Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδες καλησπερα , με βασανιζει ενα προβλημα απο το μεσημερι...:confused:ενω το κινητο δουλευε κομπλε χωρις προβληματα ξαφνικα και ενω το εκλεισα για να αλλαξω καρτα sim γιατι εβαζα μια αλλη που εχει Internet ανοιγω και το κινητο μενει μονιμως κολλημενο στο htc quietly briliant(?) αναβοσβηνει η οθονη ξαναγραφει htc ... και δεν κανει τιποτα συνεχως μια λουπα....το προβλημα το εντοπισα στην memory card που ειναι μια 8αρα transcend οταν βαζω μεσα μια 2αρα κινγστον το κινητο ανηγει μια χαρα...βαζω την 8αρα στον υπολογιστη και την ανοιγει κανονικοτατα ολα τα αρχεια...πιο μπορει να ειναι το προβλημα και που εντοπιζετε την πιθανη αιτια?επισης ποια η γνωμη σας ωστε να χασω τα λιγοτερα δυνατον δεδομενα....?

Rom: StarBurst Lite 1.3.0

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

Sd card: Transcend 8gb class 6

internal memory 980+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω όλους καταρχήν για τις απαντήσεις, αλλά είναι σίγουρο το brick usb, αφου δε συνδέεται σε διαφορετικούς υπολογιστές με win7 και καμια 5αρια linux distros, απ'όσο έψαξα σε sites είναι πολύ πιθανό αυτό σε unrooted devices, και αρκετοί το έχουν λύσει...με πάνω κάτω μια διαδικασία την οποία έχω κάνει κι εγώ. Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι δεν έχω αρκετό χρόνο να ασχοληθώ, και φυσικά να καταλάβω μερικά πράγματα για το πως λειτουργούν(γιατι σε τέτοια προβλήματα έχει αποδειχτεί ότι πρέπει να ιδρώσω αρκετά και δεν μου κάθονται με τη μία οι διάφορες λύσεις).Το κινητό έχω καταφέρει να το κάνω προσωρινό root με ένα προγραμματάκι Z4root, και ήμουν ικανοποιημένος , αλλα μετά από λίγο δεν δούλευε το application. Τι να πω είμαι ξεχωριστή περίπτωση, αν και κανένα κινητό μέχρι τώρα δεν το άφησα χωρίς να το πειράξω έστω και λίγο...χεχε -αλλα και δεν έχω χαλάσει κανένα ως τώρα. Πιστεύω να μην είναι το πρώτο, γιατι μετά με βλέπω για μήλο...

 

μηπως εχεις κανενα task killer και σου σβηνει το obex service

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έπαθα την πλάκα της ζωής μου ... βάζω το κινητό μου στο usb, ξεκινάω να αντιγράφω ένα αρχείο (άσχετο το ήταν μια νέα ROM, θα μπορούσε να ήταν οτιδήποτε) και κάποια στιγμή σταματάει να δουλεύει η SD μου, το βγάζω το ξαναβάζω τίποτα ... SD empty να δείχνει το κινητό :(. Την βάζω σε card reader ... card unformatted στο PC! Και ευτυχώς υπήρχε πρόσφατο backup και την ξαναφόρμαρα. Τώρα δείχνει να την βλέπει κανονικά. Πόσο πρέπει να ανησυχώ ότι θα ξανακαταρεύσει? Η πλάκα είναι ότι είναι ολοκαίνουργια, λίγων ημερών. Είναι μια imation class 10 που αυζητάμε και εδώ στο forum από το ebay. Δεν μας βλέπω καλά ...
One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά μιλάς; Και σήμερα πριν λίγες ώρες την παρήγγειλα κι εγώ...

Ήμουν ανάμεσα σε αυτή, μια ADATA και μια TeamGroup. Με βλέπω για ακύρωση!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα , με βασανιζει ενα προβλημα απο το μεσημερι...:confused:ενω το κινητο δουλευε κομπλε χωρις προβληματα ξαφνικα και ενω το εκλεισα για να αλλαξω καρτα sim γιατι εβαζα μια αλλη που εχει Internet ανοιγω και το κινητο μενει μονιμως κολλημενο στο htc quietly briliant(?) αναβοσβηνει η οθονη ξαναγραφει htc ... και δεν κανει τιποτα συνεχως μια λουπα....το προβλημα το εντοπισα στην memory card που ειναι μια 8αρα transcend οταν βαζω μεσα μια 2αρα κινγστον το κινητο ανηγει μια χαρα...βαζω την 8αρα στον υπολογιστη και την ανοιγει κανονικοτατα ολα τα αρχεια...πιο μπορει να ειναι το προβλημα και που εντοπιζετε την πιθανη αιτια?επισης ποια η γνωμη σας ωστε να χασω τα λιγοτερα δυνατον δεδομενα....?

 

Κάτι κόλλησε στην κάρτα σου και προφανώς πάει να το διαβάσει και κολλάει σε bootloop. Εφόσον την διαβάζεις την κάρτα στο PC, το πρώτο που έχεις να κάνεις είναι backup στα πάντα (FAT32 & ext3). Μετά δοκίμασε να την φορμάρεις και να ξαναφέρεις τα αρχεία μπας και λυθεί το πρόβλημα.

 

Σοβαρά μιλάς; Και σήμερα πριν λίγες ώρες την παρήγγειλα κι εγώ...

Ήμουν ανάμεσα σε αυτή, μια ADATA και μια TeamGroup. Με βλέπω για ακύρωση!!!

 

Τι να σου πω, δεν ξέρω και τι μπορεί να έφταιξε. Η κάρτα δούλευε σωστά και σε υψηλές ταχύτητες (12-15 Read και 10 Write), μετά βγήκε off, μετά την έκανα φορμάτ, έδειχνε μια χαρά ... ξαναπερνάω τα αρχεία, φλασάρω ROM και μετά όταν την φόρτωσα από το Recovery μετέφερε με 4MB/sec Read ...! Ε λέω, τα έπαιξε. Κατεβάζω μια εφαρμογή στο τηλέφωνο που μετράει ταχύτητες SD, και μου βγάζει 20Read, 8.8 Write .... άρα δεν μπορώ να πω ότι χάλασε κιόλας

Edited by Villis
One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να την αλλάξω με Kingmax, ADATA, Team Group ή TDK (όλες class 10 με ελαχιστη διαφορά στη τιμή) που έχει ο seller.

Ποια λετε;

Edited by stefi21
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σκέφτομαι να την αλλάξω με Kingmax, ADATA, Team Group ή TDK (όλες class 10 με ελαχιστη διαφορά στη τιμή) που έχει ο seller.

Ποια λετε;

 

Απευθύνσου εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=304357

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καμια βοηθεια τιποτα??

 

Μηπως εχεις custom rom με ext3/4 partition στη 2αρα και δεν υπαρχει αντιστοιχη διαμορφωση στην 8αρα? Ισως γι αυτο εχεις bootloop.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις custom rom με ext3/4 partition στη 2αρα και δεν υπαρχει αντιστοιχη διαμορφωση στην 8αρα? Ισως γι αυτο εχεις bootloop.

 

Oχι την 2αρα απλα την ειχα μαζι μου χωρις να εχω τιποτα μεσα σχετικο με το κινητο...η 8αρα ειναι η καρτα μου που ειχα τα παντα φορτωμενα σε αυτα...

Rom: StarBurst Lite 1.3.0

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

Sd card: Transcend 8gb class 6

internal memory 980+

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλλει την Rcmix s 2.0 (εχω κανει 1gb ext3 στην microsd card μου) και ειναι πολυ ωραια αλλα θελω να βαλλω μια aosp να δοκιμασω.

Δυο ερωτησεις: 1) Ποια προτινεται για καλυτερη και αξιζει να αλλαξω? Ο λογος που θελω να αλλαξω ειναι για να εχω ακομα περισσοτερο χωρο για εφαρμογες

 

2) Τι ακριβως θα πρεπει να κανω για να περασω νεα ρομ? Εχω δει την διαδικασια αλλα για την καρτα microsd δεν ελεγε κατι. Δεν θα πρεπει να κανω φορματ και την καρτα? Αλλα που ειναι σωσμενο το backup της παλιας ρομ? Στο fat32 partition λογικα ε?

 

Συγνωμη για το πρηξιμο αλλα ειμαι n00b οποτε καθε συμβουλη ευπροσδεκτη!

Ευχαριστω! :D

ps Ειμαι s-on.

Edited by an8rwpofagos
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ....

Δυστυχώς μετά απο πολύ χρόνο με πολλά προβλήματα και υστερα απο αρκετη προετοιμασία ακολουθώντας τις οδηγίες που ειναι εδω ποσταρισμένες αποφάσισα να περάσω την....988570 που την έχει περάσει φίλος(τον ειχα διπλα μου)και ειναι πραγματι πολυ καλή.Με ολοκληρωμένη τη διαδικασία και και με (ξανα)κατέβασμα της ROM περιμέναμε (4 φορές) από 10 λεπτά και δεν γινότανε απολύτως τίποτε!!!

Πρέπεινα σημειώσω (για την ιστορία) πως οι εδώ οδηγίες αναφερουν για ...wipe davlik cache..κ.λ.π που σε εγγλέζικες οδηγίες(γενικά)δεν μνημονεύεται κατι τέτοιο εμείς όμως ακολουθήσαμε τις εδώ!!!Μετά απο αυτά προσπαθήσαμε να βάλουμε την Leedroid 2.5.0 (εν γνώσει μας ότι έχει προβλήματα ελληνοαγγλικών στις ρυθμίσεις)και πάλι ΤΙΠΟΤΑ!!!!Τέλος ακολουθώντας τις οδηγίες by Thanos 47 προσπαθήσαμε να περάσουμε την αρχική (που βεβαίως την ειχα φυλαγμένη) και μας βγάζει ένα ΣΦΑΛΜΑ 132 και ΤΕΛΟΣ!!!Απο χθές το βραδυ είμαι χωρίς κινητο!!!

 

 

Εγω δυστυχώς είμαι απο χθές κολημμένος.Μην επιχειρήσεις (κατά τη γνώμη μου πάντα)το οτιδήποτε αν δεν έχεις κάποιον που να ξέρει τι κάνει και γιατί.Π.χ ψαχνόμασταν στα ...πράσινα για το mount,unmount στο recovery, για το format στα data (εκεί που κανεις format στο sd-ext) κ.λ.π. Να σπαταλάς ένα 4ωρο με κάποιον που ξέρει 5 πράγματα δίπλα σου και να καταλήγεις το βράδυ να μην έχεις κινητό είναι ...καπως;;;!!!

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος

Edited by jastonas
Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα φίλε nnik,

Έβαλα την νέα κάρτα. Το τηλέφωνο μπορώ να πω ότι μεταμορφώθηκε ως προς την ταχύτητα!

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Guest XristisFol

Παιδια καλημερα. Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα εδω και καποιες μερες.

Η οθονη του κινητου μου αρχισε σιγα σιγα να ξεθωριαζει απο την κατω δεξια γωνια

και τωρα πλεον εχει εξαπλωθει σε ολη την οθονη με αποτελεσμα να ειναι σαν καμμενη

και μη βλεπω τιποτε.

θα ηθελα λοιπον να ρωτησω πρωτον αν υπαρχει καποιας "ανώδυνος" τροπος να λυσω το προβλημα

μου ή δευτερον ποσο μπορει να στοιχίσει μια αλλαγη οθονης απο την αντιπροσωπια χωρις την εγκυηση.

Ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

Ο ανώδυνος τρόπος θα ήταν να την αλλάξεις μόνος σου, όσο για την αντιπροσωπία με ένα τηλέφωνο μπορείς να μάθεις. By the way γιατί δεν έχει εγγύηση?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση σχετικά με τις rom:

Σχεδόν όλες όσες έχω κατεβάσει είναι χωρητικότητας ~ 240-260Mb. Μπορεί να υπάρξει rom η οποία στα Requirements να γράφει ότι χρειάζεται απλό BravoHboot και η χωρητικότητά της να είναι 310Mb;

Θα μπορέσει αυτή η rom να περάσει στο κινητό ή το ποιο πιθανό είναι να κολλήσει η διαδικασία;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

χαίρεται.χθες εβαλα την leedroid 2.5 final και αντιμετωπιζω ενα προβλημα.ενω κανει εγκατασταση κανονικα και το τηλεφωνο ξεκιναει με την καινουρια rom,μετα απο καποιες ωρες το τηλεφωνο ( htc desire) μπαινει απο μονο του στην αθορυβη λειτουργια.

για να αποκατασταθει η βλαβη θα πρεπει να του κανω reboot .

εχετε καμια ιδεα γιατι το κανει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Guest XristisFol

Αρχικα ευχαριστω για την απαντηση. Ομως στην αντιπροσωπία δεν μου λενε ποσο μπορει να βγει.

Μου ειπαν να τους το παω και θα μου πουν μετα (δλδ να πληρωσω για την "διαγνωση" και μετα).

Μου προτεινεισ να την αλλαξω μονος μου. Ειναι ομως ευκολο. Οχι οτι ειμαι τελειως ασχετος

αλλα φοβαμαι και λιγο να τον ανοιξω μονος μου.

Τελος, δεν εχω εγκυηση αυτη τη στιγμη γιατι εχω βαλει πανω μια custom rom και αφου δε βλεπω

τιποτε στην οθονη δεν μπορω να βαλω την official pali και ετσι η εγκυηση δεν ισχυει πια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα ευχαριστω για την απαντηση. Ομως στην αντιπροσωπία δεν μου λενε ποσο μπορει να βγει.

Μου ειπαν να τους το παω και θα μου πουν μετα (δλδ να πληρωσω για την "διαγνωση" και μετα).

Μου προτεινεισ να την αλλαξω μονος μου. Ειναι ομως ευκολο. Οχι οτι ειμαι τελειως ασχετος

αλλα φοβαμαι και λιγο να τον ανοιξω μονος μου.

Τελος, δεν εχω εγκυηση αυτη τη στιγμη γιατι εχω βαλει πανω μια custom rom και αφου δε βλεπω

τιποτε στην οθονη δεν μπορω να βαλω την official pali και ετσι η εγκυηση δεν ισχυει πια.

 

RUU στα τυφλά δοκίμασε να βάλεις, εγώ αυτό θα έκανα πάντως και άμα μου καθότανε θα το έπαιζε κινέζος στην αντιπροσωπεία :O

Θα χρειαστεί να ψιλομαντέψεις στο HBOOT λίγο τις επιλογές, δες και κάνα βιντεάκι στο youtube με κανέναν που το κάνει και αν σου κάτσει σου έκατσε ... :P

Edited by gthe
One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια !

Οταν τ φορτιζω και ταυτοχρονα τ δουλευω μ ανεβαζει θερμοκρασια ...

Και οταν τ χρησιμοποιω χωρις φορτιση ζεσταινεται παλι αλλα λιγοτερο...

Εχω ακουσει οτι παιζει ν θελει αλλαγη η motherboard.. ισχυει ?

Device: HTC Desire

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

Rom:RCMix S v2.0 A2SD + BravoHboot

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ξαφνικά το κινητό δεν μπορεί να δει την κάρτα μνήμης. Ούτε και καμία άλλη βλέπει.

Η δε κάρτα, παίζει κανονικά σε άλλα κινητά.

Επίσης, τον τελευταίο καιρό, τρώει κάτι "κολληματάκια"...

Ήρθε η ώρα για hard reset, λέτε;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ήρθε η ώρα για hard reset, λέτε;

 

Hard reset και παρακάλεσε να δουλέψει.

 

Καλημερα παιδια !

Οταν τ φορτιζω και ταυτοχρονα τ δουλευω μ ανεβαζει θερμοκρασια ...

Και οταν τ χρησιμοποιω χωρις φορτιση ζεσταινεται παλι αλλα λιγοτερο...

Εχω ακουσει οτι παιζει ν θελει αλλαγη η motherboard.. ισχυει ?

 

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ωχ, τόσο σοβαρό είναι;:(

Σ' ευχαριστώ!

 

Ελπίζω πως όχι. Ακόμα δεν έκανες hard reset; Είσαι με official rom; Αν όχι... βάλτη. Πες μας τα αποτελέσματα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο άκυρο σήμερα όταν πήγαινα από τη λίστα των πρόσφατων κλήσεων να καλέσω ένα συγκεκριμένο αριθμό, ενώ πάταγα τον σωστό και το πράσινο πλαίσιο γύρω του φαινόταν στο σωστό σημείο, καλούσε άλλα αντ'άλλων... Είμαι με στοκ rom, έχει τύχει σε κανέναν αυτό; Μετά από reboot έστρωσε μεν, αλλά χωρίς reboot δε δούλευε με τίποτα, κάλεσα το μισό κατάλογο κατά λάθος...

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...