Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, κοιτώντας κάτι στο Quick System Info, βλέπω πως η System Storage έχει μόνο 7,38 ΜΒ free. Δεν είχα δώσει σημασία γιατί κοιτούσα μόνο την Internal. Είναι τώρα normal που είναι τόσο χαμηλή??

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια,μιας και ειμαι νεος κατοχος του desire εδω και λιγες μερες,θελω να ρωτησω μηπως εκανα κατι που δεν επρεπε και εβγαλα τη μπαταρια του κινητου....

 

εκανα την αναβαθμιση που μου εβγαλε σε2.29.405.2.... μετα κατεβαζα διαφορες εφαρμογες,σε καποια φαση η εσωτερικη μνημη ειχε φτασει στα 17mb και οταν πηγα να μπω καπου,δεν θυμαμαι που και κοκαλο....μαυρη οθονη και τα κουμπια ειχαν φως μονο....ετσι εβγαλα τη μπαταρια,την εβαλα μετα απο λιγο,το ανοιξα και απεγκατεστησα καποια προγραμματα και εχω τωρα λεει system memory 50/148 (τοσο λιγο εχει??)και δεν καθυστερει καθολου....εκανα βλακεια που το φορτωσα πολυ γιαυτο? και αν βγαζεις τη μπαταρια εχει καμια αρνητικη επιδραση στο κινητο?? αν το ξαναπαθω τι να κανω?? και επισης ειδα οτι εχει μικρη μνημη τελικα,μιας και οι εφαρμογες που μεταφερονται στην sd δεν πανε ολα τα δεδομενα εκει,αλλα μερικα παραμενουν και στη μνημη του κινητου.....πφφφφφφφφφφφ!!!!!!!!

 

Υ.Γ ελπιζω να εκανα ποστ στο σωστο τοπικ και να μην διαγραφει το μνμ...

Edited by MANCHESTERUTD
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κοιτώντας κάτι στο Quick System Info, βλέπω πως η System Storage έχει μόνο 7,38 ΜΒ free. Δεν είχα δώσει σημασία γιατί κοιτούσα μόνο την Internal. Είναι τώρα normal που είναι τόσο χαμηλή??

 

εμενα εχει 26,8 Mb. ναι νομιζω ειναι νορμαλ, πρεπει να εξαρταται απο τη rom που χρησιμοποιεις ισως ποσο χωρο πιανει, αλλα δε παιρνω και ορκο

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κοιτώντας κάτι στο Quick System Info, βλέπω πως η System Storage έχει μόνο 7,38 ΜΒ free. Δεν είχα δώσει σημασία γιατί κοιτούσα μόνο την Internal. Είναι τώρα normal που είναι τόσο χαμηλή??

 

Ειναι φυσιολογικο.Το system storage ειναι ο χωρος που αποθηκευεται η rom.

 

παιδια,μιας και ειμαι νεος κατοχος του desire εδω και λιγες μερες,θελω να ρωτησω μηπως εκανα κατι που δεν επρεπε και εβγαλα τη μπαταρια του κινητου....

 

εκανα την αναβαθμιση που μου εβγαλε σε2.29.405.2.... μετα κατεβαζα διαφορες εφαρμογες,σε καποια φαση η εσωτερικη μνημη ειχε φτασει στα 17mb και οταν πηγα να μπω καπου,δεν θυμαμαι που και κοκαλο....μαυρη οθονη και τα κουμπια ειχαν φως μονο....ετσι εβγαλα τη μπαταρια,την εβαλα μετα απο λιγο,το ανοιξα και απεγκατεστησα καποια προγραμματα και εχω τωρα λεει system memory 50/148 (τοσο λιγο εχει??)και δεν καθυστερει καθολου....εκανα βλακεια που το φορτωσα πολυ γιαυτο? και αν βγαζεις τη μπαταρια εχει καμια αρνητικη επιδραση στο κινητο?? αν το ξαναπαθω τι να κανω?? και επισης ειδα οτι εχει μικρη μνημη τελικα,μιας και οι εφαρμογες που μεταφερονται στην sd δεν πανε ολα τα δεδομενα εκει,αλλα μερικα παραμενουν και στη μνημη του κινητου.....πφφφφφφφφφφφ!!!!!!!!

 

Υ.Γ ελπιζω να εκανα ποστ στο σωστο τοπικ και να μην διαγραφει το μνμ...

 

Αυτος ειναι ο κυριοτερος λογος που πολλοι βαζουν custom roms.Ο μικρος αποθηκευτικος χωρος...

Οντως μπορει να "μπουκωσε" το κινητο επειδη ηταν φορτωμενο,αλλα μην ανησυχεις που εβγαλες τη μπαταρια.Δε παθαινει κατι...

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα μια βοηθεια, εκτος απο τις rom cyanogen και oxygen που εχει προβληματα εχετε να μου συστησετε καμια καλη?

Τι πρόβλημα αντιμετώπισες με αυτές; Έχω την oxygen 2.0.1. και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Και για την cyanogen διαβάζω πολύ θετικά σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω μαμίσιο unrooted Desire και έχω παρατηρήσει ότι όταν είμαι με wifi στο ίντερνετ και λόγω πεσμένης μπαταρίας αναγκάζομαι να βάλω παράλληλα το φορτιστή, το κινητό μετά από κανά 5λεπτο κάνει μόνο του επανεκκίνηση και μένει στη λευκή οθόνη έναρξης οπότε αναγκάζομαι να του βγάλω τη μπαταρία για να ξεκινήσει πάλι κανονικά. Έχει τύχει σε άλλον αυτό; Τι μπορεί να φταίει; Ευχαριστώ.

Device: HTC Bravo PVT1 amoled S-Off

ROM: SUPERNOVA Xtreme Official GB SENSE

Radio: 5.17.05.23

HBOOT: 6.93.1002

Recovery: CWM v4.0.1.4

Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα αντιμετώπισες με αυτές; Έχω την oxygen 2.0.1. και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Και για την cyanogen διαβάζω πολύ θετικά σχόλια.

 

με την cyanogen δεν μπορω να βαλω τα googls applications γιατι κολλαει και δεν τρεχει καθολου.

 

οσο αφορα την oxygen εχω ακουσει οτι τρωει πολλα κολληματα και πολλοι την εβγαλαν

 

για να την βαλω και εγω να την δοκιμασω χρειαζεται ext4?

 

Tι roms θέλεις να βάλεις; Δεν κατάλαβα γιατί πήγες κατευθείαν εκεί...Πολλές υπάρχουν απλά μπες XDA, μερικές δοκιμασμένες AuraxTsence, Leedroid, StartBust, IncertCoin, ReflexTsence,Ginger villan,Rcmix, miui....

 

ηθελα πιο πολυ χωρο οποτε το ρουταρα αλλα αυτες που εχω βαλει μεσω rom manager δεν μου καθονται καλα και γιαυτο ρωταω αμα υπαρχει καποια που να ειναι πιο stable και με πιο πολλα πραγματα. εσυ εχεις βαλει καποια?

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα ,να χρησιμοποιείς την Πολλαπλή Παράθεση!
Link to comment
Share on other sites

H γνώμη μου είναι να μη χρησιμοποιεις τον rom manager, εκτός αν τον προτείνει η ίδια η rom, καλύτερα απο recovery να φλασαρεις. Οι incertCoin και startBust είναι από τις πιο καλές! Έχουν sence και όλα όσα εχει μια μαμισια. Aν δε θέλεις sence τότε miui. Όλες θα τις βρεις στους XDA και τη miui στην υπογραφή του Finn

 

καταρχην σε ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση σου ηθελα απλα να ρωτησω αμα γινεται να βαλω την starburst χωρις partition?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι partition έχεις τώρα ή τι sd. Αν έχεις ext3 και class4 sd όλα καλά. Εxt4 δε χρειάζεται να κάνεις. Aν έχεις τη μαμίσια sd τότε,μάλλον, οι επιλογές σου είναι auraxTsence και leedroid

 

δυστυχως εχω την μαμισια class 2

Link to comment
Share on other sites

με την cyanogen δεν μπορω να βαλω τα googls applications γιατι κολλαει και δεν τρεχει καθολου.

 

οσο αφορα την oxygen εχω ακουσει οτι τρωει πολλα κολληματα και πολλοι την εβγαλαν

 

για να την βαλω και εγω να την δοκιμασω χρειαζεται ext4?

 

Όχι, με ext3 δουλεύει μια χαρά. Έχω την 2.0.1 με data2whatever και πριν είχα την 2.0 και δεν είχα κανένα κόλλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα αγοράσω το Desire και το βρήκα στην τιμή των 340 από τα "γνωστά" ελληνικά καταστήματα στο ιντερνετ....Aπό εγγύηση με ενημερώνει κάποιος λίγο?Επίσης όλα τα sites γράφουν γ αμολετ οθόνη ,δεν ήταν παλιά η αμολετ και τώρα με lcd που βγαίνει το desire?Eπίσης υπάρχουν προβληματα καθόλου όσον αφορά το multitasking?

bravo pvt4 s-off

hboot:0.93.0001

radio:5.17.05.23

rom:oxygen V 2.3.2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν οι συσκευές προορίζονται για την αγορά της Ευρώπης (δηλαδή δεν είναι παραεισαγωγής) δεν θα έχεις πρόβλημα με την εγγύηση, επικοινώνησε μαζί τους να σου το ξεκαθαρίσουν. Το ίδιο και για την οθόνη, αν είναι Amoled το γράφει στο κουτί εξωτερικά μαζί με τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά. Με το multitasking δεν θα έχεις πρόβλημα φυσικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Με την επίσημη rom θα κάνεις ενημερώσεις από το menu. Η gingerbread δεν έχει βγει επίσημα από την HTC απλά θα περιμένεις να βγει και μετά με την ενημέρωση λογισμικού θα μπει από μόνη της over air....Κυκλοφορούν τέτοιες αλλα για root συσκευές και οχι με το htcsence, οπότε περίμενε καποιους μήνες την htc

Ευχαριστώ για την πληροφορία. Να ρωτήσω κάτι και για το backup. Γίνεται αυτόματα αν διάβασα κάπου πιο πριν; Εάν όχι πως μπορώ να κάνω; Με ενδιαφέρει κυρίως για τις επαφές (πρόσωπα όπως το λέει) και για σημειώσεις αν και αυτές πρέπει να είναι στην sd γιατί τις έχω περάσει μέσω του pc σύμφωνα με υπόδειξη στο oi Notepad. Από κει και πέρα μπορώ να συγχρονίζω τις σημειώσεις μου με τον υπολογιστή; Αλήθεια κατέβασα την εφαρμογή Σημειώσεις αλλά δεν μπορώ να την βρω που είναι. Όταν πηγαίνω στη διαχείριση εφαρμογών-όλες την βλέπω, αλλά που βρίσκεται δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

παιδια,μου ξανακολλησε το κινητο οταν μπηκα στην εφαρμογη με κατι wallpaper HD και αναγκαστηκα να ξαναβγαλω τη μπαταρια γιατι ειχα μηδενικη ανταποκριση...κοινος καπουτ!! ... απο εσωτερικη μνημη εχω55mb/148... γιατι εγινε αυτο παλι? η εφαρμογη λετα να φταιει??
Link to comment
Share on other sites

παιδια,μου ξανακολλησε το κινητο οταν μπηκα στην εφαρμογη με κατι wallpaper HD και αναγκαστηκα να ξαναβγαλω τη μπαταρια γιατι ειχα μηδενικη ανταποκριση...κοινος καπουτ!! ... απο εσωτερικη μνημη εχω55mb/148... γιατι εγινε αυτο παλι? η εφαρμογη λετα να φταιει??

 

Κατά 99% η εφαρμογή στην έκανε τη ζημιά. Πάντως άλλη φορά για να μην βγάζεις μπαταρία μπορείς να κάνεις το παρακάτω κολπάκι.

 

Δεν ξερω ποσοι το ξερετε αλλα εγω το ανακαλυψα εχθες , πατωντας power key +volume + trackpad σε οποιαδηποτε κατασταση του κινητου κανει επανεκινηση.

 

Ειπα να το μοιραστω

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να ειναι η εφαρμογη...μονο που δεν εκλαψα που αναγκαστικα να ξαναβγαλω τη μπαταρια 2η φορα σε 2 μερες...λεω πανε τα λεφτακια μου.....!!! Το κινητο απο τι αρχιζει και κολλαει λιγο? οταν πεσει αρκετα η εσωτερικη μνημη κυριως??
Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να ειναι η εφαρμογη...μονο που δεν εκλαψα που αναγκαστικα να ξαναβγαλω τη μπαταρια 2η φορα σε 2 μερες...λεω πανε τα λεφτακια μου.....!!! Το κινητο απο τι αρχιζει και κολλαει λιγο? οταν πεσει αρκετα η εσωτερικη μνημη κυριως??

 

Το κινητό κολάει από μόνο του μόνο όταν έχει πρόβλημα αλλά και από κάποιοα προβληματική εφαρμογή.Απεγκατέστησε όποια εφαρμογή έβαλες τελευταία,μετά αφότου είδες ότι άρχισαν τα κολλήματα.

Αν δεν δεις προκοπή θα σου πρότεινα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και να πάλι έχεις πρόβλημα τότε service.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει μία καλή Sense HD Rom ? Πείτε όμως μόνο αν έχετε κάποια rom για αρκετό καιρό και την έχετε τεστάρει χωρίς να σας παρουσιάσει κολλήματα.

Έχω βάλει την ReflexTSenseHD και δεν είμαι ευχαριστημένος γιατί μου κάνει αρκετά και το βασικότερο αισθητικά προβλήματα και δεν μου έρχονται και ειδοποιήσει όταν έχω imap/pop emails.. επίσης ούτε η Cool Z με εντυπωσίασε..

Χωρίς να θέλω να υπερβάλω, η μόνη που μου φαινόταν να τρέχει ομαλά χωρίς κολλήματα ήταν η official rom που είχα. Αλλά δεν τις εχω δοκιμάσει και όλες, οπότε αν κάποιος έχει καλή εμπειρία χρήσης από άλλες ας πει.

Ευχαριστώ.

Edited by Ariskos07
Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα την προτροπή δύο παιδιών από το forum και δοκίμασα την insertcoin και gingervillian 1.4 .

Η μεν πρώτη με data2whatever παρουσίασε κάποια κολλήματα και ήταν λίγο αργή στην ανταπόκριση σχεδόν σε όλα, η δεύτερη πάλι με data2whatever και adw launcher λειτουργεί άψογα και τρέχει σαν τρελή σε σημείο που μου θυμίζει την ταχύτητα της oxygen.

Τουλάχιστον σε μένα μετά από δοκιμές θεωρώ την starburst και gingervillian άπαιχτες και συγκεκριμένα την δεύτερη την προτείνω ανεπιφύλαχτα με τον παραπάνω συνδυασμό.

Και ξαναλέω ότι είναι προσωπικές εκτιμήσεις στο δικό μου κινητό χωρίς να αναιρώ καμία άλλη rom και τις δυνατότητες τους.

Link to comment
Share on other sites

Απευθήνομαι σε όσους έχουν ή είχαν τη starburst.

Σας τραβάει σωστά βίντεο;Γιατί σε εμένα όχι 720 δεν τραβούσε αλλά ούτε WVGA.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσοι από εδώ μέσα χρησιμοποιήτε screen protector αλλά εγώ το σκέφτομαι....είχα το Diamond πριν από το Desire και το είχα παρατήσει χωρίς προστασία για αρκετό καιρό,με αποτέλεσμα να μου γεμίσει πολύ μικρές γρατσουνίτσες....η οθόνη του Desire είναι πιο ανθεκτική ή συνίσταται και εδώ προστασία?

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσοι από εδώ μέσα χρησιμοποιήτε screen protector αλλά εγώ το σκέφτομαι....είχα το Diamond πριν από το Desire και το είχα παρατήσει χωρίς προστασία για αρκετό καιρό,με αποτέλεσμα να μου γεμίσει πολύ μικρές γρατσουνίτσες....η οθόνη του Desire είναι πιο ανθεκτική ή συνίσταται και εδώ προστασία?

 

Εγώ για καλό κ κακό έβαλα πάντως... αν κ ο φίλος μου που δεν έχει κ το έχει κ πιο πολύ καιρό δεν εχω δει τίποτα σημάδια..

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...