Jump to content

[ROM] ZTE Blade Official 2,2 (FroYo)


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Αναβαθμίσατε το Blade σας στην Official 2,2?  

96 members have voted

  1. 1. Αναβαθμίσατε το Blade σας στην Official 2,2?



Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα σας. Ένας φίλος προσπάθησε να αναβαθμήσει το blade του σε 2.2 με την εφαρμογή που ανέβασε η wind στο σάιτ της αλλά η αναβάθμηση απέτυχε. Δεν είδε ακριβώς τι έγινε γιατί άφησε την αναβάθμηση να γίνεται και έφυγε αλλά τώρα το κινητό δεν ανοίγει καθόλου. Το είχε εντελώς απείραχτο και ακολούθησε τις οδηγίες κατα γράμμα. Τί γίνεται τώρα ; Η wind θα δεχθεί να το επισκευάσει ή θα κοστίσει κάτι ;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Διορθώνω λίγο καθώς διάβασα τα περί επαναφοράς σε Gen 1 που πρέπει να γίνει πρώτα, οπότε απομένει το που βρίσκω για να φλασάρω την stock 2.1 της Wind και από εκεί και πέρα με το clockworkmod πιστεύω να καταφέρω να επαναφέρω τα πάντα στην αρχική κατάσταση (5/5/2011) που είχα πάρει το πλήρες backup από stock 2.1). Ή μήπως το backup με το CWM έχει κρατήσει και την ROM;

 

Αν ειχες παρει backup με το CWM τοτε αφου πρωτα γυρισεις σε Gen1 μπορεις πολυ ευκολα να το επαναφερεις.

Αρκει να χρησιμοποιησεις την ιδια εκδοση CWM με αυτη που ειχεσ οταν πηρες το backup πολυ απλα κανεις restore μεσα απο το CWM

Ναι το CWM κανει πληρες backup κραταει και τη rom

Edited by THANOS8
Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες παρει backup με το CWM τοτε αφου πρωτα γυρισεις σε Gen1 μπορεις πολυ ευκολα να το επαναφερεις.

Αρκει να χρησιμοποιησεις την ιδια εκδοση CWM με αυτη που ειχεσ οταν πηρες το backup πολυ απλα κανεις restore μεσα απο το CWM

Ναι το CWM κανει πληρες backup κραταει και τη rom

 

Πρέπει να το γυρίσω δηλαδή αρχικά σε Gen 1 παρά το ότι έχω τη 2.2 της Wind; Δε θα υπάρξει πρόβλημα; Δε θυμάμαι ποιά ακριβώς έκδοση CWΜ είχα όταν πήρα το backup όμως. Εκείνη που έδειχνε το μενού ανάποδα είχα βάλει! Λέει κάτι αυτό; Κρίμα πάντως γιατί η 2.2 είναι σαφώς γρηγορότερη και bootάρει και το τηλέφωνο σε λιγότερο από το μισό χρόνο... Γιατί τόσα προβλήματα; Ειδικά αυτό με το android.process.acore δε μπορώ να το καταλάβω. Μήπως φταίει το ότι επανέφερα backup εφαρμογών και ρυθμίσεων από την παλιά ROM;

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Την βρήκα την άκρη και επανέφερα το backup της 2.1 που είχα πάρει, οπότε μην κάνετε τον κόπο. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά αυτό με το android.process.acore δε μπορώ να το καταλάβω. Μήπως φταίει το ότι επανέφερα backup εφαρμογών και ρυθμίσεων από την παλιά ROM;

 

Σίγουρα. Ποτέ δεν πρέπει να κάνεις επαναφορά system apps/settings.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εδώ και 5-6 μέρες έχω περάσει την επίσημη 2.2 της Wind. Το πρόβλημα είναι ότι από τότε όταν μπαίνω στο μάρκετ και πάω νέες εφαρμογές ή νέα παιχνίδια δεν με αφήνει να επιλέξω κάτι, και μόλις αγγίξω την οθόνη μου βγάζει το εξής μήνυμα...

Υπήρξε μη αναμενόμενη διακοπή της εφαρμογής Market (διαδικασία com.android.vending). Προσπαθήστε ξανά.

Να διευκρινίσω ότι στις κορυφαίες εφαρμογές δεν έχω κανένα πρόβλημα, ενώ δεν είμαι σίγουρος αν αυτό το πρόβλημα είναι τελικά από την αναβάθμιση.

 

Όποιος ξέρει κάτι...

 

Το πρόβλημα λύθηκε μόνο του, οπότε δεν είχε σχέση με την αναβάθμιση της Wind.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αναβάθμιση απο την 2,1 έκδοση στην επίσημη 2,2 (δεν έχω πειράξει ποτέ το λογισμικό).

 

1) Στην 2,2 έκδοση στην επιλογή δικτύων, που τώρα έχει περισσότερες επιλογές από πριν (π.χ: wcdma ή cdma w/o Evdo κτλ), ποια είναι η καλύτερη επιλογή για να έχω 3G δίκτυο? επίσης παρατήρησα ότι δεν μου βγάζει πλέον ένδειξη για δίκτυο 3,5G. Ξέρει κανείς να μου πει τι επιλογή πρέπει να κάνω απο όλα τα δίκτυα που βγάζει τώρα για να έχω και 3,5g?

 

2) Έχω την εφαρμογή go sms για τα μηνύματα αλλά, ενώ έχει τις ρυθμίσεις το κινητό από μόνο του, δεν μπορώ να στείλω MMS. Στο apn υπάρχουν οι ρυθμίσεις για mms αλλά δεν είναι επιλεγμένες (δεν είναι η πράσινη κουκκίδα ενεργοποιημένη) και δεν μπορώ να βρω τρόπο να τις κάνω ενεργές. έκανα και καινούργιο apn για τα mms αλλά και πάλι τίποτα.καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
εγω ειχα δανεισει το blade σε φιλο πριν δυο μηνες και με το που μου το εδωσε πριν10 μερες το πηγα wind για αναβαθμιση.(απειραχτο το τηλ. το αγορασα στις 26.11.10 ).με πηραν χθες και μου ειπαν οτι το σερβις τους το εστειλε πισω καιτους ειπαν οτι δεν μπορει να αναβαθμιστει.εχει κανεις κατι υποψιν ;
Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα δανεισει το blade σε φιλο πριν δυο μηνες και με το που μου το εδωσε πριν10 μερες το πηγα wind για αναβαθμιση.(απειραχτο το τηλ. το αγορασα στις 26.11.10 ).με πηραν χθες και μου ειπαν οτι το σερβις τους το εστειλε πισω καιτους ειπαν οτι δεν μπορει να αναβαθμιστει.εχει κανεις κατι υποψιν ;

Πόσο σίγουρος είσαι ότι το τηλέφωνο δεν το είχε "πειράξει" ο φίλος σου. Ο πιθανότερος λόγος μη αναβάθμισης του κινητού από το service της Wind είναι η απώλεια του stock recovery mode. Αν πατώντας το κουμπί που χαμηλώνει τον ήχο και το Power ταυτόχρονα για περίπου 10 δευτερόλεπτα, το κινητό σου δεν εμφανίζει το FTM αλλά το menu του clockworkmod (CWM), τότε αν θες να αναβαθμίσεις το κινητό σου ο καλύτερος τρόπος είναι να ακολουθήσεις τον οδηγό στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305444

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

μιας κ δε βλεπω απαντηση στο partΙΙ το ρωταο εδω.

 

αν καποιος κρατησε backup to google gmaps που ειχε μεσα η wind στη 2.2, πειτε μου ποιο version ειναι.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σίγουρος είσαι ότι το τηλέφωνο δεν το είχε "πειράξει" ο φίλος σου. Ο πιθανότερος λόγος μη αναβάθμισης του κινητού από το service της Wind είναι η απώλεια του stock recovery mode. Αν πατώντας το κουμπί που χαμηλώνει τον ήχο και το Power ταυτόχρονα για περίπου 10 δευτερόλεπτα, το κινητό σου δεν εμφανίζει το FTM αλλά το menu του clockworkmod (CWM), τότε αν θες να αναβαθμίσεις το κινητό σου ο καλύτερος τρόπος είναι να ακολουθήσεις τον οδηγό στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305444

 

 

το μόνο που μου λέει ειναι οτι το "σερβις" ειναι για κλάματα

 

αν ειχα το σερβις με το που εβλεπα CWM θα το περναγα ενα stock recovery και θα τσέκαρα το πρόβλημα. Αν δεν εμφανιζε πλέον το πρόβλημα για το οποιο ήρθε, θα χρεωνα κανονικότατα, αν το εμφάνιζε θα εφτιαχνα σε εγγυηση το hardware.

 

Οτι ακριβώς ισχύει και με τα laptop.

 

Σκέφτεστε να αγοράσετε ενα λάπτοπ, να του φορτώσετε ubuntu, να το στείλετε για εγγύηση και να σας πουν οτι επειδή εχει ubuntu ο δίσκος ειναι εκτός εγγύησης που... δεν ανάβει ή που εχει χτυπημένη RAM?

 

Στον κ... θα τους το εβαζα...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Μην ψάχνεις να βρεις "σοβαρότητα" σε αυτές τις εταιρείες φίλε... Το αποκορύφωμα της υποκρισίας είναι... Πιο πολλούς πόρους δαπανούν να προσπαθούν να πείσουν με "σοφιστίες" και βλακείες τον πελάτη ότι δεν δικαιούται κάλυψης, παρά να καλύπτουν κάτι (έστω και χαριστικά καθώς πρακτικά δεν έχει κόστος) και να κερδίζουν έναν ακόμα ευχαριστημένο πελάτη. Αυτού του "επιπέδου" είναι το σύγχρονο "management" δυστυχώς. Τόσο τους κόβει τόσο κάνουν...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδη μετα απο πτωση της συσκευης χανει καποιες φορες τη sim και σχεδον παντα την sd,θελω να το παω στο service.Εχω περασμενη τη Swedish spring RLS4b ομως και πρεπει να παω σε σε wind rom(προφανως 2.2).Πως θα γινει λοιπον να μην φαινεται στο service οτι εχω πειραξει το κινητο;Αγχωνομαι γιατι καποιος υπαλληλος της wind ,οταν του ειπα την ιστορια, μου ειπε οτι εχουν γυρισει αρκετα blade απο το service ως εκτος εγγυησης.Μου ειπε οτι η οποιαδηποτε μετατροπη αφηνει ιχνη στο κινητο.

Ισχυει;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μετα απο πτωση της συσκευης χανει καποιες φορες τη sim και σχεδον παντα την sd,θελω να το παω στο service.Εχω περασμενη τη Swedish spring RLS4b ομως και πρεπει να παω σε σε wind rom(προφανως 2.2).Πως θα γινει λοιπον να μην φαινεται στο service οτι εχω πειραξει το κινητο;Αγχωνομαι γιατι καποιος υπαλληλος της wind ,οταν του ειπα την ιστορια, μου ειπε οτι εχουν γυρισει αρκετα blade απο το service ως εκτος εγγυησης.Μου ειπε οτι η οποιαδηποτε μετατροπη αφηνει ιχνη στο κινητο.

Ισχυει;

 

Φροντισε να βαλεις την Original της Wind καθως και το stock recovery partition ( http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305444 ) και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.Το παλιο μου LG KS20 το ειχα στειλει 3 φορες για Service με την αποδειξη.Αμεσως πριν το στειλω εβαζα παντα την Original και δεν ειχα προβλημα.

Edited by ibanezman192
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εχω ένα zte blade ενος φίλου κ του έχω περάσει την cyanogenmod 7.1.Τώρα θέλω να του περάσω την official update 2.2 της wind λόγω προβλημάτων με την custom ενώ κάνω τα full wipe κ πάω να φλασάρω μου λέει installation aborted.

Πως πρέπει να γίνει η διαδικασία?Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εχω ένα zte blade ενος φίλου κ του έχω περάσει την cyanogenmod 7.1.Τώρα θέλω να του περάσω την official update 2.2 της wind λόγω προβλημάτων με την custom ενώ κάνω τα full wipe κ πάω να φλασάρω μου λέει installation aborted.

Πως πρέπει να γίνει η διαδικασία?Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

 

πως πας να κάνεις το install? από windows, cwm? πιο αρχείο, και το κινητό είναι gen1 ή gen2? full wipe να υποθέσω με το cwm κάνεις; Γιατί αν φλασάρεις το επίσημο wind 2.2 update δεν χρειάζεται, θα κάνει wipe μόνο του. Θες να είναι τελικά όπως η official για service απ'ότι κατάλαβα;

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

πως πας να κάνεις το install? από windows, cwm? πιο αρχείο, και το κινητό είναι gen1 ή gen2? full wipe να υποθέσω με το cwm κάνεις; Γιατί αν φλασάρεις το επίσημο wind 2.2 update δεν χρειάζεται, θα κάνει wipe μόνο του. Θες να είναι τελικά όπως η official για service απ'ότι κατάλαβα;

 

Απο cwm προσπάθησα να το κάνω κ μου έλεγε installation aborted.

Εν τέλει ακολούθησα τον οδηγό σου που βρήκα ψάχνοντας κ όλα καλά.Το έκανα μέσω download_nochecksGen2 κ πέρασε η εργοστασιακή 2.2 χωρίς κανένα πρόβλημα.Gen2 πρέπει να είναι αν κ δέν ξέρω απο πού το βλέπεις αυτό.Ισχύει οτι τώρα έχει 512 ram κ άν ναι απο που μπορώ να το δώ αυτό?

Δέν την πέρασα για λόγω service απλά έκανε κολλήματα με την cyanogenmod 7.1 όπως freeze στην οθόνη κ επαννεκινήσεις μετά το τέλειωμα μιάς ομιλίας κ έτσι ήθελα να περάσω official update.

Πολύ καλή δουλειά φίλε μου +1000 για το topic σου....

Edited by paris_rx8
Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πώς μπορώ να κάνω root το blade με την official 2.2 της wind?

Εχω δοκιμάσει με z4root - superoneclick 1.6.5 - 1.9.5 - 2.1 - gingerbreak - universalandroot.

Ενω γίνεται η εγκατάσταση του su κ εμφανίζεται κ το εικονίδιο όταν τρέξω μιά εφαρμογή που θέλει δικαιώματα su πετάει error κ αναγκαστικό κλείσιμο της εφαρμογής.

Το μόνο που πέρασε ήταν με το z4root όμως με την επιλογή temponary root που ήταν μέχρι το επόμενο reboot της συσκευής.

Edited by paris_rx8
Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πώς μπορώ να κάνω root το blade με την official 2.2 της wind?

Εχω δοκιμάσει με z4root - superoneclick 1.6.5 - 1.9.5 - 2.1 - gingerbreak - universalandroot.

Ενω γίνεται η εγκατάσταση του su κ εμφανίζεται κ το εικονίδιο όταν τρέξω μιά εφαρμογή που θέλει δικαιώματα su πετάει error κ αναγκαστικό κλείσιμο της εφαρμογής.

Το μόνο που πέρασε ήταν με το z4root όμως με την επιλογή temponary root που ήταν μέχρι το επόμενο reboot της συσκευής.

 

δοκίμασες με το z4root modified for blade? Θυμάμαι πως είχε δουλέψει μια χαρά με την official wind 2.2

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Πένα.Το μόνο που πέρασε το root.

Thanks man......

Μιά ερώτηση.Στο android assistans στο memory info έχω total memory 420.29 αυτό σημαίνει οτι η συσκευή έχει ξεκλειδώσει στα 512 έτσι δεν είναι?Κ απλά δεσμεύει κάποια mb απ τη ram στο λειτουργικό του?

Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα παιδια.προχθες πηρα απο wind το blade του γιου μου που το ειχα δωσει για αναβαθμιση σε 2.2.προσπαθω να του στειλω μεσω bluetooth μια εφαρμογη .apk απο το nokia N900 που εχω αλλα μου βγαζει μηνυμα [στο Ν900] οτι απετυχε η συνδεση.σε αλλα κινητα με android 2.2 ομως τη στελνω κανονικα και γινεται εγκατασταση.υπαρχει καποια ιδιοτροπια στο blade? Edited by gaiosgf

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.προχθες πηρα απο wind το blade του γιου μου που το ειχα δωσει για αναβαθμιση σε 2.2.προσπαθω να του στειλω μεσω bluetooth μια εφαρμογη .apk απο το nokia N900 που εχω αλλα μου βγαζει μηνυμα [στο Ν900] οτι απετυχε η συνδεση.σε αλλα κινητα με android 2.2 ομως τη στελνω κανονικα και γινεται εγκατασταση.υπαρχει καποια ιδιοτροπια στο blade?

 

Ναι έχει ιδιοτροπία το blade. Απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει εφαρμογή στο μαμά Firmware για να διαχειριστεί τα αρχεία του bluetooth, άρα κατεβάζεις κάποια εφαρμογή από market (νομίζω astro explorer μαζί με το bluetooth plugn που είναι και αυτό εφαρμογή θα είσαι οκ). Αν πάλι δεν βρεις άκρη, ρωτάς εδώ ή ακόμα καλύτερα στην ενότητα του Android στις γενικές εφαρμογές μιας και εκεί έχεις παραπάνω πιθανότητες να πάρεις απάντηση.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [ROM] ZTE Blade Official 2,2 (FroYo)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...