Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως προσπαθείς να βάλεις την official 2.3? Τι σχέση έχει η CWM recovery με το φλασάρισμα της official rom?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με μπερδεψε το γεγονος οτι στο pdf ελεγε μονο για διαδικασια μεσω sd card δεν αναφεροταν το recovery.img και νομιζα πως δεν επαιζε ρολο, καμια ιδεα για απο εδω περα υπαρχει?

Galaxy Nexus 4.1.2 JB

 

Galaxy Note 4 910F

 

Asus Eee Pad Transformer TF101 with Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ideos χ5 με την original rom και το μόνο που έχω κάνει είναι να εγκαταστήσω καμία εφαρμογή από το μάρκετ.

Εδώ και τέσσερεις μέρες παρατήρησα το εξής ότι όταν το κλείσω και το ξανανοίξω το κινητό κάνει restore σε μια προηγούμενη κατάσταση, όπως ακριβώς δουλεύει το deepfreeze για τα PC! Έχω πειράξει τίποτα εγώ χωρίς να το καταλάβω η έχει κάποιο πρόβλημα η συσκευή? Μέχρι και την 2.3 πήγα να βάλω και μόλις τέλειωσε με γύρισε πάλι πίσω.

Καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Με μπερδεψε το γεγονος οτι στο pdf ελεγε μονο για διαδικασια μεσω sd card δεν αναφεροταν το recovery.img και νομιζα πως δεν επαιζε ρολο, καμια ιδεα για απο εδω περα υπαρχει?

H διαδικασία αναλύεται στο pdf, και έχει αναφερθεί και εδώ πολλές φορές. Βάζεις το φάκελο dload στο ριζικό κατάλογο της κάρτας sd, απενεργοποιείς τη συσκευή, μπαινεις στο περιβάλλον αναβάθμισης πατώντας το συνδυασμό πλήκτρων vol UP + vol DOWN + POWER, και η αναβάθμιση ξεκινά αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

H διαδικασία αναλύεται στο pdf, και έχει αναφερθεί και εδώ πολλές φορές. Βάζεις το φάκελο dload στο ριζικό κατάλογο της κάρτας sd, απενεργοποιείς τη συσκευή, μπαινεις στο περιβάλλον αναβάθμισης πατώντας το συνδυασμό πλήκτρων vol UP + vol DOWN + POWER, και η αναβάθμιση ξεκινά αυτόματα.

 

Απο την στιγμη που δεν κανει mount την sd το τηλεφωνο πως μπορει να γινει αυτη η διαδικασια?

Το να φορμαρω την sd να περασω αλλη ρομ εστω custom (μιας και εχω CWM recovery) και να δοκιμασω να περασω αυτην θα λυσει το προβλημα?

Galaxy Nexus 4.1.2 JB

 

Galaxy Note 4 910F

 

Asus Eee Pad Transformer TF101 with Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Δεν την κάνει σε recovery mode, σε bootloader mode δεν ξέρεις τι γίνεται. Δοκίμασε το, αν δε θέλεις τη 2.3, βάλε την Β160 ή τη Β138 ή όποια επίσημη ρομ έχεις.

Επίσης έχουν δωθεί links σε προηγούμενες σελίδες και στο ΧDA με το φάκελο image, ο οποίος περιέχει τα αρχεία της ρομ. Αν δε μπορέσεις να κάνεις αναβάθμιση μέσω sd, βρες τον φάκελο για κάποια 2.2 ρομ, και αντέγραψει τα αρχεία που έχει μέσα στο φάκελο image της συσκευής, επικαλλύπτοντας τα ήδη υπάρχοντα(αυτό γίνεται από ροζ οθόνη, συνδέοντας τη συσκευή με το καλώδιο. Μπαίνεις με τον ίδιο τρόπο που ανέφερα παραπάνω, αλλά χωρίς να υπάρχει ο φάκελος dload στην sd).

Μπορείς επίσης, αφού μπαίνεις σε recovery να ξαναφλασάρεις τη ρομ που είχες. Αφού δεν προσαρτάται η sd όμως θα πρέπει να βάλεις τη ρομ στην εσωτερική μνήμη. Για να γίνει αυτό βέβαια χρειάζεται να κάνεις την παραπάνω διαδικασία με τη ροζ οθόνη σε κάποιο linux σύστημα(εκεί προσαρτούνται και άλλα διαμερίσματα της συσκευής εκτός της εξωτερικής κάρτας, όπως η εσωτερική sd).

Edited by dancer_69
Link to comment
Share on other sites

Δεν την κάνει σε recovery mode, σε bootloader mode δεν ξέρεις τι γίνεται.

Μπορείς επίσης, αφού μπαίνεις σε recovery να ξαναφλασάρεις τη ρομ που είχες. Αφού δεν προσαρτάται η sd όμως θα πρέπει να βάλεις τη ρομ στην εσωτερική μνήμη. Για να γίνει αυτό βέβαια χρειάζεται να κάνεις την παραπάνω διαδικασία με τη ροζ οθόνη σε κάποιο linux σύστημα(εκεί προσαρτούνται και άλλα διαμερίσματα της συσκευής εκτός της εξωτερικής κάρτας, όπως η εσωτερική sd).

 

Kαμια παραπανω οδηγια για το πως θα γινει αυτο? Ισως ειναι το μονο που θα με σωσει. Πλεον μιλαω για σχεδον brickαρισμενη συσκευη.

Galaxy Nexus 4.1.2 JB

 

Galaxy Note 4 910F

 

Asus Eee Pad Transformer TF101 with Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς για την προσάρτηση, αν είσαι σε linux και συνδέσεις τη συσκευή με το καλώδιο ενώ είναι σε ροζ οθόνη, προσαρτούνται περισσότερα διαμερίσματα. Από το διαχειριστή αρχείων(για gnome είναι ο nautilus) επιλέγεις αυτό που είναι γύρω στα 2GB(θα έχει μέσα πιθανόν το φάκελο .andoid_secure) και βάζεις το φάκελο dload σε αυτό. Μετά η διαδικασία είναι η ίδια με πριν.
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά λίγο help εδω...

Όταν πρωτοαγόρασα το mobile, λόγο του ότι έμπαινε μέσω 3G και με χρέωνε με 1€ την ημέρα (Cosmote), κάποιοι φίλοι μου πρότειναν τι να ρυθμίσω ώστε να μπαίνει μόνο μέσω Wifi και να μην χρεώνομαι, όπως και έκανα.

Τώρα, έκανα πρόγραμμα στο δίκτυο μου ώστε να έχω Internet μέσω 3G. Επίσης έχω κατεβάσει από το market το APNDroid(free) για να απενεργοποιώ το 3G όποτε θέλω.

Το πρόβλημά μου είναι ότι ενώ τις πρώτες μέρες που δεν είχα πειράξει τις ρυθμίσεις, μέσω 3G το Internet πήγαινε αρκετά καλά, τώρα δεν μπορεί να ανοίξει καμία σελίδα. Επίσης, έχω εγκαταστήσει το 3G Watchdog και φαίνεται ότι κατεβάζει ελάχιστα kb με ρυθμούς χελώνας όταν επιχειρώ να μπω. Στα υπόψιν, έχω δοκιμάσει να συνδεθώ και σε εσωτερικό αλλά και σε εξωτερικό χώρο σε περιοχές των νοτίων προαστίων στην Αθήνα.

Υπάρχει περίπτωση να πρέπει να ρυθμίσω κάτι ή να χρησιμοποιήσω κάποια εφαρμογή για να συνδέομαι σωστά?

 

Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα σε όλους. Υπάρχει κάποιος που να προτείνει κάτι γι' αυτό?

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε ->μενου->ρυθμίσεις->ασύρματα και δίκτυα->δικτυα κινητης τηλεφωνίας-> πρεπει να ειναι τσεκαρισμένο το ενεργοποιηση δεδομένων, το ενεργοποιηση παντα ενεργη, επισεις στο ονοματα σημείου προσβασης τσεκαρισμενο το .......internet (οπου ........ ο παροχος που εισαι cosmote,wind,vodafone) και οταν μπαινεις internet καλο ειναι να εχεις ξετικαρισμενο το <χρήση μόνο δικτύων 2G> να σερφαρεις γρήγορα,Οταν ομως δεν σερφαρεις, καλο ειναι να το ξαναβαζεις (το 2G) γιατι συνεχεια στο 3G θα σου τρωει την μπαταρια.
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Υπάρχει κάποιος που να προτείνει κάτι γι' αυτό?

 

τι ρυθμίσεις πείραξες?

ψάξε στο forum να βρείς τις ρυθμίσεις για cosmote internet,

ή ακόμα καλύτερα ζήτα απ' την cosmote να στις στείλει.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς για την προσάρτηση, αν είσαι σε linux και συνδέσεις τη συσκευή με το καλώδιο ενώ είναι σε ροζ οθόνη, προσαρτούνται περισσότερα διαμερίσματα. Από το διαχειριστή αρχείων(για gnome είναι ο nautilus) επιλέγεις αυτό που είναι γύρω στα 2GB(θα έχει μέσα πιθανόν το φάκελο .andoid_secure) και βάζεις το φάκελο dload σε αυτό. Μετά η διαδικασία είναι η ίδια με πριν.

απλα σε λατρευω, χαρισ αυτο το σχολιο μετα απο τοοοοοοοοσοοοοο καιρο επιτελους μου εγεινε η αναβαθμιση.... με την εσ ντι δεν γινοταν με τπτ. και παλι σε ευχαριστω....

Edited by nickaros
Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε ->μενου->ρυθμίσεις->ασύρματα και δίκτυα->δικτυα κινητης τηλεφωνίας-> πρεπει να ειναι τσεκαρισμένο το ενεργοποιηση δεδομένων, το ενεργοποιηση παντα ενεργη, επισεις στο ονοματα σημείου προσβασης τσεκαρισμενο το .......internet (οπου ........ ο παροχος που εισαι cosmote,wind,vodafone) και οταν μπαινεις internet καλο ειναι να εχεις ξετικαρισμενο το <χρήση μόνο δικτύων 2G> να σερφαρεις γρήγορα,Οταν ομως δεν σερφαρεις, καλο ειναι να το ξαναβαζεις (το 2G) γιατι συνεχεια στο 3G θα σου τρωει την μπαταρια.

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε georgekap1. Οκ δούλεψε σωστά..... επιτέλους.

Δύο ερωτήσεις.

1) Έχω εγκατεστημένο σαν widget το APNdroid. Όταν θέλω να ενεργοποιώ/απενεργοποιώ το 3G, ποιος είναι ο ποιο ασφαλής τρόπος (ώστε όταν το θέλω κλειστό να μην μου κατεβάζει τίποτα μέσω 3G) να το κάνω? Απλά πατώντας το widget του APNdroid ή να μπαίνω και να τικάρω/ξετικάρω κάποιες επιλογές από το μενου->ρυθμίσεις->ασύρματα και δίκτυα->δικτυα κινητης τηλεφωνίας?

2) Όταν ενεργοποιείται το 3G, πάνω στην μπάρα και δίπλα στο σήμα τηλεφώνου εμφανίζονται κάτι βελάκια (προφανώς upload-download). Πάνω τους πότε εμφανίζεται ένα γράμμα G και πότε ένα Ν (αν θυμάμαι καλά). Ποια η διαφορά τους?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια.Μετα απο αναζητηση "ειδοποίηση κλησεων" και θεωρωντας οτι ταιριαζει καλυτερα στο [επισημο] θα ηθελα να ρωτησω το εξης:

Ανεξαρτητως δικτυου,οταν μπαινετε σε flight mode, και μετα απο καποιες ωρες επανερχεστε στο δικτυο,σας ερχεται sms για την ειδοποίηση κλήσεων;;

cosmote εχω,στην προηγουμενη συσκευη λειτουργουσε.Εκανα ακομη και τις εξτρα ρυθμισεις στο ideos για εκτροπη κλησης στον αντιστοιχο αριθμο που προτεινει η Cosmote για να ειδοποιουμαι αλλα δεν μου ερχεται ποτε μηνυμα. μπορει να βοηθησει καποιος;

Sony Ericsson Is My God
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε georgekap1. Οκ δούλεψε σωστά..... επιτέλους.

Δύο ερωτήσεις.

1) Έχω εγκατεστημένο σαν widget το APNdroid. Όταν θέλω να ενεργοποιώ/απενεργοποιώ το 3G, ποιος είναι ο ποιο ασφαλής τρόπος (ώστε όταν το θέλω κλειστό να μην μου κατεβάζει τίποτα μέσω 3G) να το κάνω? Απλά πατώντας το widget του APNdroid ή να μπαίνω και να τικάρω/ξετικάρω κάποιες επιλογές από το μενου->ρυθμίσεις->ασύρματα και δίκτυα->δικτυα κινητης τηλεφωνίας?

2) Όταν ενεργοποιείται το 3G, πάνω στην μπάρα και δίπλα στο σήμα τηλεφώνου εμφανίζονται κάτι βελάκια (προφανώς upload-download). Πάνω τους πότε εμφανίζεται ένα γράμμα G και πότε ένα Ν (αν θυμάμαι καλά). Ποια η διαφορά τους?

 

1.τα widget ενεργοποιούν τις ίδιες ρυθμίσεις που έχεις και στο μενού των ρυθμίσεων.

αν έχεις την 2.3 στην μπάρα ειδοποιήσεων έχει ενσωματωμένο widget ρυθμίσεων,

αυτό με τα βελάκια πάνω-κάτω κλείνει κι ανοίγει το data(που σε ενδιαφέρει).

Πολλοί συγχέουν το data με το 3G.Μπορείς να κατεβάζεις δεδομένα-ενημερώσεις και με το 3G κλειστό(τικαρισμένο το "μόνο 2G").Είναι απλά θέμα ταχύτητας,για ενημερώσεις καιρού,ημερολογίου,GPS,εγώ το αφήνω στο 2G.

Βασικό είναι να κλείνουμε το data όταν δεν το χρειαζόμαστε,και να ξέρουμε ότι το

3G τρώει μπαταρία και συχνά ευθύνεται για κακό σήμα.

2.το G είναι το standard 3G,H όταν έχεις στην περιοχή 3G plus(HSDPA),N νομίζω δηλώνει την έλειψη 3G.

Link to comment
Share on other sites

1.τα widget ενεργοποιούν τις ίδιες ρυθμίσεις που έχεις και στο μενού των ρυθμίσεων.

αν έχεις την 2.3 στην μπάρα ειδοποιήσεων έχει ενσωματωμένο widget ρυθμίσεων,

αυτό με τα βελάκια πάνω-κάτω κλείνει κι ανοίγει το data(που σε ενδιαφέρει).

Πολλοί συγχέουν το data με το 3G.Μπορείς να κατεβάζεις δεδομένα-ενημερώσεις και με το 3G κλειστό(τικαρισμένο το "μόνο 2G").Είναι απλά θέμα ταχύτητας,για ενημερώσεις καιρού,ημερολογίου,GPS,εγώ το αφήνω στο 2G.

Βασικό είναι να κλείνουμε το data όταν δεν το χρειαζόμαστε,και να ξέρουμε ότι το

3G τρώει μπαταρία και συχνά ευθύνεται για κακό σήμα.

2.το G είναι το standard 3G,H όταν έχεις στην περιοχή 3G plus(HSDPA),N νομίζω δηλώνει την έλειψη 3G.

 

Thanks φίλε xnikos. Νομίζω ότι το έπιασα τώρα.

Εγώ έχω την έκδοση του 2.2 που δεν μου έχει τίποτα στην μπάρα ειδοποιήσεων.

Απλά τελικά, κανεί την ίδια δουλειά η ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του APNdroid με το τικάρισμα/ξετικάρισμα του "ενεργοποίηση δεδομένων" από τις ρυθμίσεις ή τελικά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο να πετάξω τελείως το APNdroid και όταν θέλω να "συνδεθώ" να το κάνω μέσα από τις ρυθμίσεις?

Edited by moraitis_george
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το downgrade απο 2.3.5 σε 2.2.1 είναι δύσκολο;Ευχαριστώ!

Αναλυτικες οδηγιες εδω Post#952. το εκανα με την μια

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να στείλεις το link γιατί το post δεν το βρίσκω.Ευχαριστώ!

Νομίζω ότι εννοεί αυτό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3883734#post3883734

Το είχα ποστάρει εγώ πριν λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

εχω παρατηρησει οτι η οθονη του κινητου αναβει μερικες φορες μονη της. λες και πατας καπιο κουμπι. το εχει παρατηρησει κανεις;
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάποια εφαρμογή που έχεις εγκαταστήσει είναι υπεύθυνη γι' αυτό. Γενικότερα δε συμβαίνει, ακόμη και αν υπάρχει κάποιο μήνυμα ή ειδοποίηση ανάβει το led της συσκευής μόνο
Link to comment
Share on other sites

εχω παρατηρησει οτι η οθονη του κινητου αναβει μερικες φορες μονη της. λες και πατας καπιο κουμπι. το εχει παρατηρησει κανεις;

Είχα και εγώ παρόμοιο θέμα. Σβήσε τις τελευταίες εφαρμογές που έχεις βάλει! Κάποια εφαρμογή το δημιουργεί αυτό, δεν θυμάμαι ποια ήταν.

Edited by Mitsos_The_Great
Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ παρόμοιο θέμα. Σβήσε τις τελευταίες εφαρμογές που έχεις βάλει! Κάποια εφαρμογή το δημιουργεί αυτό, δεν θυμάμαι ποια ήταν.

 

 

Το έχω και εγώ αυτό το θεματάκι στο pro.Το θέμα είναι πια εφαρμογή το προκαλεί αυτό για να γίνει delete.Αν κάποιος ξέρει να μας πει γιατί με 200+ εφαμοργές δεν μπορείς να βρεις πια είναι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ύστερα απο αρκετή σκέψη μπήκα και εγώ στην "φασαρία"(αστεία διαδικασία δλδ..) να κάνω την αναβάθμιση.

Είμαι αρκετά ευχαριστημένος.Μπορώ να πώ πολύ πιο γρήγορο κινητό,καινούργιο και ωραίο interface.Το wifi παίζει τέλεια και κανένα προβλημα.Μόνο η οθόνη είναι λίγο πιο ευαίσθητη αν και μπορώ να πω ότι πριν ήταν λίγο πιο σπαστική σε σχέση με τώρα .

 

Γενικά μόνο + μπορω να πω...

 

Μόνο μια ερώτηση έβαλα το swype πληκτρολόγιο που πρότειναν τα παιδιά εδώ αλλά αφού ολοκληρωθεί η εγκατάσταση λέει:

 

Η εγκατάσταση δεν ολοκληρώθηκε.(και δίπλα ένα πράσινο tick )

και φυσικα δεν το πέρασε...

Έχουμε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...