernel

 

cpu:

theta: 0.71

18.961 mflops

27.624 mips

time: 4.085"

 

Kernel:

theta: 0.74

9.917 mflops

14.749 mips

time: 1.477"

 

π 3.14

theta 0.47

time: 8.366"

 

αποκριση:

theta 5.12

0.006"

 

Πολύ καλά. Σκέψου ότι το μαμίσιο DESIRE πιάνει γύρω στα 7.00 MFLOPS στη CPU! :cool:

Πολύ καλή αυτή η ROM.

Link to comment
Share on other sites

μετα το ξανακανα μονο της cpu και επιασε 20 νομιζω :O

 

Κοίτα να δεις. Κάθε φορά που το κάνεις θα έχεις ελαφρώς διαφορετικά αποτελέσματα διότι σε κάθε δεδομένη χρονική στιγμή ο επεξεργαστής μπορεί να εκτελεί κάποια διεργασία ή μπορεί να έχεις φορτώσει κάτι στη RAM κι απλώς να σε καθυστερεί. Η καλύτερη λύση για να δεις με τη μεγαλύτερη προσέγγιση το αποτέλεσμα είναι να αδειάσεις τη RAΜ και να σταματήσεις όσες διεργασίες δεν είναι απαραίτητες και να το κάνεις. ΟΚ?

 

Πάντως και το 20 είναι πάρα πολύ καλό! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις έκανα το test με starburst 1.3.2 στο Desire μου και μου έβγαλε.....

 

Ταχύτητα Kernel :

Συντελεστή Theta : 0.83

MFLOPS : 12.376

MIPS : 15.163

 

Ταχύτητα CPU :

Συντελεστής theta : 0.91

MFLOPS : 23.855

MIPS : 43.478 ..............:happy:

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις έκανα το test με starburst 1.3.2 στο Desire μου και μου έβγαλε.....

 

Ταχύτητα Kernel :

Συντελεστή Theta : 0.83

MFLOPS : 12.376

MIPS : 15.163

 

Ταχύτητα CPU :

Συντελεστής theta : 0.91

MFLOPS : 23.855

MIPS : 43.478 ..............:happy:

 

Πάρα πολύ καλές οι επιδόσεις της συσκευής σου. Μπράβο! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα ήταν καλό να συνεχίζαμε εδώ με τα αποτελέσματα από την εφαρμογή και να μείνουμε εδώ με τα της εφαρμογής. Βέβαια αν αυτό βοηθάει τον developer, θεωρήστε άκυρο το σχόλιό μου :p
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα ήταν καλό να συνεχίζαμε εδώ με τα αποτελέσματα από την εφαρμογή και να μείνουμε εδώ με τα της εφαρμογής. Βέβαια αν αυτό βοηθάει τον developer, θεωρήστε άκυρο το σχόλιό μου :p

 

Villis, έχω αρχίσει και συγκεντρώνω στοιχεία για τις επιδόσεις τηλεφώνων και ίσως θα ήταν σκόπιμο να συνεχίσουν να αναρτούν τις επιδόσεις εδώ, εκτός βέβαια κι αν γίνεται κατάχρηση του χώρου.

 

Το πιο γρήγορο μέχρι στιγμής είναι ένα LG Optimus 2X με 41.254 MFLOPS.

 

Σε κάθε περίπτωση, επειδή από τα στοιχεία που έχω μέχρι στιγμής συγκεντρώσει, μπορώ να βοηθήσω όποιον θέλει να αυξήσει τις επιδόσεις του κινητού του. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν είναι κατάχρηση του χώρου! Το αντίθετο μάλιστα ;)

Απλά μη γνωρίζοντας επακριβώς εάν τα σχόλια βοηθούν στην περαιτέρω ανάπτυξη της εφαρμογής ανέφερα το άλλο thread. Απ'τη στιγμή που τα σχόλια σε βοηθάνε να βγάλεις χρήσιμα συμπεράσματα είναι παραπάνω από καλοδεχούμενα (γι'αυτό εξάλλου έγραψα και το "Βέβαια αν αυτό βοηθάει τον developer, θεωρήστε άκυρο το σχόλιό μου")! :)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ καλο app.

Kernel>theta: 0.61

6.878 MFLOPS

12.953 MIPS

Χρονος: 2,779 sec

 

CPU> theta: 0.49 (αλλες φορες πιανω 0.54, αλλαζει σε καθε τεστ)

9.608 MFLOPS

16.892 MIPS

Χρονος: 7,572 sec

 

π>theta: 0.34

Χρόνος 19,06 sec

 

Απόκριση¨0,013

Είναι καλα? 672mhz Zte Blade Gen1 SS RLS5

 

Μια ερωτηση. Οταν δοκιμαζετε διαφορες συχνοτητες, για πόση ωρα αφήνετε το stress test?

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ καλο app.

Kernel>theta: 0.61

6.878 MFLOPS

12.953 MIPS

Χρονος: 2,779 sec

 

CPU> theta: 0.49 (αλλες φορες πιανω 0.54, αλλαζει σε καθε τεστ)

9.608 MFLOPS

16.892 MIPS

Χρονος: 7,572 sec

 

π>theta: 0.34

Χρόνος 19,06 sec

 

Απόκριση¨0,013

Είναι καλα? 672mhz Zte Blade Gen1 SS RLS5

 

Μια ερωτηση. Οταν δοκιμαζετε διαφορες συχνοτητες, για πόση ωρα αφήνετε το stress test?

 

maldino, οι επιδόσεις αυτές είναι οι καλύτερες που έχω δει μέχρι στιγμής για το Blade. Πάρα πολύ καλή η ρομ σου. Και τα Mflops της CPU αλλά και η ταχύτητα υπολογισμού του π είναι πραγματικά εντυπωσιακές για το τηλέφωνό σου. :D

 

Το stress τεστ διαφέρει από cpu σε cpu. Μπορεί να διαρκέσει από μερικά δευτερόλεπτα μέχρι και μερικά λεπτά. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εκανα με το stress test του setcpu. Το αφησα περιπου 10 λεπτα και μετα βγηκα με καθολου errors. Δεν εχω δοκιμασει quadrant και αλλα benches. Πειτε μου ποια benches κανετε να κανω και γω! :p

Ίσως να πηγαινει και παραπανω και να βγει διαμαντακι :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εκανα με το stress test του setcpu. Το αφησα περιπου 10 λεπτα και μετα βγηκα με καθολου errors. Δεν εχω δοκιμασει quadrant και αλλα benches. Πειτε μου ποια benches κανετε να κανω και γω! :p

Ίσως να πηγαινει και παραπανω και να βγει διαμαντακι :D

 

Μπορείς να κάνεις τεστ στο κινητό σου με διάφορα προγράμματα, όπως το quadrant που αναφέρεις ή το linpack ή άλλα που κυκλοφορούν.

 

Πρόσεξε όμως μια λεπτομέρεια. Καθένα από τα προγράμματα αυτά δίνει αποτελέσματα που είναι συγκρίσιμα μόνο αν εκτελεστούν τα ίδια σε άλλο τηλέφωνο. Δηλαδή το linpack για παράδειγμα θα σου δώσει κάποια MFLOPS τα οποία δεν μπορείς να τα συγκρίνεις με τα MFLOPS που δίνει το δικό μου πρόγραμμα. Επίσης να ξέρεις ότι όλα τα μετροπρογράμματα δίνουν αποτελέσματα απλώς ενδεικτικά. Δεν είναι απόλυτα τα νούμερα και μπορεί να διαφέρουν ακόμα και στην ίδια συσκευή με το ίδιο πρόγραμμα. Οπότε μην γίνει αυτοσκοπός η επίτευξη των καλύτερων αποτελεσμάτων, έτσι; Απλώς, όταν περνάμε ένα καινούριο kernel ή μια νέα ROM που ισχυρίζεται ότι είναι πιο γρήγορη από την παλιά, μπορούμε να τρέξουμε κάποιο τέτοιο πρόγραμμα για να διαπιστώσουμε αν πράγματι είναι έτσι σε σχέση πάντα με την παλιά που είχαμε. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μετρηση ταχυτητας Cpu

Συντελεστης theta 0.85

Αποτελεσματα

23.041 MFLOPS

37.003 MIPS

Ολοκληρωση 3.251 sec

 

Μετρηση ταχυτητας Kernel

Συντελεστης theta 0.79

Αποτελεσματα

20.903 MFLOPS

34.188 MIPS

Ολοκληρωση 3.562 sec

 

π 3.14

Συντελεστης theta 0,50

ολοκλήρωση 7.5 sec

 

Απόκριση

Συντελεστης theta 5.12

0,006 sec

 

Xperia Arc!

Edited by x-STR
Έκανα Reboot και το ξαναδοκίμασα!
1998 - 2020: Ericsson T18, Ericsson GA318, Panasonic GD30, Panasonic GD95, Siemens M35i, Siemens S35, Siemens S45i, Siemens S55, Siemens ST60, Siemens SX1, SE K700i, SE K750i, Nokia 6670, Nokia 6680, Qtek S200, SEK8000i, SE C905, SE Xperia Arc, Xperia Z1, Xperia Z2, Xperia XZ1 dual, XZ2, Xiaomi 10T Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...