Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνεις αυτά που λέει εδώ http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/327684/28-mar-guide-update-to-unlock-256mb-devices-to-512mb-gen1/ και δεν δουλεύει; Δες προσεκτικά μήπως σου διέφυγε κάτι.

 

Παιδια..μιας και ειμαι και στο εξωτερικο..βρηκα σημερα ευκαιρια και την εστειλα Ελλαδα στη Wind....για τα περεταιρω...Ελπίζω να το ξεμπλοκάρουν..

www.olafree.net
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παίδες να πω κι εγώ το παράπονό μου; Μετά την JJ RLS7 που είχα περάσει, οι FLB r10 και SS RLS4 που έχω τώρα μου φαίνονται πιο ενεργοβόρες. Στην RLS7 με hw_ui και ahb oc, έφτανα και τρίτη μέρα χρήσης. Τώρα δεν βγάζω την δεύτερη εκτός αν δεν το δουλεύω καθόλου. Έχω κάνει wipe battery stats και με γεμάτη και με άδεια μπαταρία και διαφορά δεν είδα...

 

Μήπως χρησιμοποιείς ραδιόφωνο;

 

Όσον αφορά το Market enabler σου εμφανίζει και τις επι πληρομή εφαρμογές αλλά όταν προσπάθησα να αγοράσω μια μου ζήταγε πιστωτική ξένης χώρας και δεν μπορούσα να βάλω την ελληνική μου...

Link to comment
Share on other sites

Να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου από την SS RLS4. Την πέρασα Κυριακή και ήταν η πρώτη custom ROM που περνάω, αφού βαρέθηκα να περιμένω την "επίσημη" 2.2 από την Wind. Μου έκανε νερά βέβαια το TiB (όποια εφαρμογή και αν δοκίμαζα να κάνω restore, έκανε reset το κινητό) και αναγκάστηκα να ξαναβάλω την μαμά και να πάρω backup με το MyBackup Root. Μετά όλα ΟΚ. :happy:

 

Μέχρι στιγμής είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος. Όπως έχει αναφερθεί, η ROM είναι σφαιράτη και ελαφρυά, με τον μαμά Launcher είναι πολύ ομαλό το σκρολάρισμα, ενώ δεν έχω και κανένα κρούσμα από τυχαία reset που με ταλαιπωρούσαν σχετικά συχνά στην μαμα. :)

 

Το μόνο ελάχιστης σημασίας προβληματάκι είναι ότι, όπως έκανα restore τα δεδομένα μου, επανέφερε και την playlist του music player και τώρα όλα τα mp3 είναι διπλά στη λίστα. Δοκίμασα να κάνω wipe τα δεδομένα του music, αλλά δεν έγινε τίποτα. Ξέρει κανείς κανα κόλπο να σβήσω τις playlist? Anyway, μικρό το κακό, το πολύ πολύ να κατεβάσω κανα winamp.

Link to comment
Share on other sites

αφου εγκαταστησω το market enabler και αγοράσω την εφαρμογή μετα θα πρεπει πάντα να είμαι σαν χρήστης πάντα της Ο2 για παραδειγμα ή μπορώ να το επαναφέρω;

η εφαρμογή θα δουλεύει κανονικά αν το επαναφέρω;

θα δέχεται updates;

 

ok μολις βρηκα αυτο:

thanks

 

Ι εφαρμογή θα δουλεύει κανονικά και θα βγάζει και notifications για updates.

Μπορείς να το επαναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έγινα κάτοχος ενός Blade και εγώ, να σημειώσω ότι είναι η πρώτη μου επαφή με android κινητό, θα ήθελα να μου πείτε ποιές εφαρμογές θα χρειαστώ σίγουρα για αρχή και εάν αξίζει τον κόπο να του περάσω την 2.2 , ή να περιμένω την επίσημη.

Η οποιαδήποτε πληροφορία που κρίνετε χρήσιμη για κάποιον σαν εμένα.

Ευχαριστώ.

Galaxy Nexus 4.1.2 JB

 

Galaxy Note 4 910F

 

Asus Eee Pad Transformer TF101 with Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου από την SS RLS4. Την πέρασα Κυριακή και ήταν η πρώτη custom ROM που περνάω, αφού βαρέθηκα να περιμένω την "επίσημη" 2.2 από την Wind. Μου έκανε νερά βέβαια το TiB (όποια εφαρμογή και αν δοκίμαζα να κάνω restore, έκανε reset το κινητό) και αναγκάστηκα να ξαναβάλω την μαμά και να πάρω backup με το MyBackup Root. Μετά όλα ΟΚ. :happy:

 

Μέχρι στιγμής είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος. Όπως έχει αναφερθεί, η ROM είναι σφαιράτη και ελαφρυά, με τον μαμά Launcher είναι πολύ ομαλό το σκρολάρισμα, ενώ δεν έχω και κανένα κρούσμα από τυχαία reset που με ταλαιπωρούσαν σχετικά συχνά στην μαμα. :)

"Συνάδελφε" κι εγώ περίμενα το update της WIND, για τις εγγυήσεις, γιατί δε τρελαίνομαι κι όλας μια και δεν εχω επαρκή χρονο να ασχολουμαι με λεπτομέρεις πλεον, απο βλακεία..... :p και μετα έκανα την αναβ'αθμιση στο Froyo της SS RLS4b αφου ζορίζονται στη WIND. Μια και μπήκα στην SS είπα να δοκιμάσω και την Phat εκδοχή που ανέφερα πιο πίσω. Μόνο και μόνο ο launcher - εχει Launcher Pro- με 3d εφε στο drawer που μπορείς α-φ-ο-β-α Να ενεργοποιήσεις αν και προειδοποιει για αυξημένες απαιτήσεις (μνημ/cpu) αξίζει, σα να πήρα άλλο τηλεφωνο. Check it. Eκανα βέβαια πριν και την αναβάθμιση στα 512 MB

Link to comment
Share on other sites

Με την μπαταρία σε SS μου συμβαίνει το εξής περίεργο: Δε λέει να πέσει από το 100% :P

Όταν δλδ το φορτίζω μένει για αρκετή ώρα στο 100%, ακόμη κι αν το χρησιμοποιώ το τηλέφωνο. Γενικά αργεί αρκετά να πέσει κάτω από το 90% και με προβληματίζει γιατί μένει πολλές ώρες η μπαταρία γεμάτη. Wipe batt stats είχα κάνει παλιά με την flb, φορτίζοντας το σβηστό στο 100%, να παίζει κάποιο ρόλο άραγε; Όταν αλλάζεις rom το android δε ξαναφτιάχνει battery profile από την αρχή;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνεις κάποιος edit το 1ο ποστ και να βάλει τις οδηγίες για το πως περνάμε το stock recovery ξανά..;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3578195#post3578195

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι υπαρχει εφαρμογη που να μπορεις να κουρδισεις καποιο μουσικο οργανο οπως εχει το ας πουμε το iphone? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα καποιος που εχει κανει το patch για τα 512mb να με βοηθησει γιατι κανοντας το, εχω κολλησει στο τελικο σταδιο.

Το κινητο ειναι προφανως gen1 διοτι το εχω απο τον Νοεμβριο.Εκανα λοιπον τα παντα αλλα μετα το restore της wind rom ,παταω reboot system now στο clockworkmod recovery και δεν μπορω να μπω στο μενου του τηλεφωνου.Κανει reboot,βγαζει το πρασινο ανθρωπακι και μετα απο λιγο με βγαζει παλι στο μενου του clockworkmod recovery.Το προσπαθησα αρκετες φορες αλλα τιποτα.

Θα παρακαλουσα οποιος μπορει να βοηθησει γιατι δεν μπορω(και δεν ξερω) να κανω κατι αλλο στο σταδιο αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα καποιος που εχει κανει το patch για τα 512mb να με βοηθησει γιατι κανοντας το, εχω κολλησει στο τελικο σταδιο.

Το κινητο ειναι προφανως gen1 διοτι το εχω απο τον Νοεμβριο.Εκανα λοιπον τα παντα αλλα μετα το restore της wind rom ,παταω reboot system now στο clockworkmod recovery και δεν μπορω να μπω στο μενου του τηλεφωνου.Κανει reboot,βγαζει το πρασινο ανθρωπακι και μετα απο λιγο με βγαζει παλι στο μενου του clockworkmod recovery.Το προσπαθησα αρκετες φορες αλλα τιποτα.

Θα παρακαλουσα οποιος μπορει να βοηθησει γιατι δεν μπορω(και δεν ξερω) να κανω κατι αλλο στο σταδιο αυτο!

Έκανες wipe data/factory reset και clear cache από το clockworkmod? Άν όχι κάνε!!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μολις τωρα αλλα δεν φαινεται να γινεται κατι.Εκανα restore τη rom της wind πρωτα και μετα εκανα τα παραπανω Edited by mantys
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα ένα app σαν το paint και άρχισα να τραβάω οριζόντιες γραμμές.

Φαίνεται ότι έχει πρόβλημα ένα μέρος της οθόνης:

 

http://i56.tinypic.com/2nktjjb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα καποιος που εχει κανει το patch για τα 512mb να με βοηθησει γιατι κανοντας το, εχω κολλησει στο τελικο σταδιο.

Το κινητο ειναι προφανως gen1 διοτι το εχω απο τον Νοεμβριο.Εκανα λοιπον τα παντα αλλα μετα το restore της wind rom ,παταω reboot system now στο clockworkmod recovery και δεν μπορω να μπω στο μενου του τηλεφωνου.Κανει reboot,βγαζει το πρασινο ανθρωπακι και μετα απο λιγο με βγαζει παλι στο μενου του clockworkmod recovery.Το προσπαθησα αρκετες φορες αλλα τιποτα.

Θα παρακαλουσα οποιος μπορει να βοηθησει γιατι δεν μπορω(και δεν ξερω) να κανω κατι αλλο στο σταδιο αυτο!

 

Μήπως το έχεις στον φορτιστή; Αν ναι βγάλτο, και ποτέ μην χρησιμοποιείς το clockwork μαζί με φορτιστή ή usb. Δοκίμασε να βγάλεις και την μπαταρία και να την ξαναβάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πως ξέρω αν η συσκευή μου ανήκει στις "καινούργιες"? πρώτη μου μέρα με την συσκευή μου και θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιον απ' τους οδηγούς για να κάνω 512 την μνήμη, και να βάλω custom rom 2.2ή 2.3.

Ευχαριστώ

Galaxy Nexus 4.1.2 JB

 

Galaxy Note 4 910F

 

Asus Eee Pad Transformer TF101 with Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το έχεις στον φορτιστή; Αν ναι βγάλτο, και ποτέ μην χρησιμοποιείς το clockwork μαζί με φορτιστή ή usb. Δοκίμασε να βγάλεις και την μπαταρία και να την ξαναβάλεις.

 

Και αυτο το εκανα.Μαλιστα ξαναεκανα restore τη wind rom αλλες 2-3 φορες αλλα δεν λεει να ξεκολλησει.Με βγαζει sto menu του clockwork

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πως ξέρω αν η συσκευή μου ανήκει στις "καινούργιες"? πρώτη μου μέρα με την συσκευή μου και θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιον απ' τους οδηγούς για να κάνω 512 την μνήμη, και να βάλω custom rom 2.2ή 2.3.

Ευχαριστώ

 

μπορείς να κατεβάσεις ένα προγραμμα που σου λέει τι μοντέλο έχεις .Λεγεται ask my pigfish (εδώ : https://market.android.com/details?id=com.apedroid.pigfish )

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη ημέρα που το έχω βγάλει απο τον φορτιστή και είμαι στο 53% μπαταρία. :D

Με ποια ROM? :)

 

 

Άσχετο, ξεκλείδωσα το κινητό στα 512 MB RAM κατεβάζοντας το το Image της T-Mobile_HU_memory_fix_ROM, από εδώ.

 

Είναι απαραίτητο να γίνουν Wipe όλες οι Cache πριν περαστεί, η δεν χρειάζεται μιας και γίνεται repartitioning η Flash του κινητού?

 

Thanks :)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι υπαρχει εφαρμογη που να μπορεις να κουρδισεις καποιο μουσικο οργανο οπως εχει το ας πουμε το iphone? ευχαριστω

Υπάρχουν πολλές. Ψάξε το Market για Audio Tuner και μετά στις related εφαρμογές. Π.χ.

https://market.android.com/search?q=Audio+Tuner&so=1&c=apps

Link to comment
Share on other sites

Και αυτο το εκανα.Μαλιστα ξαναεκανα restore τη wind rom αλλες 2-3 φορες αλλα δεν λεει να ξεκολλησει.Με βγαζει sto menu του clockwork

 

Το μόνο που σκέφτομαι εγώ είναι να έχει κολλήσει το κουμπί - απ το volume.

Ειδάλλως πρέπει να προσπαθήσει να κάνει boot.

Πριν flashareis την wind rom, κάνεις wipe data and cache μέσα απ το clockworldmod?

Επίσης καλό θα ήταν να formareis και το system μέσα από το menu του clockwordmod. Μετά flash τη wind rom και μετά reboot.

Link to comment
Share on other sites

Πριν flashareis την wind rom, κάνεις wipe data and cache μέσα απ το clockworldmod

 

Δεν έχει σημασία πριν η μετά το flash, ούτως ή άλλως δε νομίζω να έχει σχέση το wipe με το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μηρα ενα bluetooth απο ebay αλλα ο φορτιστης ειναι για μπριζες αμερικανικου τυπου.τι μπορω να κανω?υπαρχει καποιος ανταπτορας?
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία πριν η μετά το flash, ούτως ή άλλως δε νομίζω να έχει σχέση το wipe με το πρόβλημα.

 

Ναι αλλά αν δεν έχει κολλήσει το κουμπί τότε το μόνο που θα εξηγούσε τέτοια συμπεριφορά θα ήταν να έχει flasarei το clockworldmod στο /system αντί στο /boot και να έχει active partition το /system

Κ αυτό μόνο με fastboot Θα μπορούσε κανείς να το κάνει και σίγουρα δε θα έμενε αν του έριχνε τι ROM από πάνω.

 

format το /system επιμένω, flash wipe και reboot και δες μήπως κόλλησε το κουμπί.

Αν πάλι δε δουλεύει θα πρότεινα να το συνδέσεις στο Pc και να ξαναπεράσεις άλλο clockwordmod με fastboot το 2.5.4.1 και επίσης να φορμαρεις ή να βγάλεις την sd card μήπως και κάνει κάποια διαφορά σε όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μηρα ενα bluetooth απο ebay αλλα ο φορτιστης ειναι για μπριζες αμερικανικου τυπου.τι μπορω να κανω?υπαρχει καποιος ανταπτορας?

 

Ψάξε σε καταστήματα ηλεκτρονικών. Θα βρεις σίγουρα.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...