Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αγόρασα πρόσφατα, επειτα από σχετική πληροφόρηση συμφορουμίτη, μία έξτρα μπαταρία 1300 mah για το blade μου. (δηλαδή 50 πιο πάνω από την κανονική...)

 

Η ερώτηση είναι αν θα πρέπει να κάνω wipe battery stats ή όχι.... Γνωρίζει κάποιος ?

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Τα στατιστικα ειναι ενας τροπος να ξερει το κινητο με ποσο φορτο επι της μπαταριας σε αμπερ πεφτει η ταση της ωστε να θεωρηθει οτι αποφορτιζεται ανα δοσμενο ρυθμο. Καθως μια εφαρμογη καιει χ ρευμα ανα λεπτο το κινητο το μαθαινει και εται σου βγαζει ποσο τοις εκατο απομενει. Εγω το χω δει μετα απο 10 λεπτα βιντεο και αφου περασει ενα μισαωρο να ανεβαινει 5% πανω.

 

Η ερωτηση ειναιη εξης. Αλλαζεις λειτουργικο και κανεις wipe. Αλλαζεις ολοκληρη μπαταρια και δεν θα κανεις; κανε αλλα φορτισε την πρωτα και αδειασε την 2-3 φορες να στρωσει χωρητικοτητα.

 

Την παλια κατεβασε την στο 50%και ετσι φυλαξε την, για να μην παλιωσει.

Edited by potis21
Link to comment
Share on other sites

Το Blade μου φοραει την Cyanogenmod 7.0 (gen1). Χθες το βραδυ εβαλα να το φορτισω ανοιχτο και μολις πρασινισε το λαμπακι το εβγαλα απο την πριζα.

Σημερα παω να το ανοιξω και ενω χτυπαει η δονηση οσο παταω το power, δεν ανοιγει με τιποτα... εβγαλα μπαταρια, την αφησα κανα διλεπτο εκτος, ξαναδοκιμασα, τα ιδια.

 

Εχει τυχει σε αλλον αυτο? Υπαρχει σωτηρια για το κινητο?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Τα στατιστικα ειναι ενας τροπος να ξερει το κινητο με ποσο φορτο επι της μπαταριας σε αμπερ πεφτει η ταση της ωστε να θεωρηθει οτι αποφορτιζεται ανα δοσμενο ρυθμο. Καθως μια εφαρμογη καιει χ ρευμα ανα λεπτο το κινητο το μαθαινει και εται σου βγαζει ποσο τοις εκατο απομενει. Εγω το χω δει μετα απο 10 λεπτα βιντεο και αφου περασει ενα μισαωρο να ανεβαινει 5% πανω.

 

Η ερωτηση ειναιη εξης. Αλλαζεις λειτουργικο και κανεις wipe. Αλλαζεις ολοκληρη μπαταρια και δεν θα κανεις; κανε αλλα φορτισε την πρωτα και αδειασε την 2-3 φορες να στρωσει χωρητικοτητα.

 

Την παλια κατεβασε την στο 50%και ετσι φυλαξε την, για να μην παλιωσει.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου. Δηλαδή να κάνω wipe και έπειτα 2-3 full φορτίσεις ή πρώτα 2-3 full φορτίσεις και μετά wipe ? Σόρυ απλά για να είμαι σίγουρος :)

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Quotάρω τον εαυτό μου και πλεόν έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως με blade και cosmote είναι αδύνατον να στείλεις mms. Kαι επαναλαμβάνω, κάποιος που να το έχει καταφέρει;

 

Είχα αντίστοιχο πρόβλημα με sim wind.Δούλευε σε άλλα κινητά η sim μου ενώ στο blade όχι(internet μέσω δεδομένων και mms).Δοκίμασα άλλη sim(vodafone αρχικά) στο blade και όλα μια χαρά.Συνεπώς δοκιίμασα και μια άλλη wind και δούλευαν τα δεδομένα oπότε πήρα καινούργια sim και λύθηκε το πρόβλημα.Πήγαινε σε ένα μαγαζί cosmote και ζήτα να δοκιμάσεις μια sim άλλη.Αν δουλεύει πάρε μια καινούργια.Βασικά θα δουλέψει πιστεύω αλλά νομιζω χρεώνεται κανα 5εύρω η αλλαγή sim μη τα δίνεις τζάμπα..

Link to comment
Share on other sites

Το Blade μου φοραει την Cyanogenmod 7.0 (gen1). Χθες το βραδυ εβαλα να το φορτισω ανοιχτο και μολις πρασινισε το λαμπακι το εβγαλα απο την πριζα.

Σημερα παω να το ανοιξω και ενω χτυπαει η δονηση οσο παταω το power, δεν ανοιγει με τιποτα... εβγαλα μπαταρια, την αφησα κανα διλεπτο εκτος, ξαναδοκιμασα, τα ιδια.

 

Εχει τυχει σε αλλον αυτο? Υπαρχει σωτηρια για το κινητο?

Δοκίμασε να το ξαναφορτίσεις. Κάποτε το είχα αφήσει να αποφορτιστεί τελείως και έκανε αυτό που λές με τη δόνηση όταν πατούσα το power. Έχε υπόψη σου ότι το led γίνεται πράσινο πριν να φορτιστεί πλήρως η μπαταρία. Πιθανόν να χρειάζεται καλυμπράρισμα η μπαταρία αν φορτίζει και αποφορτίζει γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Πάτα να αγοράσεις την εφαρμογή. Βάλε στοιχεία κάρτας και συνεχίζεις με την αγορά. Αν στην εμφανίζει στο μάρκετ μπορείς να την αγοράσεις.

 

Τελικά αν δεν έχεις MarketEnabler, μπορείς να κατεβάσεις payed εφαρμογές από το market στην Ελλάδα?

 

Εναλλακτικά, μπορεί να την κατεβάσει κάποιος με "πειραγμένο" λεπίδι και να την δώσει (δίνοντας ισως το αρχείο .apk) σέ κάποιον αδαή :cry: με κοινό stock blade?

Edited by skynetos
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να κάνω wipe και έπειτα 2-3 full φορτίσεις ή πρώτα 2-3 full φορτίσεις και μετά wipe ?

 

φορτισε και αποφόρτισε 2-3 φορές να στρώσει χωρητικότητα και μετά wipe battery stats με 100% γεμάτη μπαταρία.

ετσι θα μπορεις να δεις πόσο θα αντέχει η μπαταρία ακριβώς ανάλογα με το τι κάνεις.

 

Την παλια κατεβασε την στο 50%και ετσι φυλαξε την, για να μην παλιωσει.

 

φαντάζομαι οτι το ξέρετε πλέον αυτό, ετσι; Για να αποθηκευσετε επι μακρόν μια μπαταρία λιθίου, φερτε την στο 60-50% και αποθηκευστε την ετσι, ει δυνατόν ακόμα και στο ψυγείο(!).

 

Οι μπαταρίες χάνουν σε αποθηκευση πλήρους φορτισης στους 25 βαθμους περίπου 3% το μήνα απο την χωρητικότητά τους.

 

Με φόρτιση 60% και στους 5 βαθμους χάνουν μόλις 0.5%.

 

Αν τελικά την χώσετε στο ψυγείο, κλείστε την σε υδατοστεγές σακουλάκι, και αφήστε την στην συντήρηση. Οταν την χρειαστείτε, βγαλτε την και αφηστε την κανα 12ωρο να συνελθει απο το κρυο πριν την φορτίσετε ή της τραβήξετε ρευμα. Επίσης, μην ανοιξετε το σακουλάκι πριν απο αυτήν την περίοδο, διότι νερό και λίθιο ΔΕΝ κανουν μαζι....

Edited by potis21
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αν δεν έχεις MarketEnabler, μπορείς να κατεβάσεις payed εφαρμογές από το market στην Ελλάδα?

 

Εναλλακτικά, μπορεί να την κατεβάσει κάποιος με "πειραγμένο" λεπίδι και να την δώσει (δίνοντας ισως το αρχείο .apk) σέ κάποιον αδαή :cry: με κοινό stock blade?

 

Κανε εκκαθαριση δεδομενων : Ρυθμισεις- Εφαρμογες- Διαχειρηση εφαρμογων- Market και θα δεις και τις paid εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

φορτισε και αποφόρτισε 2-3 φορές να στρώσει χωρητικότητα και μετά wipe battery stats με 100% γεμάτη μπαταρία.

ετσι θα μπορεις να δεις πόσο θα αντέχει η μπαταρία ακριβώς ανάλογα με το τι κάνεις.

 

Αν θυμάμαι καλά στη πρώτη σελίδα του thread το παλικάρι που προτείνει τα tips για την διάρκεια της μπαταρίας προτείνει και λέει για wipe battery stats με άδεια μπαταρία.. τελικά πιο είναι το σωστό γιατί εγώ το έχω κάνει 2 φορές με άδεια μπαταρία :confused:

 

Καλά θυμάμαι:

....

[*]7. Τα κλασικά πλέον battery stats.. μετά από φλασάρισμα καινούργιας ρομ λοιπόν ή ακόμα και αλλαγή κέρνελ καλό θα είναι να κάνετε και reset τα battery stats σας. Αυτό λοιπόν γίνεται με διάφορους τρόπους, είτε μέσω CWM recovery (advanced cwm fetures --> wipe battery stats) είτε με Root explorer, ή με την εφαρμογή SGS tools -> Apply script -> delete_batterystats_.q.txt

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Μετά από αρκετές δοκιμές και ψάξιμο του θέματος βαθύτερα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι τα battery stats πρέπει να σβήνονται ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΓΕΜΑΤΗ που ξέραμε μέχρι σήμερα. ΆΡΑ: Αφήνουμε το κινητό να σβήσει από μπαταρία, το βάζουμε να φορτίσει ανοίγουμε και σβήνουμε τα battery stats, ΕΠΑΝΕΚΚΊΝΗΣΗ και τέλος.

...

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το ξαναφορτίσεις. Κάποτε το είχα αφήσει να αποφορτιστεί τελείως και έκανε αυτό που λές με τη δόνηση όταν πατούσα το power. Έχε υπόψη σου ότι το led γίνεται πράσινο πριν να φορτιστεί πλήρως η μπαταρία. Πιθανόν να χρειάζεται καλυμπράρισμα η μπαταρία αν φορτίζει και αποφορτίζει γρήγορα.

 

Αυτό ήταν τελικά, και το κατάλαβα πριν καν διαβάσω το μήνυμά σου! Ενώ το είχα αφήσει χθες να φορτίσει στην πρίζα μέχρι να γίνει πράσινο το led, σήμερα μου έκανε αυτά τα κουλά. Δοκίμασα πάλι να το δουλέψω μερικές ώρες αφού έστειλα το μήνυμα και τελικά άνοιξε, αλλά με τη μπαταρία μόλις στο 1%, οπότε το έκλεισα πάλι.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς άδειασε τόσο γρήγορα η μπαταρία (ή εναλλακτικά γιατί δε φόρτισε), αφού στο ενδιάμεσο δεν το χρησιμοποίησα καθόλου! Θα δω πώς θα πάει τις επόμενες ημέρες και ίσως πάω για wipe battery stats...

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά στη πρώτη σελίδα του thread το παλικάρι που προτείνει τα tips για την διάρκεια της μπαταρίας προτείνει και λέει για wipe battery stats με άδεια μπαταρία.. τελικά πιο είναι το σωστό γιατί εγώ το έχω κάνει 2 φορές με άδεια μπαταρία :confused:

 

Καλά θυμάμαι:

Έχω δοκιμάσει και τους δύο τρόπους και σου προτείνω να το κάνεις με γεμάτη μπαταρία με αυτό τον τρόπο.

Με άδεια μπαταρία θα χρειαστεί κάποιες φορτίσεις-αποφορτίσεις ώσπου το σύστημα να μάθει τα επίπεδα της μπαταρίας. Με γεμάτη δεν χρειάζεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

ΆΡΑ: Αφήνουμε το κινητό να σβήσει από μπαταρία, το βάζουμε να φορτίσει ανοίγουμε και σβήνουμε τα battery stats, ΕΠΑΝΕΚΚΊΝΗΣΗ και τέλος.

o_O μα το ΙΔΙΟ ειναι. ΚΑΙ στις 2 περιπτώσεις battery stats ΔΕΝ δημιουργουνται, γιατι ΚΑΙ στις 2 περιπτώσεις το κινητό ειναι πάνω στον φορτιστή! Ειτε σβήσεις με αδεια την ωρα που φορτίζει, ειτε σβήσεις με γεμάτη πριν βγάλεις τον φορτιστή, στατιστικά ο kernel ΔΕΝ κρατάει. Ξεκινά να κρατά απο την ώρα που θα βγάλεις τον φορτιστή (βγαλτον μολις φορτίσει και πηγαινε στο "τι χρησιμοποιουσε την μπαταρια" θα δεις οτι λεει "5 δευτερόλεπτα με μπαταρία" οπότε τα στατιστικά ξεκινουν απο τότε να μαζευουν,

 

το μονο που χάνεις με τον τρόπο σου ειναι ενας κύκλος φορτωεκφόρτισης απο την ζωη της μπαταρίας (περίπου 1000ες φορτίσεις με στοργή και προδέρμ (φορτιση μολις φτάσει στο 20%, δεν την αφήνουμε αδεια, δεν το ξεχνάμε 200 ωρες πάνω στον φορτιστή).

Link to comment
Share on other sites

Εχει καταφερει κανεις να μπει στο 0.facebook.com ? γουατσ απ εχω και μ λεει δν το υποστηριζει ο παροχος...αυτο οταν μπω με τον μπροσγουερ ...αν μπω με οπερα,ντολφιν κλπ παλι δεν γινεται ......
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να κανω πιο smooth το περιβαλον της CM 7.0.3?

 

Launcher Pro. Θα πετάει!

Link to comment
Share on other sites

Εαν βγαλω το native ADW και αφησω το Lawncher Pro (μιας και πηγαινει πολυ καλυτερα) θα υπαρξει κανενα προβλημα στο συστημα (CM 7.0.3)?
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τις συζητήσεις σχετικά με την μπαταρία και λοιπές "οικονομίες" για να κρατά περισσότερο, τα "πήρα στο κρανίο" :ninja: και πέταξα τον stock AWD Launcher και έβαλα τον Go Launcher EX, μου φάνηκε πολύ καλύτερος από τον Launcher Pro (προσωπική άποψη), έκανα overclock στα 710 -242 on demand, αντί για underclock που με συμβούλεψε ο φίλος potis21 :D και το κινητό παραδόξως αυτή τη στιγμή μετά από 22 ώρες βρίσκεται στο 87%, με χρήση μόνο ομιλία και ελάχιστο 3G (check email). Screenshots όταν το βάλω για φόρτιση, γιατί θέλω να δω πόσο θα κρατήσει.

 

ΥΓ Ευχαριστώ για την απάντηση σχετικά με την μπαταρία kandilak & potis21

 

@ EPYLOXIAS δοκίμασε τον Go Launcher EX πετάει. Πρόβλημα δεν θα υπάρξει κανένα, ούτε με τον Launcher Pro.

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τις συζητήσεις σχετικά με την μπαταρία και λοιπές "οικονομίες" για να κρατά περισσότερο, τα "πήρα στο κρανίο" :ninja: και πέταξα τον stock AWD Launcher και έβαλα τον Go Launcher EX, μου φάνηκε πολύ καλύτερος από τον Launcher Pro (προσωπική άποψη), έκανα overclock στα 710 -242 on demand, αντί για underclock που με συμβούλεψε ο φίλος potis21 :D και το κινητό παραδόξως αυτή τη στιγμή μετά από 22 ώρες βρίσκεται στο 87%, με χρήση μόνο ομιλία και ελάχιστο 3G (check email). Screenshots όταν το βάλω για φόρτιση, γιατί θέλω να δω πόσο θα κρατήσει.

 

ΥΓ Ευχαριστώ για την απάντηση σχετικά με την μπαταρία kandilak & potis21

 

@ EPYLOXIAS δοκίμασε τον Go Launcher EX πετάει. Πρόβλημα δεν θα υπάρξει κανένα, ούτε με τον Launcher Pro.

 

 

Πως μπορω να πεταξω κι εγω τον stock AWD Launcher?

Εχω μεσα το root uninstaller αλλα δεν τον βρισκω πουθενα.

Καμια ιδεα καποιος? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να πεταξω κι εγω τον stock AWD Launcher?

Εχω μεσα το root uninstaller αλλα δεν τον βρισκω πουθενα.

Καμια ιδεα καποιος? :blink:

 

Εδώ είσαι https://market.android.com/details?id=com.keramidas.TitaniumBackup&feature=search_result .

Link to comment
Share on other sites

 

Θα πρεπει να το πληρωσω η να κατεβασω την απλη version?

Θελω να πω, κανει τη δουλεια μας κι ετσι? Κι αν ναι, μπορει να περασει τον Launcher Pro σαν sys (ειναι μια επιλογη που την εχει και το root uninstaller).

Link to comment
Share on other sites

Εχει καταφερει κανεις να μπει στο 0.facebook.com ? γουατσ απ εχω και μ λεει δν το υποστηριζει ο παροχος...αυτο οταν μπω με τον μπροσγουερ ...αν μπω με οπερα,ντολφιν κλπ παλι δεν γινεται ......

 

καταλαβε κανείς το περιεχόμενο? :O

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...