Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ηθελα να ρωτήσω κάτι πως γίνεται να περάσω την stock ROM σε κινητό με περασμένη Super nova! Απλά το συνδέω και τρέχω το exe απο την HTC?
D.G.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ηθελα να ρωτήσω κάτι πως γίνεται να περάσω την stock ROM σε κινητό με περασμένη Super nova! Απλά το συνδέω και τρέχω το exe απο την HTC?

 

Αν έχεις κάνει s-off την συσκευή (από εδώ), πρέπει πρώτα να κάνεις downgrade τον bootloader και μετά να τρέξεις το RUU.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς παρατηρήσει το φαινόμενο να διακόπτεται η κλήση (είτε εισερχόμενη είτε εξερχόμενη) μετά από λίγα δευτερόλεπτα (περίπου 20) χωρίς προφανή λόγο;

Ο συνομιλητής με ακούει διακοπτόμενα σε αυτό το διάστημα.

Μου το κάνει σε δυο τρεις διαφορετικές rom μέχρι τώρα και το παράδοξο είναι οτι δεν το κάνει εξαρχής (αμέσως μετά την καθαρή εγκατάσταση μιας rom) αλλά μετά από λίγες ώρες και λίγες κανονικές συνομιλίες.

Καμιά ιδέα κανείς;;;

 

Οι rom που δοκίμασα

CM10 | Jelly Bean 4.1.2

MildWild V-4.7 Based on Oxygen 2.3.2

MildWild CM-5.0

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς παρατηρήσει το φαινόμενο να διακόπτεται η κλήση (είτε εισερχόμενη είτε εξερχόμενη) μετά από λίγα δευτερόλεπτα (περίπου 20) χωρίς προφανή λόγο;

Ο συνομιλητής με ακούει διακοπτόμενα σε αυτό το διάστημα.

Μου το κάνει σε δυο τρεις διαφορετικές rom μέχρι τώρα και το παράδοξο είναι οτι δεν το κάνει εξαρχής (αμέσως μετά την καθαρή εγκατάσταση μιας rom) αλλά μετά από λίγες ώρες και λίγες κανονικές συνομιλίες.

Καμιά ιδέα κανείς;;;

 

Οι rom που δοκίμασα

CM10 | Jelly Bean 4.1.2

MildWild V-4.7 Based on Oxygen 2.3.2

MildWild CM-5.0

 

Μήπως τυχαίνει να έχεις κάποιο από τα μηχανάκια που δίνουν οι εταιρίες κινητής για full σήμα στο σπίτι;

Κι εγώ είχα το πρόβλημα που αναφέρεις και τελικά έφταιγε το μηχανάκι. Με ένα reboot όλα διορθώθηκαν. Κι εντωμεταξύ flashαρα κάθε update της rom που μου άρεσε να έχω στο κινητό χωρίς αποτέλεσμα και έσπαγα το κεφάλι μου τί να φταίει!!!

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν παίζει κάτι τέτοιο (μηχανάκι που δίνουν οι εταιρίες κινητής για full σήμα). Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει μετά από τόσες rom που δοκίμασα.

Μήπως κάποιος kernel; Υπάρχει περίπτωση αν γυρίσω σε unroot stock κατάσταση;. Τώρα είμαι soff me stock Hboot (παλιότερα είχα cm7r2 και γύρισα για να δοκιμάσω κάποια rom)

Λέτε να φταίει αυτό;

 

EDIT. στην τωρινή μου rom (MildWild V-4.7 Based on Oxygen 2.3.2) ξέρει κανείς πως ρυθμίζω το δίκτυο κινητής σε GSM only γιατι κάπου διάβασα οτι αυτό είναι η αιτία του προβλήματος

 

EDIT. Όντως λύθηκε το θέμα με την αλλαγή αυτή η οποία αν και δεν δίνεται ως επιλογή απ τις ρυθμίσεις αλλάζει πληκτρολογώντας *#*#4636#*#* όπως βρήκα εδώ

Edited by g_skari
Link to comment
Share on other sites

έχετε δοκιμασει την Jelly Bean 4.2.1 του vijendrahs ; ειναι καλή, σταθερή;

 

Να σου πω την αλήθεια, δεν είχα δει διαφορές με αυτή του Nikez.

Βέβαια, δεν έχω δοκιμάσει τα τελευταία του releases, αλλά από τη στιγμή που ο Nikez έχει ανακοινώσει ότι δεν ξέρει για πόσο ακόμη θα βγάζει roms για το Desire, φαίνεται ότι η μόνη επιλογή είναι ο Ινδός, ο οποίος σήμερα κιόλας έβγαλε update. ;)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως σαν βάση όλοι έχουν τη ρομ της evervolv. Developers πραγματικοί (που γράφουν κώδικα εννοώ) είναι μετρημενοι στα δάχτυλα του ενός χεριού πλέον για το desire (ο nikez και όλη η evervolv team και ο cronicorey κυρίως).

Γι αυτό εγώ προτιμώ την πηγαία ρομ, δηλαδή την τελευταία nightly της evervolv, εκτιμώντας ωστόσο τη φιλότιμη προσπάθεια όσων ενσωματώνουν τον κώδικα της αλλού.

Γενικά είναι σταθερή πάντως. Αν ευοδωσει και το ενδιαφέρον να μαζευτεί μια ομάδα για dev του τριάρη κερνελ, τότε τα καλύτερα έρχονται.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι σταθερή πάντως. Αν ευοδωσει και το ενδιαφέρον να μαζευτεί μια ομάδα για dev του τριάρη κερνελ, τότε τα καλύτερα έρχονται.

 

Είχε ξεκινήσει να φτιάχνει τον kernel ο Shaky, αλλά κάποια γεγονότα στο xda (α. είχε ζητήσει από τους υπεύθυνους της κοινότητας να τον κάνουν Recognized Developer και του αρνήθηκαν, β. είχε δικό του thread με Sense 4.0 rom WIP και του ζητούσαν ηλίθιοι χρήστες ΕΤΑ για επόμενο release), τον έκαναν να τρελαθεί και να παράτησε ΚΑΙ την ανάπτυξη της rom, αλλά ΚΑΙ του kernel.

Από τη στιγμή όμως που όλοι οι σπουδαίοι developers (coolexe, robocik, Nikez, οι οποίοι είχαν και καλές επαφές με kernel developers όπως οι thalamus, coutts99, bananacakes, siberes και snq και μπορούσαν και τους πίεζαν) έχουν μετακομίσει σε threads άλλων κινητών, πιστεύω ότι είναι δύσκολο να βρεθούν άτομα για τη δημιουργία kernel για κινητό 2+ χρόνων.

 

Μακάρι να βγω ψεύτης.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε στα χερια μου ενα HTC Desire μανήσιο με την 2.2.2 και θέλω τα φωτα σας.

 

Το εκανα root καi s-off μεσω του Revolutionary... και ψαχνω να βρω μια σταθερή και γρηγορη rοm χωρις προβλήματα και bugz με έμφαση στο GUI.

Ειδα οτι οι περισσοτεροι μιλάτε για την MildWild 5.4

 

Αξιζει ή υπαρχει καποια καλυτερη ... εν ολίγοις Ποια θα μου προτείνατε να βαλω... οπως και αν χρειαζομαι update σε κατι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε στα χερια μου ενα HTC Desire μανήσιο με την 2.2.2 και θέλω τα φωτα σας.

 

Το εκανα root καi s-off μεσω του Revolutionary... και ψαχνω να βρω μια σταθερή και γρηγορη rοm χωρις προβλήματα και bugz με έμφαση στο GUI.

Ειδα οτι οι περισσοτεροι μιλάτε για την MildWild 5.4

 

Αξιζει ή υπαρχει καποια καλυτερη ... εν ολίγοις Ποια θα μου προτείνατε να βαλω... οπως και αν χρειαζομαι update σε κατι άλλο...

 

Η καλύτερη, σταθερότερη και γρηγορότερη αυτή την ώρα είναι όντως του Mildwild όχι όμως η 5.4 που βασίζεται στη Cyanogenmod αλλά αυτή εδώ: MildWild V-4.8 Based on Oxygen 2.3.2

Θέλει CM7R2 HBOOT και έφυγες. ;)

Η άλλη που αναφέρεις εσύ βρίσκεται στην έκδοση 7.0 αισίως και έχει το interface του Jelly bean αλλά ακριβώς επειδή έχει πολύ κόψε/ράψε για να ναι όμορφη δεν δουλεύει καλά σε όλους ούτε συγκρίνεται σε ταχύτητα με την άλλη του Mildwild based on Oxygen που σου έγραψα παραπάνω. Διαλέγεις και παίρνεις. Βέβαια και οι δύο αυτές δεν είναι με Sense UI αλλά αυτό τον καιρό έχει ξεπεραστεί τόσο πολύ το Sense το παλιό που υπάρχει για το Desire που καλύτερα να το αποφύγεις.

Edited by Makinen

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

παδια απο εχτες το κινητο κολλησε και δεν ξανανηξε απο τοτε!!!ειναι με mildwild 7.0 απλα θελω να κανω wipe και να βαλω την oxygen 2.3.2 ουτε σε recovery!!!:(:(:(
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη, σταθερότερη και γρηγορότερη αυτή την ώρα είναι όντως του Mildwild όχι όμως η 5.4 που βασίζεται στη Cyanogenmod αλλά αυτή εδώ: MildWild V-4.8 Based on Oxygen 2.3.2

Θέλει CM7R2 HBOOT και έφυγες. ;)

Η άλλη που αναφέρεις εσύ βρίσκεται στην έκδοση 7.0 αισίως και έχει το interface του Jelly bean αλλά ακριβώς επειδή έχει πολύ κόψε/ράψε για να ναι όμορφη δεν δουλεύει καλά σε όλους ούτε συγκρίνεται σε ταχύτητα με την άλλη του Mildwild based on Oxygen που σου έγραψα παραπάνω. Διαλέγεις και παίρνεις. Βέβαια και οι δύο αυτές δεν είναι με Sense UI αλλά αυτό τον καιρό έχει ξεπεραστεί τόσο πολύ το Sense το παλιό που υπάρχει για το Desire που καλύτερα να το αποφύγεις.

 

Τhanks m8 !! τελικα περασα εσθες το βραδυ την 5.4 δεν σου κρυβω οτι ειμαι πολύ ευχαριστημενος η ταχυτητα του ειναι μια χαρα... το GUI τα σπαει πραγματικα... μεχρι τωρα ουτε ενα restart .... το μονο κακο η μικρη εσωτερική μνημη των 148mb.... που εχει μολις 10mb ελευθερα πλεον.... καμια μοντα για να την αυξησουμε χωρις να στηνω τα παντα ολα εχουμε ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

 

να ρωτήσω κάτι και εγώ. εχω ενα desire και θα το δώσω σε ένα συγγενή μου. ειναι rootαρισμένο και έχει και την cyanogenmod επάνω. θέλω να το καθαρίσω για το δώσω. παρατήρησα με reset , όπως ειναι λογικο, ότι απλά σβήνονται τα data (επαφές και τα λοιπα) αλλά δεν αδειάζει ο χωρος στην καρτα μνήμης. πως μπορώ να το δώσω σαν καινούργιο στο συγγενή μου?? (θέλω να ειναι με cyanogenmod)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας μόλις πέρασα την mildwild v 4.8 νωρίτερα είχα την 5.4 νομίζω και δεν είχα καθόλου ελεύθερο χώρο σε σχέση με την 4.8 που έχει 100 φευγα MB ελευθέρα το ερώτημα μου είναι έβαλα την εφαρμογή ingrees και μου βγάζει ένα σφάλμα (Mock locations disallowed Please ensure that Settings >Developer Options> Allow Mock Locations is NOT enebled) πως το ενεργοποιώ?

 

Settings -> Applications -> Development -> "Allow mock locations"

 

https://groups.google.com/forum/#!msg/ingress-resistance/oNiVxUDY9ss/cfPzwbxxvYEJ

Edited by skiouros27
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

 

να ρωτήσω κάτι και εγώ. εχω ενα desire και θα το δώσω σε ένα συγγενή μου. ειναι rootαρισμένο και έχει και την cyanogenmod επάνω. θέλω να το καθαρίσω για το δώσω. παρατήρησα με reset , όπως ειναι λογικο, ότι απλά σβήνονται τα data (επαφές και τα λοιπα) αλλά δεν αδειάζει ο χωρος στην καρτα μνήμης. πως μπορώ να το δώσω σαν καινούργιο στο συγγενή μου?? (θέλω να ειναι με cyanogenmod)

 

Την κάρτα καλό θα ήταν να την καθαρίσεις με κάποιο πρόγραμμα σαν κι αυτό,

για να μην εκθέσεις τυχόν ευαίσθητα και... πονηρά δεδομένα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόγραμμα μπορεί να καθαρίσει (wipe) μόνο την κατάτμηση (partition) της κάρτας που είναι φορμαρισμένη κατά fat32 (δεν ξέρω αν έχεις και δεύτερο partition για το a2sd). Μετά το wipe, θα κάνεις και ένα factory reset από τη recovery, και όλα OK. Edited by cirith
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάνει s-off την συσκευή (από εδώ), πρέπει πρώτα να κάνεις downgrade τον bootloader και μετά να τρέξεις το RUU.

 

 

Αυτή την στιγμή ο bootloader Hboot 6.9 πρέπει να κάνω downgrade?

D.G.
Link to comment
Share on other sites

έχετε δοκιμασει την Jelly Bean 4.2.1 του vijendrahs ; ειναι καλή, σταθερή;

 

Εγώ τη χρησιμοποιώ εδώ και περίπου 3 εβδομάδες και έχω ενθουσιαστεί. Με τη v4.3 είχα κάποια hot restarts αλλά η v4.5 λειτουργεί άψογα. Πολύ γρήγορη και σταθερή. Έχω ext3 partition, δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό.

 

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω ευχαριστηθεί άλλη ROM τόσο πολύ. Έχει κάποια θεματάκια με την κάμερα, στο video κυρίως, αλλά δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα αυτό. Μένω σίγουρα σε αυτήν και στα όποια updates ακολουθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ο MildWild έβγαλε νέα Oxygen-based έκδοση, την 4.9.

Γράφει ότι θα είναι η τελευταία, ελλείψει διαθέσιμου χρόνου.

Μάλιστα, ο αρμόδιος moderator κλείδωσε το thread, κατόπιν αιτήματος του MildWild.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους αντιμετωπιζω ενα προβλημα με την συγκεκριμεη εφαρμογη το τελευτεο καιρο ενω παλιοτερα δουλευε κανονικα και μιλαω για το facebook 2.1 οταν περανω τα στοιχεια για να συνδεθω μου βγαζει αυτο το μηνυμα

 

--Δυστυχως η συνδεση σας στους διακομιστες του facebook απετυχε

.Ελεγξτε τη συνδεση δικτυου και προσπαθηστε ξανα.

(org.bouncycastle.jce.exception.extcertpathvalidatorexception:

issuername(OU=Class 3 public

primary certification authority,

o=''verisign, inc.'', c=us) does not

match subjectname(ou=www.verisign.

com.cps incorp,by ref.LIABILITY LTD.

©97 verysign.ou=verysign

international server ca-class 3

ou=''verysign,inc.'', o=verysign trust

network) of signing certificate.[javax.

net.ssl.SSLHandshakeexception])

 

εχω κανει απεγκατασταση και ξαναεγκατασταση εχω δοκιμασει να κανω εκκαθαριση δεδομενων γενικα εχω δοκιμασει τα παντα ακομα και με το titanium back app την εγκατασταση με δεδομενα και χωρις αλλα τιποτα

καμια ιδεα ?εαν μπω κανονικα απο το ιντερνετ συνδεομαι αλλα απο την εφαρμογη τιποτα??

ακομα και εκκαθαρηση dalvic cache εκανα!!!

ευχαριστω εκ των προταιρων

Edited by KIRIS

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόγραμμα μπορεί να καθαρίσει (wipe) μόνο την κατάτμηση (partition) της κάρτας που είναι φορμαρισμένη κατά fat32 (δεν ξέρω αν έχεις και δεύτερο partition για το a2sd). Μετά το wipe, θα κάνεις και ένα factory reset από τη recovery, και όλα OK.

 

ωραιος αργισα αλλα το εκανα. thanks

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις στειλτε μου λιγο ενα λινκ για την official stock 2.3 που ειναι ομως root...! Θελω να το πουλησω και να του βαλω την κανονικη αλλα χωρις να χασω s-off και root

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...