Jump to content

Οταν βραδιαζει πεφτει το adsl


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω το εξης κουφο προβλημμα, με conn-x κ οποιοδηποτε router που εχω βαλει, οταν βραδιαζει το adsl πεφτει... ενω το πρωι δουλευει μια χαρα... δεν πεφτει ποτε... κανω αναγγελια για βλαβη αλλα ο τεχνικος το κοιταει το πρωι κ τα βλεπει ολα οκ...

τι μπορει να φταιει???

το ειχα κ παλιοτερα με ενα philps modem ασυρματο, αλλα οταν εβαζα το ενσυρματο δουλευε κανονικα... φυσικα ο οτε δεν εκανε τπτ κ εγω πηρα αλλο μοντεμ...

τωρα ομω μου κανει παλι τα ιδια... κ δεν δουλευει ουτε το ενσυρματο....

πως γινεται οταν βραδιαζει μονο να χανω το ιντερνετ....?????

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Θα τους αναφερεις το προβλημα στο τεχνικο ακριβως τι συμβαινει και θα σου παρακολουθησουν την γραμμη για να δουν τι συμβαινει.

στην τεχνικη εξυπηρετηση ο οτε ειναι πολυ μπροστα απο ολες τις εταριες με διαφορα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μα το εχω κάνει... όλο θα σε πάρουμε τηλέφωνο κ μπούρδες... λύση πότε δεν μου έδωσαν.. απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται αυτό, να πέφτει όταν βράδιαζει μόνο... το χειμώνα που νύχτωνε στις 5, έπεφτε στις 5, τώρα που νυχτώνει στις 8.30,πέφτει στις 8.30..

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που πέφτει το DSL σου όταν βραδιάζει είναι ο αυξημένος θόρυβος στα καλώδια του ΟΤΕ. Την ημέρα τα στρώματα της ιονόσφαιρας βρίσκονται σε τέτοιο ύψος ώστε να μπλοκάρουν τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα κοντά στη συχνότητα του DSL (25-2000 kHz). Τη νύχτα αυτά τα κύματα δεν μπλοκάρονται και "διαβάζονται" από τα καλώδια του ΟΤΕ ως θόρυβος. Ένας ακόμη πιθανός λόγος είναι ο δημοτικός φωτισμός, του οποίου οι λαμπτήρες επίσης παράγουν ακτινοβολίες που παρεμβάλλονται στις συχνότητες του DSL.

 

Για να τα διορθώσεις αυτά θα πρέπει να "χαμηλώσεις τον πήχυ" της ταχύτητάς σου, τουτέστιν να πάρεις στον ISP σου και να τους εξηγήσεις το πρόβλημά σου και αυτοί θα στο διορθώσουν. Θα συγχρονίζεις πιο χαμηλά, αλλά δε θα πέφτεις κατά τη διάρκεια της νύχτας.

Link to comment
Share on other sites

Να μειώσω την ταχύτητα που με το ζόρι πιανω 5mbps....? Μα τόσο καιρό μου δούλευε κανονικά... πως γίνεται ξαφνικά να το κάνει αυτό? Φαντάζομαι φωτισμός δίπλα στο σπίτι μου δεν θα φταίει σωστά? Κάτι δίπλα στο καφαο μήπως?

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο προβλημα εχω και εγω τα βραδια απλα μαθε να ζεις με αυτο!
Εγω θα ηθελα αυτη η κοινότητα να λειτουργει υπερ του καταναλωτη με μαζικες καταγγελιες στην ΕΕTΤ κατα των καρτελ που εχουν στηθει, οχι να κανουμε και γκαλοπ κατα του καταναλωτη και υπερ των εταιριων!;)
Link to comment
Share on other sites

Μάθε να ζεις με αυτό? Μαχαίρι στην καρδιά ήταν αυτό που είπες... δεν γίνεται να μην εχω ίντερνετ το βράδυ.. μπορεί εσένα να πέφτει δύο λεπτά στην μια ώρα, αλλά εμένα στα πέντε λεπτά πέφτει δύο φορές κ κάνει αλλά πέντε για να έρθει...

Εγώ απλά θέλω να καταλάβω ποιο μπορεί να είναι το πρόβλημα κ να το λύσω... δηλαδή δεν είναι κουφό που τόσο καιρό ήταν μια χαρά?

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

με πηραν τηλεφωνο απο τον οτε το πρωι κ μου ειπα οτι εγιναν οι απαραιτητες εργασιες για να λυθει το προβλημα....! κ οτι τωρα θα κλειδωνω στα 22100 bps..... εγω κανω το τεστ με το speedtest αλλα με το ζορι πιανω 4....

υπαρχει καποιο προγραμμα το οποιο να μετραει τον θορυβο.....?

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

καποιος τροπος να μειωσω εγω τον θορυβο κανοντας κατι υπαρχει...?

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

καποιος τροπος να μειωσω εγω τον θορυβο κανοντας κατι υπαρχει...?

Δυστυχώς όχι, πέρα από το να ζητήσεις να συγχρονίζεις πιο χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

Όπως το λες, το πρόβλημα μάλλον είναι ότι το DSLAM είναι γεμάτο. Έχεις κάνα γείτονα που έχει άλλο πάροχο στην πολυκατοικία για να τον ρωτήσεις αν έχει το ίδιο πρόβλημα; Μπορεί αν αλλάξεις πάροχο να είσαι καλύτερα.

 

Ο λόγος που πέφτει το DSL σου όταν βραδιάζει είναι ο αυξημένος θόρυβος στα καλώδια του ΟΤΕ. Την ημέρα τα στρώματα της ιονόσφαιρας βρίσκονται σε τέτοιο ύψος ώστε να μπλοκάρουν τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα κοντά στη συχνότητα του DSL (25-2000 kHz). Τη νύχτα αυτά τα κύματα δεν μπλοκάρονται και "διαβάζονται" από τα καλώδια του ΟΤΕ ως θόρυβος. Ένας ακόμη πιθανός λόγος είναι ο δημοτικός φωτισμός, του οποίου οι λαμπτήρες επίσης παράγουν ακτινοβολίες που παρεμβάλλονται στις συχνότητες του DSL.

 

Προσκυνώ :) :)

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο προβλημα εχω και εγω τα βραδια απλα μαθε να ζεις με αυτο!

Εντάξει ...αυτό δεν είναι λύση!

Φίλε μου αν πιστεύεις ότι κάτι δεν παέι καλά με τη γραμμή σου ξαναδήλωσε το βλάβη κ ας έρθει τεχνικός σπίτι σου 100 φορές. Μη το αφήνεις έτσι.

... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

μπα ειμαι σε χωριο κ ζητημα να εχουν αλλοι δυο ιντερνετ... καθε μερα το δηλωνω αλλα δουλεια δεν βλεπω... σημερα βεβαια μου παει καλα προς το παρων..... σπιτι μου που θα ερθει, τι θα δει βασικα....???? μπορει να κανει κατι απο το σπιτι...??? δικο τους προβλημα δεν ειναι? εννοω της γραμμης...

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έρχονται σπίτι για να κάνουν μετρήσεις εκεί για να βρουν σε ποιό σημείο είναι το πρόβλημα. Όταν έρθει πες τι σου είπε, από περιέργεια.
Link to comment
Share on other sites

δεν ηρθαν...... απλα εφτιαξε απο μονο του..... κ με πηραν μετα απο 3 μερες που ενω δουλευε κανονικα.... εε κ των λεω, φιλε τωρα εφτιαξε κ ουτε μπηκε σπιτι.. απλα εφυγε..

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Ναι τώρα δεν εχω παράπονο... παλιά είχα κ μικρές αποσυνδεσεις το βράδυ.. τώρα δόξα τον θεό δεν εχω ούτε μια.. ποιος ξέρει τι έκαναν...

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...