Jump to content

Google adsense-Απορίες


tasostasos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!:)

Λοιπον, προσφατα δημιουργησα ενα μπλογκ στο ιντερνετ το οποιο καθημερινα εχει γυρω στις 1200 επισκεψεις!!το ερωτημα μου ειναι αν συμφερει να βαλω google adsense και ποσα χρηματα στο περιπου θα βγαζω?Επισης αντι να πληρωνομαι απο τα κλικ των διαφημισεων οι εμφανισεις της σελιδας παιζουν ρολο?:happy:

ευχαριστω εκ των πρωτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!:)

Λοιπον, προσφατα δημιουργησα ενα μπλογκ στο ιντερνετ το οποιο καθημερινα εχει γυρω στις 1200 επισκεψεις!!το ερωτημα μου ειναι αν συμφερει να βαλω google adsense και ποσα χρηματα στο περιπου θα βγαζω?Επισης αντι να πληρωνομαι απο τα κλικ των διαφημισεων οι εμφανισεις της σελιδας παιζουν ρολο?:happy:

ευχαριστω εκ των πρωτερων

 

εννοειται συμφερουν αλλα μονο τα κλικς παιζουν ρολο (εχω adwords και πληρωνω με καθε κλικ)

βεβαια μπορεις να βαλεις αλλες διαφημισης πχ καφετερια της γειτονιας σου κτλ και να πληρωνουν με τις εμφανισεις

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

και περιπου ποσα παιρνεις με καθε κλικ?

τι επισκεψημοτητα εχεις?θεωρω λιγο χαζο να παει καποιος να πατησεις κλικ σε μια χαζη διαφημιση της google!:(

Link to comment
Share on other sites

και περιπου ποσα παιρνεις με καθε κλικ?

τι επισκεψημοτητα εχεις?θεωρω λιγο χαζο να παει καποιος να πατησεις κλικ σε μια χαζη διαφημιση της google!:(

 

μπλογκ ειχα παλια, οχι τωρα... τωρα εχω δικια μου διαφημιση και για καθε κλικ πανω κατω 40 λεπτα νομιζω δινω, λογικα τα 20-30 τα παιρνεις εσυ

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ποιό πιθανό είναι να βγάλεις λεφτά αν βάλεις διαφήμιση σχετική από κάποιο μαγαζί/κατάστημα...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

1000 επισκέψεις ημερισίως είναι πάρα πολλές. Αν εννοείς επισκέψεις και όχι σελιδοπροβολές. Φαντάζομαι πως αν το έγραψες σωστά θα έχεις 3000-4000 σελιδοπροβολές ημερισίως. Οπότε μηνιαίως φαντάζομαι θα πιάνεις τις 100.000 σελιδοπροβολές.

 

Η τάξη μεγέθους που περίπου περιμένεις από το adsense είναι 3 ευρώ στις χίλιες σελιδοπροβολές. Άρα νάτος ο μισός μισθός! Απορώ γιατί δεν το έχεις κάνει ακόμα ??????

 

Απλά πριν ενθουσιαστείς να ξέρεις πως αυτό που σου είπα είναι μια τάξη μεγέθους. Έχει μεγάλη σημασία η σελίδα σου να έχει στοχευμένο περιεχόμενο, να αναφέρεται δηλαδή σε συγκεκριμένο niche. Αν είναι γενικού περιεχομένου τα χρήματα θα είναι πολύ λιγότερα. Επίσης, μετράει πιο θα είναι αυτό το Niche. Άλλο αν μιλάς για ταξίδια ή ασφάλειες (που γενικά δίνουν καλά χρήματα) και άλλο για ποιήματα, που είναι ένας τομέας που δεν έιναι και τόσο εμπορικός.

 

Θα σου έλεγα να μη μπλεχτείς με banners από γνωστούς, εκτός αν μιλάμε για σελίδα τοπικού περιεχομένου ή αν μπορείς να βρεις ανθρώπους που θα σε πληρώσουν αρκετά καλά. Συνήθως το Adsense είναι πιο αποδοτικό γιατί εναλλάσει.

 

Εν τω μεταξύ, να κοιτάξεις κατά πόσο θα μπορούσες να εκμεταλλευτείς και το Affiliate Marketing, ειδικά αν παίζεις σε συγκεκριμένο Niche.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα....

 

υ.γ. Πραγματικά μου κάνει εντύπωση που δεν το είχες ψάξει νωρίτερα, με τόση επισκεψιμότητα που έχεις.

Getpaid.gr - Η ελληνική κοινότητα για την οικονομική αξιοποίηση του διαδικτύου

Investorblog - Χρηματιστηριακό blog

Silver-art.gr - Eshop με ασημένια αντικείμενα και κοσμήματα

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Σκέφτομαι να εκμεταλλευτώ το adsense για ένα project που ετοιμάζω.
Εγγράφηκα κανονικά στην υπηρεσία αλλά έχω κολλήσει στο τμήμα που δηλώνεις τα φορολογικά σου στοιχεία.
Η δήλωση γίνεται βάση αμερικάνικης νομοθεσίας; Κ το ΑΦΜ που ζητά είναι για το ελληνικό;
Υπάρχει κάποιο tutorial με οδηγίες για την περίπτωση της Ελλάδας;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...