Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε μου καλησπερα τι πρεπει να κανω για να βαλω τη wind stock rom?

 

αποσο καταλαβα γιατι παει καναδιμηνο που το ειχα κανει και εγω ειναι πως ειχε παρει backup με το clockwork και απλα αυτο το κανεις restore μεσω του clockwork παλι και οχι update...

 

//δεν το θυμομουν καθολου αυτο.... ;)

 

αρα αν ειχατε αλλαξει και το boot.img πρεπει να βαλετε παλι το παλιο...

λογικα ετσι θα λειτουργησει...

 

παλιο boot.img και restore απο το clockwork...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα, γνωρίζει κανείς αν μπορώ από κάπου να προμηθευτώ την καλωδιοταινία του led + power button απο κάπου; (φυσικά δεν είναι σε εγγύηση) :O
Αγγελίες στο buy & Sell
Link to comment
Share on other sites

κατέβασε από ΕΔΩ το backup από το clockwork 4.0.0.5 (στο zip θα βρείς και το αρχικό recovery.img σε περίπτωση που δε το έχει κρατήσει κάποιος backup, ώστε μετά το recover, να επαναφέρει και αυτό στη θέση του και να είναι "του κουτιού" το κινητό)

ωραια ευχαριστω το κατεβαζω και περνω το .zip στην sd , φορτωνω clockwork και επιλεγω install zip from sd?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

παλικάρια η "παλιά" wind που έχω ανεβάσει είναι με προγενέστερη έκδοση του clockeworkmod, η οποία ΔΕΝ έκανε BACKUP το boot partition, οπότε παρά το restore, το boot.img της τελευταίας ROM που είχατε παραμένει (και προκαλεί τις περισσότερες φορές προβλήματα -εκτός αν είναι διάφορες rom "παραλλαγές" που στην περίπτωση της WIND δεν ισχύει.), οπότε ΠΡΕΠΕΙ μετά το restore που θα κάνετε, να επαναφέρετε από bootloader ΚΑΙ το ΒΟΟΤ.IMG.

μόλις τελειώσει το upload, θα ενημερώσω με λινκ από backup που έκανα από ένα 2ο IDEOS (1o boot) το οποίο έγινε μέσω του clockwork 4.0.0.5 οπότε έχει κρατήσει και το boot.img και το partition με τους οδηγούς. (Αν βρω χρόνο το ΣΚ, θα προσπαθήσω να ανεβάσω την ROM της WIND σε μορφή .zip, όπως οι custom rom)

 

EDIT : προς αποφυγή - περεταίρω- παρανόησης, ΚΑΙ το παλιό λινκ ΚΑΙ το καινούργιο, ΔΕΝ είναι ROM σε μορφή update.zip που επιλέγεις από την SD να εγκαταστήσεις (γιατί κάπως έτσι κατάλαβα ότι μπερδεύτηκαν κάποιοι) αλλά backup μέσω clockworkmod

 

και το backup πως το περνας?δλδ εγω που εχω την β160 πανω θα παρω Goapk-U8800-v8.2-Geno και πως θα το βαλω?

Edited by panagos22
Link to comment
Share on other sites

ωραια ευχαριστω το κατεβαζω και περνω το .zip στην sd , φορτωνω clockwork και επιλεγω install zip from sd?

 

OXI, στην sd λογικά (αν έχεις κάνει τουλάχιστον 1 backup ) θα έχεις ένα φάκελο clockworkmod\backup, εκεί μέσα θα αντιγράψεις το φάκελο 2) Β135WIND, ωστε να βρίσκεται τελικά στη διαδρομή : clockworkmod\backup\2) B135WIND , κατόπιν, ξεκινάς σε recovery(4.0.0.5, αν δε το έχεις το έχω μεσα στο zip), και επιλέγεις ->backup and restore -> restore -> το 2) Β135WIND, μόλις τελειώσει, θα έχεις το κινητό -σχεδόν- όπως μετά το 1ο άνοιγμα του. Λέω σχεδόν γιατί θα παραμένει το clockworkmod, ε. αυτό αν για κάποιο λόγο δε το χρειάζεσαι (λόγοι εγγύησης π.χ.) το επαναφέρεις από την στοκ έκδοση που έχω μέσα στο zip και.. τελείωσες :)

Link to comment
Share on other sites

OXI, στην sd λογικά (αν έχεις κάνει τουλάχιστον 1 backup ) θα έχεις ένα φάκελο clockworkmod\backup, εκεί μέσα θα αντιγράψεις το φάκελο 2) Β135WIND, ωστε να βρίσκεται τελικά στη διαδρομή : clockworkmod\backup\2) B135WIND , κατόπιν, ξεκινάς σε recovery(4.0.0.5, αν δε το έχεις το έχω μεσα στο zip), και επιλέγεις ->backup and restore -> restore -> το 2) Β135WIND, μόλις τελειώσει, θα έχεις το κινητό -σχεδόν- όπως μετά το 1ο άνοιγμα του. Λέω σχεδόν γιατί θα παραμένει το clockworkmod, ε. αυτό αν για κάποιο λόγο δε το χρειάζεσαι (λόγοι εγγύησης π.χ.) το επαναφέρεις από την στοκ έκδοση που έχω μέσα στο zip και.. τελείωσες :)

ευχαριστω πολυ! εισαι πρωτος! για το τελευταιο , το recovery.img το βαζω παλι στο φακελο backup και μπορω να το κανω

οποτε θελω , εχοντας ηδη κανει restore τη stock?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

http://www.megaupload.com/?d=3DOP0APD

Αυτην που μου πρότεινε ο iakoboss7 στην σελ 124.

Ευτυχως ειχα κάνει backup.τςρα κάνω επαναφορά.

το θέμα ειναι,μετα να βάλω την ίδια ρομ ή αυτη προκαλεί το πρόβλημα?

 

και σε μενα κανει το ιδιο αυτη..τωρα μολις την εβαλα..αρα και αυτη και η wind που δοθηκαν εδω ειναι προβληματικες ή κατι αλλο συμβαινει αλλα σε 2 συσκευες ? (ενω τα αρχεια ειναι ιδια)

 

καλα και γιατι δεν πηγατε να αλλαξετε την γλωσσα? τοσο απλο ειναι... τα δειχνει στα κινεζικα γιατι ο dev ειναι κινεζος απλα απλα... :fool:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ! εισαι πρωτος! για το τελευταιο , το recovery.img το βαζω παλι στο φακελο backup και μπορω να το κανω

οποτε θελω , εχοντας ηδη κανει restore τη stock?

 

το stock recovery.img ΔΕΝ το κάνεις restore από το clockworkmod, το επαναφέρεις με τον ίδιο τρόπο που περασες το clockworkmod (boot στην ροζ οθόνη, κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

το stock recovery.img ΔΕΝ το κάνεις restore από το clockworkmod, το επαναφέρεις με τον ίδιο τρόπο που περασες το clockworkmod (boot στην ροζ οθόνη, κλπ κλπ)

ναι εχεις δικιο το βρηκα με προλαβες

ευχαριστω για τη βοηθεια φιλε μου

 

καλα και γιατι δεν πηγατε να αλλαξετε την γλωσσα? τοσο απλο ειναι... τα δειχνει στα κινεζικα γιατι ο dev ειναι κινεζος απλα απλα... :fool:

οπσ...ναι το εκανα και αυτο ..σωστο ..ηταν τοσο απλο...

 

ολα ενταξει τωρα...εχω ξανα στοck wind στο ενα, custom rom στο αλλο και τωρα δουλευω το τριτο Χ5!

thank you guys

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

καλα και γιατι δεν πηγατε να αλλαξετε την γλωσσα? τοσο απλο ειναι... τα δειχνει στα κινεζικα γιατι ο dev ειναι κινεζος απλα απλα... :fool:

 

καλα ε αυτο δεν το σκεφτηκα καθολου...:lol: αλλα και να το σκεφτομουν δεν θα θυμομουν πως να παω στα τυφλα να αλλαξω γλωσσα.....

Οπως και να χει εγω εβαλα την Β160 τωρα.

Να την αφησω η αυτη που προτεινες iakoboss7 ειναι καλύτερη???

www.askisi-diatrofi.gr
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, έχω το 2in1 της wind, δηλαδή δύο νούμερα σε μία sim.

Όταν αλλάζω από το ένα νούμερο στο άλλο, το μενού Sim toolkit κολλάει παρόλο που αλλάζει νούμερο. Εάν θέλω μετά να ξαναγυρίσω στον αρχικό αριθμό πρέπει να το κλείσω και να το ξανα ανοίξω γιατί το Sim toolkit δεν ανταποκρίνεται.

 

Έχει συναντήσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα? Καμία λύση???

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

τα πραγματα ειναι απλα για να μην γινονται μπερδεματα.και επειδη καποιοι απο εμας ειμαστε καινουργιοι στο android πειτε μας ποια ειναι η ρομ και την βαζουμε απο το instal rom from sd kai ποιο το backup που το κανουμε restore.εγω εχω την β160 για να βαλω την Goapk-U8800-v8.2-Geno κανω απλα restore ειναι backup auto to arxeio etsi?
Link to comment
Share on other sites

οι οδηγιες ειναι ΣΑΦΕΙΣ και ΑΠΛΕΣ. δεν καταλαβαινω γιατι κολλατε με ορους οπως back up κλπ. αυτα που ελεγε το παιδι για τα back up ηταν για καποιον που ηθελε να ξανα γυρισει στην stock της wind...

ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ= http://android.modaco.com/content/huawei-u8800-ideos-x5-u8800-modaco-com/341011/ultimate-guide-to-the-huawei-u8800/ τελεια και παυλα...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας πολυτιμοι συναδελφοι

η Β135 ειναι η τελευταια wind ROM ? Update εχουμε?

 

custom ελληνικη/ξενη τι υπαρχει? ποια ειναι η καλυτερη? τωρα εχω την goapk 8.2 geno (πολυ αδεια ομως)

thanks

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

μα το θεμα ειναι να ειναι stock η rom ωστε να μην υπαρχει bloatware και να βαλει ο χρηστης αυτα που θελει αυτος χωρις να εχει άχρηστα apps...
Link to comment
Share on other sites

μα το θεμα ειναι να ειναι stock η rom ωστε να μην υπαρχει bloatware και να βαλει ο χρηστης αυτα που θελει αυτος χωρις να εχει άχρηστα apps...

σωστο αυτο που λες αλλα λειπει μεχρι και το gmail ..και αυτο bloatware ειναι?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

:cry: :O :wacko:

thanks man :)

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

2) τρωει μερικες φορες <κολληματα> και δειχνει λαθος ενδειξη,κατι που με επανεκκινηση διωρθωνεται ;) ψαξε την εφαρμογη battery calibration αν σου το ξανακανει αρκετες φορες..αν οχι...αστο ετσι οπως ειναι.

 

1)ειναι θεμα android γενικα και οχι της συγκεκριμενης συσκευης...τρεχουνε πολλες και διαφορες εφαρμογες <σιωπιλα> και μονο με task manager, task killer τις βγαζεις απο το start up...παντως δεν κανουνε παντα απαραιτητα <κακο> εκτος απο το να τρωνε μνημη και μπαταρια...

 

Γεια σας κι απο μενα.

Το τηλεφωνο το εχω περιπου 3 εβδομαδες.

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το ιντερνετ (wifi), δεν δοκιμασα ακομα το ιντερνετ που δινει η wind (εχω 350 ΜΒ το μηνα νομιζω)

 

Προσπαθω να μαθω τις λειτουφ=ργιες του συνηθισμενος τα τελευταια χρονια σε Νοκια.

 

Το προβλημα μου ειναι η μπαταρια.

Κραταει σχεδον μια μερα.

Ξυπναω το πρωι και ειναι σβηστο (δεν ανοιγει αν δεν το βαλω για φορτιση)

 

Στην αρχη που το πηρα και με το απαραιτητο 'ψαχουλευμα" κρατουσε 4 μερες.

 

Επισης, οταν το φορτιζετε, ζεσταίνεται πολυ; Εχω την εντυπωση οτι σχεδον καιει στο πισω μερος του οταν το φοτριζω απο την πρίζα:(

 

Να το στειλω πισω;

το θεωρω απαραδεκτο να κραταει η μπαταρια 1-1,5 μερα.

Δεν χρησιμοποιω τον πλοηγο και ιντερνετ οχι καθε μερα.

 

Επισης και τα τηλεφωνηματα δεν ειναι πολλα πλεον...

Link to comment
Share on other sites

οι οδηγιες ειναι ΣΑΦΕΙΣ και ΑΠΛΕΣ. δεν καταλαβαινω γιατι κολλατε με ορους οπως back up κλπ. αυτα που ελεγε το παιδι για τα back up ηταν για καποιον που ηθελε να ξανα γυρισει στην stock της wind...

ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ= http://android.modaco.com/content/huawei-u8800-ideos-x5-u8800-modaco-com/341011/ultimate-guide-to-the-huawei-u8800/ τελεια και παυλα...

 

οπως ειδες εχω βαλει την β160 το μπερδεμα εγινε οταν εβαλα την Goapk-U8800-v8.2-Geno που ηταν εντελλως αδεια οπωσ λεει και το παιδι απο παvω δεν η3ερα οτι υπαρχει αλλου το google apps τωρα τα κατεβασα!!μια τελευταια ερωτηση το gm2.zip to βαζω οπως την ρομ απο το instal rom from sd η απο το update....

Edited by panagos22
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μενα.

Το τηλεφωνο το εχω περιπου 3 εβδομαδες.

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το ιντερνετ (wifi), δεν δοκιμασα ακομα το ιντερνετ που δινει η wind (εχω 350 ΜΒ το μηνα νομιζω)

 

Προσπαθω να μαθω τις λειτουφ=ργιες του συνηθισμενος τα τελευταια χρονια σε Νοκια.

 

Το προβλημα μου ειναι η μπαταρια.

Κραταει σχεδον μια μερα.

Ξυπναω το πρωι και ειναι σβηστο (δεν ανοιγει αν δεν το βαλω για φορτιση)

 

Στην αρχη που το πηρα και με το απαραιτητο 'ψαχουλευμα" κρατουσε 4 μερες.

 

Επισης, οταν το φορτιζετε, ζεσταίνεται πολυ; Εχω την εντυπωση οτι σχεδον καιει στο πισω μερος του οταν το φοτριζω απο την πρίζα:(

 

Να το στειλω πισω;

το θεωρω απαραδεκτο να κραταει η μπαταρια 1-1,5 μερα.

Δεν χρησιμοποιω τον πλοηγο και ιντερνετ οχι καθε μερα.

 

Επισης και τα τηλεφωνηματα δεν ειναι πολλα πλεον...

 

Δες μερικές σελίδες πριν - είχα ακριβώς την ίδια απορία-πρόβλημα!

 

Σε μένα λύθηκε!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μην τρελαίνεστε με την μπαταρία.

 

Όλα τα smartphones έχουν το ίδιο θέμα. 3 φίλοι με iphone και όταν έχουν 3G και wifi ενεργοποιημένα κάθε βράδυ θέλουν φόρτιση.

Στο δικό μου Χ5 όταν το πρωτοαγόρασα και το έσκιζα σε internet, εφαρμογές και games, κάθε βράδυ ήθελα φόρτιση. Αυτό το καιρό που το χρησιμοποιώ μόνο για τηλέφωνα, μηνύματα και ελάχιστες εφαρμογές είμαι στην 3η μέρα και έχω 47% ακόμα.

Αν στο android δεν τρέχει κάποια βαριά εφαρμογή στο background τότε η μπαταρία είναι super.

Ψυχραιμία.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, έχω το 2in1 της wind, δηλαδή δύο νούμερα σε μία sim.

Όταν αλλάζω από το ένα νούμερο στο άλλο, το μενού Sim toolkit κολλάει παρόλο που αλλάζει νούμερο. Εάν θέλω μετά να ξαναγυρίσω στον αρχικό αριθμό πρέπει να το κλείσω και να το ξανα ανοίξω γιατί το Sim toolkit δεν ανταποκρίνεται.

 

Έχει συναντήσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα? Καμία λύση???

Ευχαριστώ πολύ

 

Χρησιμοποίω μία κάρτα SimMax στην οποία έχω περάσει το συμβολαιό μου,και ένα What's Up και όλα λειτουργούν μια χαρά με το Sim Toolkit.Μπορώ να αλλάξω όσες φορές θέλω τα νουμερά μου και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίω μία κάρτα SimMax στην οποία έχω περάσει το συμβολαιό μου,και ένα What's Up και όλα λειτουργούν μια χαρά με το Sim Toolkit.Μπορώ να αλλάξω όσες φορές θέλω τα νουμερά μου και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

τι ειναι το simmax?(δωσε καποιες πληροφοριες με πμ για να μην ειμαστε off topic αν σου ειναι ευκολο)

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...