Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν παίδες ένας φίλος είχε ένα Z ultra και ο γιος του το πέθανε, έτσι είχε και ένα HTC desire 9191, το οποίο χρησιμοποιεί τώρα. Η ερώτηση για να τον βοηθήσουμε είναι πως μπορεί να κάνει κάποιο update στο συγκεκριμένο που φοράει 2.3.5 , αν υπάρχει κάποιος οδηγός για root θα ήμουν ευγνώμων. Μου είναι δύσκολο να διαβάσω 516 σελίδες για να βγάλω άκρη, συγχωρέστε με, προσπαθώ να τον βοηθήσω και η δική σας γνώση είναι πολύτιμη, ευχαριστω προκαταβολικά
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είπα να δοκιμάσω να περάσω στο κινητό την KitKat rom και έχω το εξής πρόβλημα:

 

Άλλαξα το hboot στο προτεινόμενο, μπαίνω στο recovery (μία παλιά έκδοση του 4ext) και δυστυχώς δεν κάνει τίποτα. Ούτε wipe, ούτε flash της recovery που προτείνεται, τίποτα. Η μπάρα προόδου που έχει το recovery γυρνάει συνεχώς χωρίς να γίνεται τίποτα, ακόμη και μετά από 10 λεπτά.

Δοκίμασα λοιπόν να flashάρω το .img του recovery από τη στιγμή που το .zip δεν περνάει, αλλά το pc δεν αναγνωρίζει το κινητό, ενώ έχω περάσει τους drivers. Είμαι στο κινητό σε fastboot mode, και όταν γράφω adb devices στο cmd στο pc μού εμφανίζει "List of devices attached" και από κάτω δεν υπάρχει το αναγνωριστικό του Desire, οπότε δεν μπορώ να τρέξω και καμία άλλη εντολή!!!

 

Καμία άλλη ιδέα που μπορεί να βοηθήσει;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω το htc desire κ εχω να το ανοιξω περιπου 1χρονο κ εχει μπλοκαρει ο κωδικος ασφαλειας αντι για μωτιβο.

πως το λυνω το θεμα αυτο?

εστω να μπω μεσα κ να περασω αλλο λειτουργικο?

Link to comment
Share on other sites

Με hard reset από bootloader..

Google it για οδηγίες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Είσαι σε λάθος θέμα εδώ μιλάμε για το απλό Desire..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ερώτηση για προχωρημένους στο Desire:

Έβγαλα το Desire από το συρτάρι γιατί ένιωσα πως θέλω να πειραματιστώ. Θέλησα να περάσω RUU για να γυρίσω σε stock και να ξαναρχίσω το φλασάρισμα από κει (είχα τη ROM του Mildwild).

Κατέβασα την τελευταία RUU_Bravo_HTC_WWE_1.15.405.4_Radio_32.30.00.28U_4.05.00.11_release_122704 από το XDA και ξεκίνησα. Σε κάποια φάση κι αφού έχει σβήσει τα πάντα από το τηλέφωνο μου λέει ERROR 140 που σημαίνει παλιότερη ROM από αυτή που είχε άρα δεν περνιέται από πάνω και σταμάτησε εκεί.

Το θέμα είναι ότι τώρα έχω μείνει μόνο με fastboot comms, τίποτα άλλο. Με pwr+vol down δεν κάνει τίποτα, δεν αντιδρά, όσο κι αν βγάλω τη μπαταρία.

Με pwr μόνο αντιδρά με μια δόνηση, η οθόνη δεν ανάβει όμως και ακούγεται ο ήχος του USB στον υπολογιστή ότι είδε συσκευή. Δουλεύει το fastboot ακούει σε εντολές και το log που μπορώ να δω από το fastboot αυτή την ώρα είναι αυτό:

STARTING PRINT OF DEVICE INFO.

-----------------------------------.

SPL/hboot version: 0.80.0000.

Radio version: 5.17.05.23.

Main software version: 3.14.405.1.

cid: htc__n34.

cpld: none.

product: bravo.

mid: pb9920000.

security: on.

build-mode: ship.

-----------------------------------.

Print of device info SUCCESSFUL.

 

Τι κάνουμε από δω και πέρα; Με έκανε και S-ON το RUU και δεν μπορώ να γράψω πάνω από HBOOT ούτε τίποτα... Το brickαρα; Όποια RUU και να δοκιμάσω μου λέει error 140 ότι είναι πιο παλιά από αυτή που έχει περασμένη μέσα... Πώς γίνεται αυτό;

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Κανείς; Το πάω για ανακύκλωση έτσι άδοξα μετά από τόσα χρόνια και φλασαρίσματα; :cry:

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Είναι από δύσκολο έως απίθανο να βρεις, μετά από τόσα χρόνια, αρχεία και υποστήριξη για αυτή τη συσκευή. Προσωπικά θα το έψαχνα στο xda αλλά κι εκεί δεν ξέρω αν και τι θα βρεις..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι συναισθηματικό το θέμα, δεν τη χρησιμοποιώ έτσι κι αλλιώς. Θα ρίξω μια ματιά και στο χάος του XDA και θα επανέλθω αν έχω εξέλιξη :O

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Κανείς; Το πάω για ανακύκλωση έτσι άδοξα μετά από τόσα χρόνια και φλασαρίσματα; :cry:

 

Συμφορουμίτη, σου ανέβασα στο Box μου ένα πακέτο (διπλοζιπαρισμένο) με το τελευταίο official RUU (Gingerbread) για το Desire.

 

Μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ.

 

Περιέχει επίσης και 2-3 official βοηθητικές εφαρμογές σε apk, οι οποίες δεν χώρεσαν στο RUU λόγω περιορισμών μνήμης της συσκευής. Τις εγκαθιστάς μετά το φλασάρισμα του RUU.

 

Το πακέτο (αν θυμάμαι καλά) είναι απολύτως official, κατεβασμένο από το site της HTC πριν καιρό, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα.

Αν έχεις πρόβλημα και με αυτό, σημαίνει ότι η συσκευή σου ήταν branded και δεν μπορείς να φλασάρεις unbranded RUUs γενικά και δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

 

Καλή επιτυχία!

 

EDIT: Εναλλακτικά, δοκίμασε αν βρεις κάτι εδώ.

Edited by cirith
Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω δοκιμάσει με διάφορες RUU ας δοκιμάσω κι αυτή. Σ'ευχαριστώ πολύ για το ανέβασμα!

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Λειτούργησε! Ήταν η RUU που χρειαζόμουν γιατί όσες έβρισκα ήταν παλιότερες και δεν τις πέρναγε από πάνω! Έσωσες το Desire μου για να συνεχίσω να πειραματίζομαι! Σ'ευχαριστώ θερμά cirith!

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

εχει να προτείνει κανείς κάποια custom rom 4.x που να λύνει το θεμα της μειωμενης χωρητικοτητας καθως ψαχνομαι να το αναστησω για να το κανω ipspycam monitor
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπερα παιδια!

Πριν λιγο μου ηρθε στα χερια μου ενα HTC DESIRE 816w.

 

Δεν μπορω να περασω Ελληνικα.υπαρχεικαποιος τροπος?

Να περασω καποια ΡΟΜ ? ποιαπροτινετε?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλημαρα σε ολους εδο και εξι χρόνια είναι ο πιστός μου σύντροφος αυτό το κινητό μέχρι πριν κάνα μήνα που θέλησα να το ανοιξω όλο για να καθαρίζω το ηχειακι και το μικρόφωνο γιατί δεν με άκουγαν καλά και δεν τους άκουγαν καλά επεισεις . το άνοιξαν και εφτασα μέχρι το πίσω μέρος της οθόνης δηλαδή έβγαλαν όλη την πλακέτα .το καθαρισα αυτό που ήθελα το ξανά κουμπονο ,το μπουταρω όλα καλά ,πάω να πατήσω πιν και τίποτα !! Η αφή απλα δεν ακούει σε οποιοδήποτε άγγιγμα ! Το ξαναπροσπαθησα μερικές φορες ακόμα τίποτα νεκρή η αφή. Τι να κανό ?? Βοήθησε με το θέλω παλι όπως πριν !! Σημείωση ( το ξανανοιξα το κοινιτο μπας και δεν έχουν κουμποσει καμια φίσα αλλά όλα ηταν Νορμάλ).ευχάριστο!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γειά σας και τη βοήθεια σας για λόγους ανάγκης, έσπασα το νέο μου κινητο αναγκάστηκα να γυρίσω στο παλιό htc desire bravo. Επειδή τα έχω ξεχάσει λίγα με το άθλημα του ρουτ το τηλέφωνο τώρα φοράει 2.3.3 έκδοση supernova 2.4.0.1 και με το πρόβλημα μου είναι ότι το android store που έχω δεν κατεβάζει τίποτα! Καμιά ιδέα τι φταίει; ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και τη βοήθεια σας για λόγους ανάγκης, έσπασα το νέο μου κινητο αναγκάστηκα να γυρίσω στο παλιό htc desire bravo. Επειδή τα έχω ξεχάσει λίγα με το άθλημα του ρουτ το τηλέφωνο τώρα φοράει 2.3.3 έκδοση supernova 2.4.0.1 και με το πρόβλημα μου είναι ότι το android store που έχω δεν κατεβάζει τίποτα! Καμιά ιδέα τι φταίει; ευχαριστώ!

 

Ψάξε στο xda για τις rom του Mildwild. Βάλε μια από αυτές να ησυχάσεις :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα. Είμαι κάτοχος ενός HTC Desire 626g dual sim. Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να επεξεργαστώ τις επαφές στον υπολογιστή (εξαγωγή από το κινητό-επεξεργασία στον Η/Υ- εισαγωγή στο κινητό)?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Χαιρετώ!

 

Βρήκα το παλιό μου Desire το οποίο περιέργως δουλεύει ακόμα. Δυστυχώς έχει ζημιά η θύρα φόρτισης, με αποτέλεσμα να φορτίζει μόνο πιέζοντας το καλώδιο προς μια συγκεκριμένη γωνία. Το πρόβλημα μου όμως είναι άλλο, προφανώς λόγω αυτής της ζημιάς δεν μπορώ με τίποτα να κάνω τον υπολογιστή να το «δει», για να το rootάρω.

 

Δεν ακούγεται καν ο ήχος που κάνει το λειτουργικό όταν συνδέω συσκευές USB επάνω. Δοκίμασα άλλα καλώδια, τίποτα.

 

Φαντάζομαι χωρίς δυνατότητα σύνδεσης και εκτέλεσης εντολών adb/fastboot δεν γίνεται να γίνει root και να περαστεί rom, έτσι; :(

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αλόχες, έχω ένα desire me supernova custom rom και θέλω να το επαναφέρω σε stock, με αυτό που δίνει ο cirith στο post #5165 θα είμαι οκ?

Thanx! :ninja:

The more things change, the more they stay the same...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αλόχες, έχω ένα desire me supernova custom rom και θέλω να το επαναφέρω σε stock, με αυτό που δίνει ο cirith στο post #5165 θα είμαι οκ?

Thanx! :ninja:

 

Ναι λογικά θα είσαι οκ με αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...