Jump to content

Transportation in Athens


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 146
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

darkpain,

δεν χρειάζεται να επαναλάβω τις γνώμη μου για την εξαιρετική δουλεία σου...

 

Απλά, για τη παραπάνω απάντησή σου σε άλλο φίλο, θα ήθελα να συμπληρώσω τη γνώμη μου επ'αυτής.

1.Ασχετα με το αν υπάρχουν ή όχι εφαρμογές οι οποίες δίνουν τη δυνατότητα στο χρήστη να απενεργοποιεί τα effects, θα είναι μία πολύ καλή προσθήκη της επιλογής αυτής, προκειμένου να προσαρμόζει ο κάθε χρήστης την εφαρμογή ώστε να τρέχει καλύτερα - κατά τη γνώμη του - στο μηχάνημά του :)

 

2.Σίγουρα το θέμα της εμφάνισης είναι καθαρά υποκειμενικό ζήτημα (...περί ορέξεως... που λέει και ο λαός μας...:p).

Εάν αποφασίσεις να ακολουθήσεις αποκλειστικά και μόνο τις δικές σου επιλογές στο θέμα της εμφάνισης, όλα έχουν καλώς, σεβαστός ο κόπος σου, σεβαστές και οι επιλογές σου. Αν πάλι αμφιταλαντεύεσαι στο θέμα της εμφάνισης, τότε ίσως βοηθούσε η διαδικασία της ψηφοφορίας-επιλογής μεταξύ κάποιων προκρινόμενων επιλογών...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια εχω ανεβασει καινουργια αναβαθμιση(1,21) στην οποια διορθωσα το προβλημα με τις στασεις(ειχα κανει λαθος σε μια σταση(απο αφετηρια) και πηρε μαζι της και τις υπολοιπες :P).

Η μονη που ειχα κανει οντως λαθος ηταν αυτη που διορθωσα εχτες(307)

Εριξα μια ματια σε αρκετες(και αυτες που μου αναφερατε) και φαινεται οτι ολες τωρα ειναι ενταξει,αλλα αν βρειτε καμια ενημερωστε με:)(γιατι προφανως ημουν αρκετα :wacko:)

 

Κατ' αρχην συγχαρητηρια για την πολυ ωραια και χρησιμη εφαρμογη:) Ηταν οτι το καλυτερο για εμας που κινουμαστε αρκετα με τα ΜΜΜ.

 

Οντως εχεις δικιο οσον αφορα το προβλημα με τις στασεις γιατι ενω των πρωτων γραμμων ηταν σωστες, απο ενα σημειο και μετα επρεπε να επιλεξεις την αμεσως προηγουμενη γραμμη απο αυτην που σε ενδιεφερε για να δεις τις στασεις της!

 

 

Μια καλη ιδεα θα ηταν, οπως προτεινε κι ενας φιλος σε προηγουμενο post, να μπορουσε να υπαρχει επιλογη εμφανισης με ολες τις γραμμες τρολευ μαζι ή με ολες τις γραμμες express, μετρο κλπ.

 

Σχετικα με τα χρωματα, το μονο που με χαλαει ειναι αυτο το εντονο ανοιχτο μπλε που βγαινει στην αρχη. Θα προτιμουσα το σκουρο μπλε που βγαινει οταν κανουμε κυλιση στην οθονη να ηταν μονιμο;)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τα χρωματα, το μονο που με χαλαει ειναι αυτο το εντονο ανοιχτο μπλε που βγαινει στην αρχη. Θα προτιμουσα το σκουρο μπλε που βγαινει οταν κανουμε κυλιση στην οθονη να ηταν μονιμο;)

 

Συμφωνώ απόλυτα! Αν το υλοποιήσεις αυτό πιστεύω θα είμαστε πολύ καλύτερα από άποψη χρωμάτων! Ίσως αυτό το αχνό μπλε να μου χτύπαγε στο μάτι.

 

Επίσης πώς θα σου φαινόταν αν έκανες την 1η οθόνη κάτι σαν κεντρική, δλδ αν πάω στην οθόνη "απεργίες" και πατήσω back τότε να με πετάει πίσω στην 1η οθόνη με όλες τις γραμμές ενώ τώρα με πετάει έξω από την εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

@DarkPain:

 

Καταρχάς συγχαρητήρια για την εγαρμογή!!! :) Είναι πάρα πολύ καλή δουλειά και σίγουρα για όσους μένουν Αθήνα πολύ χρήσιμη!

 

Εγώ δεν μένω αλλά πάντα δοκιμάζω τις εφαρμογές εκ των έσω και τις προσπάθειες που γίνονται.

Δεν μπορώ να συμβάλλω στην ορθότητα των γραμμών κλπ απλώς σκέφτηκα να πω την γνώμη μου όσων αφορά το θέμα του UI.

Σίγουρα καταλαβαίνω πως το θέμα της εμφάνισης είναι καθαρά υποκειμενικό και είναι στην απόλυτη ευχέρεια του δημιουργού αν θα ακούσει ή όχι τις άλλες γνώμες.

Απλώς πιστεύω κι εγώ πως το θέμα των εφέ θα ήταν καλό να υπήρχε ως επιλογή γιατί καθυστερεί αρκετά την on road χρήση της εφαρμογής. Δηλαδή: όταν τη χαζεύω στο γραφείο είναι ωραία τα εφέ αλλά αν είσαι στο δρόμο και θες να δεις κάτι άμεσα νομίζω πως η πλειοψηφία θα ήθελε ένα πιο ακαριαίο άνοιγμα.

 

Τώρα για το θέμα των χρωμάτων: Καθαρά προσωπικά δεν μπορώ τα έντονα χρώματα σε οτιδήποτε στη δική μου συσκευή. Εννοώ ούτε σε εφαρμογές, ούτε σε wallpaper ούτε... γενικώς!!! Είμαι λίγο πιο dark. Πέραν του καθαρά προσωπικού γούστου ο λόγος που κατέληξα να μην αντέχω ένα πανέμορφο πχ αλλά με έντονα χρώματα wallpaper είναι πως το θεωρώ πολύ κουραστικό στην καθημερινή χρήση. Συφωνώ απόλυτα για τις εφαρμογές του weakwire, τις προτιμώ κι εγώ ασυζητητί, αλλά αν προσέξεις ακόμα και στο TvGuide που έχει ανοιχτά χρώματα είναι αρκετά απαλά. Και στη Zougla η βάση είναι το σκούρο πράσινο κι όχι το έντονο.

 

Anyway, όπως και να έχει είναι καθαρά προσωπική σου επιλογή αλλά κι εμένα το σκούρο μπλε όταν κάνω κύλιση μου άρεσε περισσότερο! Τα κίτρινα και άσπρα στις γραμματοσειρές μια χαρά είναι!

 

Καλή συνέχεια και πάλι μπράβο! Εγώ θα το κρατήσω έστω και για όταν κατεβαίνω Αθήνα!:)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την εφαρμογή σου.

 

Αν τελικά αποφασίσεις να κρατήσεις τα transitions, μίκρυνε το latency που υπάρχει ανάμεσα σε κάθε view.

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφέρουσα εφαρμογή, δυστυχώς δύσκολα υλοποιήσημη εφοσον τα στοιχεια που παρεχονται απο τα ΜΜΜ ακόμα κ στις ιστοσελίδες τους είναι σχεδιασμένα απο το 1980 !!!

παντως αν θες μια 2η γνωμη για χρώματα/σχεδιασμό/λειτουργία προσφατα χρειαστηκε να χρησιμοποιήσω τις εξης εφαρμογες:

SBB Mobile

 

κατα τα άλλα ΜΠΡΑΒΟ! κ συγχαρητήρια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια .Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια :)

Αποτι καταλαβατε ειμαι ανθρωπος που θελω να αρεσει κατι σε αλλους και ανοιχτος σε αποψεις οποτε οταν τελειωσω απο το ΤΕΙ μετα, κατι θα κανω για να σας ευχαριστω ολους εστω και απο λιγο..

Ειδη ελεξα λιγα χρωματα πιο σκουροχρωμα για να δω αν παει και μαρεσει κανενα.....

@eltsele και εγω dark ειμαι:lol: αλλα νομιζα οτι οι αλλοι ανθρωποι ειναι πιο "χαρωποι" και "πολυχρωμοι":p Και εγω την κραταω και κατεβαινω αθηνα 3 φορες τον χρονο και 1 λεωφορειο παιρνω:lol:

@BlopERdroM αυτο ηταν το πρωτο που σκεφτηκα και δοκιμασα και αν δεν βαλω επιλογη αυτο θα κανω σιγουρα

@gorillaz_gr Σε ευχαριστω .Καλα για τις ανανεωσεις δεν το συζητω :p

 

Οσο για το ενα και μοναδικο κακοπροαιρετο σχολιο στο μαρκετ το μονο που εχω να πω ειναι οτι αν νομιζεις οτι μπορεις να την κανεις εσυ καλυτερα απο μενα κανε την ιδια και εσυ(αλλωστε το εχεις ξανακανει) :)

Edited by darkpain
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και καλη εβδομαδα ευχομαι...

Μολις ανεβασα την εκδοση 1,3

Στην οποια εγιναν οι εξης αλλαγες

 

ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ UI

-ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΟΘΟΝΩΝ ΚΑΙ ΤΑΜΠΛΕΤΩΝ

(Ελπιζω τωρα να σας αρεσει το καινουργιο UI,το εκανα πιο dark:),κυριαρχει το μαυρο,ασπρο και μωβ)

 

ΠΡΟΣΘΕΣΗ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ

-ΑΛΛΑΓΗ Ή ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΕΦΕ ΜΕΤΑΒΑΣΗΣ

(Οπως μου το ζητησατε αν και το θεωρουσα λιγο υπερβολικο γιατι η καθυστερηση ηταν μονο 2 δευτερολεπτα, αλλα σας το εκανα,τι να κανω?να σας χαλασω χατιρη?:lol:)

 

ΠΡΟΣΤΕΘΗΚΕ ALERT POPUP ΓΙΑ ΕΞΟΔΟ

(Για να μην βγαινεται εκτος προγραμματος καταλαθος)

 

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΓΡΑΜΜΩΝ ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ,ΜΕΤΡΟ,ΤΡΟΛΛΕΥ ΚΑΙ ΤΡΑΜ

(Ελπιζω να σας αρεσουν αν και ειναι εντελως αντικειμενικα γιατι ξερετε ολοι τι γινεται με τα μεσα μεταφορας)

 

[ATTACH]19017[/ATTACH][ATTACH]19018[/ATTACH]

 

Για να δειτε τις αλλαγες μπορειται να πατησετε

για το βιντεο Edited by darkpain
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση: Τα δεδομένα των δρομολογίων κατεβαίνουν online από τον ΟΑΣΑ ή είναι fixed και αλλάζουν σε κάθε έκδοση; Γιατί τις απόψεις του ΟΑΣΑ δεν τις λες και... σταθερές :p και εγώ προσωπικά που έχω data plan χρησιμοποιώ τον browser ώστε να μπαίνω στον ΟΑΣΑ και να βλέπω τα δρομολόγια (περιέργως, έχουν συμπαθητικό site και πρόσφατα ανανεομένο).

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση: Τα δεδομένα των δρομολογίων κατεβαίνουν online από τον ΟΑΣΑ ή είναι fixed και αλλάζουν σε κάθε έκδοση; Γιατί τις απόψεις του ΟΑΣΑ δεν τις λες και... σταθερές :p και εγώ προσωπικά που έχω data plan χρησιμοποιώ τον browser ώστε να μπαίνω στον ΟΑΣΑ και να βλέπω τα δρομολόγια (περιέργως, έχουν συμπαθητικό site και πρόσφατα ανανεομένο).

 

Οπως αναφερω στην περιγραφη του προγραμματος το προγραμμα δεν χρειαζεται ιντερνετ για την προβολη των στοιχειων των γραμμων καθως εχει δικη του βαση-fixed

Link to comment
Share on other sites

Θενκς για την επιλογή απενεργοποίησης των εφέ! Και τα χρώματα είναι πολύ καλύτερα τώρα! Η εφαρμογή βελτιώνεται σταθερά :)

 

Κάτι που πρόσεξα και μου χτύπησε στο μάτι είναι το κουμπί που έχεις βάλει για να σε "πετάει" στην αρχή μιας λίστας μέσα σε κάποιο δρομολόγιο. Τα γραφικά του κουμπιού δεν είναι και τα καλύτερα και δεν μου κολλάνε και πολύ με την υπόλοιπη εφαρμογή! :)

 

ΥΓ

Παραλίγο να το ξεχάσω... χεχε Γίνεται όταν επιλέγουμε απενεργοποίηση των εφέ να απενεργοποιείται και το εφέ εμφάνισης των δρομολογίων στην αρχική λίστα κατά το άνοιγμα της εφαρμογής? :)

Link to comment
Share on other sites

Θενκς για την επιλογή απενεργοποίησης των εφέ! Και τα χρώματα είναι πολύ καλύτερα τώρα! Η εφαρμογή βελτιώνεται σταθερά :)

 

Κάτι που πρόσεξα και μου χτύπησε στο μάτι είναι το κουμπί που έχεις βάλει για να σε "πετάει" στην αρχή μιας λίστας μέσα σε κάποιο δρομολόγιο. Τα γραφικά του κουμπιού δεν είναι και τα καλύτερα και δεν μου κολλάνε και πολύ με την υπόλοιπη εφαρμογή! :)

 

ΥΓ

Παραλίγο να το ξεχάσω... χεχε Γίνεται όταν επιλέγουμε απενεργοποίηση των εφέ να απενεργοποιείται και το εφέ εμφάνισης των δρομολογίων στην αρχική λίστα κατά το άνοιγμα της εφαρμογής? :)

 

Παλι καλα......:)

Για το κουμπι κατι μπορει να γινει.......

Για τα εφε της εισαγωγης πιστευω να μην ειμαστε και πλεονεκτες:P,δικαιουμε και εγω ως developer να αφησω κατι που μου αρεσει, ετσι:p??(αλλωστε 1 δευτερολεπτο ειναι και με το να βαλω κιαλλο ελεγχο ρυθμισεων μολις ξεκινα το προγραμμα δεν ειναι κατι που θα το κανει πιο γρηγορο...... )

Edited by darkpain
Link to comment
Share on other sites

όλα καλά. άντε κ στο μέλλον να είναι σωστές κ σταθερές οι πληροφορίες από τα διάφορα site για Online και realtime ενημέρωση (ίσως κατεπιλογη, αν το επιθυμεί ο χρήστης)
Link to comment
Share on other sites

@snas :) Εγω ευχαριστω

@gorillaz_gr Αποσο γνωριζω ως τωρα μονο 1 γραμμη ηταν λαθος....

Ποιο το point της εφαρμογης ομως τοτε, αν ειναι να μπαινεις online και να σε χρεωνει ενα σωρο ???Αν ηταν να εμπαινες online δεν θα χρησιμοποιουσες τις σελιδες των αρμοδιων φορεων?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που παρατήρησα! :)

 

Θα γινόταν η εφαρμογή να μην είναι σε full screen mode έτσι ώστε να έχουμε πρόσβαση στη notifications bar?

Link to comment
Share on other sites

@gorillaz_gr Αποσο γνωριζω ως τωρα μονο 1 γραμμη ηταν λαθος....

Ποιο το point της εφαρμογης ομως τοτε, αν ειναι να μπαινεις online και να σε χρεωνει ενα σωρο ???Αν ηταν να εμπαινες online δεν θα χρησιμοποιουσες τις σελιδες των αρμοδιων φορεων?

 

θα μπορείς να το εχεις κατεπιλογη. (λεμε τώρα) από εκεί και πέρα ο λόγος είναι επειδη στην Αθήνα έχουμε χίλιους δυο φορείς για να σε μετακινήσουν κ ο καθενας με τις δικές του ιστοσελίδες ενώ εσύ τα συγκέντρωσες όλα σε ένα. Από εκέι και πέρα το "online" θα εξυπηρετούσε στο γεγονός οτι τον επόμενο καιρό έχω μια εντύπωση ότι θα υπάρχουν συχνες αλλαγές στα δρομολόγια λεωφορείων κυριώς.

 

Όπως και να έχει "like" , είδικά που το 106 βγαίνει πρώτο πρώτο :p

Link to comment
Share on other sites

Το προγραμματάκι τα σπάει!! :) :)

Το πέρασα στο ΝΟΟΚ και δουλεύει 1 χαρά!

Αναζήτηση γραμμής πώς κάνουμε?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

@adamspir,το εχω δοκιμασει και χωρις fullscreen,για να το βαλω fullscreen προφανως εχω τους λογους μου:).... Για να σου δωσω να καταλαβεις τι εννοω να σου πω οτι δεν φαινεται καθολου "καλα" και πρακτικο λογω των τιτλων,κινουμενης μπαρας και μεγαλου πληθους γραμμων..........

(Αλλα απο περιεργεια.....μενεις τοση ωρα στο προγραμμα που θες να βλεπεις και τα notifications?:p ...Αν ναι ειμαι πολυ περηφανος που σου αρεσε τοσο πολυ που δεν το κλεινεις:lol: *σε αστιευω*)

 

@gorillaz_gr Δεν λεω οτι θα ηταν κακη ιδεα,ουτε εμενα μαρεσει να ελεγχω και να κοιταζω ολοκληρη βαση για να διορθωσω μια γραμμη αλλα ειναι πιο πρακτικο,οικονομικο και μη χρονοβορο για εσας η βαση να ειναι offline και ενσωματωμενη στο προγραμμα παρα να την κατεβαζετε.....Ελπιζω να μην γινουν τεραστιες αλλαγες αλλα και αν γινουν εδω ειμαι για να μου λετε να τα διορθωνω :)

 

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

@adamspir,το εχω δοκιμασει και χωρις fullscreen,για να το βαλω fullscreen προφανως εχω τους λογους μου:).... Για να σου δωσω να καταλαβεις τι εννοω να σου πω οτι δεν φαινεται καθολου "καλα" και πρακτικο λογω των τιτλων,κινουμενης μπαρας και μεγαλου πληθους γραμμων..........

(Αλλα απο περιεργεια.....μενεις τοση ωρα στο προγραμμα που θες να βλεπεις και τα notifications?:p ...Αν ναι ειμαι πολυ περηφανος που σου αρεσε τοσο πολυ που δεν το κλεινεις:lol: *σε αστιευω*)

 

:)

 

Όχι δεν μένω τόσο πολύ πλέον μέσα στην εφαρμογή, απλά κάποιες φορές μου έχει τύχει να θέλω να δω την ώρα ενός δρομολογίου και να είμαι στον πίνακα με τα δρομολόγια και επειδή δεν βλέπω την μπάρα πάνω, δεν μπορώ να ξέρω τι ώρα είναι και έτσι να κοιτάξω το ανάλογο δρομολόγιο :) Για αυτό το λόγο και πρότεινα να μην είναι fullscreen η εφαρμογή.

 

Γτ δεν δοκιμάζεις να κάνεις την εφαρμογή όπως είναι το tweetdeck που κάνεις scroll δεξιά και αριστερά για να δεις άλλες "λίστες"?

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ αυτο δεν το ειχα σκεφτει οφειλω να ομολογησω........αλλα σου εξηγησα τους λογους.......

Αν σου πω οτι δεν εχω δοκιμασει το συγκεκριμενο προγραμμα??Θα το δω και να σου πω.......

Link to comment
Share on other sites

:)

 

Όχι δεν μένω τόσο πολύ πλέον μέσα στην εφαρμογή, απλά κάποιες φορές μου έχει τύχει να θέλω να δω την ώρα ενός δρομολογίου και να είμαι στον πίνακα με τα δρομολόγια και επειδή δεν βλέπω την μπάρα πάνω, δεν μπορώ να ξέρω τι ώρα είναι και έτσι να κοιτάξω το ανάλογο δρομολόγιο :) Για αυτό το λόγο και πρότεινα να μην είναι fullscreen η εφαρμογή.

 

Γτ δεν δοκιμάζεις να κάνεις την εφαρμογή όπως είναι το tweetdeck που κάνεις scroll δεξιά και αριστερά για να δεις άλλες "λίστες"?

 

βαλε το smart taskbar(sidebar) για να μπορεις να βλεπεις οτι θες εσυ μεσα απο οποιαδηποτε εφαρμογη.

Πολυ καλη η εφαρμογη,συγχαρητηρια darkpain

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ αυτο δεν το ειχα σκεφτει οφειλω να ομολογησω........αλλα σου εξηγησα τους λογους.......

Αν σου πω οτι δεν εχω δοκιμασει το συγκεκριμενο προγραμμα??Θα το δω και να σου πω.......

 

κάτι άλλο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να μικρινεις την πάνω μπαρα που έχει τους τίτλους!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...