Jump to content

Διαθεσιμότητα / Αγορά των iPad - iPad mini στην Ελλάδα


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καθώς τα εμπορικά διαθέσιμα Ipad 2 κομμάτια φαίνεται να έχουν εξαντληθεί, ανοίγω αυτό το θέμα για να ενημερωνόμαστε και τυχόν νέες διαθεσιμότητες ετοιμοπαράδοτων.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

να ανοιξουμε και ενα θεμα ποτε-ποιος-απο που το αγορασε/βρηκε κλπ.

αμαν ρε παιδια ελεος

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

να ανοιξουμε και ενα θεμα ποτε-ποιος-απο που το αγορασε/βρηκε κλπ.

αμαν ρε παιδια ελεος

 

Κάτι αντίστοιχο είχε γίνει και με το iPhone.

Δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα :worry:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι τα καταστήματα της Apple (δεν ξέρω για άλλα) είχαν άλλη μια μικρή παραλαβή στις 29 ή στις 30 που έφυγε όλη σε προ παραγγελίες και γνωστούς των πωλητών.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Νέα ενημέρωση για διαθεσιμότητα. Κάθε εβδομάδα γίνονται 2 παραλαβές IPAD2 αλλά φεύγουν ΟΛΑ στα Pre-order και για τα καταστήματα Premium Resellers και για τα άλλα καταστήματα (Public/Πλαίσιο/Multirama). Τα κομμάτια που γίνονται παραλαβές συνήθως αντιστοιχούν σε 1 με 5 Ipad2 για κάθε κατάστημα οπότε καταλαβαίνετε πόσα αργά προχωράει η κάλυψη των pre-order. Μέχρι να καλυφθούν όλα τα pre order δεν πρόκειται να βγει πάλι Ipad2 σε μαγαζί ως stock.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Τα κομμάτια που γίνονται παραλαβές συνήθως αντιστοιχούν σε 1 με 5 Ipad2 για κάθε κατάστημα οπότε καταλαβαίνετε πόσα αργά προχωράει η κάλυψη των pre-order. Μέχρι να καλυφθούν όλα τα pre order δεν πρόκειται να βγει πάλι Ipad2 σε μαγαζί ως stock.

 

Άρα, καλό... Ιούλιο για κάποια εξομάλυνση της αγοράς;

 

(Γεια σου ρε... κρίση, με τα ωραία σου!)

Edited by Dead Poet

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Άρα, καλό... Ιούλιο για κάποια εξομάλυνση της αγοράς;

 

(Γεια σου ρε... κρίση, με τα ωραία σου!)

 

Κάνε ρε συ μια προκράτηση! Αντί να τρέχεις κάθε δεύτερο ΣΚ στην Αθήνα και να παίρνεις σβάρνα όλα τα μαγαζιά!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους! Εγινα κ εγω μετα απο sympian k android fun τις apple! Εχω λοιπον ενα iphone 3gs 16gb καινουργιο απο αμερικη δουλευει αψογα! Προσπαθησα ομως να περασω ενα προγραμμα gps αλλα δεν μου βρισκει σημα το κιντο ειναι με 4,2,1 jailbreak k modem 06.15.00 δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο τομεα αλλα αν μπορει καπιοοσ ας με βοηθησει!!!
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους! Εγινα κ εγω μετα απο sympian k android fun τις apple! Εχω λοιπον ενα iphone 3gs 16gb καινουργιο απο αμερικη δουλευει αψογα! Προσπαθησα ομως να περασω ενα προγραμμα gps αλλα δεν μου βρισκει σημα το κιντο ειναι με 4,2,1 jailbreak k modem 06.15.00 δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο τομεα αλλα αν μπορει καπιοοσ ας με βοηθησει!!!

 

Μμμ ... κοίτα τον τίτλο του thread ..

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει και εκτιμώ το Πλαίσιο...

Ήταν οι μόνοι απο τους 2-3 που είχα κάνει κράτηση που το έφεραν εχθές και μου το παρέδωσαν σήμερα :D

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει και εκτιμώ το Πλαίσιο...

Ήταν οι μόνοι απο τους 2-3 που είχα κάνει κράτηση που το έφεραν εχθές και μου το παρέδωσαν σήμερα :D

 

Δεν θέλω να σε πληγώσω αλλά δεν έχει κάνει με το Πλαίσιο ... απλά ήρθε η σειρά σου :P Τα καταστήματα που έχουν πάρα πολύ μεγάλες λίστες pre order είναι Public/Istorm/Golden I :)

 

Καλορίζικο

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Πάνω - κάτω και από ό,τι έχω καταλάβει, μέχρι στιγμής, το workflow πάει κάπως έτσι:

 

1 - Τα καταστήματα φέρνουν κάποια κομμάτια ανά διαστήματα

2 - Τηλεφωνούν στους πελάτες, που βρίσκονται σε σειρά προτεραιότητας (προπαραγγελίες)

3 - Οι πελάτες πάνε στα καταστήματα και τα παίρνουν

 

Είναι πολύ νωρίς, για να διαθέσει ένα κατάστημα τέτοιο απόθεμα, ώστε να πηγαίνεις "ακάλεστος" να ζητάς και να παίρνεις :-)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ νωρίς, για να διαθέσει ένα κατάστημα τέτοιο απόθεμα, ώστε να πηγαίνεις "ακάλεστος" να ζητάς και να παίρνεις :-)

 

Δηλαδή, πότε θα πάψει να είναι "πολύ νωρίς"; Ιούλιο-Αύγουστο και βάλε;

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, πότε θα πάψει να είναι "πολύ νωρίς"; Ιούλιο-Αύγουστο και βάλε;

 

Με κάποιους αισιόδοξους υπολογισμούς, μετά το Πάσχα και μέσα στο Μάη, ίσως, είναι αρκετά καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε πληγώσω αλλά δεν έχει κάνει με το Πλαίσιο ... απλά ήρθε η σειρά σου :P Τα καταστήματα που έχουν πάρα πολύ μεγάλες λίστες pre order είναι Public/Istorm/Golden I :)

 

Καλορίζικο

 

χαχαχα με πλήγωσες αφάνταστα, τι να σου πω :lol:

 

Δεν τρέφω ψευδαισθήσεις, ξέρω ακριβώς τι είναι το Πλαίσιο, αλλά απλά λέω πως μου έκανε εντύπωση (έστω!) ότι ήρθε η σειρά μου πριν από τον Μάιο και αυτό σε συνδυασμό με το customer service που είχε τύχει να χρειαστώ σε προηγούμενη παραγγελία και το οποίο ήταν άριστο από την άποψη ότι το παιδί με το οποίο μίλησα είχε την όρεξη και τη διάθεση να με βοηθήσει σε κάτι που αν δεν το ανέφερε εκείνος θα "κόλλαγε" την παραγγελία μου για κανα μήνα.

 

Απλά δεν ξέρω προσωπικά τον άνθρωπο, οπότε αναφέρω το Πλαίσιο γενικότερα.

Και όντως, δε μου έχει τύχει "άσχημη" αντιμετώπιση από το Πλαίσιο μέχρι στιγμής.

 

Τέλος πάντων, οι περισσότεροι από εμάς έχουμε κάποιο γνωστό που δουλεύει/δούλευε σε Πλαίσιο και έχουμε μάθει για τις... συνθήκες εργασίας "δούλου" που προσφέρουν (και ακόμα περισσότερο, τα Public), οπότε δεν αλλάζει η εντύπωσή μου για αυτούς σαν εταιρεία, απλά σαν εξυπηρέτηση. Αν και πάλι, νομίζω ότι η εξυπηρέτηση είναι θέμα χαρακτήρα του εκάστοτε πωλητή. Αλλά, anyway...

 

Ααα και μετά από αυτή τη μικρή :rolleyes: παρένθεση, thanks για το καλορίζικο!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ένας συνάδελφος στο γραφείο, έκανε το Σάββατο προπαραγγελία με προκαταβολή για ενα iPad 2 στην αλυσίδα καταστημάτων Multirama. Το ίδιο έκανα κι εγώ για δυο iPad σήμερα. Είναι ένας τρόπος να το κλείσεις τουλάχιστον. Πάντως η τελευταία ενημέρωση που έχω είναι ότι αναμένεται μέσα σε 20 με 30 μέρες, όπως κι επίσης ότι μπορεί να έχουν διαθέσιμα κομμάτια μέσα στο Πάσχα. Γενικά, πιστεύω ότι όποιος καταθέσει προκαταβολή, λογικό είναι να μπει σε σειρά προτεραιότητας. Πάντως, θα ενημερώσω μόλις έχω νεότερα ή κάποια άλλη ενημέρωση επί του θέματος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Ένας συνάδελφος στο γραφείο, έκανε το Σάββατο προπαραγγελία με προκαταβολή για ενα iPad 2 στην αλυσίδα καταστημάτων Multirama. Το ίδιο έκανα κι εγώ για δυο iPad σήμερα. Είναι ένας τρόπος να το κλείσεις τουλάχιστον. Πάντως η τελευταία ενημέρωση που έχω είναι ότι αναμένεται μέσα σε 20 με 30 μέρες, όπως κι επίσης ότι μπορεί να έχουν διαθέσιμα κομμάτια μέσα στο Πάσχα. Γενικά, πιστεύω ότι όποιος καταθέσει προκαταβολή, λογικό είναι να μπει σε σειρά προτεραιότητας. Πάντως, θα ενημερώσω μόλις έχω νεότερα ή κάποια άλλη ενημέρωση επί του θέματος.

 

Για ποιά έκδοση έκανες κράτηση;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Με κάποιους αισιόδοξους υπολογισμούς, μετά το Πάσχα και μέσα στο Μάη, ίσως, είναι αρκετά καλύτερα.

 

Για να δούμε τελικά με πόσων μηνών "κόστος ευκαιρίας" θα πληρώσω την απροθυμία μου να δώσω 110 ευρώ παραπάνω για το 32άρι...

 

(Την πρώτη μέρα κυκλοφορίας είχα βρει στο Media Markt Αμαρουσίου, αλλά 16άρια WiFi only δεν τους είχαν στείλει -μόνο 32άρια- και θεώρησα ασύμφορο να δώσω άλλα 110 ευρώ για μια όχι αναγκαία χωρητικότητα ενός έτσι κι αλλιώς ψιλοπεριττού γκάτζετ. Το αν έκανα σωστά ή λάθος, ο χρόνος θα το δείξει.)

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε τελικά με πόσων μηνών "κόστος ευκαιρίας" θα πληρώσω την απροθυμία μου να δώσω 110 ευρώ παραπάνω για το 32άρι...

 

(Την πρώτη μέρα κυκλοφορίας είχα βρει στο Media Markt Αμαρουσίου, αλλά 16άρια WiFi only δεν τους είχαν στείλει -μόνο 32άρια- και θεώρησα ασύμφορο να δώσω άλλα 110 ευρώ για μια όχι αναγκαία χωρητικότητα ενός έτσι κι αλλιώς ψιλοπεριττού γκάτζετ. Το αν έκανα σωστά ή λάθος, ο χρόνος θα το δείξει.)

 

Κι εγώ στη θέση σου, ακριβώς, το ίδιο θα έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε τελικά με πόσων μηνών "κόστος ευκαιρίας" θα πληρώσω την απροθυμία μου να δώσω 110 ευρώ παραπάνω για το 32άρι...

 

(Την πρώτη μέρα κυκλοφορίας είχα βρει στο Media Markt Αμαρουσίου, αλλά 16άρια WiFi only δεν τους είχαν στείλει -μόνο 32άρια- και θεώρησα ασύμφορο να δώσω άλλα 110 ευρώ για μια όχι αναγκαία χωρητικότητα ενός έτσι κι αλλιώς ψιλοπεριττού γκάτζετ. Το αν έκανα σωστά ή λάθος, ο χρόνος θα το δείξει.)

 

Εγω το πέτυχα όπως το ήθελα (32GB 3G/WIFI) αλλά σε μαύρο χρώμα! Ήθελα λευκό βλέπεις...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα με ενημερωσαν και παρελαβα απο το public το ipad 2 μου! Τελικα δεν καταλαβαινω, ενα ενα ερχονται στην αγορα ή ετυχε; Ηρθε νεα παραλαβη σημερα;
Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

Σημερα με ενημερωσαν και παρελαβα απο το public το ipad 2 μου! Τελικα δεν καταλαβαινω, ενα ενα ερχονται στην αγορα ή ετυχε; Ηρθε νεα παραλαβη σημερα;

 

Εμένα με πήραν προχθές από ένα 2ο μαγαζί στο οποίο είχα προπαραγγείλει και μου είπαν ότι αύριο (δηλαδή την Παρασκευή) θα είχαν παραλαβή. Πιθανώς λοιπόν να είχαν και του Public. Aν και για να σε πάρουν Σάββατο και όχι εχθές που μόλις τα είχαν παραλάβει κατά πάσα πιθανότητα ήσουν τυχερός και έγινε κάποια ακύρωση.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Για ποιά έκδοση έκανες κράτηση;

Απ' ότι καταλαβαίνω, πιστεύεις ότι έχει σημασία η έκδοση για τις πιθανότητες διάθεσης του προϊόντος.

Μεσα επομενης εβδομαδας ειναι η νεα παραλαβη...

Εν αναμονή, το μόνο σίγουρο.

 

Σημερα με ενημερωσαν και παρελαβα απο το public το ipad 2 μου! Τελικα δεν καταλαβαινω, ενα ενα ερχονται στην αγορα ή ετυχε; Ηρθε νεα παραλαβη σημερα;

Ίσως από ακύρωση, αν και σπάνιο. Δεν αποκλείεται να έχει έρθει παραλαβή, χωρίς όμως να υπάρχει επιβεβαίωση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...