Jump to content

ΛΟΓΟΓΡΑΦΟΙ


Nrg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΛΟΓΟΓΡΑΦΟΥ.ΚΟΙΝΩΣ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗ ΦΩΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΟΤΑΝ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΩ ΤΟ WORD ΚΛΠ.ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΜΗΠΩΣ?Η ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΛΟ ΛΟΓΟΓΡΑΦΟ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :)
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για ελληνικό λογογράφο, υπάρχει μόνο ένας, "Ηλεκτρονικός Λογογράφος" λέγεται και κάνει γύρω στα 150€. Θα τον βρεις σε διάφορα μαγαζιά πχ Πλαίσιο
Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει, όντως, ο Ηλεκτρονικός Λογογράφος στα Ελληνικά. Τον έχει κατασκευάσει η voice-in [site: http://www.voice-in.gr ]

Έχει βέβαια πολύ υψηλές απαιτήσεις. Τουλαχιστον 1 GHz επεξεργαστή και 256 ΜΒ RAM. [EDIT]εκεί έχω ακούσει ότι ψιλοσέρνεται. Σε μένα με 2 GHz και 512 Ram πετάει [/EDIT]

 

Εγώ τον έχω και τον χρησιμοποιώ εδώ και 3-4 μήνες και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Αρκεί βέβαια να μιλάς σχετικά καθαρα και με έναν normal ρυθμό, όχι αμπλα-ούμπλα.

 

Το πρόγραμμα προστατεύεται με Hasp οπότε πρέπει να έχεις και μια θυρα Scart ελεύθερη στον Η/Υ αν το θέλεις για μεγάλη χρήση και να μην βάζεις- βγάζεις.

Τι μου είπανε; Να διαβάζω 1 ώρα και να κάνω διάλειμμα 5 λεπτά, ή να διαβάζω 5 λεπτά και να κάνω 1 ώρα διάλειμμα;

οι Τοπογράφοι στο δίκτυο

Link to comment
Share on other sites

κι εγω αυτον απο το πλαισιο ειδα!Εχει γυρω στα 175 ευρω,ακριβουτσικος αλλα αφου λετε οτι ειναι πολυ καλος τα αξιζει!Ευχαριστω παρα πολυ :)
Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα προστατεύεται με Hasp οπότε πρέπει να έχεις και μια θυρα Scart ελεύθερη στον Η/Υ αν το θέλεις για μεγάλη χρήση και να μην βάζεις- βγάζεις.

 

Scart;;;; :wacko:

Μήπως εννοείς παράλληλη; :o

 

Πάντως στο θέμα μας τώρα...

Το πρόγραμμα όντως είναι κορυφή! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Nrg

 

κι εγω αυτον απο το πλαισιο ειδα!Εχει γυρω στα 175 ευρω,ακριβουτσικος αλλα αφου λετε οτι ειναι πολυ καλος τα αξιζει!Ευχαριστω παρα πολυ :)

 

 

otan les aksizei??? apo pia apopsh to enoeis?

 

to programma einai apistefta argo kai se kamia periptwsh den kanei gia sobarh xrhsh (epagelmatikh,ergasies, ektheseis klp) an pali to theleis gia thn plaka sou tote kala..... 150 € gia plaka omws den leei...

 

to programma to exw kai milaw ek peiras, an ekseraisoume ta arketa lathakia tou ta opoia exoun kai plaka orismenes fores afou prospathei na teriaksei tis lekseis metaksy tous oti blakeia kai na peis :D

grafei peripou ana 10 sec 1-2 lekseis..... ;)

 

to exw dokimasei se winxp engl pro sp1 - p4 1800 - 640 mb ram alla kai se osous to edwsa kai me poly dynatotera mhxanakia to idio problhma eixan kai to parathsan...

 

tha sou proteina na perimeneis na bgei neoterh version

mias kai kalh h prospatrhia alla einai akoma sthn arxh kai kathe arxh kai diskolh .....

Link to comment
Share on other sites

επειδη ολα τα παιδια πιο πανω ειπαν οτι ειναι πολυ καλο,ειπα οτι αξιζει!Τωρα μ'αυτο που λες με ανησυχησες θα περιμενω λιγακι μιας και το θελω στη δουλεια.Σας ευχαριστω ολους :)
Link to comment
Share on other sites

Scart;;;;

Μήπως εννοείς παράλληλη;

 

Yeah! Yeah!

 

grafei peripou ana 10 sec 1-2 lekseis.....

Δεν μου συμβαίνει εμένα κάτι τέτοιο. Μπορεί να μην φτάνει τους ρυθμούς που αναφέρει στη συσκευασία: 180 λέξεις/λεπτό --> 3 λέξεις/sec αλλά

5(+-1) λέξεις στα 10 sec τις γράφει...

Η μόνη περίπτωση στην οποία το έχω δει να κολλάει είναι όταν εγώ έχω υποπέσει σε κάποιο "ενδιαφέρον" γλωσσικό ολίσθημα και το εξακριβώνω βάζοντας καμιά φορά να παίξει το ηχογραφημένο μου μύνημα..

Τι μου είπανε; Να διαβάζω 1 ώρα και να κάνω διάλειμμα 5 λεπτά, ή να διαβάζω 5 λεπτά και να κάνω 1 ώρα διάλειμμα;

οι Τοπογράφοι στο δίκτυο

Link to comment
Share on other sites

αποτελείς μεγάλη εξαίρεση φίλε μου...

 

πραγματικά η απογοήτευση όσων το δοκίμασαν ήταν μεγαλειώδεις :!:

 

 

αλήθεια για πες μας σε τι σύστημα το έτρεξες ??

με ποιο λειτουργικό?

ram?

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα με 2 GHz και 512 Ram πετάει

Επίσης έχω Win Xp Home ελληνικά.

Ένας γνωστός μου, λίγο δύσκολος στην πληκτρολόγηση αλλά καλός ομιλητής, που το χρησιμοποίησε (στο δικό μου σύστημα) για να γράψει μια ομιλία έμεινε ενθουσιασμένος.

Εγώ το πήρα για προσωπική χρήση και δεν το χρησιμοποιώ πολύ συχνά. Πάντως σε ένα κείμενο που υπαγόρευσα πριν μια βδομάδα 1000 περ. λέξεων μου έκανε γύρω στις 15-20 λέξεις λάθος αφού

prospathei na teriaksei tis lekseis metaksy tous oti blakeia kai na peis

οπότε και το λάθος είναι δικό μου και όχι του προγράμματος.

Στατιστικά εμένα αυτό δεν με ενόχλησε αφού έτσι κι αλλιώς θα το έλεγχα το κείμενο.

Πάντως αυτό που μου έκανε εντύπωση από τα λεγόμενά σου είναι ότι μίλησες για Μεγαλειώδη Απογοήτευση και με έβαλες σε σκέψεις. Που να οφείλεται αυτό.

Εγώ το αγόρασα από Παπασωτηρίου. Κια έθεσα, μεταξύ άλλων, αυτά τα ερωτήματα στους πωλητές.

1. αν έχει on-line υποστήριξη. απ: Οχι >>>μειονέκτημα

2. αν θα τρέχει στο σύστημά μου απ:θέλει όντως δυνατό σύστημα αλλιώς θα σέρνεται

Από τις γενικότερες απαντήσεις κατάλαβα ότι όταν πας να εκμεταλλευτείς μια προτωποριακή για τα ελληνικά δεδομένα προσπάθεια παίρνεις και κάποιο ρίσκο. Αυτός θα ήταν ο μόνος λόγος για τον οποίο θα έλεγα στον φίλο μας να περιμένει μια νεότερη έκδοση αν και δεν είμαι τόσο σίγουρος για το αν είναι μέσα στα άμεσα σχέδια της εταιρείας.

Τι μου είπανε; Να διαβάζω 1 ώρα και να κάνω διάλειμμα 5 λεπτά, ή να διαβάζω 5 λεπτά και να κάνω 1 ώρα διάλειμμα;

οι Τοπογράφοι στο δίκτυο

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα όντως φαίνεται καλό. Περιμένετε από βδομάδα να επιστρέψει κι ο bibon :p που το έχει χρησιμοποιήσει περισσότερο για να σας πει αναλυτικά τις εντυπώσεις του :)
this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον thevip

 

Από τις γενικότερες απαντήσεις κατάλαβα ότι όταν πας να εκμεταλλευτείς μια προτωποριακή για τα ελληνικά δεδομένα προσπάθεια παίρνεις και κάποιο ρίσκο. Αυτός θα ήταν ο μόνος λόγος για τον οποίο θα έλεγα στον φίλο μας να περιμένει μια νεότερη έκδοση αν και δεν είμαι τόσο σίγουρος για το αν είναι μέσα στα άμεσα σχέδια της εταιρείας.

 

 

Δεν είναι μόνο το ρίσκο αλλά και οτι το πρόγραμμα εχει πραγματικά μεγάλες απαιτήσεις σε σχέση με αντίστοιχο Αγγλικό πρόγραμμα καταλλαβαίνω ότι οι παράμετροι είναι περισσότεροι λόγς της ιδιαιτερότητας της γλώσσας μας αλλα η διαφορές ειναι τεράστιες

 

 

σημειώνω και κλείνω με τα εξής:

 

1) καντε μια βόλτα και σε άλλα forum και δείτε και εκει γνώμες (αρκετα διαφορετικές απο όσες έχουν διατυπωθεί εδώ εώς τώρα)

 

2) το πρόγραμμα ευτυχώς ΔΕΝ το αγόρασα, διαφορετικά η απογοήτευση μου θα ήτα ακόμα μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Steeve_Mary

 

yparxei kai cracked paidia gia psa3te to ligo. ego etsi to exo! ;)

 

 

 

Αρχικό Μήνυμα από τον chrisad

 

2) το πρόγραμμα ευτυχώς ΔΕΝ το αγόρασα, διαφορετικά η απογοήτευση μου θα ήτα ακόμα μεγαλύτερη.

 

 

 

:whistle: :whistle: :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Τσ! Τσ! Τσ!

Απατεώνες!

Εμείς γλυκό(κανα pm) δεν θα πάρουμε ;) ;

Τι μου είπανε; Να διαβάζω 1 ώρα και να κάνω διάλειμμα 5 λεπτά, ή να διαβάζω 5 λεπτά και να κάνω 1 ώρα διάλειμμα;

οι Τοπογράφοι στο δίκτυο

Link to comment
Share on other sites

kala exw katamperdeytei!!anyway tha perimenw liges imeres na dw ti tha poun kai ta alla pedia mias kai den mporw na to agorasw cracked giati tha mas mpaglarwsoun kai meta tha sas roufianepsw :whistle:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Nrg

 

den mporw na to agorasw cracked giati tha mas mpaglarwsoun kai meta tha sas roufianepsw :whistle:

 

 

tromeros eisai..... :D akoma gelaw..

 

h plaka einai oti kapoios typakos to poulage 50 euro (spasmeno) :D :D :D :D

 

anyway opoios to thelei tsampa fysika h kalytera kamia antalagoula me tipota endiaferon kalla tha htan ........

 

 

pm me :whistle:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Έχω κι εγώ την γνωστή "....ed" έκδοση του προγράμματος, αλλά σήμερα που πήγα να το κάνω εγκατάσταση δεν ξεκεινάει να λειτουργεί, αν και κάνω ότι απαιτεί ο "γνωστός" φάκελος που βρίσκεται στο root του cd. Μήπως φταίει που έχω WIN XP SP2? Λειτουργεί κανείς το πρόγραμμα σε αντίστοιχο λειτουργικό? όποιος έχει καμιά ιδέα, ας στείλει pm.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ενημέρωση!!!

Αν μάθετε οτι υπάρχει κάτι για να λειτουργεί το ...ed κάτω από WIN XP SP2 παρακαλώ :whistle: pm me!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...