Jump to content

Sense HD rom's.


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ μπορείτε να συζητάτε για όλες τις HD rom's (Sense 2.0/2.1/3.0).

Παρακαλώ πολύ να μένετε on topic για να διευκολύνεστε και εσείς αλλά και εμείς.

 

Η ομάδα διαχείρισης.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 812
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για την RCmix S που είναι Sense 2.1 κ 3 εδώ να πούμε; :)

 

Χθες την πέρασα μετά από λίγο κοπιώδεις προσπάθειες είναι η αλήθεια.

 

Πρώτα έβαλα τελευταίο radio, μετά S-off με Usb stick + alpharev iso, μετά μπήκε το CM7 hboot με flashάρισμα μέσω recovery. Αυτό με ζόρισε γιατί είχα πριν rom με Data++, οπότε γύρισα σε στοκ rooted ROM και το hboot μπήκε κανονικά. Μετά η RCmix για CM7 και τέλος το Gloss Blue Theme. Kαι αυτό με ζόρισε λίγο, θέλησε 3 wipes στην cache+dalvik για να νιώσει.

 

Τώρα όλα ΟΚ και δοκιμάζω :D

Link to comment
Share on other sites

Από λεπτό σε λεπτό περιμένουμε να βγάλει την RCMixS v1.0, με working 720p recording. :p

Μόλις χτες πέρασα την v09 A2SD+, μαζί με το script της υπογραφής μου (για να έχω 1Gb internal memory) και με την 6class sd card μου δεν είχα το παραμικρό lag, εκτός από τη στιγμή που γίνεται εγκατάσταση κάποιας εφαρμογής από το Market.

 

Είμαι με το δάχτυλο στο F5. :D

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Από λεπτό σε λεπτό περιμένουμε να βγάλει την RCMixS v1.0, με working 720p recording. :p

Μόλις χτες πέρασα την v09 A2SD+, μαζί με το script της υπογραφής μου (για να έχω 1Gb internal memory) και με την 6class sd card μου δεν είχα το παραμικρό lag, εκτός από τη στιγμή που γίνεται εγκατάσταση κάποιας εφαρμογής από το Market.

 

Είμαι με το δάχτυλο στο F5. :D

 

αυτη η ρομ στην υπογραφη σου ειναι 2.3 με το 3.0 sense....???? γτ αν εχεις κ 1gb μνημη τοτε αξιζει............

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

αυτη η ρομ στην υπογραφη σου ειναι 2.3 με το 3.0 sense....???? γτ αν εχεις κ 1gb μνημη τοτε αξιζει............

 

Είναι GingerBread 2.3.3 με Sense 2.1.

Ακόμη προσπαθεί ο coolexe να κάνει το Sense 3.0 να τρέξει στο Desire. Απλά στη rom της υπογραφής μου υπάρχουν οι εφαρμογές people, sms messaging και LockScreen από το Sense 3.0... και με το script που γράφω (έχοντας κάνει στην sd card 1Gb ext4), μετά το 1ο boot είχα 921Mb internal memory.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Θέλει κ να είναι ext4 δηλαδή κ όχι 3 εε? Πειράζει που εγώ θα εχω κ το 300 ext3 κ το swap ?

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Εχει περασει κανεις την InsertCoin STOCK HBOOT v16 ? Γιατι προσπαθησα να την περασω και μαλλον τα εκανα κουλουβαχατα !!!
Link to comment
Share on other sites

Θέλει κ να είναι ext4 δηλαδή κ όχι 3 εε? Πειράζει που εγώ θα εχω κ το 300 ext3 κ το swap ?

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Εγώ έχω Fat+1Gb Ext4+0.3Gb Ext4+0.1Gb Swap.

Στα infos της rom αναφέρεται 'EXT2/3/4 support', οπότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Άσε που τις περισσότερες φορές η ίδια η rom κάνει μετατροπή από ext3 σε ext4, αν χρειαστεί. ;)

Προχώρα (πρώτα κάνε καλού-κακού ένα nandroid backup ;)).

 

 

Εχει περασει κανεις την InsertCoin STOCK HBOOT v16 ? Γιατι προσπαθησα να την περασω και μαλλον τα εκανα κουλουβαχατα !!!

 

Δυστυχώς όχι.

Αλλά ποιο είναι το πρόβλημά σου. Πού έκανες το λάθος;

Ίσως μπορούμε να βοηθήσουμε.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

την περασα και μου δειχνει οτι εχω 7,4 Mb ελευθερα !!!! ειχα κ εχω αφουτ την ξαναφορτωσα την InsertCoin Dhd 2.01 data2ext
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω Fat+1Gb Ext4+0.3Gb Ext4+0.1Gb Swap.

Στα infos της rom αναφέρεται 'EXT2/3/4 support', οπότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Άσε που τις περισσότερες φορές η ίδια η rom κάνει μετατροπή από ext3 σε ext4, αν χρειαστεί. ;)

Προχώρα (πρώτα κάνε καλού-κακού ένα nandroid backup ;)).

 

το εκανα αλλα δεν μου δεχετε το data2whatever... θελει λεει το cwm 3.0 αλλα εχω το 3.0.5........ κ τωρα περιμενω να ανοιξει....!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

την περασα και μου δειχνει οτι εχω 7,4 Mb ελευθερα !!!! ειχα κ εχω αφουτ την ξαναφορτωσα την InsertCoin Dhd 2.01 data2ext

 

Χρειάζεται να έχεις 1 Gb ext2/3/4 partition στην sd card σου.

Μ' αυτό που γράφεις (ελεύθερα 7.4Mb) φαίνεται να μην έχει σταλεί το /system της rom στο partition σου και έτσι σου έχει τελειώσει η internal memory.

 

 

το εκανα αλλα δεν μου δεχετε το data2whatever... θελει λεει το cwm 3.0 αλλα εχω το 3.0.5........ κ τωρα περιμενω να ανοιξει....!

 

Από πού το κατέβασες; Εγώ το πήρα από εδώ (data2whatever-v0.4d.zip) και το flashαρα με ClockWorkMod 2.5.0.7.

Δεν διάβασα κάπου ότι απαιτείται η v3.0 !!

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να έχεις 1 Gb ext2/3/4 partition στην sd card σου.

Μ' αυτό που γράφεις (ελεύθερα 7.4Mb) φαίνεται να μην έχει σταλεί το /system της rom στο partition σου και έτσι σου έχει τελειώσει η internal memory.

 

 

 

 

Από πού το κατέβασες; Εγώ το πήρα από εδώ (data2whatever-v0.4d.zip) και το flashαρα με ClockWorkMod 2.5.0.7.

Δεν διάβασα κάπου ότι απαιτείται η v3.0 !!

 

αυτο κατεβασα κ εγω.... λοιπον θα το ξανα περασω κ θα σου πω τι μου βγαζει.... γτ με 124mb δεν λεει καθολου.....!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

εχω 1g ext3

 

Ναι, απ' τη στιγμή που χρησιμοποιούσες data2ext, έχεις partirion... αλλά μήπως δεν έκανες full wipe (κυρίως το sd-ext) και από εκεί ξεκινάει το πρόβλημα;

Ίσως να δοκίμαζες να κάνεις repartition στην sd;

 

Ps. Δεν ξέρω ποιο μπορεί να είναι ακριβώς το πρόβλημα, απλά με όσα γνωρίζω κάνω προτάσεις μήπως και λυθεί το πρόβλημα. :O

Ps2. Αν έχεις κάνει full wipe και repartition, δεν κάνεις μία ερώτηση στο thread του baadnewz;

 

 

αυτο κατεβασα κ εγω.... λοιπον θα το ξανα περασω κ θα σου πω τι μου βγαζει.... γτ με 124mb δεν λεει καθολου.....!

 

Λες να ήμουν ΤΟΣΟ τυχερός και να δούλεψε σ' εμένα και τώρα που θα περάσω την v1.0 να μην το δέχεται; :cry:

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απ' τη στιγμή που χρησιμοποιούσες data2ext, έχεις partirion... αλλά μήπως δεν έκανες full wipe (κυρίως το sd-ext) και από εκεί ξεκινάει το πρόβλημα;

Ίσως να δοκίμαζες να κάνεις repartition στην sd;

 

Ps. Δεν ξέρω ποιο μπορεί να είναι ακριβώς το πρόβλημα, απλά με όσα γνωρίζω κάνω προτάσεις μήπως και λυθεί το πρόβλημα. :O

Ps2. Αν έχεις κάνει full wipe και repartition, δεν κάνεις μία ερώτηση στο thread του baadnewz;

 

 

 

 

Λες να ήμουν ΤΟΣΟ τυχερός και να δούλεψε σ' εμένα και τώρα που θα περάσω την v1.0 να μην το δέχεται;

 

amend scripting (update script) is no longer suportred

amend script was deprecated by google in android 1.5

it was necessary to remove it when upgrading to the cwm 3.0 gingerbread based recovery. pls switch to edify scripting to create working update zip packages...,

 

βγαζει αυτο... full wipe εκανα σιγουρα ομως....

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα κανει μεγαλή βλακειαααααααααααααααα ειχα ξεχασει να σβησω το sd/ext , την περασα και εχω στα8ερα 134mb ελευθερα εσωτερικη μνημη !!!!

 

Και τωρα αφου την δοκιμασα , βλεπω ενα μικρο bug οποτε πατας το home κανει ενα μικρο soft reboot !!!

Μαλλον ξαναγυριζω στην παλια μου dhd μαλλον δεν ειναι ολα έτοιμα !!!

Edited by Operater
Link to comment
Share on other sites

amend scripting (update script) is no longer suportred

amend script was deprecated by google in android 1.5

it was necessary to remove it when upgrading to the cwm 3.0 gingerbread based recovery. pls switch to edify scripting to create working update zip packages...,

 

βγαζει αυτο... full wipe εκανα σιγουρα ομως....

 

Η σωστή διαδικασία είναι να flashάρεις την rom και ΠΡΙΝ επιλέξεις το 'Reboot now', να flashάρεις το script.

Δοκίμασες να κάνεις reboot χωρίς το script; To κινητό έτσι θα bootάρει; Μήπως δεν 'κάθεται' καλά η ίδια η rom και δεν φταίει το script.

 

Αλλιώς, μάλλον δεν μπορείς να το flashάρεις με CWM 3.0 και θέλεις το 2.5.0.7 ή το AmonRa.

Θα δοκιμάσω κι εγώ με την καινούρια rom (μόλις βγει) και θα σου γράψω αν δούλεψε και στην καινούρια έκδοση. ;)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή διαδικασία είναι να flashάρεις την rom και ΠΡΙΝ επιλέξεις το 'Reboot now', να flashάρεις το script.

Δοκίμασες να κάνεις reboot χωρίς το script; To κινητό έτσι θα bootάρει; Μήπως δεν 'κάθεται' καλά η ίδια η rom και δεν φταίει το script.

 

Αλλιώς, μάλλον δεν μπορείς να το flashάρεις με CWM 3.0 και θέλεις το 2.5.0.7 ή το AmonRa.

Θα δοκιμάσω κι εγώ με την καινούρια rom (μόλις βγει) και θα σου γράψω αν δούλεψε και στην καινούρια έκδοση. ;)

 

ναι φυσικα κ το εκανα πριν κανω rebbot...! δεν ειμαι κανας χθεσινος..! :wacko:

αλλα το θεμα ειναι τωρα οτι δεν ξερω πως να περασω το amonra η την παλια εκδοση του cmw..... oποιος ξερει ας βοηθησει..!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Sorry για την ίσως αφελή ερώτηση, απλά έχω μπλέξει λίγο τα μπούτια μου με όλα αυτά που έχουν βγει...

 

Είμαι rooted, χωρίς να έχω περάσω άλλο hboot ή όπως αλλιώς λέγεται, με ένα ext4 partition του 1ος Gigabyte και με ClockWorkMod 2.5.0.7...

Θα μπορέσω να περάσω την RCMix S v1.0 που μόλις είδα ότι βγήκε, ή θα έχω πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Sorry για την ίσως αφελή ερώτηση, απλά έχω μπλέξει λίγο τα μπούτια μου με όλα αυτά που έχουν βγει...

 

Είμαι rooted, χωρίς να έχω περάσω άλλο hboot ή όπως αλλιώς λέγεται, με ένα ext4 partition του 1ος Gigabyte και με ClockWorkMod 2.5.0.7...

Θα μπορέσω να περάσω την RCMix S v1.0 που μόλις είδα ότι βγήκε, ή θα έχω πρόβλημα;

 

Απο οτι ειδα λεει μονο για εχτ4 οποτε λογικα θα εισαι καλα... εγω βεβαια εχω κ τα αλλα partition αλλα αν ξερεις πως να περασεις την ρομ γτ δεν δοκιμαζεις...??? ελπιζω να ξες ομως κ τι πρεπει να κανεις αν σου κολλησει για να το φτιαξεις..!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Βασικά είμαι την LeeDrOiD 3.0.4 αυτή τη στιγμή, αλλά ψήνομαι να δοκιμάσω και μία με Sense 2.1! Απλώς επειδή διαβάζω κάτι για CM7 HBoot και διάφορα τέτοια "περίεργα", δεν ήξερα αν μπορούσε να περαστεί η ROM στο κινητό μου...

 

Η αλήθεια είναι όμως ότι σε περίπτωση που κολλήσει κατά το flash-άρισμα δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω... :rolleyes:

Να φανταστώ επανεκκίνηση, boot σε Recovery κι από κει full wipe και πέρασμα κάποιας άλλης ROM;

Link to comment
Share on other sites

Sorry για την ίσως αφελή ερώτηση, απλά έχω μπλέξει λίγο τα μπούτια μου με όλα αυτά που έχουν βγει...

 

Είμαι rooted, χωρίς να έχω περάσω άλλο hboot ή όπως αλλιώς λέγεται, με ένα ext4 partition του 1ος Gigabyte και με ClockWorkMod 2.5.0.7...

Θα μπορέσω να περάσω την RCMix S v1.0 που μόλις είδα ότι βγήκε, ή θα έχω πρόβλημα;

 

ΟΧΙ, ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ.

Η rom που έχει βγει είναι για s-off κινητά με αλλαγμένο hboot (και συγκεκριμένα τον CM7).

Αν δεν είσαι s-off και αφού είσαι με stock (sensed) hboot η rom δεν θα 'περαστεί' στο κινητό σου.

 

Περίμενε να βγει η RCMix S v1.0 A2SD+.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ, ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ.

Πάλι καλά που έχω σύνδεση 2Mbit και θέλει μία ζωή για να κατεβάσει τα 250ΜΒ της συγκεκριμένης ROΜ...:p

 

Thanks tsiftsism!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ένα θεματάκι με το νέο sense. το έγραψα και στο xda στο θέμα του robo αλλά όπως ήταν φυσικό με τον οργασμό των αναβαθμίσεων χάθηκε γρήγορα. στο νέο sense και με εγκατεστημένο το htc locations πατώντας στην διεύθυνση μιας επαφής ή το κουμπί του χάρτη σε μια καταχώρηση στο ημερολόγιο, ανοίγει η εφαρμογή locations και όχι το google maps. φυσικά στην διαχείριση των εφαρμογών δεν έχει οριστεί κανένα ως προεπιλεγμένο και ούτε υπάρχει κάποια άλλη επιλογή για να επαναφέρω το google maps. αυτό βέβαια είναι θέμα της htc η οποία θέλει να προωθήσει την δική της εφαρμογή, και το μοναδικό θέμα που βρήκα να συζητείται είναι στο sub-forum του desire s στο xda.

h ερώτηση τώρα είναι μήπως κάποιος από σας έχει πετύχει κάποια άλλη συζήτηση και αν έχει βρεθεί κάποιο hack που να επαναφέρει το google maps?

τέλος, επειδή χρησιμοποιώ την απλή version του titanium και όχι την αγορασμένη, μπορεί κάποιος που έχει την δεύτερη να δοκιμάσει να κάνει freeze την εφαρμογή από το titanium και να μου πει αν ανοίγει το maps σε μια από τις δυο ενέργειες που αναφέρονται στην αρχή του post..

δεν θέλω να σβήσω τελείως το locations, γιατί κάπου μπορεί να χρειαστεί!!

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτησουλα , οταν κανουμε update ROM απο μια version σε μια κανουργια π.χ εχω την InsertCoin STOCK v17 και συντομα βγαινει η 18 , πρεπει να να κανω τα γνωστα WIPES ή την περναω απο πανω οπως ειναι ??
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...