Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα

Περνώντας τις επαφές μου σήμερα μία μία από το παλιό μου τηλέφωνο (google contacts τις κάνω εξαρχής, δεν την ξαναπατάω :lol: ) παρατηρώ ότι ο κατάλογος που δημιουργείται τους δείχνει όλους με το μικρό όνομα πρώτα και το επίθετο δεύτερο. Πώς μπορώ να τους ταξινομήσω με το επίθετο αλφαβητικά κι όχι με το μικρό;

Στο gmail υπάρχει επιλογή για ταξινόμηση με ονομα/επίθετο ή το ανάποδο...

Πηγαίνοντας λοιπόν στις επαφές (στο gmail) πάτησε περισσότερες ενέργειες και κάνε ταξινόμηση κατά επώνυμο!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους,

όπως έχετε ήδη αντιληφθεί το myphone.gr αλλάζει, τόσο σε εμφάνιση όσο και σε δομή.

Για παράδειγμα το Desire απόκτησε πλέον το δικό του section στο forum και θα ακολουθήσουν

κι άλλες συσκευές.

Στο πλαίσιο λοιπόν όλων αυτών των αλλαγών ήρθε η ώρα να "απλωθούμε" λίγο και να μην συζητάμε

για τα πάντα σε ένα θέμα. Έτσι λοιπόν δημιουργήθηκαν μερικά νέα θέματα τα οποία σας προτρέπω

να χρησιμοποιήσετε αλλά χωρίς να βγαίνετε off-topic για ευκολία όλων μας.

 

Από δω και στο εξής λοιπόν μπορείτε οι συζητήσεις συνεχίζονται στα παρακάτω θέματα:

 

1. Official και cooked rom's με Sense 1.0.

2. Sense HD rom's (Sense 2.0/2.1/3.0).

3. AOSP rom's.

4. MIUI rom's.

5. Αξεσουάρ για το κινητό.

6. Θέματα και εφαρμογές.

 

Στο παρών μπορείτε πλέον να συζητάτε γενικά για το Desire και για ότι δεν καλύπτεται από τις παραπάνω κατηγορίες,

επίσης να αναφέρω ότι μπορείτε να ανοίγετε νέα θέματα στο forum του Desire αν και καλό θα είναι πρώτα να

ψάχνετε στα ήδη υπάρχοντα θέματα και μόνο όταν δεν βρίσκεται κάτι να προχωράτε στο άνοιγμα νέου θέματος.

 

Τέλος αν νομίζετε ότι υπάρχουν επιμέρους κατηγορίες που θα έπρεπε να έχουν το δικό τους θέμα μπορείτε να ανοίξετε νέο.

Edited by kollatos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Στο gmail υπάρχει επιλογή για ταξινόμηση με ονομα/επίθετο ή το ανάποδο...

Πηγαίνοντας λοιπόν στις επαφές (στο gmail) πάτησε περισσότερες ενέργειες και κάνε ταξινόμηση κατά επώνυμο!

 

Ε ρε τι σου είναι το cloud... τρελή φάση το Android, το διασκεδάζω με το παραπάνω!

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχθες βραδυ περασα την Sense2.1 GingerBread InsertCoin CM7/A2SD+ v13 , φοβεραν γρηγορη και ομορφη αλλα μου δειχνει οτι εχω μνημη 7,4ΜΒ !!!!!!!

Ξερει κανεις γιατι ? Δεν περνανε οι Α2SD τα προγραμματα στο EXT3 ?

 

Γενικά όταν έχεις a2sd+ σου λέει ένα μικρό νούμερο όπως εσένα 7.4Mb. Αυτό όμως δεν δείχνει τον ελέυθερο χώρο πυο έχεις στο ext partition. Αυτό το νούμερο είναι μεταβλητό και κάθε φορά που θα βάζεις μια εφαρμογή θα κυμαίνεται σε αυτά τα νούμερα 5-20mb.

 

Γγια να δεις τον πραγματικό χρόνο κατέβασε κάποιο system information utility.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχθες βραδυ περασα την Sense2.1 GingerBread InsertCoin CM7/A2SD+ v13 , φοβεραν γρηγορη και ομορφη αλλα μου δειχνει οτι εχω μνημη 7,4ΜΒ !!!!!!!

Ξερει κανεις γιατι ? Δεν περνανε οι Α2SD τα προγραμματα στο EXT3 ?

 

Δεν τραβάει βίντεο ,έτσι;

 

ΕDIT

 

Όπως ε'ιδα τα νήματα για το desire εδώ δεν θα μένει να πούμε τίποτα.:)

Edited by nnik_1969

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλο μηνα σε ολους.

μια απορια.......

για να βαλω μια νεοτερη εκδοση της rom που εχω πρεπει να κανω ολα τα wipe

που γραφεται στον οδηγο?

LG OPTIMUS 4x HD
Link to comment
Share on other sites

Δεν τραβάει βίντεο ,έτσι;

 

ΕDIT

 

Όπως ε'ιδα τα νήματα για το desire εδώ δεν θα μένει να πούμε τίποτα.:)

 

Αυτό μάλλον καλό είναι για ένα thread που έχει 2ο μέρος και άπειρες σελίδες, είχε γίνει χάος!

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις να μου πει γιατι δεν συγχρονιζονται τα tasks του ημερολογιου στο gmail με το κινητο...;πιο συγκεκριμενα, οταν καταχωρω μια εργασια στην λιστα ενω την δειχνει στο ημερολογιο του google (στον υπολογιστη) δεν την δειχνει και στο ημερολογιου του desire...ενω εαν την καταχωρησω κατευθειαν στο ημερολογιο του google τοτε εμφανιζεται κανονικα και στο τηλεφωνο...εγω ομως θελω να γραφω στην λιστα

καμια λυση...;:wacko:

edit: τα καταφερα τελικα με το taskos to do list/task :)

Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να συνδεσω καποιες επαφες μου με το facebook..

 

το θεμα ειναι οτι δε βγαινουν ολοι οι φιλοι μου στο fb στην αναζητηση, αν και εχει γινει συγχρονισμος του facebook for htc sense

 

καποια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

Για να συνδεθώ στο wifi της βιβλιοθήκης της σχολής μου πρέπει να βάλω κωδικό και password. Το δίκτυο εμφανίζεται ανοιχτό αλλα μένει στη λήψη διεύθυνσης IP και μετά με αποσυνδέει. Ξέρετε μήπως πως μπορώ να κάνω σύνδεση ευρείας ζώνης στο android για να μπορώ να βάλω τους κωδικούς και να συνδεθώ;
Link to comment
Share on other sites

Αφού με ταλαιπώρησαν τόσο η sandisk 4gb class2 όσο και η sandisk 16gb class2, παρήγγειλα από amazon.co.uk μια Kingston 16gb class4.

Τεράστια απογοήτευση, ταχύτητες περίπου στο 1mb/s, για να κάνω backup 6,75gb από την προηγούμενη κάρτα έκανε 2:30 ώρες!

Φυσικά σέρνεται το κινητό, κάνει περίπου 2 λεπτά να ανοίξει!

Που μπορώ να βρω μια αξιόπιστη class4 ή class6 κάρτα? Αν και το amazon πουλά κινεζιές, που αλλού να κοιτάξω? Μήπως έχετε καμία καλή να την αγοράσω?

 

Εγώ έχω μια SanDisk 16GB microSDHC Mobile Ultra που είναι class4 και είμαι ευχαριστημένος.

την πήρα από εδώ http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=42_210&products_id=7640

Link to comment
Share on other sites

Σημερα φορτιζα το κινητο στο αυτοκινητο περιπου δυο ωρες σερι, γυρνουσα απο ταξιδι. Και παρολο που δεν ηταν σε σημειο που να το χτυπουσε ο ηλιος σε ολη τη διαδρομη, ουτε το χρησιμοποιουσα καθολου, ηταν με σβηστη οθονη.. η θερμοκρασια στη μπαταρια εδειξε μεχρι 42,5 C! Πρωτη φορα βλεπω τοσο πολυ.

Ευτυχως ομως δεν εχει κανει ουτε ενα restart οταν θερμαινεται.. εχω απορια το καλοκαιρι τι θα δειξει.. :p

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα αυτό που λες, αλλά δεν παίζει να το κάνω μία μία σε όλες... Είναι σοβαροί; :mad:

Και εγώ είχα αυτό το πρόβλημα. Σε προηγούμενη συσκευή (symbian) τις είχα με το επώνυμο και έτσι είχα συνηθίσει. Τώρα με το Android θα πρέπει σε κάθε μια να κάνεις την αλλαγή. Άντε τώρα να το κάνεις σε 400+ επαφές. Το άφησα έτσι με το μικρό πρώτα. Είναι πιστεύω θέμα συνήθειας. Εξάλλου εάν θέλεις να βρεις μία επαφή μπορείς να κάνεις αναζήτηση είτε με το όνομα, είτε με το επίθετο. Απ' ότι ξέρω και στο Outlook η αρχική καταχώρηση μιας επαφής γίνετα με το μικρό πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σημερα φορτιζα το κινητο στο αυτοκινητο περιπου δυο ωρες σερι, γυρνουσα απο ταξιδι. Και παρολο που δεν ηταν σε σημειο που να το χτυπουσε ο ηλιος σε ολη τη διαδρομη, ουτε το χρησιμοποιουσα καθολου, ηταν με σβηστη οθονη.. η θερμοκρασια στη μπαταρια εδειξε μεχρι 42,5 C! Πρωτη φορα βλεπω τοσο πολυ.

Ευτυχως ομως δεν εχει κανει ουτε ενα restart οταν θερμαινεται.. εχω απορια το καλοκαιρι τι θα δειξει.. :p

 

Οι θερμοκρασίες αυτές είναι αρκετά υψηλές. Είσαι σίγουρος ότι η ένδειξη που παίρνεις είναι σωστή; Ποια εφαρμογή χρησιμοποιείς για αυτό;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, εχω μια απορία. Πήγα στο "Μάθετε και άλλα" How-tos Backup update and reset και στο Backing up phone data άρχιζα να διαβάζω αυτό: Turning automatic backup on or off

From the Home screen, press MENU,

and then tap Settings.

Scroll down the screen, and then tap Privacy > Back up my data & settings.

Select or clear the Back up my data &

settings check box to turn automatic backup on or off.

Πήγα στις ρυθμίσεις, άλλα δεν μπόρεσα να το βρώ αυτό. Ξέρει κάποιος κάτι γι' αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλη την παρέα. Σήμερα παρέλαβα και 'γω το desire που είχα παραγγείλει , αφήνοντας πίσω μου το symbian και το X6. Περιττό να πω ότι είναι χαοτική η διαφορά, σε μένα τουλάχιστον. Έχω όμως κάποιες πρώτες απορίες. Να πω επίσης ότι δοκίμασα να κάνω ενημέρωση από το μενού και δεν υπήρχε κάποιο update, οπότε θεωρώ ότι έχει ήδη περασμένη την τελευταία 2.2 (φαίνεται από κάπου η έκδοση του λειτουργικού ? :confused:) .

 

1. Πρώτον, σε οποιαδήποτε εισαγωγή κειμένου και στα μηνύματα κάνει δόνηση μόλις πατάω οποιοδήποτε γράμμα, το οποίο είναι ενοχλητικό για μένα. Έψαξα στις ρυθμίσεις αλλά δε βρήκα κάτι σχετικό να πειράξω. Μπορώ να απενεργοποιήσω τη δόνηση λοιπόν στην εισαγωγή του κειμένου ?

 

2. Διαπίστωσα ότι με το που μπήκε η sim επάνω αμέσως άνοιξε τη σύνδεση wifi και μόλις έκλεισα το wifi, πέρασε στο gprs. Έβγαλα στο homescreen ένα widget που ανοιγοκλείνει wifi και gprs, αλλά μόλις τα ανοίξω κατευθείαν βγαίνει το εικονίδιο τους πανω στη μπάρα, οπότε πρέπει να περνάει και traffic. Έχω σταματήσει όλους τους αυτόματους συγχρονισμούς, ενημερώσεις καιρού, facebook κλπ αλλά και πάλι τπτ. Στο symbian το εικονίδιο της σύνδεσης άνοιγε μόνο όταν υπήρχε λόγος ενώ τώρα αν ξεχάσω το switch τους ανοιχτό δε φεύγουν ποτέ. Υπάρχει τρόπος να ανοιγοκλείνουν μόνα τους μόνο όταν υπάρχει λόγος, χωρίς να επεμβαίνω εγώ ? (τίθεται και θέμα μπαταρίας αφενός με το wifi ανοιχτό συνέχεια και αφετέρου θέμα υπέρογκου λογαριασμού, καθώς έχω μόνο 40mb το μήνα απο τη wind ίσα ίσα για το gps.)

 

3. Κάποια εφαρμογή ελέγχου του traffic που δημιουργεί το gprs, ώστε να ελέγχω να μην υπερβώ τα 40mb το μήνα ?

 

4. Κάποιος τρόπος βετιστοποίησης της μπαταρίας, ώστε να κρατάει λίγο παραπάνω ?

 

5. Τίποτα must-εφαρμογές που θα έπρεπε να περάσω ? Δεν έχω ψάξει ιδιαίτερα το market αλλά είναι αμέτρητες.

 

6. Χρειάζεται κάποιος task manager, ώστε να μην τρέχουν τα προγράμματα στο παρασκήνιο και αν ναι, ποιός ?

 

Αυτά προς το παρόν, καθώς δεν ψάχνομαι ακόμα για root και τα σχετικά, αφού τώρα το μαθαίνω το τηλέφωνο. Sorry για το μακροσκελές κείμενο κι ευχαριστώ για το χρόνο σας και τυχόν βοήθεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε μου.

Ανοίγεις τις επαφές σου (με όποιον τρόπο θέλεις) και μετά πατάς σε μία από τις επαφές και αφού την ανοίξης πατάς εκεί που λέει "επεξεργασία επαφής". Αφού ανοίξει η επαφή πατάς στην κορυφή για "επεξεργασία ονόματος". Στην τρίίτη σειρά λέει "Περιγρ. όνομα" πατάς στο βελάκι στην άκρη δεξιά και σου δείχνει το όνομα της επαφής με 2 τρόπους. Ο πρώτος είναι με πρώτα το όνομα και μετά το επίθετο και ο δεύτερος με πρώτα το επίθετο και μετά το όνομα. Κάνεις την επιλογή με το επίθετο και έχεις την επαφής σου με αποθηκευμένη με το επίθετο πρώτο. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙς ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΣΟΥ.

 

Και εγώ είχα αυτό το πρόβλημα. Σε προηγούμενη συσκευή (symbian) τις είχα με το επώνυμο και έτσι είχα συνηθίσει. Τώρα με το Android θα πρέπει σε κάθε μια να κάνεις την αλλαγή. Άντε τώρα να το κάνεις σε 400+ επαφές. Το άφησα έτσι με το μικρό πρώτα. Είναι πιστεύω θέμα συνήθειας. Εξάλλου εάν θέλεις να βρεις μία επαφή μπορείς να κάνεις αναζήτηση είτε με το όνομα, είτε με το επίθετο. Απ' ότι ξέρω και στο Outlook η αρχική καταχώρηση μιας επαφής γίνετα με το μικρό πρώτα.

 

Αν δεν κάνω λάθος εξαρτάτε τη rom (ή το Sense). Στην Leedroid 3.0.5 δεν έχει επιλογή για εμφάνιση των επαφών ανά επώνυμο. Στην InsertCoin GB v.16 και στην CM7 έχει επιλογή για εμφάνιση επαφών με επώνυμο πρώτα.

Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

Για να συνδεθώ στο wifi της βιβλιοθήκης της σχολής μου πρέπει να βάλω κωδικό και password. Το δίκτυο εμφανίζεται ανοιχτό αλλα μένει στη λήψη διεύθυνσης IP και μετά με αποσυνδέει. Ξέρετε μήπως πως μπορώ να κάνω σύνδεση ευρείας ζώνης στο android για να μπορώ να βάλω τους κωδικούς και να συνδεθώ;

 

Αν δεν αναφέρεται το δίκτυο ως eduram τότε πρέπει να πας στις σύνθετες ρυθμίσεις και να δηλώσεις ip, μάσκα δικτύου, προεπιλεγμένη πύλη, DNS κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα φορτιζα το κινητο στο αυτοκινητο περιπου δυο ωρες σερι, γυρνουσα απο ταξιδι. Και παρολο που δεν ηταν σε σημειο που να το χτυπουσε ο ηλιος σε ολη τη διαδρομη, ουτε το χρησιμοποιουσα καθολου, ηταν με σβηστη οθονη.. η θερμοκρασια στη μπαταρια εδειξε μεχρι 42,5 C! Πρωτη φορα βλεπω τοσο πολυ.

Ευτυχως ομως δεν εχει κανει ουτε ενα restart οταν θερμαινεται.. εχω απορια το καλοκαιρι τι θα δειξει.. :p

 

Προφανως το σημειο που το εβαλες στο αμαξι ηταν ζεστο κι ας μην το εχεις προσεξει. Βαλε το χερι σου μετα απο ωρα οδηγησης και λογικα θα το διαπιστωσεις.

 

Sent from my HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασίες αυτές είναι αρκετά υψηλές. Είσαι σίγουρος ότι η ένδειξη που παίρνεις είναι σωστή; Ποια εφαρμογή χρησιμοποιείς για αυτό;

 

Το Battery Monitor Widget Pro χρησιμοποιω, γενικα σωστα δειχνει απ'οτι εχω καταλαβει, και στις χαμηλες και στις υψηλες. Μονο σε φορτιση στο αμαξι μου εχει δειξει τοσο, και αλλη μια φορα 41. Παντως ηταν ζεστο οντως..

 

Προφανως το σημειο που το εβαλες στο αμαξι ηταν ζεστο κι ας μην το εχεις προσεξει. Βαλε το χερι σου μετα απο ωρα οδηγησης και λογικα θα το διαπιστωσεις.

 

Sent from my HTC Desire

 

Ναι λογικα το χτυπουσε λιγο ο ηλιος, το ειχα ομως σε ενα κενο που ειναι κατω απο το ραδιοφωνο, δεν ηταν πανω στο ταμπλω.

 

Θα το παρακολουθησω και επομενες φορες να δω.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ας με βοηθησει καποιοσ...περασα την rcmxhd και οι φωτογραφιεσ στις επαφες μου βγαινουν θολες.Ειχα διαβασει καπου οτι υπαρχει λυση αλλα αυτη τη στιγμη δεν μπορω να το βρω.Αν μπορει καποιος να μου απαντησει.ευχαριστω!

 

 

Here's the workaround for HTC Desire (and probably for other devices with Sense UI):

You should create additional contact and save it in phone memory. Contact info can be empty

and it's not important what name you'll choose.

Then you should add a photo for this contact.

Next step is to create a link in People between this new contact and that one stored in Gmail account. By pressing Menu key during link creation you have access to options to choose name and photo for this "linked contact". You should choose photo from "Phone".

The result is you have high quality photo in your caller ID!

Also, you have duplicate contacts: one from Google account (but it's still synchronized!!, second from your phone internal memory. But

it's not a problem - you won't see those duplicates as long as they're linked.

 

 

ρε παιδια o καιρος του sense απο ποιο site παιρνει πληροφοριες....??? γτ ολο μου δειχνει καταιγιδες κ ειναι χαρα θεου εξω...

 

Από το accuweather.com.

Εκτός από κάποιες λίγες περιπτώσεις, δεν έχω παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο μ' αυτό που αναφέρεις.

 

 

Swyped from my GingerSensed Desire using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλη την παρέα. Σήμερα παρέλαβα και 'γω το desire που είχα παραγγείλει , αφήνοντας πίσω μου το symbian και το X6. Περιττό να πω ότι είναι χαοτική η διαφορά, σε μένα τουλάχιστον. Έχω όμως κάποιες πρώτες απορίες. Να πω επίσης ότι δοκίμασα να κάνω ενημέρωση από το μενού και δεν υπήρχε κάποιο update, οπότε θεωρώ ότι έχει ήδη περασμένη την τελευταία 2.2 (φαίνεται από κάπου η έκδοση του λειτουργικού ? :confused:) .

 

1. Πρώτον, σε οποιαδήποτε εισαγωγή κειμένου και στα μηνύματα κάνει δόνηση μόλις πατάω οποιοδήποτε γράμμα, το οποίο είναι ενοχλητικό για μένα. Έψαξα στις ρυθμίσεις αλλά δε βρήκα κάτι σχετικό να πειράξω. Μπορώ να απενεργοποιήσω τη δόνηση λοιπόν στην εισαγωγή του κειμένου ?

 

2. Διαπίστωσα ότι με το που μπήκε η sim επάνω αμέσως άνοιξε τη σύνδεση wifi και μόλις έκλεισα το wifi, πέρασε στο gprs. Έβγαλα στο homescreen ένα widget που ανοιγοκλείνει wifi και gprs, αλλά μόλις τα ανοίξω κατευθείαν βγαίνει το εικονίδιο τους πανω στη μπάρα, οπότε πρέπει να περνάει και traffic. Έχω σταματήσει όλους τους αυτόματους συγχρονισμούς, ενημερώσεις καιρού, facebook κλπ αλλά και πάλι τπτ. Στο symbian το εικονίδιο της σύνδεσης άνοιγε μόνο όταν υπήρχε λόγος ενώ τώρα αν ξεχάσω το switch τους ανοιχτό δε φεύγουν ποτέ. Υπάρχει τρόπος να ανοιγοκλείνουν μόνα τους μόνο όταν υπάρχει λόγος, χωρίς να επεμβαίνω εγώ ? (τίθεται και θέμα μπαταρίας αφενός με το wifi ανοιχτό συνέχεια και αφετέρου θέμα υπέρογκου λογαριασμού, καθώς έχω μόνο 40mb το μήνα απο τη wind ίσα ίσα για το gps.)

 

3. Κάποια εφαρμογή ελέγχου του traffic που δημιουργεί το gprs, ώστε να ελέγχω να μην υπερβώ τα 40mb το μήνα ?

 

4. Κάποιος τρόπος βετιστοποίησης της μπαταρίας, ώστε να κρατάει λίγο παραπάνω ?

 

5. Τίποτα must-εφαρμογές που θα έπρεπε να περάσω ? Δεν έχω ψάξει ιδιαίτερα το market αλλά είναι αμέτρητες.

 

6. Χρειάζεται κάποιος task manager, ώστε να μην τρέχουν τα προγράμματα στο παρασκήνιο και αν ναι, ποιός ?

 

Αυτά προς το παρόν, καθώς δεν ψάχνομαι ακόμα για root και τα σχετικά, αφού τώρα το μαθαίνω το τηλέφωνο. Sorry για το μακροσκελές κείμενο κι ευχαριστώ για το χρόνο σας και τυχόν βοήθεια. :)

1. λογικα θα απενεργοποιειται στο ρυθμισεις->γλωσσα και πληκτρολογιο

2. στο αντροιντ τα εικονιδια αυτα παραμενουν παντα ενεργα και ας μην υπαρχει κινηση δεδομενων

3. watchdog

4. χαμηλωσε φωτεινοτητα οθονης, κανε underclock τη cpu (root), αλλαξε ρομ...

5. δεν ξερω τι ψαχνεις για να προτεινω

6. οι αποψεις διιστανται, εγω πιστευω πως δεν χρειαζεται

Edited by Villis
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλη την παρέα. Σήμερα παρέλαβα και 'γω το desire που είχα παραγγείλει , αφήνοντας πίσω μου το symbian και το X6. Περιττό να πω ότι είναι χαοτική η διαφορά, σε μένα τουλάχιστον. Έχω όμως κάποιες πρώτες απορίες. Να πω επίσης ότι δοκίμασα να κάνω ενημέρωση από το μενού και δεν υπήρχε κάποιο update, οπότε θεωρώ ότι έχει ήδη περασμένη την τελευταία 2.2 (φαίνεται από κάπου η έκδοση του λειτουργικού ? :confused:) .

 

1. Πρώτον, σε οποιαδήποτε εισαγωγή κειμένου και στα μηνύματα κάνει δόνηση μόλις πατάω οποιοδήποτε γράμμα, το οποίο είναι ενοχλητικό για μένα. Έψαξα στις ρυθμίσεις αλλά δε βρήκα κάτι σχετικό να πειράξω. Μπορώ να απενεργοποιήσω τη δόνηση λοιπόν στην εισαγωγή του κειμένου ?

 

2. Διαπίστωσα ότι με το που μπήκε η sim επάνω αμέσως άνοιξε τη σύνδεση wifi και μόλις έκλεισα το wifi, πέρασε στο gprs. Έβγαλα στο homescreen ένα widget που ανοιγοκλείνει wifi και gprs, αλλά μόλις τα ανοίξω κατευθείαν βγαίνει το εικονίδιο τους πανω στη μπάρα, οπότε πρέπει να περνάει και traffic. Έχω σταματήσει όλους τους αυτόματους συγχρονισμούς, ενημερώσεις καιρού, facebook κλπ αλλά και πάλι τπτ. Στο symbian το εικονίδιο της σύνδεσης άνοιγε μόνο όταν υπήρχε λόγος ενώ τώρα αν ξεχάσω το switch τους ανοιχτό δε φεύγουν ποτέ. Υπάρχει τρόπος να ανοιγοκλείνουν μόνα τους μόνο όταν υπάρχει λόγος, χωρίς να επεμβαίνω εγώ ? (τίθεται και θέμα μπαταρίας αφενός με το wifi ανοιχτό συνέχεια και αφετέρου θέμα υπέρογκου λογαριασμού, καθώς έχω μόνο 40mb το μήνα απο τη wind ίσα ίσα για το gps.)

 

3. Κάποια εφαρμογή ελέγχου του traffic που δημιουργεί το gprs, ώστε να ελέγχω να μην υπερβώ τα 40mb το μήνα ?

 

4. Κάποιος τρόπος βετιστοποίησης της μπαταρίας, ώστε να κρατάει λίγο παραπάνω ?

 

5. Τίποτα must-εφαρμογές που θα έπρεπε να περάσω ? Δεν έχω ψάξει ιδιαίτερα το market αλλά είναι αμέτρητες.

 

6. Χρειάζεται κάποιος task manager, ώστε να μην τρέχουν τα προγράμματα στο παρασκήνιο και αν ναι, ποιός ?

 

Αυτά προς το παρόν, καθώς δεν ψάχνομαι ακόμα για root και τα σχετικά, αφού τώρα το μαθαίνω το τηλέφωνο. Sorry για το μακροσκελές κείμενο κι ευχαριστώ για το χρόνο σας και τυχόν βοήθεια. :)

Για το πρωτο πας Ρυθμισεις->Σχετικα με το τηλεφωνο->Πληροφοριες λογισμικου.Πανω γραφει ποια εκδοση Android φορας.

1)Ρυθμισεις->Γλωσσα και πληκτρολογιο->Touch Input->Εισαγωγη κειμενου->Δονηση κατα την πληκτρολογηση και ξετικαρε το

2)Απαντησε ο φιλος.Καλυτερα για μενα να τα κλεινεις οταν δεν τα χρησιμοποιεις

3)3G Watchdog.Ειναι widget και θα σε βολεψει πολυ

4)Εναν καλο οδηγο ειχε γραψει παλιοτερα o Stinger.Ηταν για το galaxy S αλλα κανει για ολους μας.Δες εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3485667#post3485667

5)Για αρχη εδω θα βοηθηθεις αρκετα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=287456

6)Αν εχεις την 2.2.1 εκδοση Android και πανω οχι δεν χρειαζεται.

Edited by Villis

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από σήμερα το πρωί μου συνέβη κάτι πολύ περίεργο. Ενώ σε όλες τις εφαρμογές εισαγωγής κειμένου (sms, mail, γραμμή διευθύνσεων explorer) υπάρχει η επιλογή με το κάτω αριστερά κουμπί του πληκτρολογίου να γίνει αλλαγή γλώσσας από αγγλικά σε ελληνικά και αντίστροφα, από σήμερα το πρωί όταν προσπαθώ να κάνω το ίδιο στη γραμμή αναζήτησης της ιστοσελίδας της Google, το ίδιο κουμπί είναι σβηστό και δεν έχω τη δυνατότητα για αλλαγή γλώσσας και μπορώ να πληκτρολογήσω μόνο με αγγλικούς χαρακτήρες ενώ ό,τι γράμμα πληκτρολογώ εμφανίζεται σαν αστεράκι κωδικού. Αυτό όπως καταλαβαίνετε είναι πολύ ενοχλητικό όταν θες να κάνεις αναζήτηση με ελληνική λέξη. Έχει τύχει σε άλλον αυτό και μήπως γνωρίζετε πώς αλλάζει; Ευχαριστώ. Edited by thouvou13

Device: HTC Bravo PVT1 amoled S-Off

ROM: SUPERNOVA Xtreme Official GB SENSE

Radio: 5.17.05.23

HBOOT: 6.93.1002

Recovery: CWM v4.0.1.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από σήμερα το πρωί μου συνέβη κάτι πολύ περίεργο. Ενώ σε όλες τις εφαρμογές εισαγωγής κειμένου (sms, mail, γραμμή διευθύνσεων explorer) υπάρχει η επιλογή με το κάτω αριστερά κουμπί του πληκτρολογίου να γίνει αλλαγή γλώσσας από αγγλικά σε ελληνικά και αντίστροφα, από σήμερα το πρωί όταν προσπαθώ να κάνω το ίδιο στη γραμμή αναζήτησης της ιστοσελίδας της Google, το ίδιο κουμπί είναι σβηστό και δεν έχω τη δυνατότητα για αλλαγή γλώσσας και μπορώ να πληκτρολογήσω μόνο με αγγλικούς χαρακτήρες ενώ ό,τι γράμμα πληκτρολογώ εμφανίζεται σαν αστεράκι κωδικού. Αυτό όπως καταλαβαίνετε είναι πολύ ενοχλητικό όταν θες να κάνεις αναζήτηση με ελληνική λέξη. Έχει τύχει σε άλλον αυτό και μήπως γνωρίζετε πώς αλλάζει; Ευχαριστώ.

 

Ακριβώς το ίδιο πήγαινα να γράψω και εγώ, έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα! Να υποθέσω ότι είναι γενικότερο το πρόβλημα?

Ελπίζω να μην είναι καμιά κακόβουλη επίθεση μέσω κάποιας εφαρμογής.

Δοκίμασα να σβήσω ιστορικό, coockies, επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις, επανεκκίνηση κτλ αλλά τπτ, παραμένει..

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...