Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μηπως αλλαξες χωρις να το καταλαβεις HBOOT;

εχε και αυτο στην καρτα μνημης για παν ενδεχομενο..το ξεμπρικαρει μολις το φλασαρεις

http://android.modaco.com/content/htc-desire-desire-modaco-com/309939/usb-brick-rickrolled-b0rked-fixed/

 

Να 'σαι καλα, αχρειαστο να 'ναι βεβαια. :lol: Κι οτι ετοιμαζομουν να το στειλω αυριο το πρωι στο service και ανησυχουσα οτι δε θα μου το καλυπτε η εγγυηση λογω s-off, custom rom κλπ κλπ. :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στην κάρτα μνήμης δεν έχεις κάποιον φάκελο "backup";

 

με clockworkmod recovery το backup βρίσκεται στο φάκελο sdcard/clockworkmod/backup. φαντάζομαι κάτι αντίστοιχο θα συμβαίνει και με άλλα recovery...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα γιατί μόλις έρθει η microsdhc που έχω παραγγείλει θα το rootάρω και θα περάσω custom rom!

 

Το ext3/4 partition το δημιουργώ πριν κάνω root το κινητό;

Ποια η διαφορά ext3 και ext4;

Είδα κάποιες rom στο xda αλλά δε ξέρω ποια είναι καλύτερη... Το Sense δε με απασχολεί και τόσο όσο να είναι Gingerbread οπότε AOSP Rom δε θα με χάλαγε!

Απο αυτές τις δύο ποιά προτείνετε; Υπάρχει ενδεχομένως κάποια καλύτερη;

LeeDroid

Oxygen

 

Όταν η Rom που θα φοράω πάρει κάποια αναβάθμιση θα πρέπει να κατεβάσω και να φορτώσω την καινούργια έκδοση ή παίρνει αναβάθμιση;

 

Για οποιαδήποτε άλλη απορία θα επανέλθω!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν με βλεπω να περναω το αναβαθμισμενο clockworkmod επειδη πρεπει να το κανω με adb και εντολες και επειδη με αυτο το clockworkmod 2.5.0.7 που εχω δεν μπορω να παρω back up γιατι ειναι pvt4 Model το desire μου. να παρω back up με το titanium και να του φλασαρο αλλη ρομ;

 

μετα αν κατι παει στραβα πως θα του περασω αυτα που εχει εργοστασιακα ετσι ωστε να μην φαινεται οτι εχει πειραχτει τιποτα και να λειτουργει σαν "μαμα"

 

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα γιατί μόλις έρθει η microsdhc που έχω παραγγείλει θα το rootάρω και θα περάσω custom rom!

 

Το ext3/4 partition το δημιουργώ πριν κάνω root το κινητό;

Ποια η διαφορά ext3 και ext4;

Είδα κάποιες rom στο xda αλλά δε ξέρω ποια είναι καλύτερη... Το Sense δε με απασχολεί και τόσο όσο να είναι Gingerbread οπότε AOSP Rom δε θα με χάλαγε!

Απο αυτές τις δύο ποιά προτείνετε; Υπάρχει ενδεχομένως κάποια καλύτερη;

LeeDroid

Oxygen

 

Όταν η Rom που θα φοράω πάρει κάποια αναβάθμιση θα πρέπει να κατεβάσω και να φορτώσω την καινούργια έκδοση ή παίρνει αναβάθμιση;

 

Για οποιαδήποτε άλλη απορία θα επανέλθω!

 

:)

http://en.wikipedia.org/wiki/Ext4

 

δε θα καταλαβεις διαφορα ext4 με ext3, οποτε κανε οτι θες. Προσωπικα θα προτεινα Oxygen χωρις δευτερη κουβεντα :p

τη συμπαθω παρα παρα πολυ, αν και τωρα εχω MIUI αλλα την εχω χρησιμοποιησει για πολλους μηνες την Oxygen. Οταν βγαλει καινουργια εκδοση, πχ τη 2.1.5 απλα την περνας απο πανω μεσω recovery εκτος αν αναφερει οτι θελει κατι διαφορετικο, πχ να κανεις wipe κλπ, αλλα συνηθως δε θελει τιποτα, απλα τη φλασαρεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που θελησω να περασω καποιο RUU απο αυτα της πρωτης σελιδας, εγω που εχω CM7 Hboot (επομενως και διαφορετικα partition tables), πρεπει να φλασαρω πρωτα το stock hboot και μετα να κανω το RUU ? Ή γινεται αυτοματα η επαναφορα απο το ruu ? Και φυσικα s-off, alpharev κλπ διαγραφονται ? Thanks.
Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν με βλεπω να περναω το αναβαθμισμενο clockworkmod επειδη πρεπει να το κανω με adb και εντολες και επειδη με αυτο το clockworkmod 2.5.0.7 που εχω δεν μπορω να παρω back up γιατι ειναι pvt4 Model το desire μου. να παρω back up με το titanium και να του φλασαρο αλλη ρομ;

 

μετα αν κατι παει στραβα πως θα του περασω αυτα που εχει εργοστασιακα ετσι ωστε να μην φαινεται οτι εχει πειραχτει τιποτα και να λειτουργει σαν "μαμα"

 

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!

 

Εφόσον έχεις PVT4 καλό θα είναι κάποια στιγμή να διαβάσεις τι χρειάζεται προσεκτικά και να περάσεις Amora recovery που δουλεύει. Γιατί κακά τα ψέματα ρισκάρεις και μπλέκεις σε ιστορίες άμα δεν έχεις nandroid backup. Ενώ με ένα nandroid backup, όποια πατάτα και να γίνει απλά γυρνάς πίσω. Δηλαδή αν πέσεις σε ένα bootloop με μια καινούργια ROM δεν θα μπορείς να κάνεις και πολλά, ενώ με το backup καθάρισες.

 

Τώρα για το titanium, εγώ θα σου έλεγα να το χρησιμοποιήσεις μόνο για τις εφαρμογές χρήστη. Εγώ μια φορά προσπάθησα να βάλω και SMS και Call log κτλ και την ρίμαξα μία ROM... τρελαθήκε να πετάει μηνύματα. Ας πει και κάποιος άλλος που ξέρει. Εκτός από titanium εγώ έχω επαφές στο google, και μηνλυματα και call logs στο SMS backup+. Τα ringtones κτλ τα περνάω με το χέρι, άρα είμαι ακατάλληλος να σε βοηθήσω σε αυτό :(.

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Πολυ προβληματισμός βλέπω αλλα το κινητο τραβαει γερα οτι εφαρμογη του βαλεις, το θεμα ειναι οτι με την custom ρομ που εχω αν βλαω αναβαμθιση σε 2.3 θα χασω το rooting. Αυτο σημαινει οτι θα χασω και τις εφαρμογες απο το android market?
Link to comment
Share on other sites

Πολυ προβληματισμός βλέπω αλλα το κινητο τραβαει γερα οτι εφαρμογη του βαλεις, το θεμα ειναι οτι με την custom ρομ που εχω αν βλαω αναβαμθιση σε 2.3 θα χασω το rooting. Αυτο σημαινει οτι θα χασω και τις εφαρμογες απο το android market?

 

Οταν θα βγει το update εχεις δυο επιλογες: Η περνας ruu και το παιρνεις και αναγκαζεσαι να βαλεις και τις εφαρμογες ξανα απο το μαρκετ, μιας και πλεον το titanium δεν θα δουλευει η περιμενεις να το φερουν οι devellopers σε custom rom στο XDA.

 

Μενει ενα ερωτηματικο φυσικα αν η νεα στοκ ρομ θα ρουταρετε αμεσως με unrevoked. Αν ναι τοτε θα μπορεις να την περασεις, να rootαρεις και αμεσως να χρησιμοποιησεις titanium για τις εφαρμογες σου.

 

Α υπαρχει και το θεμα αν θα σου χωρανε οι εφαρμογες χωρις ap2sd+ ...

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Στις οδηγίες για installation στην Oxygen τα γράφει λιγο μπακάλικα.

Αν έχω ταυτόχρονα ανοιχτό και τον οδηγό της πρώτης σελίδας του εδώ θέματος (για install αλλης rom) θα βγάλω πιο εύκολα άκρη;

Το μόνο που με χάλασε είναι η έλλειψη εγγραφής video στα 720p!

Link to comment
Share on other sites

Στις οδηγίες για installation στην Oxygen τα γράφει λιγο μπακάλικα.

Αν έχω ταυτόχρονα ανοιχτό και τον οδηγό της πρώτης σελίδας του εδώ θέματος (για install αλλης rom) θα βγάλω πιο εύκολα άκρη;

Το μόνο που με χάλασε είναι η έλλειψη εγγραφής video στα 720p!

Καμια AOSP GB rom δεν υποστηριζει εγγραφη 720p ακομα δυστυχως. Ελπιζω μολις δοθει ο kernel της επισημης 2.3 απο την HTC για το Desire, να προστεθει και αυτο στις AOSP.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω βαρεθεί να βλέπω το "απομένει λίγος ελεύθερος χώρος" σκέφτηκα να βάλω custom rom (μάλλον την RCMix). Έχω 2 ερωτησούλες:

 

1. Πρέπει να κάνω πρώτα root το κινητό; (σύμφωνα με τους οδηγούς που έχει εδώ στο φόρουμ)

2. Υπάρχει κάπου ας πούμε "offline" έκδοση του google maps για να το χρησιμοποιήσει κάποιος σαν navigator χωρίς την συνεχή σύνδεση με internet;

 

Ευχαριστώ :-)

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω βαρεθεί να βλέπω το "απομένει λίγος ελεύθερος χώρος" σκέφτηκα να βάλω custom rom (μάλλον την RCMix). Έχω 2 ερωτησούλες:

 

1. Πρέπει να κάνω πρώτα root το κινητό; (σύμφωνα με τους οδηγούς που έχει εδώ στο φόρουμ)

2. Υπάρχει κάπου ας πούμε "offline" έκδοση του google maps για να το χρησιμοποιήσει κάποιος σαν navigator χωρίς την συνεχή σύνδεση με internet;

 

Ευχαριστώ :-)

 

1. Ναι.

2. Υπαρχει αυτο το mod, το οποιο παρεχει πλοηγηση για ολες τις χωρες (συνεπως και για την Ελλαδα) και υποστηριζει νομιζω και caching των χαρτων που κατεβαινουν την ωρα της πλοηγησης στην sdcard. Εντελως offline gmaps νομιζω δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2. Υπάρχει κάπου ας πούμε "offline" έκδοση του google maps για να το χρησιμοποιήσει κάποιος σαν navigator χωρίς την συνεχή σύνδεση με internet;

 

Αν θέλεις αυτόνομο πρόγραμμα πλοήγησης που δεν απαιτεί σύνδεση στο internet για να λειτουργήσει ρίξε μια ματιά εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

 

Να ενημερώσω ότι αυτά δεν είναι free και σε αυτό το forum δεν μας επιτρέπεται να συζητάμε για εναλλακτικούς τρόπους απόκτησής των.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καμια AOSP GB rom δεν υποστηριζει εγγραφη 720p ακομα δυστυχως. Ελπιζω μολις δοθει ο kernel της επισημης 2.3 απο την HTC για το Desire, να προστεθει και αυτο στις AOSP.

 

Βασικα και στην 2,2 και που υπαρχει σαν επιλογη, δεν λειτουργει σωστα. Πολλα σπασιματα και κατα της εγγραφη και στην αναπαραγωγη. Αρα μικρο το κακο.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτόν το τρόπο για να rootάρω το κινητό άνετα!

 

Στoν οδηγό της πρώτης σελίδας για το ext3 partition γράφει:

"Βασική προϋπόθεση πριν ξεκινήσουμε την διαδικασία είναι να έχουμε ήδη root access στο κινητό και να έχουμε εγκαταστήσει το clockworkmod recovery."

 

Το clockworkmod δε το βρίσκω στο market, μόνο το Rom Manager.

Βάζω το Rom Manager ή θα έχω πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτόν το τρόπο για να rootάρω το κινητό άνετα!

 

Στoν οδηγό της πρώτης σελίδας για το ext3 partition γράφει:

"Βασική προϋπόθεση πριν ξεκινήσουμε την διαδικασία είναι να έχουμε ήδη root access στο κινητό και να έχουμε εγκαταστήσει το clockworkmod recovery."

 

Το clockworkmod δε το βρίσκω στο market, μόνο το Rom Manager.

Βάζω το Rom Manager ή θα έχω πρόβλημα;

 

o τρόπος που βρήκες είναι ο ίδιος που αναφέρεται και στην πρώτη σελίδα και μάλιστα παραλείπει σημαντικά βήματα όπως την εγκατάσταση drivers και ρυθμίσεις που πρέπει να έχει το κινητό σου πριν τρέξεις το Unrevoked.

το clockworkmod δε είναι πρόγραμμα για να το βρεις στο market, είναι recovery image και θα περαστεί αυτόματα με το root.

Link to comment
Share on other sites

Άντε να βγει η ρημάδα η επίσημη 2.3 να την πάρουν και οι XDA να αναβαθμιστούμε!

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

εδώ και μια εβδομάδα είμαι με την RCMixS_v2.0_A2SD+_BravoHboot, έχοντας δοκιμάσει και την InsertCoin_GB_Sense2.1_A2SD+_1.0.8.

Οι εντυπώσεις μου γενικά είναι καλές, όμως δεν είμαι ευχαριστημένος από τήν ταχύτητα, μάλλον λόγω sense 3.0. Ενώ με τη δική του froyo 2.2 το κινητό πετούσε (με τα γνωστα προβλήματα χωρητικότητας βέβαια) τώρα σέρνεται. Αν και πιστεύω ότι είναι θέμα επεξεργαστή, περιμένω μια μεγαλύτερη sd που παράγγειλα από amazon, θα τη βάλω αλλά δεν νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι. Τελικά μάλλον είναι "βαριά" η συγκεκριμένη rom.

Προσανατολίζομαι λοιπόν στο να βάλω μια gingerbread αλλά πιο "light", σαν αυτή που φοράει ας πούμε το wildfire S.

Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποια τέτοια?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

εδώ και μια εβδομάδα είμαι με την RCMixS_v2.0_A2SD+_BravoHboot, έχοντας δοκιμάσει και την InsertCoin_GB_Sense2.1_A2SD+_1.0.8.

Οι εντυπώσεις μου γενικά είναι καλές, όμως δεν είμαι ευχαριστημένος από τήν ταχύτητα, μάλλον λόγω sense 3.0. Ενώ με τη δική του froyo 2.2 το κινητό πετούσε (με τα γνωστα προβλήματα χωρητικότητας βέβαια) τώρα σέρνεται. Αν και πιστεύω ότι είναι θέμα επεξεργαστή, περιμένω μια μεγαλύτερη sd που παράγγειλα από amazon, θα τη βάλω αλλά δεν νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι. Τελικά μάλλον είναι "βαριά" η συγκεκριμένη rom.

Προσανατολίζομαι λοιπόν στο να βάλω μια gingerbread αλλά πιο "light", σαν αυτή που φοράει ας πούμε το wildfire S.

Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποια τέτοια?

 

Εγώ νομίζω ότι φταίει η κάρτα σου.Η ίδια ρομ σε εμένα πήγαινε πολύ καλά.Τι class είναι ;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κόλλησα. Θέλω να βάλω InsertCoin και για να το κάνω πρέπει να αναβαθμίσω το Recovery μου σε νεότερη έκδοση (3.x.x). Πως μπορώ να το κάνω αυτό που είμαι S-on? Πρέπει να ξανατρέξω το unrevoked με επιλογή για custom recovery? και να επιλέξω να βάλω νέο image? Γιατί το 2.5.0.7 που έχω ήταν το default που τρέχανε αυτοί.

Και άμα το κάνω αυτό, θα παίζουν τα nandroip backup μου του παλιού cwm στο νέο? Γιατί άμα δεν παίζουν, την κάτσαμε :)

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάνω τη μαμίσια κάρτα.

Έχω παραγγείλει όμως και θα βάλω αυτήν: Transcend 8 GB Class 6 microSDHC Flash Memory Card.

Όταν όμως λες φίλε nnik ότι πήγαινε πολύ καλά τι εννοείς, απλά ότι δεν κολούσε ?

To συνολικό performance του τηλεφώνου σε σύγκριση με την αρχική rom (froyo) ήταν ίδιο?

Edited by blaxosr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...