Jump to content

Sense HD rom's.


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 812
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να κανω μια ερωτησουλα , οταν κανουμε update ROM απο μια version σε μια κανουργια π.χ εχω την InsertCoin STOCK v17 και συντομα βγαινει η 18 , πρεπει να να κανω τα γνωστα WIPES ή την περναω απο πανω οπως ειναι ??

 

δεν υπάρχει στάνταρ απάντηση στην ερώτηση σου, γι αυτό καλύτερα να ενημερώνεσαι στο θέμα της ρομ που θέλεις να περάσεις. σε γενικές γραμμές πάντως αν η αναβάθμιση αφορά απλώς ένα μικρό fix και δεν έχει τεράστιες αλλαγές μπορεί να δουλέψει και χωρίς wipe ή τέλος πάντων με wipe cache partition και dalvik cache είσαι εντάξει, οπότε γλυτώνεις και το restore των εφαρμογών.

τις περισσότερες φορές πάντως οι "μάγειρες" προτείνουν full wipe ακόμα και αν δεν χρειάζεται για να είναι σίγουροι...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Βασικά είμαι την LeeDrOiD 3.0.4 αυτή τη στιγμή, αλλά ψήνομαι να δοκιμάσω και μία με Sense 2.1! Απλώς επειδή διαβάζω κάτι για CM7 HBoot και διάφορα τέτοια "περίεργα", δεν ήξερα αν μπορούσε να περαστεί η ROM στο κινητό μου...

 

Η αλήθεια είναι όμως ότι σε περίπτωση που κολλήσει κατά το flash-άρισμα δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω... :rolleyes:

Να φανταστώ επανεκκίνηση, boot σε Recovery κι από κει full wipe και πέρασμα κάποιας άλλης ROM;

 

Η insertcoin v17 A2sd που πέρασα μια χαρά περάστηκε σε εμένα με στοk Hboot και 2.5 clockwork.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Η insertcoin v17 A2sd που πέρασα μια χαρά περάστηκε σε εμένα με στοk Hboot και 2.5 clockwork.

 

εμενα η incertcoin παρολο που ειναι Α2sd δεν μου δουλεψε.. οι εφαρμογες εγκατασταθηκαν στο κινητο κ ειχα 2.3mb free! :lol::lol: μαλλον κατι πηγε στραβα αλλα δεν εκατσα να το ψαξω και μολις περασα την RCMixS_v1.1_A2SD+ :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εμενα η incertcoin παρολο που ειναι Α2sd δεν μου δουλεψε.. οι εφαρμογες εγκατασταθηκαν στο κινητο κ ειχα 2.3mb free! :lol::lol: μαλλον κατι πηγε στραβα αλλα δεν εκατσα να το ψαξω και μολις περασα την RCMixS_v1.1_A2SD+ :)

 

Πάντως αυτή η insertcoin 2.3 είναι σαφώς γρηγορότερη από τη froyo ιnsertcoin ,αν έχει και την ίδια σταθερότητα....Προς το παρών το μόνο πρόβλημα είναι ότι όταν συνδέεται σε ασύρματο δίκτυο αποσυνδέεται το bluetooth αλλά μικρό το κακό.Αυτό το έκανε ενίοτε και η Oxygen poy είχα πριν.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Από τα ξημερώματα είμαι με την RCMix S v1.1 Α2SD+.

Στην rom έχουν περαστεί καποιες εφαρμογές από το Sense 3.0 (SMS/MMS application, USB Menu, Sensation Live wallpaper, Task manager, 3.0 weather sounds) ενώ ΜΟΝΟ σ' αυτή την version (όχι στην 1.0) υπάρχει το Sense 3.0 Lockscreen (αυτό με το ring), με κουμπιά για αποδοχή/απόρριψη κλήσεων (σέρνεις το ανάλογο κουμπί μέσα στο ring), ενώ η ποιο σημαντική προσθήκη είναι η εγραφή video (720p).

Αυτό που προσπαθούσε ο Robocik να φτιάξει (και το πέτυχε), είναι να ενσωματώσει ένα script που στην ουσία είναι σαν μία δική του εφαρμογή backup/restore (δεν ξέρω αν υπάρχει σε άλλες, nonSense rom). Το μόνο που χρειάζεται κάποιος να κάνει (πριν κάνει full wipe και περάσει την καινούρια rom (δηλαδή όσο ακόμη είναι στην παλιά του), είναι να φτιάξει ένα φάκελο με όνομα Robocik στο root της sd card και μέσα σ' αυτόν ένα ακόμη με όνομα app.user. Χρησιμοποιώντας έναν file explorer που επιτρέπει την πρόσβαση στο root της συσκευής (σ' εμένα δούλεψε το Root Explorer) πηγαίνει στο data/app folder, επιλέγει όλα τα αρχεία (εφαρμογές ) και τα κάνει copy/paste μέσα στον φάκελο που έφτιαξε προηγουμένως (Robocik/app.user). Μόλις flashάρει την καινούρια rom και bootάρει, το script θα διαβάσει τις εφαρμογές που έβαλε ο χρήστης στο folder και θα τις κάνει αυτόματα install. :X:bow:

Επίσης στη rom έχει ενσωματωθεί και το Trackball2unlock (κάτι το οποίο μισώ, προσωπικά μου αρέσει το Trackball2wakeup, αλλά δεν μπορώ να κάτι κάτι να το αποτρέψω μιας και δεν έχω τις γνώσεις να το αλλάξω και ο cooker λέει ότι σε όλους αρέσει και δεν θέλει να κάνει 2 εκδόσεις μόνο και μόνο γι' αυτή τη λειτουργία :()

H rom από άποψη ταχύτητας κυμαίνεται στα προηγούμενα επίπεδα των RCMix rom (όσοι έχουν χρησιμοποιήσει γνωρίζουν).

 

Τώρα όσων αφορά την εσωτερική μνήμη (κυρίως για sakis697):

Στο 1ο boot το free internal memory ήταν 140Mb, ενώ δοκιμάζοντας να περάσω το data2whatever 0.4d script για να φορτώσω το 1Gb ext4 partition της sd card μου ως internal memory, δεν δούλεψε όπως στην v.09, λόγω των αλλαγών που έκανε ο Robocik. :this:

Το πρόβλημα όμως το έλυσα με τον εξής τρόπο:

Κατέβασα από το Market το Android Terminal Emulator και αφού το έτρεξα, έγραψα:

su

a2sd cachesd (η συσκευή bootαρε)

Ξαναέτρεξα το Terminal και έγραψα αυτή τη φορά:

su

a2sd datasd (η διαδικασία κράτησε περισσότερη ώρα από αυτή του a2sd cachesd) και η συσκευή bootαρε).

Μ' αυτόν τον τρόπο η εσωτερική παρέμεινε στα 140Mb (πριν κάνω την παραπάνω διαδικασία τα Mb έπεφταν πολύ αργά με τις εφαργογές που άρχισα να περνάω, λόγω του A2SD+), αλλά πλέον παραμένουν ως έχουν και αδειάζει το 1Gb τoυ ex4 partition που φαίνεται ως Α2SD storage, στο Quick System Info. :D

Πλέον με 90+ εφαρμογές, το free internal memory είναι 140Mb και το free Α2SD storage 546Mb.

 

Το μοναδικό πράγμα που δεν μου άρεσε είναι ότι δεν λειτουργεί το Adfree για τις διαφημίσεις, αλλά απ' όσα διάβασα πρέπει να είναι γενικό το κακό με τις GingerBread roms.

 

Ps. Υπάρχουν και αναφορές ότι ετοιμάζουν και το Lockscreen του Sensation όπου μπορείς να βγάλεις έξω στην lock οθόνη εφαρμογές και σέρνοντας το ring σ' αυτές, να ανοίγουν αυτόματα, ενώ είναι σχεδόν έτοιμο και το Weather animation του Sense 3.0. Όλα αυτά τα περιμένουμε σχετικά γρήγορα, είτε να μπουν σε καινούρια version ή να μας δοθούν και σε update.zip

 

Αυτά τα λίγα. :p

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Από τα ξημερώματα είμαι με την RCMix S v1.1 Α2SD+.

Στην rom έχουν περαστεί καποιες εφαρμογές από το Sense 3.0 (SMS/MMS application, USB Menu, Sensation Live wallpaper, Task manager, 3.0 weather sounds) ενώ ΜΟΝΟ σ' αυτή την version (όχι στην 1.0) υπάρχει το Sense 3.0 Lockscreen (αυτό με το ring), με κουμπιά για αποδοχή/απόρριψη κλήσεων (σέρνεις το ανάλογο κουμπί μέσα στο ring), ενώ η ποιο σημαντική προσθήκη είναι η εγραφή video (720p).

 

Επίσης στη rom έχει ενσωματωθεί και το Trackball2unlock (κάτι το οποίο μισώ, προσωπικά μου αρέσει το Trackball2wakeup, αλλά δεν μπορώ να κάτι κάτι να το αποτρέψω μιας και δεν έχω τις γνώσεις να το αλλάξω και ο cooker λέει ότι σε όλους αρέσει και δεν θέλει να κάνει 2 εκδόσεις μόνο και μόνο γι' αυτή τη λειτουργία :()

 

 

Το μοναδικό πράγμα που δεν μου άρεσε είναι ότι δεν λειτουργεί το Adfree για τις διαφημίσεις, αλλά απ' όσα διάβασα πρέπει να είναι γενικό το κακό με τις GingerBread roms.

 

Ps. Υπάρχουν και αναφορές ότι ετοιμάζουν και το Lockscreen του Sensation όπου μπορείς να βγάλεις έξω στην lock οθόνη εφαρμογές και σέρνοντας το ring σ' αυτές, να ανοίγουν αυτόματα, ενώ είναι σχεδόν έτοιμο και το Weather animation του Sense 3.0. Όλα αυτά τα περιμένουμε σχετικά γρήγορα, είτε να μπουν σε καινούρια version ή να μας δοθούν και σε update.zip

 

Αυτά τα λίγα. :p

 

1.Στην insertcoin υπάρχουν όλα αυτά του sense 3 που ανέφερες

2 Έχει Trackball2wakeup με to φοβερό lockscreen με το δαχτυλίδι.

3.Τα adfree λειτουργεί.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι ακόμα στην 0.9 και περιμένω μια καινούρια sd 16Gb για να κάνω μια καλή τις αλλαγές. αν δεν έρθει σήμερα η κάρτα ίσως να προλάβω και το update με τις εφαρμογές στην Locksscreen. το καινούριο script δεν ξέρω αν θα το χρησιμοποιήσω αφού έτσι κι αλλιώς θα χρειαστεί το titanium για να επαναφέρω και τα data. ίσως για εφαρμογές που δεν έχουν ιδιαίτερες ρυθμίσεις και δεδομένα να το χρησιμοποιήσω.

πάντως πρέπει να ξεκολλήσω λίγο γιατί ένα χρόνο τώρα με το desire είχα φλασάρει 2 φορές, και την τελευταία βδομάδα έχω χάσει τον ύπνο μου:lol:

Link to comment
Share on other sites

1.Στην insertcoin υπάρχουν όλα αυτά του sense 3 που ανέφερες

2 Έχει Trackball2wakeup με to φοβερό lockscreen με το δαχτυλίδι.

3.Τα adfree λειτουργεί.

 

1. Το γνωρίζω, άλλωστε baadnewz & robocik συνεργάζονται. Αν δεις τα info στα πρώτα post τους σε κάθε thread, ο ένας ευχαριστεί τον άλλο για διάφορα καλούδια. ;)

2. Δυστυχώς η RCMix S έχει το Trackball2unlock (μία φορά για να ανοίγει η οθόνη (wakeup) και μία για να ξεκλειδώνει). Εμένα μου άρεσε μόνο το να ανοίγει η οθόνη και όχι να ξεκλειδώνει. Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω πώς σ' όλο τον κόσμο αρέσει και το ζητάνε επίμονα. Άσε που είναι επικίνδυνο να ξεκλειδώσεις το κινητό μέσα στην τσέπη ή σε τσάντα (αν πρόκειται για γυναίκα). Ποιος ο λόγος ύπαρξης του LockScreen; :blink:

3. H αλήθεια είναι ότι τώρα που το ξαναδοκίμασα (Opera, Root Explorer, Shazam) δεν μου έβγαλε διαφημίσεις. :) Ίσως να είχε 'σκαλώσει' κάπου.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

η RCMIX ειναι καλη αλλα τρωει πολυ μνημη.... Τωρα εβαλα κανα την CoreDroid Desire Hd V5.4 , Eιναι παρομοια με sense 2.1 και τρωει πολυ λιγοτερη μνημη....
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

Η εγγραφή στα 720p σε τι επίπεδα παίζει;

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

η RCMIX ειναι καλη αλλα τρωει πολυ μνημη.... Τωρα εβαλα κανα την CoreDroid Desire Hd V5.4 , Eιναι παρομοια με sense 2.1 και τρωει πολυ λιγοτερη μνημη....

 

Τί εννοείς 'τρώει πολύ μνήμη';

Με την CoreDroid Desire Hd έχεις πολύ περισσότερη ελεύθερη μνήμη απ' ότι εγώ, με την RCMix S (Total: 405Mb, Used: 295Mb Free: 110Mb) ;

 

Ps. Η CoreDroid Desire Hd είναι για Desire HD. Δεν υπάρχει για το απλό Desire.

Μάλλον αναφέρεσαι για την RCMix HD που υπάρχει για το Desire HD. :)

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις πέρασα την RCMix 1.1 αλλά δε μπορώ να συνδεθώ στο wifi με τίποτα. Χρειάζεται να περάσω κάτι άλλο για αν συνδεθώ;

Device: HTC Bravo PVT1 amoled S-Off

ROM: SUPERNOVA Xtreme Official GB SENSE

Radio: 5.17.05.23

HBOOT: 6.93.1002

Recovery: CWM v4.0.1.4

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτή η insertcoin 2.3 είναι σαφώς γρηγορότερη από τη froyo ιnsertcoin ,αν έχει και την ίδια σταθερότητα....Προς το παρών το μόνο πρόβλημα είναι ότι όταν συνδέεται σε ασύρματο δίκτυο αποσυνδέεται το bluetooth αλλά μικρό το κακό.Αυτό το έκανε ενίοτε και η Oxygen poy είχα πριν.

 

Την εχω κ εγω περασμενη αλλα υπαρχουν κ κανα 2 αλλα προβληματα , το γνωστο προβλημα με την πυξιδα και η μεγαλη καταναλωση της μπαταριας σε σχεση με αλλες roms,

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις πέρασα την RCMix 1.1 αλλά δε μπορώ να συνδεθώ στο wifi με τίποτα. Χρειάζεται να περάσω κάτι άλλο για αν συνδεθώ;

Βασικά εκτός του ότι δε συνδέεται στο Ίντερνετ, δε μπορώ να μπω ούτε σε recovery με VolDown + Power. Τι σκατά έχει γίνει; Μπορεί να βοηθήσει κανείς;

Device: HTC Bravo PVT1 amoled S-Off

ROM: SUPERNOVA Xtreme Official GB SENSE

Radio: 5.17.05.23

HBOOT: 6.93.1002

Recovery: CWM v4.0.1.4

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εκτός του ότι δε συνδέεται στο Ίντερνετ, δε μπορώ να μπω ούτε σε recovery με VolDown + Power. Τι σκατά έχει γίνει; Μπορεί να βοηθήσει κανείς;

Το πρόβλημα με το Internet το έχεις μόνο με τη συγκεκριμένη ROM;

 

Σχετικά με την είσοδο σε recovery mode, βρήκες λύση;

Αν όχι, δοκίμασε να βγάλεις και στη συνέχεια να ξαναβάλεις τη μπαταρία σου. Μετά δοκίμασε με το VolDown + Power να δεις αν θα μπει.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το Internet το έχεις μόνο με τη συγκεκριμένη ROM;

 

Σχετικά με την είσοδο σε recovery mode, βρήκες λύση;

Αν όχι, δοκίμασε να βγάλεις και στη συνέχεια να ξαναβάλεις τη μπαταρία σου. Μετά δοκίμασε με το VolDown + Power να δεις αν θα μπει.

Ευχαριστώ φίλε. Αυτό με τη μπαταρία όντως δούλεψε. Αλλά με το Ίντερνετ τίποτα :( οπότε αναγκάστηκα να τη βγάλω πάλι και έβαλα την Leedroid με Froyo.

Device: HTC Bravo PVT1 amoled S-Off

ROM: SUPERNOVA Xtreme Official GB SENSE

Radio: 5.17.05.23

HBOOT: 6.93.1002

Recovery: CWM v4.0.1.4

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τυχαίνει να έχεις το router (SpeedTouch 585v6) που έδινε ο OTE με κάθε σύνδεση Conn-x;

Σε ρωτάω γιατί έχω παρόμοιο πρόβλημα κι εγώ με το Internet μόνο όταν έχω περασμένη στο κινητό ROM με Sense UI και Android 2.3 και μόνο όταν συνδέομαι στο συγκεκριμένο router...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τυχαίνει να έχεις το router (SpeedTouch 585v6) που έδινε ο OTE με κάθε σύνδεση Conn-x;

Σε ρωτάω γιατί έχω παρόμοιο πρόβλημα κι εγώ με το Internet μόνο όταν έχω περασμένη στο κινητό ROM με Sense UI και Android 2.3 και μόνο όταν συνδέομαι στο συγκεκριμένο router...

Affirmative... :rolleyes: Λες να εφταιγε το router και να παιδευτηκα τοσες ωρες για το τιποτα;

Device: HTC Bravo PVT1 amoled S-Off

ROM: SUPERNOVA Xtreme Official GB SENSE

Radio: 5.17.05.23

HBOOT: 6.93.1002

Recovery: CWM v4.0.1.4

Link to comment
Share on other sites

Affirmative... :rolleyes: Λες να εφταιγε το router και να παιδευτηκα τοσες ωρες για το τιποτα;

 

Παιδιά είχα και εγώ πρόβλημα με τις συγκεκριμένες ROM (μόλις συνδεόταν στο router μου έκλεινε το wifi).

 

Μετά απο πολύ ψάξιμο ανακάλυψα πως έτρωγε κόλλημα με το όνομα που είχα βάλει στο μόντεμ (είχα κάποιους περίεργους χαρακτήρες όπως >,=,{ κτλ).

 

Δοκιμάστε να βάλετε ένα απλό όνομα στο Router όπως Giorgos πχ χωρίς παύλες και περίεργους χαρακτήρες και δοκιμάστε πάλι να συνδεθείτε!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια με την rxmix s v1.1 κ το handsent sms δεν μου δουλευει το led οταν ερχετε sms..... στα mail αναβει κανονικα..... κ εχω τικαρει τις ρυθμίσεις κ στο handsend κ στην καρτελα προβολη..... καμια ιδεα.......????? :wacko:

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια με την rxmix s v1.1 κ το handsent sms δεν μου δουλευει το led οταν ερχετε sms..... στα mail αναβει κανονικα..... κ εχω τικαρει τις ρυθμίσεις κ στο handsend κ στην καρτελα προβολη..... καμια ιδεα.......????? :wacko:

 

σε κανένα δεν δουλεύει, απλά περιμένεις!!!

βγήκε και update σε 1.2.

Link to comment
Share on other sites

σε κανένα δεν δουλεύει, απλά περιμένεις!!!

βγήκε και update σε 1.2.

 

μολις εκανα το update... δεν μου δουλεψε...... o tsiftis δεν εχει κανενα προβλημα λεει.....!

 

αυτο το προσεξες μηπως...? http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=13514155&postcount=5071

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...