Jump to content

Ποιο tablet κατά τη γνώμη σας θα κυριαρχήσει το 2011;


energetic
 Κοινοποίηση

Ποιο θα είναι το κυρίαρχο tablet του 2011;  

634 members have voted

  1. 1. Ποιο θα είναι το κυρίαρχο tablet του 2011;

    • Apple iPad 2
    • BlackBerry PlayBook
    • HP TouchPad
    • Motorola Xoom
    • Samsung Tab 10.1
    • Άλλο μοντέλο
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ


Recommended Posts

Τι εννοείς "νομίζω"?

Τι δεν ισχύει από τα παραπάνω που έγραψα? Επαναλαμβάνω είναι "λογική" η κατηγοριοποίηση. Η κάθε εταιρία έχει τα δικά της μέτρα και σταθμά. Η Imagination ονομάζει "cores" την κάθε 4άδα από pipelines

 

Δεν είναι δηλαδή ότι "ενώνουν" 16 dies για να κάνουν μια 543MP16 αλλά πολλαπλασιάζουν σε 4δες τα pipelines της.

Από το site της Imagination

 

Each 543 core is at 8mm2@65nm * 4 cores = 32mm2@65nm

 

do the maths for 16. προφανως τα 16 αν και οταν βγουν θα ειναι με ολοκληρωση 22nm

 

http://forum.beyond3d.com/showthread.php?t=54551

 

The SGX 543MP2 is simply two 543s placed next to one another.

 

http://www.anandtech.com/show/4225/the-ipad-2-review/5

 

τελικά ποιος νίκησε;

 

εγω

Edited by Voltron
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 213
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τελικά ποιος νίκησε;

 

Κανείς,φυσικά :p

 

Βρισκόμαστε στο κλασικό σημείο,οπου κανείς δε θυμάται απο που ακριβώς ξεκίνησε η συζήτηση :lol:

 

 

 

α και κατι αλλο. οπως μπορεις να παρατηρησεις και εδω το browsermark ειναι πιο αξιοπιστο απο το sunspider εκτος και αν πιστευεις οτι o Α4 (coterx A8 800mhz) ειναι καλυτερος απο τον tegra 2 (dual core cortex A9 1000MHz) :rolleyes:

 

 

 

Μήπως αυτό σχετίζεται,μεταξύ άλλων,και με τον πιο εξειδικευμένο χαρακτήρα του δευτερου?:confused:

This benchmark tests the core JavaScript language only, not the DOM or other browser APIs.

 

SunSpider JavaScript Benchmark

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως αυτό σχετίζεται,μεταξύ άλλων,και με τον πιο εξειδικευμένο χαρακτήρα του δευτερου?:confused:

This benchmark tests the core JavaScript language only, not the DOM or other browser APIs.

 

SunSpider JavaScript Benchmark

 

δε ξερω τι ακριβως τεσταρει το browsermark εκτος απο το προφανες ποιος browser ειναι ταχυτερος. απλα το εβαλα αυτο για να μη κοιτατε τις μετρησεις και να λετε αυτο ειναι καλυτερο απο το αλλο κλπ.

 

βασικα εχω αρχισει να εχω την εντυπωση οτι τιποτα απο ολα αυτα δεν ειναι αξιοπιστο μεταξυ μετρησεων διαφορετικων λειτουργικων. αναμεσα σε ιδια λειτουργικα εχεις ενα σημειο αναφορας. αλλα μεταξυ διαφορετικων νομιζω οι οποιες συγκρισεις ειναι ολιγον ακυρες.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο... οτι του αρεσει του καθενα !!! δεν προκειται να με πεισεις ποτε οτι το κινητο σου ειναι καλυτερο απο το δικο γιατι για να το διαλεξα σημαινει οτι καλυπτει τις οποιες αναγκες εχω ;) μπορει να μην με νοιαζει να χακαρω την συσκευη μου και να αλλαζω ρομ καθε μηνα αλλα να με ενδιαφερουν οι καλυτερες multimedia δυνατοτητες του κινητου.... μπορει να μην νοιαζομαι για το ιντερνετ τοσο πολυ αλλα να εχω ενα συμμαζεμενο μενου... ο καθενας βρισκει καλυτερο αυτο που εχει, δεν προκειται ποτε να συμφωνησουμε ολοι οτι το ζοομ η το αιπαδ η το οποιοδηποτε ταμπλετ ειναι το καλυτερο απο ολα

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν ειμαι καθολου fun των tablet (ουτε της apple) θα επαιρνα σιγουρα το ipad 2...!!!

τι κουκλι που ειναι :D

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Apple iPad 2 vs Motorola XOOM

Τα συμπεράσματα δικά σας!!!

http://www.youtube.com/watch?v=_kfSUCyajas

 

Πολυ όμορφα τα εφε του honeycomb αν και τα widgets είναι μικρά σε μέγεθος. Δεν ξέρω αν με κάποιο τροπο μπορούν να μεγεθυνθουν ώστε να καταλαμβάνουν μεγαλύτερο μέρος της οθόνης.

 

Απο εκει και πέρα φαίνεται καθαρα η υπεροχή του ipad2 σε όλους τους βασικους τομείς.

Ειδικά η οθόνη του υπερέχει με σημαντική διάφορα έναντι αυτής του HOOM. Όχι μόνο στην απόδοση των χρωμάτων, αλλα και στην ευκρίνεια, την γωνία θέασης, την αντανάκλαση κλπ.

 

Θεωρω πολυ κατατοπιστικό το βίντεο. Αποδεικνύει ότι δεν είναι τόσο φοβερό το hardware του HOOM. Ναι μεν είναι "πολυ" αλλα όχι και το καλύτερο.

Ο Α5 υπερέχει ξεκάθαρα του Tegra.

 

Δεν νομίζω ότι κάποιος που θα δει αυτο το βίντεο θα αγοράσει το HOOM.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά η οθόνη του υπερέχει με σημαντική διάφορα έναντι αυτής του HOOM. Όχι μόνο στην απόδοση των χρωμάτων, αλλα και στην ευκρίνεια, την γωνία θέασης, την αντανάκλαση κλπ.

 

αυτό με την οθόνη μου έκανε και μένα εντύπωση είναι μια κλάση παραπάνω τουλάχιστον

μπορεί να εξηγήσει κάποιος αυτό το φαινόμενο ; είναι λίγο περίεργο 2 ταμπλέτες με παρόμοιες διαστάσεις να έχει καλύτερη ευκρίνεια αυτό με την λιγότερη ανάλυση :wacko:

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θεωρω πολυ κατατοπιστικό το βίντεο. Αποδεικνύει ότι δεν είναι τόσο φοβερό το hardware του HOOM. Ναι μεν είναι "πολυ" αλλα όχι και το καλύτερο.

Ο Α5 υπερέχει ξεκάθαρα του Tegra.

 

Εγώ πάλι θα έλεγα ότι το hardware του XOOM μια χαρά είναι, απλά το software δεν είναι σε θέση να το αναδείξει σε αντίθεση με τον συνδυασμό A5-iOS.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα έλεγα ότι το hardware του XOOM μια χαρά είναι, απλά το software δεν είναι σε θέση να το αναδείξει σε αντίθεση με τον συνδυασμό A5-iOS.

 

Γιάννη δεν μπορω να ξέρω τι φταίει ακριβώς. Φυσικά δεν κολλαω στις αποδόσεις των benchmarks. Κρίνω μόνο με όσα βλέπω στα σχετικά βίντεο και στην μαρτυρία του V@gelis που τα έπιασε και τα δυο.

Δυο πράγματα κυρίως που αφορούν την οθόνη και το touching & scrolling.

 

Αντίθετα βίντεο που είδα με το samsung galaxy 10.1 με κάνει με καποιοες επιφυλάξεις να πιστεύω ότι είναι αρκετά καλύτερο σ αυτα τα 2 πραγματάκια αλλα και σε σχεδίαση. Δεν μιλώ για την ποιότητα κατασκευής γιατί ίσως να με ξεγελά το video και να μην καλύτερο απο το XOOM.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

αυτό με την οθόνη μου έκανε και μένα εντύπωση είναι μια κλάση παραπάνω τουλάχιστον

μπορεί να εξηγήσει κάποιος αυτό το φαινόμενο ; είναι λίγο περίεργο 2 ταμπλέτες με παρόμοιες διαστάσεις να έχει καλύτερη ευκρίνεια αυτό με την λιγότερη ανάλυση :wacko:

 

η ευκρινεια δεν ειναι καλυτερη στο ipad 2 σε σχεση με αναλυση. ειναι απλα στο ματι γιατι εχει ips. οταν κανει zoom in τοτε βλεπεις τι διαφορα ως προς την αναλυση

 

http://www.youtube.com/watch?v=_kfSUCyajas&feature=player_detailpage#t=117s

 

δες τα γραμματα στο χοομ. ειναι πιο καθαρα

 

η οθονη overall του ipad 2 παντως ειναι σαφως μια κλαση πανω απο του xoom. για ολα τα αλλα ειναι σχεδον τα ιδια. τα lags στο touch ειναι θεμα του android οπως εχω πληστακις φορες στο παρελθον. ακομα το android δεν εχει φτασει το iOS σε αυτο το σημειο

 

παντως για τα ιδια χρηματα θα προτιμουσα ipad 2

 

http://img52.imageshack.us/img52/2361/bigvo.jpg

 

http://www.gsmarena.com/_apple_ipad_2_faces_iphone_4_3gs_in_an_epic_display_shootout-news-2427.php

Edited by Voltron
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
η ευκρινεια δεν ειναι καλυτερη στο ipad 2 σε σχεση με αναλυση. ειναι απλα στο ματι γιατι εχει ips. οταν κανει zoom in τοτε βλεπεις τι διαφορα ως προς την αναλυση

 

http://www.youtube.com/watch?v=_kfSUCyajas&feature=player_detailpage#t=117s

 

δες τα γραμματα στο χοομ. ειναι πιο καθαρα

 

η οθονη overall του ipad 2 παντως ειναι σαφως μια κλαση πανω απο του xoom. για ολα τα αλλα ειναι σχεδον τα ιδια. τα lags στο touch ειναι θεμα του android οπως εχω πληστακις φορες στο παρελθον. ακομα το android δεν εχει φτασει το iOS σε αυτο το σημειο

 

παντως για τα ιδια χρηματα θα προτιμουσα ipad 2

 

http://img52.imageshack.us/img52/2361/bigvo.jpg

 

http://www.gsmarena.com/_apple_ipad_2_faces_iphone_4_3gs_in_an_epic_display_shootout-news-2427.php

 

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν κάνουν ένα tablet καλύτερο απο το iPad 2.

 

To Xoom ακόμη δεν ξεκίνησε να πωλείται κι ήδη το μέλλον του είναι χλωμο...

 

http://m.cnet.com/Article.rbml?&nid=20051946&cid=null&bcid&bid=-64

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

100% το ipad2 θα κυριαρχήσει. και αυτό όχι για τα χαρακτηριστικά του, αλλά για την ωριμότητα του λειτουργικού του. εξάλλου όταν όλα τα άλλα tablets είναι πρώτης γενιάς, το ipad έφτασε στην δεύτερη γενιά του....και μία άλλη μαγκιά της apple είναι ότι ενώ μπορούσαν να κάνουν το ipad2 πολύ καλύτερο είδαν τον ανταγωνισμό και αποφάσισαν να κρατηθούν(κάμερα καλύτερης ποιότητας, retina κ.λ.π). τι να λέμε τώρα οι άνθρωποι είναι αφέντες του marketing, όταν σκάνε εκατομμύρια ευρώ για έρευνες σχετικές με λειτουργικά ανθρώπινο παράγοντα κ.λ.π και οι άλλες εταιρίες ασχολούντε με το πως θα βγάλουν 2-3 android κινητά......(apple: 1 κινητό/χρόνο, 1tablet/χρόνο. motorola,samsung κ.λ.π: άιντε σουτάρουμε το android σε ένα σωρό κινητά η βαφτίζουμε καινούργια λειτουργικά μπας και πιάσουν... τι νομίζετε ότι κάνει η apple κάθεται? ασχολείται με 1 πράγμα έναν ολόκληρο χρόνο.ενώ οι άλλες αρκετά λιγότερο.ηδού τα αποτελέσματα)

 

επίσης δική μου άποψη, όσο <<ανεβαίνει>> το android(γιατί τα άλλα λειτουργικά είναι χαμένα από χέρι τουλάχιστον για τα επόμενα 2 χρόνια) τόσο περισσότερο θα χάνεται η έννοια του ελεύθερου λειτουργικού, γιατί και η google θέλει κάποιον έλεγχο του λειτουργικού της, απλά αφήνει λίγο παραπάνω ελευθερία προς όφελός της(μπορεί να κάνει και αλλιώς?)

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...