Jump to content

Αντέχουν οι τηλεπικοινωνιακές υποδομές μας σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης;


energetic
 Κοινοποίηση

Μπορούν να ανταπεξέλθουν οι τηλεπικοινωνίες στη χώρα μας σε έκτακτη ανάγκη;  

382 members have voted

  1. 1. Μπορούν να ανταπεξέλθουν οι τηλεπικοινωνίες στη χώρα μας σε έκτακτη ανάγκη;



Recommended Posts

Μόλις μια εβδομάδα έχει περάσει από το μεγαλύτερο πολύπλευρο χτύπημα που γνώρισε ποτέ η Ιαπωνία, οπού ξεκίνησε με τον ισχυρότατο σεισμό, δημιούργησε τσουνάμι το οποίο έπληξε μέχρι 50 χιλιόμετρα τα ενδότερα της χώρας και κατέληξε σε μια τραγωδία δίχως προηγούμενο, με την απειλή στα πρόθυρα μιας πυρηνικής καταστροφής τόσο σε ολόκληρο το κράτος όσο και σε παγκόσμιο επίπεδο με άγνωστες επιπτώσεις.

 

Η χώρα του ανατέλλοντος ήλιου, με υψηλή τεχνολογική υποδομή και συνεχή ανάπτυξη, θεωρείται πως είναι μία από τις πιο αξιόπιστες και ολοκληρωμένες στο χώρο των τηλεπικοινωνιών, τόσο σε επίγειες όσο και ασύρματες υπηρεσίες δικτύων. Όπως απεδείχθη κατά τη διάρκεια της μεγάλης καταστροφής που πληγεί ακόμη την Ιαπωνία, υπήρξαν προβλήματα στις τηλεπικοινωνίες κάνοντας ακόμη πιο δύσκολη την ανεύρεση τόσο των επιζώντων όσο και των θυμάτων που συνεχώς αυξάνονται.

 

Βάσει των παραπάνω λοιπόν, δημιουργείται η εύλογη απορία κατά πόσο προετοιμασμένη μπορεί να είναι η χώρα μας σε μια, υπό κλίμακα τουλάχιστον, έκτακτη ανάγκη όπως έχουμε γνωρίσει στο παρελθόν είτε λόγω σεισμού, είτε πυρκαγιών και πλημμυρών που έχουν πλήξει επανειλημμένα τον Ελλαδικό χώρο. Πιστεύετε ότι έχουμε τη κατάλληλη υποδομή στις τηλεπικοινωνίες για να αντιμετωπίσει η Ελλάδα κάτι ανάλογο;

 

Ποια είναι η γνώμη σας;

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εδώ δεν αντέχουν την Πρωτοχρονιά! :p

Νομίζω οτι σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει η τηλεπικοινωνιακή υποδομή για να αντιμετωπίσουμε κάτι ανάλογο.

Link to comment
Share on other sites

Αν η Ιαπωνία είναι σε ένα ποσοστό πχ 85-90%, η Ελλάδα δεν είναι ούτε 35%.

Στη επαρχία με δυνατό αέρα και καταιγίδες πέφτει το σήμα για ώρες!

Μόνο Nokia!
Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν αντέχουν την Πρωτοχρονιά! :p

.

 

Νομίζω τα είπε όλα ο συμφορουμίτης.

People choose the paths that grant them the greatest rewards for the least amount of effort.
Link to comment
Share on other sites

μπαα δεν αντεχουν μερες γιορτων θα αντεξουν οταν συμβει κατι κακο?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως όχι, αλλά είναι λάθος να συγκρίνουμε μια κατάσταση ανάγκης με την πρωτοχρονιά. Δηλαδή, αν σε περίπτωση ανάγκης γίνει σωστή χρήση των δικτύων τότε πιστεύω πως δεν θα καταρεύσουν τελείως οι τηλεπικοινωνίες μας.

 

Βέβαια μην ξεχνάμε πως την πρωτοχρονιά όλοι μας στέλνουμε μυνήματα ή παίρνουμε τηλέφωνο ακριβώς στις 00:00 οπότε είναι λογικό να καταρεύσει το σύμπαν...

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης μισοί και πλέον κόμβοι βγαίνουν εκτός + ότι όλοι παίρνουν τηλ το ίδιο sec.

 

το ερώτημα είναι φαντάζομαι ρητορικό.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Εάν γίνει τόσο μεγάλη καταστροφή στην Ελλάδα... μόνο με σήματα καπνού μετά θα επικοινωνούμε... :p
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ούτε με σφαίρες δεν αντέχουν. Εδώ τώρα η Cosmote με τόσα what's up δεν πιάνεις κλήση με την πρώτη σχεδόν ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως Όχι. Θα πέσουν τα δίκτυα.

 

 

Η καταχώρηση έγινε από το iPhone μου, χρησιμοποιώντας την εφαρμογή Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω κατι αλλο αν στο σπιτι σου(εστω ενα τριαρι με 2 τουαλετες) εχεις 5 καλεσμενους και τρωτε και το φαγητο ειναι χαλασμενο και θελετε ολοι να πατε την ιδια στιγμη τουαλετα γιατι δεν εχει 5 μπανια για περιπτωση αναγκης? Θα μου πεις γιατι ειναι πολυ σπανιο και δεν εχει νοημα ετσι και οι εταιριες τηλεπικοινωνιων σε ολες τις χωρες δεν μπορουν να εχουν υποδομες για τετοιες περιπτωσεις που ειναι σπανιες και μην ξεχναμε τι κοστος θα ειχε το πιο σημαντικο.

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

Να έχουμε στο μυαλό μας ότι τα δίκτυα σε γενικές γραμμές δομούνται με την προοπτική ταυτόχρονης εξυπηρέτησης του 50% των συνδρομητών τους. Το 1999 τα δίκτυα είχαν αύξηση ζήτησης πάνω απο 1000%.

τα νούμερα δεν είναι φανταστικά οπότε σκεφτήτε τι θα γίνει (αν υπάρχει γενικά κάποια υποδομή διαθέσιμη γιατί τέτοια μεγέθη σεισμών είναι μόνο για πολιτισμένες και δομημένες χώρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσουμε τσουνάμι 10 μέτρων στην Ελλάδα; Εγώ απάντησα την αλήθεια, ότι δεν ξέρω...

Αυτό που γνωρίζω σε γενικές γραμμές είναι ότι όσο πιο πρωτόγονη είναι μία κοινωνία τόσο λιγότερο επηρρεάζεται από αναταράξεις αυτού του είδους. Μία διακοπή ρεύματος στα βουνά του αφγάνισταν είναι λιγότερο πρόβλημα φαντάζομαι απ'ότι στην Νέα Υόρκη.

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσουμε τσουνάμι 10 μέτρων στην Ελλάδα; Εγώ απάντησα την αλήθεια, ότι δεν ξέρω...

Αυτό που γνωρίζω σε γενικές γραμμές είναι ότι όσο πιο πρωτόγονη είναι μία κοινωνία τόσο λιγότερο επηρρεάζεται από αναταράξεις αυτού του είδους. Μία διακοπή ρεύματος στα βουνά του αφγάνισταν είναι λιγότερο πρόβλημα φαντάζομαι απ'ότι στην Νέα Υόρκη.

 

Εγώ αν γίνει κάτι θα βγω εκτός Αθηνών πάντως!

Επαρχία, κυνήγι, ψάρεμα, φωτιά να ΄ναι καλά η ελληνική ύπαιθρος και τα χωριουδάκια της!

 

Bear Grylls

Link to comment
Share on other sites

Άνετα μπορεί να γίνει τόσο μεγάλη καταστροφή στην Ελλάδα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η εξαφάνιση του Μινωϊκού πολιτισμού.

Τώρα το αν θα αντέξουν οι υποδομές, όντως είναι ρητορική η ερώτηση και έχω την εντύπωση ότι καμία χώρα δεν θα καταφέρει να ανταπεξέλθει σε περίπτωση μεγάλης καταστροφής, πόσο μάλλον η Ελλάδα.

Βέβαια, όταν δεν θα μπορείς να εξασφαλίσεις ούτε τροφή, αμφιβάλλω αν θα ενδιαφερθεί κανείς να πάρει τηλέφωνο ή να μπει στο ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα για τα δίκτυα είναι πράγματι ρητορικό, γιατί αν γινόταν σεισμός 9 Ρίχτερ στην Ελλάδα, απλά η Ελλάδα θα εξαφανιζόταν και δε θα στεναχωριόμασταν για την έλλειψη τηλεφώνου. (Το καλό είναι ότι θα έπαυαν να μας κυνηγάνε και οι δανειστές).
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως όχι, αλλά είναι λάθος να συγκρίνουμε μια κατάσταση ανάγκης με την πρωτοχρονιά. Δηλαδή, αν σε περίπτωση ανάγκης γίνει σωστή χρήση των δικτύων τότε πιστεύω πως δεν θα καταρεύσουν τελείως οι τηλεπικοινωνίες μας.

 

Βέβαια μην ξεχνάμε πως την πρωτοχρονιά όλοι μας στέλνουμε μυνήματα ή παίρνουμε τηλέφωνο ακριβώς στις 00:00 οπότε είναι λογικό να καταρεύσει το σύμπαν...

 

δεν νομιζω στις 00:00 γιορταζεται η αλλαγη του χρονου

 

σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης μισοί και πλέον κόμβοι βγαίνουν εκτός + ότι όλοι παίρνουν τηλ το ίδιο sec.

 

το ερώτημα είναι φαντάζομαι ρητορικό.

 

ισα ισα μπορουν να σπασουν τα κινητα μας απο τετοια καταστροφη...δεν νομιζω να σκεφτουμε να παρουμε τηλεφωνο μονο να σωθουμε

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

 

- όχι, δεν θα αντέξουν τα δίκτυα αν όλοι σηκώσουν τα τηλέφωνά τους ταυτόχρονα

- κανένα δίκτυο, σε καμία χώρα δεν αντέχει τέτοια ξαφνική μαζική χρήση

- την Πρωτοχρονιά πλέον την "βγάζουν" άνετα, όλα τα (σοβαρά) δίκτυα. Πλέον κανένας δεν έχει προβλήματα στις 1/1.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...