Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδες τι λεει η ρομ? Σταθερη...? Απο κολληματα? Την δοκιμασα το πρωι για κανα μισαωρο ετσι χωρις εφαρμογες και μπορω να πω πως με καλυψε αρκετα... Αλλα δεν την φορτωσα καθολου... Αξιζει να αφησω του Sebastian την ρομ για αυτη??? Ασχολειται ο Dev της με update?

 

Για ποια rom μιλάτε; Την Runny του shubhamchamaria;

Την πέρασα χτες το πρωί στο κινητό ενός φίλου μου και η rom φαίνεται μια χαρά, χωρίς να έχει lag 2μέρες τώρα που τη χρησιμοποιεί. Το set του είναι class6 sdcard, με CM7R2 hboot γιατί με το stock δεν δεχόταν ο Aroma Installer το amarullz script.

Tο μόνο που παρατήρησα κι εγώ είναι ότι όντως ο Dialer έχει πολύ υψηλό ποσοστό στο Battery Usage (86%), αλλά δεν ξέρω κατά πόσο και στις άλλες Sense rom που είχα στο δικό μου ήταν υψηλό ή όχι, μιας και ποτέ δεν το είχα κοιτάξει; :lol:

Aν γυρνούσα σε Sesne roms, μάλλον αυτή θα έβαζα, για να αποφύγω και τα πειράματα μετά από τόσο καιρό με ICS..

 

Καμία ιδέα κανείς? Sorry επαναλαμβάνομαι αλλά δεν ξέρω τι να κάνω..

 

Η rom δεν υποστηρίζει κάποιο a2sd ή data2ext script;

Αν υποστηρίζει και επειδή είσαι με την ίδια version της rom για πολύ καιρό, κάνε ένα update στην τελευταία version και εκμεταλεύσου το συνδιασμό script + stock hboot (έχει to μεγαλύτερο partition size στο /system απ' όλα τα διαθέσιμα hboot), για να γλυτώσεις.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για ποια rom μιλάτε; Την Runny του shubhamchamaria;

Την πέρασα χτες το πρωί στο κινητό ενός φίλου μου και η rom φαίνεται μια χαρά, χωρίς να έχει lag 2μέρες τώρα που τη χρησιμοποιεί. Το set του είναι class6 sdcard, με CM7R2 hboot γιατί με το stock δεν δεχόταν ο Aroma Installer το amarullz script.

Tο μόνο που παρατήρησα κι εγώ είναι ότι όντως ο Dialer έχει πολύ υψηλό ποσοστό στο Battery Usage (86%), αλλά δεν ξέρω κατά πόσο και στις άλλες Sense rom που είχα στο δικό μου ήταν υψηλό ή όχι, μιας και ποτέ δεν το είχα κοιτάξει; :lol:

Aν γυρνούσα σε Sesne roms, μάλλον αυτή θα έβαζα, για να αποφύγω και τα πειράματα μετά από τόσο καιρό με ICS..

 

Ναι αυτή.. αν ασχολείται κιόλας ο dev τότε αξίζει η δοκιμη.. όταν την πέρασα εγώ χθες πάντως μπήκε κανονικά το amaryliz

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Sakis πες μου εντυπώσεις από αυτή την rom.Και εγώ την runnymede χρησιμοποιούσα μέχρι πριν 3 μέρες μέχρι που έβαλα την supernova που μου κάνει κάποια προβλήματα που δεν ειχα πότε με την runnymede.
Link to comment
Share on other sites

Sakis πες μου εντυπώσεις από αυτή την rom.Και εγώ την runnymede χρησιμοποιούσα μέχρι πριν 3 μέρες μέχρι που έβαλα την supernova που μου κάνει κάποια προβλήματα που δεν ειχα πότε με την runnymede.

 

Καλα με την runnymede που την εχω μηνες ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απλα οταν περναει λιγο ο καιρος αρχιζει κ βαρενει... Στην τελευταια εκδοση ομως ειμαι κοπλε μεχρι τωρα... Την Runny την δοκιμασα για καμια μιση ωρα και μου αρεσε το customize που εχει... Αλλα αξιζει λογικα... Οποτε ειναι η επομενη μου ρομ...!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Sakis πες μου εντυπώσεις από αυτή την rom.Και εγώ την runnymede χρησιμοποιούσα μέχρι πριν 3 μέρες μέχρι που έβαλα την supernova που μου κάνει κάποια προβλήματα που δεν ειχα πότε με την runnymede.

 

Καλα με την runnymede που την εχω μηνες ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απλα οταν περναει λιγο ο καιρος αρχιζει κ βαρενει... Στην τελευταια εκδοση ομως ειμαι κοπλε μεχρι τωρα... Την Runny την δοκιμασα για καμια μιση ωρα και μου αρεσε το customize που εχει... Αλλα αξιζει λογικα... Οποτε ειναι η επομενη μου ρομ...!

 

Μόλις έτρεξα και τα βήματα που προτείνει ο dev για καλύτερη λειτουργία της rom και χρήσης της μπαταρίας.

Απλά για να μάθουμε αν όντως βοηθούν, θα πρέπει να περάσει κάνα διήμερο.

 

Μέχρι στιγμής κυμαίνεται στα υψηλά επίπεδα της Cool3D, την οποία χρησιμοποιούσα για μήνες, αλλά με Sense 3.5, αντί για 3.0.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το καλοκαίρι που είχα την Oxygen άρχισε να τραβάει επανεκκινήσεις όταν το ζόριζες λίγο με το gps. Στη συνέχεια όταν το ζόριζες με 3G/GPRS πάλι τα ίδια. Είπα να βάλω την CyanogenMod και τα προβλήματα με τις επανεκκινήσεις υπάρχουν ακόμα. Θα βάλω μαμά ρομ αλλά αν συνεχιστούν θα πρέπει να το στείλω για σέρβις; Τι μπορεί να φταίει;

 

Να πω πως πάντα έβαζα stable εκδόσεις. Το κινητό έχει radio 32.56.00.32U_5.17.05.23, είναι s-off, φοράει την CyanogenMod 7.1.0 και έχει κάρτα μνήμης Transcend 8gb Class6. Τέλος η κάρτα sim είναι της Wind από το 2004, συνεπώς όχι 3G. Τα αναφέρω όλα γιατί αγχώνομαι ιδιαίτερα μιας κι έχω βολευτεί απίστευτα με το κινητό αλλά μ'έχει κουράσει κιόλας η άνευ λόγου επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Sos : Χθες κατα τη διαδικασια αλλαγης ρομ κανω στην αρχη κανονικα τα back up μου , μπαινω σε recovery κανω αυτα που πρεπει, εγκαθιστω τη νεα ρομ αλλα δεν μου κανει restore τις apps μου! Γυρναω στη παλια ρομ απο restore μεσω recovery αλλα δεν μου περασε ολες τις apps ! Ξερετε τι παιζει?? Πειτε μου οτι δεν εχασα τις εφαρμογες μου :'( Edited by natasapat
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Είμαι νέος στον «κόσμο» του android και των smartphones κινητών. Πρόσφατα πήρα μεταχειρισμένο ένα HTC Desire λευκού χρώματος και θέλω να το κάνω root.

Διάβασα, τις οδηγίες και ακολούθησα πιστά τα βήματα. Η αλήθεια είναι πως με παίδεψε λίγο γιατί δεν είχα εγκατεστημένο το HTC driver, αφού το εγκατέστησα συνέχισα. Όταν λοιπόν ξεκίνησε κανονικά το rooting και όλα πήγαιναν κανονικά λίγο πριν το τέλος μου έβγαλε το παρακάτω μήνυμα και δεν ξέρω τι να κάνω. Γι' αυτό ζητάω τη βοήθειά σας. Τι να κάνω;

http://i705.photobucket.com/albums/ww54/Axilleas/unrevoked.jpg

 

Κάπου διάβασα πως αν φέρω το κινητό μου σε εργοστασιακές ρυθμίσεις θα μπορέσω να το κάνω root. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχει βάση αυτό; Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω αν το κάνω αυτό, δηλαδή αν ξαναφέρω το κινητό σε εργοστασιακές ρυθμίσεις, τι θα χάσω; Δηλαδή θα γίνει θα γίνει κάτι σαν format ας πούμε; Θα τα χάσω όλα;

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα, μια γρήγορη ερώτηση.

Αν φλασάρω μια καινούργια custom ΡΟΜ στο desire μου, θα χάσω τα δεδομένα μου ή είναι απλά σαν να κάνει update την υπάρχουσα ;

(εννοείται θα κρατήσω backup με το titanium)

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

αν φλασάρεις νεα έκδοση της υπάρχουσας ρομ, δε χάνεις κάτι. λειτουργεί σαν update.

αν όμως περ'ασεις κάποια άλλη ρομ, τοτε κάνεις wipe, οπότε ΝΑΙ, χάνεις τα παντα :)

Link to comment
Share on other sites

αν φλασάρεις νεα έκδοση της υπάρχουσας ρομ, δε χάνεις κάτι. λειτουργεί σαν update.

αν όμως περ'ασεις κάποια άλλη ρομ, τοτε κάνεις wipe, οπότε ΝΑΙ, χάνεις τα παντα :)

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε mol :)

Τώρα έχω την RCMix S v2.0 A2SD CM7 HBoot (την είχε περάσει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του κινητού)

 

Για να μην χάσω ό,τι έχω πρεπει ουσιαστικά απλά να βρω κάποια νέα έκδοση RCMix από το xda και αυτό ήταν όλο ;

Link to comment
Share on other sites

κάποιοι developers αναφέρουν ότι χρειάζεται wipe ακόμη και σε νέες εκδόσεις των ρομ. δεν είναι στανταρ αυτό

οπότε καλό θα είναι να διαβάσεις τις οδηγίες που δίνει ο κάθε developer :)

Link to comment
Share on other sites

κάποιοι developers αναφέρουν ότι χρειάζεται wipe ακόμη και σε νέες εκδόσεις των ρομ. δεν είναι στανταρ αυτό

οπότε καλό θα είναι να διαβάσεις τις οδηγίες που δίνει ο κάθε developer :)

αν κρατηθεί backup μέσω του titanium δεν υπάρχει η δυνατότητα επαναφοράς των δεδομένων μετά το φλασάρισμα της νεας ROM ; :)

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ναι. προσωπικά δεν έχω πολλές εφαρμογες και τις περνάω 1-1

 

αλλά το tb αυτό κάνει. να επαναφέρει δεδομένα :)

αν δε σου είναι κόπος δοκίμασε

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ναι. προσωπικά δεν έχω πολλές εφαρμογες και τις περνάω 1-1

 

αλλά το tb αυτό κάνει. να επαναφέρει δεδομένα :)

αν δε σου είναι κόπος δοκίμασε

θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή και αν ειναι θα επανέλθω. ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεί ο ποιητής: *ADDED SWIPE TO CLEAR NOTIFICATIONS ON GB(EXCLUSIVE FEATURE!)???????????

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεί ο ποιητής: *ADDED SWIPE TO CLEAR NOTIFICATIONS ON GB(EXCLUSIVE FEATURE!)???????????

 

Είναι feature του Android ICS.

Όπως ξέρεις, αν κατεβάσεις αρκετές εφαρμογές από το Market, αυτές εμφανίζονται στο notification bar. Αντί να πατήσεις το Clear για να σβήσουν/εξαφανιστούν όλες μαζί, μπορείς να ακουμπήσεις με το δάχτυλό σου μόνο μία και να το σύρεις από τ' αριστερά στα δεξιά της οθόνης για να σβήσει μόνο αυτή. Επίσης στο Task bar στο ICS, όταν κρατήσεις πατημένο το Menu σού εμφανίζει όλες τις εφαρμογές που δεν έχουν κλείσει και τρέχουν στο background. Με τον ίδιο τρόπο, μπορείς να κλείσεις μία από αυτές ή μόνο όσες δε σε ενδιαφέρουν.

Δεν είναι τίποτα το σπουδαίο, απλά είναι feature που η Google το έβαλε για πρώτη φορά και έχει 'πέσει' διαφήμιση, όπως και με το Face Unlock, αντί του κλασικού lockscreen.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Πέρασαν δύο μέρες και ακόμα να απαντήσει κάποιος στο πρόβλημα που έχω, το οποίο ανέφερα πιο πριν. Δεν ξέρει κανένας να με βοηθήσει; Θα το εκτιμούσα αν με βοηθούσατε, όσοι ξέρετε, να βρω μια λύση για το πρόβλημά μου.
Link to comment
Share on other sites

Πέρασαν δύο μέρες και ακόμα να απαντήσει κάποιος στο πρόβλημα που έχω, το οποίο ανέφερα πιο πριν. Δεν ξέρει κανένας να με βοηθήσει; Θα το εκτιμούσα αν με βοηθούσατε, όσοι ξέρετε, να βρω μια λύση για το πρόβλημά μου.

 

Τι έκδοση φοράει το κινητό σου? Αν είναι με Gingerbread θέλεις revolutionary, δεν γίνεται με unrevoked. http://www.revolutionary.io

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Τι έκδοση φοράει το κινητό σου? Αν είναι με Gingerbread θέλεις revolutionary, δεν γίνεται με unrevoked. http://www.revolutionary.io

Λοιπόν, στις πληροφορίες λογισμικού λέει: Έκδοση Android 2.2.2

Υποθέτω αυτό θέλεις να μάθεις, σωστά;

 

Edit:

Να ρωτήσω κάτι άλλο; Gingerbread είναι μια μεταγενέστερη έκδοση, σωστά; Για να με ρωτάς αν έχω Gingerbread σημαίνει πως έχω τη δυνατότητα να «φορέσω» τη νεότερη αυτή έκδοση; Κατάλαβα σωστά; Εάν ναι, θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1. Gingerbread είναι η πιο τελευταία έκδοση που μπορώ να περάσω στο κινητό μου; Μπορώ να περάσω τη πιο πρόσφατη; Την 4;

2. Θα είναι καλύτερα να έχω Gingerbread ή αυτή που έχω ήδη, δηλαδή την 2.2.2; (αν δεν κάνω λάθος αυτή που έχω ήδη λέγεται Froyo, σωστά; )

3. Είναι εύκολο να περάσω την Gingerbread ή θα πρέπει να διαβάσω ένα κατεβατό για να τα καταφέρω;

Edited by Axilleas_
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν η 2.2.Χ ονομάζεται froyo και η 2.3.Χ ονομαζεται Gingerbread

 

1. ακριβώς. δε θα πάρει την 4 η συσκευή σου, σύμφωνα με την htc

2. ναι

3. αν διατίθεται αναβάθμιση ota(over the air) δε χρειαζεσαι τιποτε άλλο εκτός από συνδεση wifi :) μέσα απο τις ρυθμίσεις θα βρεις κάπου να αναφέρει για ενημέρωση λογισμικού. την κάνεις και έχεις πλέον 2.3 ;)

Link to comment
Share on other sites

3. αν διατίθεται αναβάθμιση ota(over the air) δε χρειαζεσαι τιποτε άλλο εκτός από συνδεση wifi :) μέσα απο τις ρυθμίσεις θα βρεις κάπου να αναφέρει για ενημέρωση λογισμικού. την κάνεις και έχεις πλέον 2.3 ;)

 

Αυτό mol δεν ισχύει. Δεν είναι ΟΤΑ η 2.3 για το Desire. Είναι flashable. Την κατεβάζεις από εδώ: http://htcdev.com/devcenter/downloads (To HTC Desire 2.3 Upgrade), συνδέεις κινητό με pc, ακολουθείς οδηγίες και φλασάρεις. Εννοείται ότι χάνεις τα δεδομένα.

Και ναι, είναι καλύτερη από την Froyo.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά. Καταρχήν πείτε μου τα βήματα που πρέπει να κάνω. Δηλαδή:

1. Μπορώ να κάνω buck up τα δεδομένα μου από apps;

2. Πρέπει να δημιουργήσω ext3 partition στην κάρτα μνήμης;

3. Θα «φλασάρω» την 2.3 έκδοση που μου λέτε πιο πάνω; (τις οδηγίες που μου λες από που θα τις δω; )

4. Θα κάνω root το κινητό με το revolutionary, σωστά;

Καπώς έτσι θα πάει η διαδικασία; Κατάλαβα σωστά;

Για να κάνω root το Gingerbread θα χρειαστώ οδηγίες διαφορετικές από αυτές του Froyo; Αν ναι που θα τις βρω;

 

Υ.Γ. Ευχαριστώ πολύ, παίδες, που ασχολείστε με το πρόβλημά μου. Σας είμαι υπόχρεος.

Link to comment
Share on other sites

@Sakis 697

Παιδες τι λεει η ρομ? Σταθερη...? Απο κολληματα? Την δοκιμασα το πρωι για κανα μισαωρο ετσι χωρις εφαρμογες και μπορω να πω πως με καλυψε αρκετα... Αλλα δεν την φορτωσα καθολου... Αξιζει να αφησω του Sebastian την ρομ για αυτη??? Ασχολειται ο Dev της με update?

 

Ο τυπος δεν ειναι developer ειναι modder το λεει κ ο ιδιος, αυτος εκλεψε την rom μας (RSK team V 6) χωρις αδεια απο εμας και απλα κανει καποια add on μετα τα ξαναβγαζει μετα παλι τα ιδια και για να μην φανει οτι δεν ξερει ζητησε απο εναν αλλο developer να του φτιαξει to SWIPE TO CLEAR NOTIFICATIONS και μετα το εβαλε. Το εχει πει και ο ιδιος!!! Αρα μην περιμενετε κ πολλα πραγματα απο αυτον εκτος αν καταφερει και εξελιχθει!!!

Edited by halaros2

LG G2 D-802

Rom:RSK team supercharged Eos rom

HTC Desire(retired): RSK supersense Rom

Halaros2:Member of RSK team!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...