Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσο έψαξα δεν είδα να το αναφέρει κάποιος.

Πλέον το amazon πουλάει απ'ευθείας (και όχι μέσω τρίτων πωλητών) το San Francisco στις 100 λίρες (και συμπεριλαμβάνει και την κάρτα των 10 λιρών σε αυτήν την τιμή). Και με δωρεάν μεταφορικά για Ελλάδα.

http://www.amazon.co.uk/San-Francisco-Orange-Pre-Pay-including/dp/B004R9PQRM/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1300142097&sr=8-3

Η Amazon στέλνει κινητά μόνο στην Αγγλία, πουθενά αλλού.

http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=524836#mags

 

Εγώ προσπάθησα να περάσω τον 10.1 ο οποίος έχει εξαφανιστεί από παντού αλλά βγάζει application not installed!

Φυσικά θα σου βγάλει application not installed αφού δεν υποστηρίζεται το flash από τον επεξεργαστή του κινητού. Και φυσικά δεν έχει εξαφανιστεί από παντού, υπάρχει ακόμα στο market και μάλιστα είναι #2. Μόνο που δεν μπορεί να τη δεις με το Blade, αλλά με άλλο κινητό που υποστηρίζει flash ή μέσω του web market:

https://market.android.com/apps/APPLICATION/

 

Αν είναι να κάνω reset factory settings για backup κάνω αυτό που λέει σ' αυτό τον οδηγό;

Και μ'αυτό σώζονται apps και όλα τα settings;

Ο οδηγός αυτός είναι μόνο αν έχεις βάλει custom ROM μέσω clockworkmod. Σ' αυτή την περίπτωση, επιλέγεις backup από το μενού του clockworkmod, και σώζονται όχι μόνο όλα τα apps και τα settings αλλά και το λειτουργικό σύστημα. Πρόκειται δηλαδή για ολικό backup της συσκευής.

 

Αν όμως έχεις όπως φαντάζομαι ακόμα τη stock ROM της Wind και δεν έχεις πειράξει τίποτα, τότε η επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις γίνεται από Settings > Privacy > Factory Data Reset. Σε αυτή την περίπτωση, εάν θέλεις να σώσεις τα apps σου, μπορείς να χρησιμοποιήσεις π.χ. το Titanium Backup.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για όσους θέλουν να απεγκαταστήσουν εφαρμογές που έχει η ROM (η όποια ROM, ακόμα και custom) η λύση είναι μία: AndRoot και μετά RootUninstaller από Market ;)

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδιά.Να είστε καλά

 

edit

 

@MaFiOzOS_88

Αυτά που έλεγαν διάφορα παιδιά για Vol down κλπ είναι για την μέθοδο fastboot μόνο?Η μέθοδος με το recovery από ότι κατάλαβα είναι πολύ πιο σύντομη και πιο απλή.Το μόνο που θέλει είναι σε ένα φάκελο

UniversalAndroot_1.6.1,

RecoveryManager_v0.34b.zip : MD5: 6d5987ddd4640920e54af2b3cf0be17a ,

recovery-clockwork-2.5.1.8-blade MD5: cae9935b88359dc96859d39f20d8a821,

ουγγρική ρομ image MD5: abea0d620cbf63d362069a0f76069860.

 

Στο recovery manager κάνεις πρώτα install recovery (recovery-clockwork-2.5.1.8) και στο καπάκι αν θέλεις να κάνεις backup την rom κάνεις backup current firmware και τέλος install firmware (ουγγρική ρομ) .Μετά από το reboot που θα κάνει μπαίνεις και πάλι στο recovery manager και κάνεις restore previous firmware και ξανά reboot.Έτσι θα έχεις και 512 mb ram και stock rom?

 

Sorry αλλά θέλω να είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα

 

Πατώντας vol up + power ανοίγει και μένει το κινητό σε bootloader mode και μετά αφού μέσω fastboot περνάγαμε το cwm (clockworkmod) κάναμε επανεκίνηση το κινητό και με vol down + power μπαίναμε/μπαίνουμε στο cwm (εφόσον αυτό έχει περαστεί πλέον στο recovery partition).

 

Απλά πλέον γλιτώνουμε το βήμα του fastboot + τα προβλήματα που παρουσιάζονται λόγω έλλειψης drivers.

 

Εσύ καλά τα κατάλαβες αλλά μετά την ούγγρικη ρομ, το cwm σβήνεται και πρέπει να ξαναπεραστεί ώστε να κάνουμε την δουλεία μας μετά (restore fw, κλπ)!! ;)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Πατώντας vol up + power ανοίγει και μένει το κινητό σε bootloader mode και μετά αφού μέσω fastboot περνάγαμε το cwm (clockworkmod) κάναμε επανεκίνηση το κινητό και με vol down + power μπαίναμε/μπαίνουμε στο cwm (εφόσον αυτό έχει περαστεί πλέον στο recovery partition).

 

Απλά πλέον γλιτώνουμε το βήμα του fastboot + τα προβλήματα που παρουσιάζονται λόγω έλλειψης drivers.

 

Εσύ καλά τα κατάλαβες αλλά μετά την ούγγρικη ρομ, το cwm σβήνεται και πρέπει να ξαναπεραστεί ώστε να κάνουμε την δουλεία μας μετά (restore fw, κλπ)!! ;)

 

ΤΟ όλο θέμα είναι ότι το cwm περνιέται έυκολα χωρίς pc καθαρά απ το ROM Manager που υπάρχει στο Market. Δηλ τρέχεις το Universalroot μετά το ROM Manager και με wifi του λές να περάσει το cwm και πρίν και μετά το flash της Ούγγρικης. Θα δυσκολευτείς λίγο μετά το flash μέχρι να γυρίσεις το τηλ στα Αγγλικά και πρέπει να ξεκλειδώσεις και τη SIM με τον IMEI calculator αλλά δεν είναι κάτι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τον dialer. Έχω βάλει dialer one και οταν παταω μια κλήση απ τον κατάλογο κάνει 10-12 δευτερόλεπτα για να ξεκινήσει να πάρει. Απεγκατέστησα και ξαναεγκατέστησα τον dialer one αλλα τπτ κ πάλι!

 

Έχει κανένας καμιά λύση?

 

Ακριβώς το ίδιο θέμα έχω και γω με τον Dialer One. Έχω JJ9. Δυστυχώς ο μόνος τρόπος να διορθώνεται, είναι μετά από reboot που θα κάνεις και πάλι όχι πάντα. Μπορεί να χρειαστεί να κάνεις 2-3 συνεχόμενα. Απλά μετά πρόσεχε μη σου κλείσει από μπαταρία! Δεν έχω βρει άλλη λύση δυστυχώς και επίσης άλλο dialer αντίστοιχο του Dialer One. Δοκίμασα uninstall/install, wipe data, αλλά τζίφος.

Κανένας άλλος με το ίδιο θεματάκι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως πολλοί ψάχνανε τρόπο για αν γλυτώσουνε την μανούρα του pc, αλλά και πάλι ούτε το fastboot ήταν δύσκολη υπόθεση.

 

Αυτό με το ΙΜΕΙ calculator σε πια περίπτωση χρειάζεται;; Για τα San Francisco?? :confused:

 

Εγώ δεν το χρειάστηκα ποτέ πάντως....

 

PS: Δεν ξέρω αν έχει σχέση το ότι χρησιμοποιώ την SIM μου χωρίς κωδικό..... :shifty:

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν να απεγκαταστήσουν εφαρμογές που έχει η ROM (η όποια ROM, ακόμα και custom) η λύση είναι μία: AndRoot και μετά RootUninstaller από Market ;)

 

Παρ'όλο που έχω αυτές τις εφαρμογές,δεν μπορώ να απεγκαταστήσω εφαρμογές όπως πχ maps από την stock rom της wind.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ΙΜΕΙ calculator σε πια περίπτωση χρειάζεται;; Για τα San Francisco?? :confused:

 

Εγώ δεν το χρειάστηκα ποτέ πάντως....

 

PS: Δεν ξέρω αν έχει σχέση το ότι χρησιμοποιώ την SIM μου χωρίς κωδικό..... :shifty:

 

Ναι το IMEI calculator χρειάζεται για το san francisco επειδή είναι κλειδωμένο στο δίκτυο της Orange. Το Blade δεν είναι κλειδωμένο, και δουλεύει με όλα τα δίκτυα. Δεν έχει να κάνει με το PIN της κάρτας.

 

Ασχετο αλλά αν έχει κάποιος εφαρμογή GPS με ελληνικούς χάρτες ας μου στείλει ενα pm.

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by nikatapi
Link to comment
Share on other sites

Παρ'όλο που έχω αυτές τις εφαρμογές,δεν μπορώ να απεγκαταστήσω εφαρμογές όπως πχ maps από την stock rom της wind.

 

Βάζεις το AndRoot για να αποκτήσεις το SuperUser (και να κάνεις Root το κινητό). Βάζεις το Root Uninstaller και του δίνεις su την πρώτη φορά. Μετά απλά το τρέχεις και απεγκαθιστάς ότι δεν θες.

 

Αν το παραπάνω δεν δουλέψει, κατέβασε το ES File Explorer, δώστου su, και μετά πας στο /system/app και σβήνεις όποιο .apk θες (με προσοχή έτσι ? ;)) Θα πρέπει να έχεις κάνει πρώτα kill την αντίστοιχη εφαρμογή...

 

Το παραπάνω το έκανα για το WaveSecure και το QuickOffice της Modaco R12....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν να απεγκαταστήσουν εφαρμογές που έχει η ROM (η όποια ROM, ακόμα και custom) η λύση είναι μία: AndRoot και μετά RootUninstaller από Market ;)

 

Ευγε!!!!! Και εσπαγα το κεφαλι μου να βρω πως να "καθαρισω" ορισμενες αχρηστες εφαρμογες.

Ευγε κα παλι!!!!!!! :up::up::up::up::up::up::up::up

Link to comment
Share on other sites

Παρ'όλο που έχω αυτές τις εφαρμογές,δεν μπορώ να απεγκαταστήσω εφαρμογές όπως πχ maps από την stock rom της wind.

 

Βάζεις το AndRoot για να αποκτήσεις το SuperUser (και να κάνεις Root το κινητό). Βάζεις το Root Uninstaller και του δίνεις su την πρώτη φορά. Μετά απλά το τρέχεις και απεγκαθιστάς ότι δεν θες.

 

Αν το παραπάνω δεν δουλέψει, κατέβασε το ES File Explorer, δώστου su, και μετά πας στο /system/app και σβήνεις όποιο .apk θες (με προσοχή έτσι ? ;)) Θα πρέπει να έχεις κάνει πρώτα kill την αντίστοιχη εφαρμογή...

 

Το παραπάνω το έκανα για το WaveSecure και το QuickOffice της Modaco R12....

 

Ευγε!!!!! Και εσπαγα το κεφαλι μου να βρω πως να "καθαρισω" ορισμενες αχρηστες εφαρμογες.

Ευγε κα παλι!!!!!!! :up::up::up::up::up::up::up::up

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το SystemApp Remover...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το SystemApp Remover...

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Αυτό δουλεύει και είναι κ πάρα πολύ απλό.

 

Τελικά την έκανα την μ...κία μου...

''Υπήρξε μη αναμενόμενη διακοπή της διαδικασίας com.google.process.gapps. προσπαθήστε αργότερα... Πατάω αναγκαστική διακοπή και όλα λειτουργούν ρολόι εκτός του ότι δεν μπορώ να κατεβάσω τίποτα από το market, πατάω λήψη, μου λέει αναμονή λήψης και είναι εκεί κολλημένο για ώρες... Επίσης όταν πάω στη διαχείριση εφαρμογών και πατάω το com.google.android.apps.gt..... μου λέει πάλι Υπήρξε μη αναμενόμενη διακοπή της διαδικασίας com.android.qualcomm (διαδικασία com.android.settings) προσπαθήστε αργότερα Πως μπορώ να το φτιάξω ???''

 

δεν πρεπει να βγαζουμε core apps, στην περιπτωση σου το gtalk.apk

δοκιμασε να το εγκαταστησεις μεσω adb και μετα reboot

αν δεν φτιαξει, forma.Το εγκατέστησα και τίποτα.Καμία συμβουλή,κάποιος να ξέρει κάτι άλλο εκτός format;

(το παραπάνω το πήρα από το πρώτο θέμα του blade...)

Edited by Aifel_tower
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιά έκδοση του clockworkmod απαιτείται για να περασουμε την cyan 7.

Το 2.5.1.8 κανει ;

 

εμένα με την 2,5,1,8 δεν με άφηνε και τελικά πέρασα την 3άρα για να περάσω την cyanogen7

επειδή κάτι είχε αναφερθεί ότι αν κάνεις backup με cwm 2 και μετα βάλεις τo cwm 3 δεν τα αναγνωρίζει, σου συνιστώ να περάσεις cwm3, να κάνεις backup την rom σου και μετά να περάσεις την cyanogen7 ώστε να μπορείς να επιστρέψεις στην παλιά σου ρόμ χωρίς να ξανααλλάζεις το cwm :blink:

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω τα παιδια που με βοηθησαν με την ρομ για το ξεκλειδωμα της μνημης καπου στο τελος του πρωτου μερους. Τελικα το εκανα κ δουλεψε και ολα ηταν ομορφα. Μεχρι που παρατηρησα οτι εχω καμια 20αρια καμμενα pixels. μερικα ειναι πολυ μικρα ισα ισα φαινονται σαν σκονη, ενω 2-3 ειναι μεγαλα και φαινονται ανετα. Το καλυπτει αυτο η εγγυηση; Θα μου το αλλαξουν ή θα μου λενε οτι ισχυε μονο για τις πρωτες 14 μερες; υπαρχει διαθεσιμοτητα σε blade αυτο τον καιρο;

οποιος ξερει ας βοηθησει. ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αφού μάλλον είσαι ακόμα με τη stock ROM, μήπως να έκανες πρώτα backup και μετά επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις;

 

 

 

Νίκο ευχαριστώ πολύ... Αυτό ήταν τελικά.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω τα παιδια που με βοηθησαν με την ρομ για το ξεκλειδωμα της μνημης καπου στο τελος του πρωτου μερους. Τελικα το εκανα κ δουλεψε και ολα ηταν ομορφα. Μεχρι που παρατηρησα οτι εχω καμια 20αρια καμμενα pixels. μερικα ειναι πολυ μικρα ισα ισα φαινονται σαν σκονη, ενω 2-3 ειναι μεγαλα και φαινονται ανετα. Το καλυπτει αυτο η εγγυηση; Θα μου το αλλαξουν ή θα μου λενε οτι ισχυε μονο για τις πρωτες 14 μερες; υπαρχει διαθεσιμοτητα σε blade αυτο τον καιρο;

οποιος ξερει ας βοηθησει. ευχαριστω.

 

Άμεση αντικατάσταση ισχύει μόνο για τις πρώτες δύο βδομάδες. Και επίσης δεν υπάρχει Blade ούτε για δείγμα στη wind, μόνο στον Αρμάο έχω βρει...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω τα παιδια που με βοηθησαν με την ρομ για το ξεκλειδωμα της μνημης καπου στο τελος του πρωτου μερους. Τελικα το εκανα κ δουλεψε και ολα ηταν ομορφα. Μεχρι που παρατηρησα οτι εχω καμια 20αρια καμμενα pixels. μερικα ειναι πολυ μικρα ισα ισα φαινονται σαν σκονη, ενω 2-3 ειναι μεγαλα και φαινονται ανετα. Το καλυπτει αυτο η εγγυηση; Θα μου το αλλαξουν ή θα μου λενε οτι ισχυε μονο για τις πρωτες 14 μερες; υπαρχει διαθεσιμοτητα σε blade αυτο τον καιρο;

οποιος ξερει ας βοηθησει. ευχαριστω.

 

Άμεση αντικατάσταση ισχύει μόνο για τις πρώτες δύο βδομάδες. Και επίσης δεν υπάρχει Blade ούτε για δείγμα στη wind, μόνο στον Αρμάο έχω βρει...

 

ευχαριστω για την απαντηση

Θα ψαξω αν υπαρχει πριν το δωσω και μεινω χωρις κινητο για κανα μηνα...

Σε καμμενα pixel δεν γινεται καμια επιδιορθωση και επισης δεν νομιζω να αλλαζουν την οθονη γιατι το κοστος της διαδικασιας θα ηταν αρκετα υψηλο. Οποτε θα μου δωσουν καινουργια συσκευη απλα πρεπει να περιμενω να παει απο τα κεντρικα για εγκριση κλπ ετσι;

Οπως ειπα εχω κανει το mod με τη μνημη. Πρεπει να επαναφερω το κινητο σε stock κατασταση για να ισχυει η εγγυηση; Δλδ το ξεκλείδωμα της μνήμης, η εγκατασταση clockwork, fastboot παραβιάζουν την εγγυηση; Για να ξαναγυρισω σε εντελως stock κατασταση τι πρεπει να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Giannisj5 μπορείς να μας πεις τι έχεις κάνει στη homescreen σου; :)

 

την εχω αλλάξει τελείως φιλε μου και δεν θυμαμαι τα widgets... παντως ο launcher ηταν ο Zeam Launcher και χρησιμοποιησα επισης και το Folder Organizer, Switch Pro Widget, Text Widget, Palmary Weather

Link to comment
Share on other sites

Δλδ το ξεκλείδωμα της μνήμης, η εγκατασταση clockwork, fastboot παραβιάζουν την εγγυηση; Για να ξαναγυρισω σε εντελως stock κατασταση τι πρεπει να κανω;

 

μπορεις να ψαξεις στο forum και να βρεις τη διαδικασια για να γυρισεις σε stock και να σαι μεσα στην εγγυηση,αλλιως στην υπογραφη μου αν δεις και κατεβασεις 2 αρχεια rar που εχω καθως και οδηγιες σου λεει ακριβως τη διαδικασια:D

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να ψαξεις στο forum και να βρεις τη διαδικασια για να γυρισεις σε stock και να σαι μεσα στην εγγυηση,αλλιως στην υπογραφη μου αν δεις και κατεβασεις 2 αρχεια rar που εχω καθως και οδηγιες σου λεει ακριβως τη διαδικασια:D

ευχαριστω πολυ. Θα το χρησιμοποιησω συντομα :)

Link to comment
Share on other sites

την εχω αλλάξει τελείως φιλε μου και δεν θυμαμαι τα widgets... παντως ο launcher ηταν ο Zeam Launcher και χρησιμοποιησα επισης και το Folder Organizer, Switch Pro Widget, Text Widget, Palmary Weather

 

τωρα χρησιμοποιω

 

ADWLauncher EX 1.2.2

Android Audio Profile 1.13

Palmary Weather Pro 1.22

SMS Unread Count 2.0.3

SwitchPro Widget 1.9.9

Traffic Counter 1.3.6

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως πολλοί ψάχνανε τρόπο για αν γλυτώσουνε την μανούρα του pc, αλλά και πάλι ούτε το fastboot ήταν δύσκολη υπόθεση.

 

Αυτό με το ΙΜΕΙ calculator σε πια περίπτωση χρειάζεται;; Για τα San Francisco?? :confused:

 

Εγώ δεν το χρειάστηκα ποτέ πάντως....

 

PS: Δεν ξέρω αν έχει σχέση το ότι χρησιμοποιώ την SIM μου χωρίς κωδικό..... :shifty:

 

Οταν περνάς την ούγγρικη κ τ ανοίξεις με SIM κλειδώνει σε δίκτυο.

Δεν έχει σχέση αν έχεις ή όχι τη SIM σου με κωδικό PIN

Link to comment
Share on other sites

Οταν περνάς την ούγγρικη κ τ ανοίξεις με SIM κλειδώνει σε δίκτυο.

Δεν έχει σχέση αν έχεις ή όχι τη SIM σου με κωδικό PIN

 

Άρα η λογική λέει να έχουμε την SIM σε κάποια άλλη συσκευή (να μην χανουμε και τις κλησεις! :p) και μόλις τελειώσουμε όλα τα μαστορέματα, την βάζουμε πισω και ουτε γάτα ούτε ζημιά!!

 

Εμένα με τον παραπάνω τρόπο δεν μου κλείδωσε ποτέ η SIM, ούτε είχα κάποιο πρόβλημα εκτός από την πρώτη JJ που είχε ένα θέμα με το PIN. ;)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...