Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα iPad


maxgr26
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Retina λογικά εννοείς το τρίτης (Μάρτιο 2012) ή τέταρτης (Νοέμβριο 2012) γενιάς iPad.

Όπως και αν έχει, η μετάβαση από αμφότερα τα προαναφερθέντα iPad, θα είναι κάτι παραπάνω από εμφανείς ως προς την ταχύτητα απόκρισης, έντασης/καθαρότητας ήχου, κάμερας, κτλ. Αντιθέτως, στην οθόνη δε θα δεις μεγάλες διαφορές. Τα 3rd/4th Gen iPad είχαν ήδη πολύ καλές οθόνες από άποψη απόδοσης χρωμάτων (100% κάλυψη του sRGB) και ανάλυσης. Αυτό που θα παρατηρήσεις αμέσως, ωστόσο, είναι η ψευδαίσθηση πως ακουμπάς τα pixel, επειδή το LCD panel είναι ένα με το προστατευτικό γυαλί.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Retina λογικά εννοείς το τρίτης (Μάρτιο 2012) ή τέταρτης (Νοέμβριο 2012) γενιάς iPad.

Όπως και αν έχει, η μετάβαση από αμφότερα τα προαναφερθέντα iPad, θα είναι κάτι παραπάνω από εμφανείς ως προς την ταχύτητα απόκρισης, έντασης/καθαρότητας ήχου, κάμερας, κτλ. Αντιθέτως, στην οθόνη δε θα δεις μεγάλες διαφορές. Τα 3rd/4th Gen iPad είχαν ήδη πολύ καλές οθόνες από άποψη απόδοσης χρωμάτων (100% κάλυψη του sRGB) και ανάλυσης. Αυτό που θα παρατηρήσεις αμέσως, ωστόσο, είναι η ψευδαίσθηση πως ακουμπάς τα pixel, επειδή το LCD panel είναι ένα με το προστατευτικό γυαλί.

 

To τελευταίο που έγραψες δεν ισχύει δυστυχώς.

Η οθόνη δεν είναι laminated και έχει air gap σαν τα παλιά iPad.

Μονο τo Air2 και τα Pro έχουν laminated.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, λάθος δικό μου.

Σ' ευχαριστώ που το αναφέρεις κιόλας, για να μη δίνουμε λάθος εντυπώσεις.

Για κάποιο λόγο διαβάζοντας τον τίτλο νόμισα πως αναφέρεται στο iPad Pro 9.7, και όχι στο απλό iPad του 2017.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα εχω το ipad a1822 μοντελο, να πω πως δεν εχω ξαναπιασει ποτε μ προιον της apple οποτε ειμια τελειως νουμπας...

 

λοιπον, εκανα λογαριασμο id στο ipad, κατεβασα το itunes και συνδεθηκα με τον ιδιο λογαριασμο... επελεξα στο file sharing μεσω μιας εφαρμογης για να μεταφερω ταινια // μουσικη αλλα δυστηχως μου βγαζει προβλημα...

εχω κανει authorize το pc..

 

αυτο ειναι το μνμ, εχει κανεις καμια ιδεα;

 

1DPkhc7.png

 

να σημειωσω οτι προς το παρον βρηκα τροπο μεταφορας μεσω ftp αλλα η ταχυτητα οπως καταλαβαινετε δεν ειναι και οτι καλυτερη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μια φιλη αγορασε ενα ipad και τις δωσαν αμερικανικο φορτιστη. Δωσαν και ενα χοντρο μαρκουτσι που μπαινει απο μπροστα αλλα δεν μου αρεσει πολυ. Λεω να αλλαξω μονο το μπροστα να κατι τετοιο...

 

https://www.google.gr/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fae01.alicdn.com%2Fkf%2FHTB1AJNULFXXXXXtXVXXq6xXFXXXA%2FBrand-New-Wall-AC-Detachable-Electrical-EU-Plug-Duck-Head-For-Apple-iPad-iPhone-USB-Charger.jpg_640x640.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fsmartelectronicsdeals.com%2Fbrand-new-wall-ac-detachable-electrical-eu-plug-duck-head-for-apple-ipad-iphone-usb-charger-macbook-power-adapter%2F&docid=n2Tsvtu-PLyV2M&tbnid=Fwoo9gvikvqn5M%3A&vet=10ahUKEwjNwNW7pdLWAhWDMhoKHRNoBEkQMwhvKBgwGA..i&w=640&h=640&itg=1&hl=en-gr&client=safari&bih=672&biw=1024&q=ipad%20duck%20head%20eu&ved=0ahUKEwjNwNW7pdLWAhWDMhoKHRNoBEkQMwhvKBgwGA&iact=mrc&uact=8

Τι λετε υπαρχει κανενας κινδυνος; ξερετε κανενα καλυτερο;

https://www.aliexpress.com/item/Wall-AC-Detachable-Electrical-Euro-EU-Plug-Duck-Head-for-Apple-iPad-Air-4-3-2/32225158190.html?spm=2114.10010108.1000014.2.647f4c93ug35ee&traffic_analysisId=recommend_3035_null_null_null&scm=1007.13338.80878.000000000000000&pvid=51355658-3a43-4f20-babf-486620ee8d9c&tpp=1

https://www.aliexpress.com/item/Replaceable-Detachable-Electrical-EU-Euro-Plug-Head-for-iPad-iPhone-MacBook-Air-Pro-Wall-Charge-Power/32812013140.html?spm=2114.10010108.1000015.6.647f4c93ug35ee&s=p

Edited by Pascalwalt
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα. Μια φιλη αγορασε ενα ipad και τις δωσαν αμερικανικο φορτιστη. Δωσαν και ενα χοντρο μαρκουτσι που μπαινει απο μπροστα αλλα δεν μου αρεσει πολυ. Λεω να αλλαξω μονο το μπροστα να κατι τετοιο...

 

https://www.google.gr/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fae01.alicdn.com%2Fkf%2FHTB1AJNULFXXXXXtXVXXq6xXFXXXA%2FBrand-New-Wall-AC-Detachable-Electrical-EU-Plug-Duck-Head-For-Apple-iPad-iPhone-USB-Charger.jpg_640x640.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fsmartelectronicsdeals.com%2Fbrand-new-wall-ac-detachable-electrical-eu-plug-duck-head-for-apple-ipad-iphone-usb-charger-macbook-power-adapter%2F&docid=n2Tsvtu-PLyV2M&tbnid=Fwoo9gvikvqn5M%3A&vet=10ahUKEwjNwNW7pdLWAhWDMhoKHRNoBEkQMwhvKBgwGA..i&w=640&h=640&itg=1&hl=en-gr&client=safari&bih=672&biw=1024&q=ipad%20duck%20head%20eu&ved=0ahUKEwjNwNW7pdLWAhWDMhoKHRNoBEkQMwhvKBgwGA&iact=mrc&uact=8

Τι λετε υπαρχει κανενας κινδυνος; ξερετε κανενα καλυτερο;

https://www.aliexpress.com/item/Wall-AC-Detachable-Electrical-Euro-EU-Plug-Duck-Head-for-Apple-iPad-Air-4-3-2/32225158190.html?spm=2114.10010108.1000014.2.647f4c93ug35ee&traffic_analysisId=recommend_3035_null_null_null&scm=1007.13338.80878.000000000000000&pvid=51355658-3a43-4f20-babf-486620ee8d9c&tpp=1

https://www.aliexpress.com/item/Replaceable-Detachable-Electrical-EU-Euro-Plug-Head-for-iPad-iPhone-MacBook-Air-Pro-Wall-Charge-Power/32812013140.html?spm=2114.10010108.1000015.6.647f4c93ug35ee&s=p

 

Όχι, δεν υπαρχει θέμα, είναι πολύ απλά εξαρτήματα αυτά. Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να μην ταιριάζει 100% το λευκό του φορτιστή με το λευκό του κινέζου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχει κάποιο επίσημο νήμα για το Ipad 2017?

Θα μπορούσε κάποιος να στείλει το link...

 

Ευχαριστώ

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα έχω ένα iPad 2 και αναρωτιέμαι αν αξίζει να επισκευάσω την μπαταρία του. Σε γενικές γραμμές είναι σε άριστη κατάσταση αλλά θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω; Οι εφαρμογές θα δουλεύουν που έχουν πάρει αρκετά update από τότε; Αυτό έχει πάρει αναβάθμιση μέχρι και το ios9. Πχ θα μπορώ να το συνδέσω με GarageBand? Με jailbrake ίσως μπορώ να χρησιμοποιήσω τις updated εφαρμογές... ;

Δεν είναι θέμα χρημάτων, αλλά πιο πολύ θέμα χρόνου που θα το ανοίξω να αλλάξω την μπαταρία. ... μην χάσω άδικα τον χρόνο μου.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Οποίος ενδιαφέρεται για ταινίες https://themoviedb.net/download/ πατάει στο download και αφού κατέβει η εφαρμογή βάζει το Apple ID του συγκεκριμένου και το κατεβάζει. Έπειτα μπορεί να ξαναλλαξει στο AppStore και να βάλει το δικό του id διατηρώντας την εφαρμογή.

 

 

Αφού κατέβει η εφαρμογή και την τρέξουμε πατάμε ρυθμίσεις help κατεβαίνουμε λίγο προς τα κάτω και πατάμε το γρανάζι. Πατάμε enable και είμαστε έτοιμοι. Καλές θεασεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχω ψαξει στο google και στο youtube, αλλα δε βρισκω καπου πως ακριβως ειναι οι ρυθμισεις στο ipad στη εφαρμογη του viber. Μου βγαζει ελλιπεις τις ρυθμισεις σε ολες τις καρτελες, καμια σχεση με το κινητο μου που εχει android. Αλλα και στο Iphone που βλεπω στο youtube εχει ολες τις ρυθμισεις. Στο Ipad διαφοροποιειται ή σε εμενα κατι τρεχει;

 

Gik3ncEl.jpg?1 H1ySQXbl.jpg?1

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Εχω ψαξει στο google και στο youtube, αλλα δε βρισκω καπου πως ακριβως ειναι οι ρυθμισεις στο ipad στη εφαρμογη του viber. Μου βγαζει ελλιπεις τις ρυθμισεις σε ολες τις καρτελες, καμια σχεση με το κινητο μου που εχει android. Αλλα και στο Iphone που βλεπω στο youtube εχει ολες τις ρυθμισεις. Στο Ipad διαφοροποιειται ή σε εμενα κατι τρεχει;

 

Gik3ncEl.jpg?1 H1ySQXbl.jpg?1

 

Δευτερεύον είναι στο iPad

Δουλεύει σε σχέση με το iPhone. Δεν νομίζω να δουλεύει αυτόνομο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να το επιβεβαιωσει καποιος χρηστης ipad. Στο youtube δε βρισκω κατι σχετικο..

 

Nαι είναι διαφορετικες οι ρυθμίσεις μεταξύ iPad και οποιουδήποτε smartphone (iPhone/Android). Τα smartphones διαχειρίζονται τα πάντα στο viber και θεωρούνται οι "ασφαλείς" ή "πρωταρχικές" συσκευές, ενώ το iPad (πιθανώς και άλλα android tablets) είναι δευτερεύουσες συνδεδεμένες συσκευές στην αρχική parent device (smartphone), με μειωμένα προνόμια διαχείρισης.

Link to comment
Share on other sites

Και πως κραταω backup του viber; Μεσα απο itunes;

 

Το iPad είναι δευτερεύον.

Ότι κανείς από το κινητό

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Και απο το κινητο γινεται να το μεταφερω στο ipad; Συγκεκριμενα απο android τηλεφωνο.

 

Το iPad εμφανίζει ότι εμφανίζει το κινητό

Στο κινητό ότι πειράξεις μόνο.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα οι διαλογοι εχουν σβηστει, μονο οι επαφες εμειναν.

 

Που έχουν σβηστεί οι διαλογοι; Εκανες sync οταν έβαλες το viber στο iPad;

Είχες την τελευταία έκδοση viber στο κινητό σου;

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Ξαναλεω δεν εχω iphone, αλλα ενα lg g4. Sync αν εννοεις αυτο που λεει να βαλω τον αριθμο του κινητου, αφου εγκαταστησω το viber, ναι το εκανα, και εκανε sync μονο τις επαφες και 1,2 παραθυρα. Θελει να κανω backup πρωτα το viber απο το κινητο; Δεν ειναι και δικο μου το κινητο για να το βλεπω αμεσα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω μολις δοκιμασα στο ταμπλετ μου και μου εφερε και τους διαλόγους. Στο LG G4 εχει σιγουρα το latest viber εγκατεστημένο, γιατι απο μια version και μετα φερνει και τους διαλόγους.
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Ξαναλεω δεν εχω iphone, αλλα ενα lg g4. Sync αν εννοεις αυτο που λεει να βαλω τον αριθμο του κινητου, αφου εγκαταστησω το viber, ναι το εκανα, και εκανε sync μονο τις επαφες και 1,2 παραθυρα. Θελει να κανω backup πρωτα το viber απο το κινητο; Δεν ειναι και δικο μου το κινητο για να το βλεπω αμεσα.

 

Να πούμε την αλήθεια δεν έχουμε καταλάβει ακριβώς τι πρόβλημα έχεις

Άσε το iPad στην άκρη

Ότι κανείς από αλλαγές θα γίνουν από το lg. Μην μπλέκεις το iPad

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Να πούμε την αλήθεια δεν έχουμε καταλάβει ακριβώς τι πρόβλημα έχεις

Άσε το iPad στην άκρη

Ότι κανείς από αλλαγές θα γίνουν από το lg. Μην μπλέκεις το iPad

Τι αλλαγες να κανω στο lg g4;
Link to comment
Share on other sites

Τι αλλαγες να κανω στο lg g4;

 

Ότι και να θέλεις να κανείς το κανείς εκεί

Έχει τόσες ρυθμίσεις να αλλάξεις

Όλα στο κινητό γίνονται

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα iPad
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...