Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Thanks kollatos για τις διευκρινίσεις! Κάναμε το s-off μας για σήμερα, αλλά μας έπιασε το πρωί οπότε είς αύριον με υγεία τα υπόλοιπα. Για αρχή με εγκατάσταση superuser και busybox, λέω να αρχίσω να πετάω κάτι office και κάτι email που έχει μέσα η HTC και μου είναι παντελώς άχρηστα. Φαντάζομαι δεν θα έχω πρόβλημα.

 

Btw, για όσους είναι απρόσεχτοι σαν εμένα να πω:

α) Ότι για να μην κολλήσει στο waiting devices το revolutionary, δεν το τρέχουμε σε fastboot αλλά με ανοιχτή συσκευή. Εγώ ήμουν σε fastboot για να περάσω τους drivers και είδα σε κάποιο faq ότι το τρέχει και σε fastboot mode και μετά από συνεχείς προσπάθειες και ένα καταλάθος πάτημα recovery που στο τσακ προλαβα, διαπίστωσα ότι πρέπει να συνδέσω τη συσκευή σε charging mode και με debugging ενεργοποιημένο.

β) Θέλει serial number το revolutionary, και όχι ΙΜΕΙ. Σε κάποια παρένθεση το γράφει στο ποστ του darkpain αλλά πριν λέει το σωστό για serial number.

 

Α, και κάτι τελευταίο. Τελειώνοντας με το s-οff με ρώτησε αν θέλω να κάνω download και flashing το clockworkmod. Είπα όχι γιατί από όσο θυμάμαι αυτό κάνει και clear data. Τουλάχιστον στο xperia έκανε. Αλλά φαντάζομαι πρέπει να το κάνω πριν ξεκινήσω με τις ρομ, ε?

Καλημέρα!

 

Edit: Περνάω busybox και SU 3 από το market και το SU προσπαθεί να κάνει update binary και πετάει force close :X

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας. έκανα root kai εβαλα την LeeDrOiD HD V3.3.3-Port-R5 . έκανα την κάρτα μου ext3, αλλα δεν βλέπω καμια διαφορα στην μνημη. παλι 147mb γραφει....και γεμιζει οπως και πριν. τι μπορει να φταει?

 

update : τελικά έβαλα την stock 2.3.3 της htc με ext4. θα γράψω αναλυτικά έναν οδηγό για όποιον θέλει, γιατί παιδεύτηκα αρκετά να βρω τα προγράμματα που χρειαζόταν για να γίνει. να επισημάνω ότι είχα ήδη την 2.3.3 απλά ήθελα υποστήριξη ext4. πλέον η εσωτερική μνήμη του κινητού για τις εφαρμογές είναι 1024Mb (επιτέλους το αναγνωρίζει κανονικά και στο μενού των ρυθμίσεων)!!!! :)

Edited by magichoom
Link to comment
Share on other sites

Να γράψεις.. Ενδιαφέρον ακούγεται..:)

 

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Το tool του unrevoked δεν χρειαζεται!

Και για να μην τα λεω συνεχεια εχω κανει ενα οδηγο πως να περνατε το tool του revolutionary και να εχετε S-OFF και custom recovery!

ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΜΟDS,ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΒΑΛΤΕ ΤΟ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ!

 

Πριν να ξεκινήσουμε ελέγχουμε στην σελίδα εδω ότι η έκδοση του HBOOT μας υποστηρίζεται που βρίσκουμε πατώντας το power,back ή power,volume down ενώ είναι κλειστό το κινητό μας.

1.Μετά αφού κατεβάσουμε τα τα fastboot drivers από εδώ και τα εγκαθιστούμε,σιγουρευόμαστε ότι μπήκαν σωστά όπως λέει εδω !

2.Μετά πηγαίνουμε στην σελίδα του revolutionary.

Αφού επιλέξουμε την έκδοση του λειτουργικού μας θα πρέπει να καταχωρήσουμε τα στοιχειά μας:

Your operating system: Το λειτουργικό σου σύστημα που έχεις στον υπολογιστή

Your device: HTC DESIRE(OXI TO CDMA)

HBOOT version: Η έκδοση του HBOOT μας.

Serial number: To serial number το γράφει στο κουτί του κινητού μας ή από τα Settings-About-Phone Identity(ΙΜΕΙ)

Αφού καταχωρήσουμε τα στοιχειά μας πατάμε το κουμπί Generate key και το σημειώνουμε κάπου!

3.Ξεκινάμε το πρόγραμμα που κατεβάσαμε και ακολουθούμε τις οδηγίες(θα σας ζητηθεί να γράψετε το κλειδί που σας έδωσε!).

Όταν τελειώσει το πρόγραμμα,αποσυνδέουμε το κινητό μας και μπαίνουμε να δούμε το ΗΒOOT μας για να σιγουρευτούμε ότι έγινε σωστά,αν γράφει S-OFF και revolutionary τότε συγχαρητήρια μπορειται να "πειράξετε" το κινητό σας και να εγκαταστήσετε ότι θέλετε από το recovery!

Αν δεν τα καταφέρατε και σας κάνει πρόβλημα,ρίξτε μια ματιά στα συνηθισμένα προβλήματα στην σελίδα του δημιουργού εδω.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

1.ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΦΟΡΤΙΣΜΕΝΟ Ή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 70%

2.ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΑΠΟΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Ή ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΚΟΛΛΗΣΕ!

3.ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ ROOT ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.

ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ ROOT KAΝΕΤΕ AYTO INSTALL ΑΠΟ ΤΟ RECOVERY ΚΑΙ ΤΟ BUSYBOX ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΡΚΕΤ!

 

Πρόβλημα!!

το revolutionary βγάζει "invalid beta key"

Είμαι με 2.3.3

Καμιά βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Edit: Περνάω busybox και SU 3 από το market και το SU προσπαθεί να κάνει update binary και πετάει force close :X

 

Σημερα που εκανα update το Superuser, μου βγαζει και μενα σφαλμα οταν παω να κανω ενημερωση του SU binary, οχι ομως FC. Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο!

 

 

update : τελικά έβαλα την stock 2.3.3 της htc με ext4. θα γράψω αναλυτικά έναν οδηγό για όποιον θέλει, γιατί παιδεύτηκα αρκετά να βρω τα προγράμματα που χρειαζόταν για να γίνει. να επισημάνω ότι είχα ήδη την 2.3.3 απλά ήθελα υποστήριξη ext4. πλέον η εσωτερική μνήμη του κινητού για τις εφαρμογές είναι 1024Mb (επιτέλους το αναγνωρίζει κανονικά και στο μενού των ρυθμίσεων)!!!! :)

 

Διαπιστωσες να ειναι πιο αργη η ρομ τωρα με το ext4? Τι καρτα εχεις? Αν σου ειναι ευκολο πες τα βηματα που εκανες. :)

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα!!

το revolutionary βγάζει "invalid beta key"

Είμαι με 2.3.3

Καμιά βοήθεια?

 

έχεις βάλει σωστά το serial key της συσκευης σου, την συσκευη και τα windows εκεί που στο ζητάει στο site του revolutionary?

 

Διαπιστωσες να ειναι πιο αργη η ρομ τωρα με το ext4? Τι καρτα εχεις? Αν σου ειναι ευκολο πες τα βηματα που εκανες. :)

 

όχι η ρομ πάει ακριβώς το ίδιο! δεν έχω μεταφέρει και την Dalvik Cache στην κάρτα γιατί νομίζω θα αργούσε περισσότερο. εχω την transcend 8gb class 6 . εκανα ενα partition 1 gb kai ena 7 gb. τα βήματα θα τα γραψω το βραδακι ή αυριο που θα εχω χρόνο.

Edited by magichoom
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα!!

το revolutionary βγάζει "invalid beta key"

Είμαι με 2.3.3

Καμιά βοήθεια?

 

Έβαλες serial number συσκευής ή IMEI στη φόρμα το revolutionary? Θέλει serial. Επίσης κάνε copy-paste το beta key για να μην γράψεις λάθος το key γιατί είναι λίγο περίεργο.

 

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλες serial number συσκευής ή IMEI στη φόρμα το revolutionary? Θέλει serial. Επίσης κάνε copy-paste το beta key για να μην γράψεις λάθος το key γιατί είναι λίγο περίεργο.

 

HTC Desire/Tapatalk

Έγιναν όλα κανιονικά πάνω από δέκα φορές.

Δεν μου δίνει καινούριο beta key.

Κυττάω στο xda ...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα που εκανα update το Superuser, μου βγαζει και μενα σφαλμα οταν παω να κανω ενημερωση του SU binary, οχι ομως FC. Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο!

 

Κατεβασε το superuser 3 το καινουργιο απο το market ή απο εδω....αν συνεχισεις να εχεις προβληματα αναβαθμισης του superuser yπαρχει στο μαρκετ ενα app που το διορθωνει"Superuser Update fixer"

 

 

update : τελικά έβαλα την stock 2.3.3 της htc με ext4. θα γράψω αναλυτικά έναν οδηγό για όποιον θέλει, γιατί παιδεύτηκα αρκετά να βρω τα προγράμματα που χρειαζόταν για να γίνει. να επισημάνω ότι είχα ήδη την 2.3.3 απλά ήθελα υποστήριξη ext4. πλέον η εσωτερική μνήμη του κινητού για τις εφαρμογές είναι 1024Mb (επιτέλους το αναγνωρίζει κανονικά και στο μενού των ρυθμίσεων)!!!! :)

Απο το μενου των ρυθμισεων αποκλειται να λεει 1024MB αν δεν εχεις βαλει data2sd ή data2ext ROM και οχι την απλη stock!

Αυτο σημαινει οτι θελεις και γρηγορη καρτα;) Απλα σε διορθωνω για να μην μπερδευονται οι αλλοι!

 

Πρόβλημα!!

το revolutionary βγάζει "invalid beta key"

Είμαι με 2.3.3

Καμιά βοήθεια?

 

Ναι προφανως μπερδευτηκα και εβαλα μια παρενθεση με (IMEI ),σας ζητω συγνωμη θα το διορθωσω!

Καντο ξανα και σιγουρευτου οτι θα βαλεις το Devices serial number και οχι το IMEI!!!

Settings-> Phone Identity-> Device Serial Number

Επισης καλυτερα ειναι να το κανεις copy paste τον αριθμο που θα σου δωσει για να αποφυγεις τυχον τυπογραφικα λαθοι(Οπως 0 με Ο)...

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΞΑΝΑ ΕΔΩ ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΛΑΘΩΝ!

ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΜΟDS,ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΒΑΛΤΕ ΤΟ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ!

 

ΠΩΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ S-OFF, ROOT, CUSTOM RECOVERY ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ ΤΟΥ REVOLUTIONARY!!!

Πριν να ξεκινήσουμε ελέγχουμε στην σελίδα εδω ότι η έκδοση του HBOOT μας υποστηρίζεται που βρίσκουμε πατώντας το power,back ή power,volume down ενώ είναι κλειστό το κινητό μας.

1.Μετά αφού κατεβάσουμε τα τα fastboot drivers από εδώ και τα εγκαθιστούμε,σιγουρευόμαστε ότι μπήκαν σωστά όπως λέει εδω !

2.Μετά σιγουρευόμαστε ότι το fastboot είναι απενεργοποιημένο, Settings » Power » Fastboot και αν δεν είναι το απενεργοποιούμε!

3.Ενεργοποιούμε το USB debugging,Settings » Applications » Development » USB debugging!

4.Μετά πηγαίνουμε στην σελίδα του revolutionary.

Αφού επιλέξουμε την έκδοση του λειτουργικού μας θα πρέπει να καταχωρήσουμε τα στοιχειά μας:

Your operating system: Το λειτουργικό σου σύστημα που έχεις στον υπολογιστή

Your device: HTC DESIRE(OXI TO CDMA)

HBOOT version: Η έκδοση του HBOOT μας.

Serial number: To serial number το γράφει στα Settings->About->Phone Identity->Device Serial Number(ΟΧΙ ΤΟ ΙΜΕΙ)

Αφού καταχωρήσουμε τα στοιχειά μας πατάμε το κουμπί Generate key και το σημειώνουμε κάπου ή το κάνουμε copy!

5.Ενώνουμε το κινητό μας στον υπολογιστή με το USB!

6.Ξεκινάμε το πρόγραμμα που κατεβάσαμε και ακολουθούμε τις οδηγίες(θα σας ζητηθεί να γράψετε το κλειδί που σας έδωσε!).

Ακόμη θα σας ρωτήσει αν θέλετε να κατεβάσει και να εγκαταστήσει την Clockworkmod recovery και απαντήστε ΥΕS για να μπορειται να πειράζεται(ROMS,MODS,RADIOS) και να κάνετε nandroid backups στο κινητό σας!

Όταν τελειώσει το πρόγραμμα,αποσυνδέουμε το κινητό μας και μπαίνουμε να δούμε το ΗΒOOT μας για να σιγουρευτούμε ότι έγινε σωστά(πατώντας το power,back ενώ το κινητό είναι κλειστό),αν γράφει S-OFF και revolutionary τότε συγχαρητήρια μπορειται να "πειράξετε" το κινητό σας και να εγκαταστήσετε ότι θέλετε από το recovery!Το tool του revolutionary εγκαθιστά από μόνο του το CWM recovery!

7.Για να κάνετε ROOT κατεβάζετε αυτο και κάνετε boot στο recovery πατώντας το power,back και μετακινήστε με τα volume buttons και επιλέγετε με το power button!

Αφού μπείτε στο recovery επιλέξτε ->install zip from sdcard το επιλέγετε και κάνετε install .Μελλοντικά θα σας χρειαστεί και το BUSYBOX από το μάρκετ αλλά συνήθως οι περισσότερες ROM τα έχουν προεγκατεστημενα!

 

Αν δεν τα καταφέρατε και σας κάνει πρόβλημα,ρίξτε μια ματιά στα συνηθισμένα προβλήματα στην σελίδα του δημιουργού εδω.

Εναλλακτικά μπορείτε να δείτε ένα αναλυτικό βίντεο

που σίγουρα θα σας βοηθήσει πολύ!

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

1.ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΦΟΡΤΙΣΜΕΝΟ Ή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 70%

2.ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΑΠΟΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Ή ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΚΟΛΛΗΣΕ!Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 20 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ REBOOT!ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΕΙΤΕ!

3.ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΔΩΣΕΙ Ο REVOLUTIONARY ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ COPY PASTE ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΛΑΘΩΝ ΟΠΩΣ ΤΟ 0 ΜΕ Ο!!ΑΝ ΤΟ ΓΡΑΨΕΤΕ ΛΑΘΟΣ ΘΑ ΣΑΣ ΒΓΑΛΕΙ ΜΗΝΥΜΑ INVALID BETA KEY

Edited by darkpain
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η supernova σε καλύπτει μιας και δεν είναι βασισμένη σε κάποιο port από άλλη συσκευή αλλά είναι βασισμένη στην stock gingerbread για το desire. Άρα δεν χρειάζονται αλχημείες για να δουλέψει η κάμερα όπως σε όλες τις άλλες.το μόνο κακό που της είχα βρει ήταν το ότι είχε sense 1.9. Το 2.1 το βρίσκω καλύτερο...

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Hey guys!! Έκανα update τ su αλλά δεν μου κάνει ενημέρωση το su binary! Συγκεγριμένα μου κολλάει εκεί που λέει "remounting /system as rw..." ,δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό αλλά είπα να το αναφέρω...!

Διάβασα παραπάνω που κάποιος είχε το ίδιο πρόβλημα και κατέβασα και την app "Superuser Update fixer" αλλά την ανοίγω και μου βγάζει Fc! :/

Οπότε τί κάνω??

Και για να ξέρουμε και τι μας γίνεται αυτό το binary τί είναι??? :)

Link to comment
Share on other sites

Hey guys!! Έκανα update τ su αλλά δεν μου κάνει ενημέρωση το su binary! Συγκεγριμένα μου κολλάει εκεί που λέει "remounting /system as rw..." ,δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό αλλά είπα να το αναφέρω...!

Διάβασα παραπάνω που κάποιος είχε το ίδιο πρόβλημα και κατέβασα και την app "Superuser Update fixer" αλλά την ανοίγω και μου βγάζει Fc! :/

Οπότε τί κάνω??

Και για να ξέρουμε και τι μας γίνεται αυτό το binary τί είναι??? :)

 

Εχω την ιδια αποροια... τι ειναι αυτο το binary???? κ γιατι οταν κανουμε την ενημερωση λεει, αυτο ηταν καλο, ξανα καντο... το εχω κανει δεκα φορες......

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλε Update την 3.0.1 και εκεί εμένα κολλάει στο ότι δεν βρίσκει το binary. Δεν έχω ιδέα γιατί ακόμα δεν το έχω πιάσει για απόψε. Είμαι με το S-OFF. Θα φλασάρω clockworkmod και μετά για πέρασμα rom, μάλλον για ΣΚ το βλέπω γιατί πρέπει να στήσω και EXT3/EXT4 ανάλογα. Τώρα είμαι ανάμεσα σε LeeDroid και Cool3D. Ίδωμεν.

Το SU θα δοκιμάσω να το flashάρω μέσω recovery όπως λέει ο darkpain και να δω.

 

[Edit]: Έβαλα το προηγούμενο su (2.3.6.3) και μου λέει κανονικά su is up to date. Το market δεν βγάζει ενημέρωση και προς το παρόν.

 

Εχω την ιδια αποροια... τι ειναι αυτο το binary???? κ γιατι οταν κανουμε την ενημερωση λεει, αυτο ηταν καλο, ξανα καντο... το εχω κανει δεκα φορες......

Edit2: Όλα οκ με το νέο su. Κάνεις κανονικά την ενημέρωση από το μάρκετ. Σου λέει ότι δεν είναι ενημερωμένο το su binary. Κάνεις ενημέρωση. Ενημερώνεται. Σου λέει αυτό ήταν καλό, κάντο ξανά. Δεν έχει νόημα γιατί όσες φορές και να το κάνεις, η ίδια δουλειά θα γίνεται. Πατάς back, αλλά στη Notification bar, έχεις ακόμα το μήνυμα. Αν το ανοίξεις, σου λέει ότι είναι οκ και δεν χρειάζεται ενημέρωση. Οπότε είσαι έτοιμος.

Edited by eltsele

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα,

θελω να ρωτησω το εξης,

φορτιζω εδω και 2-3 μερες το κινητο το βραδυ και ενω μου δειχνει full φορτιση το βραδυ ,το πρωι που το ενεργοποιω η μπαταρια ειναι στο 50%.

 

τα εχει παιξει η μπαταρια?

μπορει να συμβαινει κατι αλλο?

μπορω να τσεκαρω με καποιο τροπο τι φταιει?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΞΑΝΑ ΕΔΩ ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΛΑΘΩΝ!

ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΜΟDS,ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΒΑΛΤΕ ΤΟ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ!

 

ΠΩΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ S-OFF, ROOT, CUSTOM RECOVERY ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ ΤΟΥ REVOLUTIONARY!!!

Πριν να ξεκινήσουμε ελέγχουμε στην σελίδα εδω ότι η έκδοση του HBOOT μας υποστηρίζεται που βρίσκουμε πατώντας το power,back ή power,volume down ενώ είναι κλειστό το κινητό μας.

1.Μετά αφού κατεβάσουμε τα τα fastboot drivers από εδώ και τα εγκαθιστούμε,σιγουρευόμαστε ότι μπήκαν σωστά όπως λέει εδω !

2.Μετά σιγουρευόμαστε ότι το fastboot είναι απενεργοποιημένο, Settings » Power » Fastboot και αν δεν είναι το απενεργοποιούμε!

3.Ενεργοποιούμε το USB debugging,Settings » Applications » Development » USB debugging!

4.Μετά πηγαίνουμε στην σελίδα του revolutionary.

Αφού επιλέξουμε την έκδοση του λειτουργικού μας θα πρέπει να καταχωρήσουμε τα στοιχειά μας:

Your operating system: Το λειτουργικό σου σύστημα που έχεις στον υπολογιστή

Your device: HTC DESIRE(OXI TO CDMA)

HBOOT version: Η έκδοση του HBOOT μας.

Serial number: To serial number το γράφει στα Settings->About->Phone Identity->Device Serial Number(ΟΧΙ ΤΟ ΙΜΕΙ)

Αφού καταχωρήσουμε τα στοιχειά μας πατάμε το κουμπί Generate key και το σημειώνουμε κάπου ή το κάνουμε copy!

5.Ενώνουμε το κινητό μας στον υπολογιστή με το USB!

6.Ξεκινάμε το πρόγραμμα που κατεβάσαμε και ακολουθούμε τις οδηγίες(θα σας ζητηθεί να γράψετε το κλειδί που σας έδωσε!).

Ακόμη θα σας ρωτήσει αν θέλετε να κατεβάσει και να εγκαταστήσει την Clockworkmod recovery και απαντήστε ΥΕS για να μπορειται να πειράζεται(ROMS,MODS,RADIOS) και να κάνετε nandroid backups στο κινητό σας!

Όταν τελειώσει το πρόγραμμα,αποσυνδέουμε το κινητό μας και μπαίνουμε να δούμε το ΗΒOOT μας για να σιγουρευτούμε ότι έγινε σωστά(πατώντας το power,back ενώ το κινητό είναι κλειστό),αν γράφει S-OFF και revolutionary τότε συγχαρητήρια μπορειται να "πειράξετε" το κινητό σας και να εγκαταστήσετε ότι θέλετε από το recovery!Το tool του revolutionary εγκαθιστά από μόνο του το CWM recovery!

7.Για να κάνετε ROOT κατεβάζετε αυτο και κάνετε boot στο recovery πατώντας το power,back και μετακινήστε με τα volume buttons και επιλέγετε με το power button!

Αφού μπείτε στο recovery επιλέξτε ->install zip from sdcard το επιλέγετε και κάνετε install .Μελλοντικά θα σας χρειαστεί και το BUSYBOX από το μάρκετ αλλά συνήθως οι περισσότερες ROM τα έχουν προεγκατεστημενα!

 

Αν δεν τα καταφέρατε και σας κάνει πρόβλημα,ρίξτε μια ματιά στα συνηθισμένα προβλήματα στην σελίδα του δημιουργού εδω.

Εναλλακτικά μπορείτε να δείτε ένα αναλυτικό βίντεο

που σίγουρα θα σας βοηθήσει πολύ!

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

1.ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΦΟΡΤΙΣΜΕΝΟ Ή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 70%

2.ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΑΠΟΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Ή ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΚΟΛΛΗΣΕ!Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 20 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ REBOOT!ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΕΙΤΕ!

3.ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΔΩΣΕΙ Ο REVOLUTIONARY ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ COPY PASTE ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΛΑΘΩΝ ΟΠΩΣ ΤΟ 0 ΜΕ Ο!!ΑΝ ΤΟ ΓΡΑΨΕΤΕ ΛΑΘΟΣ ΘΑ ΣΑΣ ΒΓΑΛΕΙ ΜΗΝΥΜΑ INVALID BETA KEY

 

Πολύ καλό!!

Ευχαριστώ πολύ:clap:

Μια σημείωση μόνο. Στο μενού του revolutionary η επιλογή στο μενού γίνεται με το κεντρικό κάτω κουμπί [trackball] αντί για το κουμπί του power.

Edited by john18625
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό!!

Ευχαριστώ πολύ:clap:

Μια σημείωση μόνο. Στο μενού του revolutionary η επιλογή στο μενού γίνεται με το κεντρικό κάτω κουμπί [trackball] αντί για το κουμπί του power.

 

Σε ευχαριστω!

Δεν καταλαβα ποιο μενου του revolutionary λες:lol:,εγω μιλουσα για οταν κανεις boot στο hboot(power+back) και αυτο αποκλειτε να διαφερει:p

Μαλλον εννοεις το custom recovery που μετακινησε με το trackball;) αλλα αυτο δεν ειναι του revolutionary:p

 

παιδια καλημερα,

θελω να ρωτησω το εξης,

φορτιζω εδω και 2-3 μερες το κινητο το βραδυ και ενω μου δειχνει full φορτιση το βραδυ ,το πρωι που το ενεργοποιω η μπαταρια ειναι στο 50%.

 

τα εχει παιξει η μπαταρια?

μπορει να συμβαινει κατι αλλο?

μπορω να τσεκαρω με καποιο τροπο τι φταιει?

 

ευχαριστω

Εχεις κανεις root,περασες καμια καινουργια ROM?

Αν ναι ειναι φυσιολογικο τις πρωτες φορες που περνας μια ROM ωσπου να στρωσει!

Επισης ειναι κανονας οταν αλλαζεις ROM να κανεις wipe τα battery stats!

Δοκιμασε αυτο .Ειναι αποτελεσματικο,εμενα με παρα πολλους αλλους μας εσωσε:D

Σε μερικους δεν φαινεται το αποτελεσμα απο την πρωτη φορτιση....μπορει να χρειαστει καμια-δυο φορτισεις μετα για να βγαλεις ολοκληρωμενα συμπερασματα!Αν δεν στρωσει τοτε χρειαζεσαι καινουργια μπαταρια!:(

Μπορεις να βαλεις αυτο το προγραμματακι,αν η μπαταρια κυμαινεται περιπου στα 4200V τοτε ειναι οκ!

Edited by darkpain
Link to comment
Share on other sites

Hey guys!! Έκανα update τ su αλλά δεν μου κάνει ενημέρωση το su binary! Συγκεγριμένα μου κολλάει εκεί που λέει "remounting /system as rw..." ,δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό αλλά είπα να το αναφέρω...!

Διάβασα παραπάνω που κάποιος είχε το ίδιο πρόβλημα και κατέβασα και την app "Superuser Update fixer" αλλά την ανοίγω και μου βγάζει Fc! :/

Οπότε τί κάνω??

Και για να ξέρουμε και τι μας γίνεται αυτό το binary τί είναι??? :)

 

εχει κανεις καμια λυση....??? για να δω τι θα κανω...???

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω!

Δεν καταλαβα ποιο μενου του revolutionary λες:lol:,εγω μιλουσα για οταν κανεις boot στο hboot(power+back) και αυτο αποκλειτε να διαφερει:p

Μαλλον εννοεις το custom recovery που μετακινησε με το trackball;) αλλα αυτο δεν ειναι του revolutionary:p

 

 

Εχεις κανεις root,περασες καμια καινουργια ROM?

Αν ναι ειναι φυσιολογικο τις πρωτες φορες που περνας μια ROM ωσπου να στρωσει!

Επισης ειναι κανονας οταν αλλαζεις ROM να κανεις wipe τα battery stats!

Δοκιμασε αυτο .Ειναι αποτελεσματικο,εμενα με παρα πολλους αλλους μας εσωσε:D

Σε μερικους δεν φαινεται το αποτελεσμα απο την πρωτη φορτιση....μπορει να χρειαστει καμια-δυο φορτισεις μετα για να βγαλεις ολοκληρωμενα συμπερασματα!Αν δεν στρωσει τοτε χρειαζεσαι καινουργια μπαταρια!:(

Μπορεις να βαλεις αυτο το προγραμματακι,αν η μπαταρια κυμαινεται περιπου στα 4200V τοτε ειναι οκ!

 

οχι δεν το εχω κανει root,

φοραω πανω 2,3,3 gingerbread και αυτο εεχι αρχισει να μου το κανει 2-3 μερες ,θα κατεβασω την εφαρμογη που μου λες ,θα φορτισω μπαταρια να δω αμα βγαζει 4200v,εαν ειναι πιο κατω ειναι για αλλαγη?

 

σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις καμια λυση....??? για να δω τι θα κανω...???

 

Αν ενημερώνει κανονικά και μετά σου βγάζει "αυτό ήταν καλό, κάντο ξανα", σου είπα πιο πάνω πως δούλεψε σε μένα. Σε ποιά έκδοση είσαι? Ανέβασε την 3.0.2 στο μάρκετ.

 

Xperia MiniPro/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Hey guys!! Έκανα update τ su αλλά δεν μου κάνει ενημέρωση το su binary! Συγκεγριμένα μου κολλάει εκεί που λέει "remounting /system as rw..." ,δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό αλλά είπα να το αναφέρω...!

Διάβασα παραπάνω που κάποιος είχε το ίδιο πρόβλημα και κατέβασα και την app "Superuser Update fixer" αλλά την ανοίγω και μου βγάζει Fc! :/

Οπότε τί κάνω??

Και για να ξέρουμε και τι μας γίνεται αυτό το binary τί είναι??? :)

 

Εχω την ιδια αποροια... τι ειναι αυτο το binary???? κ γιατι οταν κανουμε την ενημερωση λεει, αυτο ηταν καλο, ξανα καντο... το εχω κανει δεκα φορες......

 

Έβγαλε Update την 3.0.1 και εκεί εμένα κολλάει στο ότι δεν βρίσκει το binary. Δεν έχω ιδέα γιατί ακόμα δεν το έχω πιάσει για απόψε. Είμαι με το S-OFF. Θα φλασάρω clockworkmod και μετά για πέρασμα rom, μάλλον για ΣΚ το βλέπω γιατί πρέπει να στήσω και EXT3/EXT4 ανάλογα. Τώρα είμαι ανάμεσα σε LeeDroid και Cool3D. Ίδωμεν.

Το SU θα δοκιμάσω να το flashάρω μέσω recovery όπως λέει ο darkpain και να δω.

 

[Edit]: Έβαλα το προηγούμενο su (2.3.6.3) και μου λέει κανονικά su is up to date. Το market δεν βγάζει ενημέρωση και προς το παρόν.

 

 

Edit2: Όλα οκ με το νέο su. Κάνεις κανονικά την ενημέρωση από το μάρκετ. Σου λέει ότι δεν είναι ενημερωμένο το su binary. Κάνεις ενημέρωση. Ενημερώνεται. Σου λέει αυτό ήταν καλό, κάντο ξανά. Δεν έχει νόημα γιατί όσες φορές και να το κάνεις, η ίδια δουλειά θα γίνεται. Πατάς back, αλλά στη Notification bar, έχεις ακόμα το μήνυμα. Αν το ανοίξεις, σου λέει ότι είναι οκ και δεν χρειάζεται ενημέρωση. Οπότε είσαι έτοιμος.

 

Εγω που δεν ειμαι s-off ακομα, οσες φορες και να κανω ενημερωση μου γραφει "Η ενημερωση απετυχε, επαναληψη?" Και παλι απο τη ναρχη, σταματαει στο ιδιο σημειο.

 

ακομα και με το τελευταιο update 3.0.2

 

αν το ξερα δεν θα εκανα καθολου ενημερωση του Superuser, δεν ξερω πως μου το εβγαλε στο μαρκετ ξαφνικα μετα απο τοσους μηνες.

 

Πως μπορω να περασω την παλια su? H που βρισκω το αρχειακι για να το φλασαρω.

 

Φανταζομαι το μονο προβλημα με την μη ενημερωμενη binary, ειναι οτι καθε φορα που θελει καποια εφαρμογη root, πρεπει να πατας αποδοχη οταν ζηταει δικαιωματα superuser, δεν μενει στη λιστα. Αλλα και παλι ειναι ενοχλητικο..

Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο για να φλάσινγκ θα το βρεις στο ποστ του darkpain λίγο πιο πάνω. Εγώ μετά το φλάσινγκ και την ενημέρωση δεν είχα πρόβλημα αλλά αν έχεις μην την κανείς. Απεγκατάσταση ενημερώσεων δεν δουλεύει?

 

Και μια ερώτηση: Με το titanium δουλεύει σωστά το Integrate system apps update into Rom ώστε να κάνω το update του flash και κάποιων gapps χωρίς να φάνε χώρο?

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω!

Δεν καταλαβα ποιο μενου του revolutionary λες:lol:,εγω μιλουσα για οταν κανεις boot στο hboot(power+back) και αυτο αποκλειτε να διαφερει:p

Μαλλον εννοεις το custom recovery που μετακινησε με το trackball;) αλλα αυτο δεν ειναι του revolutionary:p

 

Ναι, αυτό εννοώ.

Το επισημαίνω γιατί για λίγο αντί του trackball πατούσα το power και φαινόταν να κολλούσε σε μαυρη οθόνη με το logo "revolutionary" :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, θέλω να βάλω την [ROM][Cool3D Sense 3.0][19 Sep]Cool3D AceS v3 |Android 2.3.5|FAST|STABLE|STOCK|CM7/r2

και στις απαιτήσεις λέει πως πρέπει να έχω ενα ext4 partition. Έχω μια καρτα μνήμης kingston class4 η οποία αρνείται να κάνει νέα partition με το gparted!

Δεν την αναγνωρίζει (μέσω του card reader), ενώ μέσα στα windows το βλέπει μια χαρά!(win 7 x64 παρεπιπτόντως).

Τι προτείνετε να κάνω για να φτιάξω ένα ext4 partition?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, θέλω να βάλω την [ROM][Cool3D Sense 3.0][19 Sep]Cool3D AceS v3 |Android 2.3.5|FAST|STABLE|STOCK|CM7/r2

και στις απαιτήσεις λέει πως πρέπει να έχω ενα ext4 partition. Έχω μια καρτα μνήμης kingston class4 η οποία αρνείται να κάνει νέα partition με το gparted!

Δεν την αναγνωρίζει (μέσω του card reader), ενώ μέσα στα windows το βλέπει μια χαρά!(win 7 x64 παρεπιπτόντως).

Τι προτείνετε να κάνω για να φτιάξω ένα ext4 partition?

ευχαριστώ

 

εγω παντα το κανω με αυτο http://download.cnet.com/Partition-Wizard-Home-Edition/3000-2094_4-10962200.html?part=dl-6285158&subj=dl&tag=button

για δοκιμασε..!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...