Jump to content

Samsung Galaxy 551 (i5510)


imr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χμμμ, μετά από 3 μήνες χρήση, με τη ROM του Πλαισιου, ΟΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΕΛΕΙΑ... εκτός από την πυξιδα (είτε με το compass, είτε με τον έλεγχο *#0*#).

Θέλει συχνά calibration και τελικά η χρήση του Google sky είναι ένα δράμα.

Ακόμα δεν εχω καταλαβει αν φταει το bluetooth, το λογισμικό, το slide πληκτρολόγιο (μιας και αλλάζει συμπεριφορά στο google sky οταν το ανοίγεις) ή τελικά είναι πρόβλημα υλικού (αν και σε ξένα φόρουμ διάβασα ότι ο μαγνητικός sensor είναι ο ίδιος με του iphone).

 

Παρατήρησε κανένας κάτι ανάλογο?

Εμένα δεν μου φαινόταν τέλεια η branded rom της vodafone γιατί κόλλαγε πολύ το κινητό κυρίως όταν εγκαθιστούσα πολλές εφαρμογές (άσχετα αν δεν ήταν ανοιχτές). Όσο για αυτό που λες, το Google sky μια δυο φορές το είχα βάλει και δεν μπορώ να σου απαντήσω σίγουρα. Τώρα εγώ έχω περάσει μια άλλη επίσημη rom και δεν έχω τόσα κολλήματα.

Xiaomi mi6, Xiaomi redmi note3 pro, Xperia z3 compact, xperia z, Lg p990 2x, Samsung galaxy 551, Sony ericsson elm, sony ericsson K800i, NOKIA 5310, Sharp 770sh, Sharp gx17, Nokia 5210, Ericsson t28
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 191
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια ενδιαφερομαι και εγω για το galaxy 551 και διαβασα αυτα που λετε αλλα εχς καποιες αποριες...

1.ποσο κραταει η μπαταρια του σε μετρια χρειση μετα απο πολυ καιρο

2.αν μπορς να κανω αναβαθμηση το android?

3.και ειμαι αναμεσα σε αυτο το nokia E5-samsung galaxy ace

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ενδιαφερομαι και εγω για το galaxy 551 και διαβασα αυτα που λετε αλλα εχς καποιες αποριες...

1.ποσο κραταει η μπαταρια του σε μετρια χρειση μετα απο πολυ καιρο

2.αν μπορς να κανω αναβαθμηση το android?

3.και ειμαι αναμεσα σε αυτο το nokia E5-samsung galaxy ace

 

1) Εγώ περίπου 6 μήνες που το έχω δεν έχω δει να πέφτει η απόδοση της μπαταρίας.

2) Προς το παρόν δεν υπάρχει κάτι επίσημο που να λέει πότε και αν θα αναβαθμιστεί σε κάποια άλλη έκδοση.

3) Εδώ είναι το τι προτιμάς εσύ. Το nokia έχει Symbian και το galaxy ace και το galaxy 551 android.

Xiaomi mi6, Xiaomi redmi note3 pro, Xperia z3 compact, xperia z, Lg p990 2x, Samsung galaxy 551, Sony ericsson elm, sony ericsson K800i, NOKIA 5310, Sharp 770sh, Sharp gx17, Nokia 5210, Ericsson t28
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαίρετε παίδες και καλημέρα.

Πρόσφατα απέκτησα ένα πρόβλημα με το GT I5510.

Έβαλα (μέσω Odin) την τελευταία ROM από το sammobile.com

(πρώην sam firmware), συγκεκριμένα την I5510XWKD4 CSC - I5510BSEJK1

και έκτοτε τα πλήκτρα q και a, w και z, m και κόμμα, έχουν αλλάξει θέσεις.

Δηλαδή πατάω a και γράφει q.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα?

Καμμιά ιδέα?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα,εχω το Samsung galaxy 5 και μου εβγαλε το kies ενημερωση για αναβαθμιση.ξεκινησα να κανω την αναβαθμιση και πριν κατεβαση οτι χρειαζοταν μου κολησε το kies και εκλησε αυτοματα.Οταν το αποσυνδεσα το κινητο εγραφε ακομα downloading,το κινητο δεν εκλεινε και εβγαλα την μπαταρια.οταν το ανοιγω τωρα μου βγαζει την εικονα του κινητου και του PC με ενα σφαλμα αναμεσα τους.και δεν ανοιγει το κινητο...προφανως δεν εχει γινει η αναβαθμιση..

αν ξερει καποιος ας με βοηθησει γιατι εχω μεινει χωρις κινητο..ευχαριστω

 

edit

λυθηκε το προβλημα ..........ευχαριστω

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα.

 

Έχω περάσει διάφορες rom 2.2 στο κινητό επίσημες και μη. Έχω παρατηρήσει ότι παράδειγμα στις custom roms για να δουλεύει το συρόμενο πληκτρολόγιο της συσκευής (με ελληνικούς χαρακτήρες) πρέπει να κάνω flash με το αρχείο CSC της επίσημης rom.

 

Επειδή θέλω να το αναβαθμίσω στην έκδοση 2.3 στην ιστοσελίδα SamMobile βλέπω ότι υπάρχουν αρκετές 2.3 rom μόνο που βλέπω ότι είναι για συγκεκριμένες χώρες (δεν υπάρχει ελληνική). Γνωρίζετε αν μπορώ να αλλάξω γλώσσα ώστε να γράφω με ελληνικά με το πληκτρολόγιο της συσκευής?

Xiaomi mi6, Xiaomi redmi note3 pro, Xperia z3 compact, xperia z, Lg p990 2x, Samsung galaxy 551, Sony ericsson elm, sony ericsson K800i, NOKIA 5310, Sharp 770sh, Sharp gx17, Nokia 5210, Ericsson t28
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα! Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν έκανα εγκατάσταση σε μία προτεινόμενη εφαρμογή (GO Launcher EX) από το Google Play. Με το που εγκαταστάθηκε η εφαρμογή, άλλαξε η ανάλυση της εικόνας που είχα ως ταπετσαρία και εμφανίζεται τεράστια στην οθόνη... Ό,τι εικόνα και να διαλέξω συμβαίνει το ίδιο (ακόμα και από τις έτοιμες του τηλεφώνου) και δεν ξέρω αν και πώς μπορώ να αλλάξω αυτήν την ρύθμιση...

Το άλλο σχετικό πρόβλημα είναι πως, όταν θέλω να επιλέξω μια εικόνα από το "gallery" για ταπετσαρία, το πλαίσιο πο μου βγάζει για επιλογή έχει οριζόντιο προσανατολισμό, ενώ μέχρι πρότινος είχε κατακόρυφο-τον οποίο και προτιμώ γιατί με τον οριζόντιο επιλέγεται μόνο ένα περιορισμένο κομμάτι και πάλι μετά εμφανίζεται τεράστιο... Αλλά και πάλι δεν μπορώ να βρω πώς θα τον ξανακάνω κατακόρυφο!

Life's Gooooooood!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
1. μόνο αν χρησιμοποιείς το google maps και σου κατεβάζει δεδομένα για τους χάρτες (κάτι λίγα KB) :)

2. όχι, αλλά είναι πολύ εύκολο επειδή το μόνο που κάνεις είναι να μεταφέρεις το φάκελο με τους χάρτες στη κάρτα μνήμης και να κάνεις εγκατάσταση την εφαρμογή!!! ;)

....

 

Έχω το 551, αλλά έχω πρόβλημα με την μνήμη του τηλεφώνου. Περίπου κάθε 15-20 μέρες, μου βγάζει μήνυμα ότι η μνήμη είναι χαμηλή και μου ανοίγει τις εφαρμογές (προφανώς για να σβήσω κάποια και να ελευθερώσω χώρο).

Όποια εφαρμογή μου έδινε την δυνατότητα, την έχω βάλει στην κάρτα, αλλά δεν αρκεί.

 

Μπορείς να μου πεις πώς να μεταφέρω τον φάκελο με τους χάρτες στην κάρτα μνήμης; Δοκίμασα μέσω Διαχείρισης Εφαρμογών -> Χάρτες, αλλά η επιλογή "Μετακίνηση στην κάρτα SD" είναι απενεργοποιημένη. Υπάρχει άλλος τρόπος;

 

Γενικότερα, μπορώ να διαγράψω κάποιες από τις στάνταρ εφαρμογές που έρχονται μαζί με το τηλέφωνο και πώς;

 

Οντως παει παρα πολυ καλα.Το rootταρα του περασα και το setcpu για να κατεβασω την ταχυτητα οταν ειναι σε stand by και ειδα φανερη αυξηση της διαρκειας της μπαταριας. Μια χαρουλα ειναι το τηλεφωνο.

 

Πόσο του χαμήλωσες την ταχύτητα;

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Μύρων
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση.

 

Πέρασα μέσω Kies την 2.3.6. Όλα καλά, το κινητό φαίνεται να πηγαίνει γενικά καλύτερα, και το πλήκτρο GR στο σειρόμενο δουλεύει όπως πρέπει (είχα διαβάσει εδώ θεματάκια με μη ελληνική rom). Έχω ένα πρόβλημα όμως. Στις ρυθμίσεις στα μηνύματα ενώ έχω την επιλογή σε GSM αλφάβητο, μόλις πάω να γράψω ένα sms με το σειρόμενο πληκτρολόγιο στα ελληνικά, τα γράφει σε μικρά (όχι όπως παλιά που τα εγραφε αυτόματα σε κεφαλαία). Στα αγγλικά όμως δουλεύει κανονικά, πάντα κεφαλαία. Υπάρχει λύση γιαυτό;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση.

 

Πέρασα μέσω Kies την 2.3.6.

 

Μπορείς να μου πεις πώς την πέρασες. Εγώ έχω 2.2 και ακόμη και χθες που συνδέθηκα με το KIES μου έγραψε ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση λογισμικού

 

Όλα καλά, το κινητό φαίνεται να πηγαίνει γενικά καλύτερα, και το πλήκτρο GR στο σειρόμενο δουλεύει όπως πρέπει (είχα διαβάσει εδώ θεματάκια με μη ελληνική rom). Έχω ένα πρόβλημα όμως. Στις ρυθμίσεις στα μηνύματα ενώ έχω την επιλογή σε GSM αλφάβητο, μόλις πάω να γράψω ένα sms με το σειρόμενο πληκτρολόγιο στα ελληνικά, τα γράφει σε μικρά (όχι όπως παλιά που τα εγραφε αυτόματα σε κεφαλαία). Στα αγγλικά όμως δουλεύει κανονικά, πάντα κεφαλαία. Υπάρχει λύση γιαυτό;

 

Εγώ χρησιμοποιώ το Handcent για τα μηνύματα και δεν μου εμφανίζει το πρόβλημα

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις πώς την πέρασες. Εγώ έχω 2.2 και ακόμη και χθες που συνδέθηκα με το KIES μου έγραψε ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση λογισμικού

 

Ναι με παίδεψε γενικά το Kies γιατί πριν 2 μέρες βγήκε καινούρια έκδοση και έχει προβλήματα. Στην αρχή δεν μου έβγαζε τίποτα ενώ ήξερα ότι υπάρχει 2.3.6 από Vodafone GR, το απεγκατέστησα και το εγκατέστησα ξανά και τη βρήκε. Μόνο για να γίνει η αναβάθμιση έπρεπε να τρέξω το Kies σε Windows XP SP3 compatibility (Windows 7 έχω). Όλο αυτό το παίδεμα γιατί ήθελα να κρατήσω ότι είχε η συσκευή, αν δεν σε ενδιαφέρει αυτό και έχεις χρόνο να τα ξεναπεράσεις όλα από backups, υπάρχουν και άλλες λύσεις μέσα από Kies και από το πρόγραμμα Odin που αναβαθμίζουν και καθαρίζουν την συσκευή άσχετα αν βλέπει το Kies νέα αναβάθμιση όταν το συνδέεις.

 

Όσο για το συρρόμενο πληκτρολόγιο, ούτε εμένα το έκανε στην 2.2, με την 2.3.6 εμφανίστηκε το πρόβλημα στα ελληνικά sms. Όταν την περάσεις και εσύ μου λες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια θελω μια μικρη βοηθεια δεν ξερω απο SAMSUNG K ANDROID και θελω να κανω αναβαθμιση στο κιν. μου. υπαρχει καποιος ευκολος τροπος?
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν και πιο πάνω δεν υπάρχει άλλη αναβάθμιση για το κινητό σου και ούτε πρόκειται να υπάρξει στο μέλλον.

Η Gingerbread 2.3.6 που έχει το κινητό σου είναι μια χαρά!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

τι έκδοση φοράς τώρα;

αν έχεις 2.3.6 δε μπορείς να πας παραπάνω. επίσημα τουλαχιστον.

 

δεν νομιζω να εχω την2.3.6 προσπαθησα μεσς kies να τοθ κανω αναβαθμιση αλλα πηγαινε μεχρι το 99% και μετα τιποτα. υπαρχει καποιοσ αλλοσ τροπος?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Λοιπόν! Έκανα root στο τηλέφωνο (έτρωγε απίστευτα κολλήματα) με ένα firmware από Internet (όχι μέσω Kies γιατί έχει απενεργοποιηθεί η δυνατότητα από παλιότερο firmware) και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη από το καινούργιο...interface! Ξέρει κανείς πώς μπορώ ΧΩΡΙΣ το KIES να φλασάρω το τηλέφωνο με το Gingerbread 2.3.6? Και πού μπορώ να βρω τα αρχεία;
Life's Gooooooood!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 551 (i5510)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...