Jump to content

iPad 2 (2011)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ούτε αν το κάνω "χειροκίνητα" (μέσω shift+update)?

 

δεν γινεται , δεν υπογράφεται πλεον απο την apple και δεν μπορουν να χρησιμοποιηθούν AKOMA shsh blobs και ειδικότερα η A5 συσκευες μπορουν να μεινουν εκει που ειναι ή αναβαθμίσουν

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα

 

4 φωτογραφίες που έχω μέσα στο ipad δεν σβήνονται ,της είχα ορίσει ως ταπετσαρία,πως θα μπρούσα να της αφαιρέσω;.

 

ευχαριστώ

Edited by ebola75
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

 

4 φωτογραφίες που έχω μέσα στο ipad δεν σβήνονται ,της είχα ορίσει ως ταπετσαρία,πως θα μπρούσα να της αφαιρέσω;.

 

ευχαριστώ

 

Μέσω Itunes δεν μπορεις να τις σβύσεις?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα ,πόσοι έχετε αναβαθμίσει απ την 5.0.1 στην 5.1 ? αξίζει η όχι?
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα ,πόσοι έχετε αναβαθμίσει απ την 5.0.1 στην 5.1 ? αξίζει η όχι?

Ναι, αξίζει. Διορθώνει πολλά bugs και βελτιώνει την αυτονομία.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα ,πόσοι έχετε αναβαθμίσει απ την 5.0.1 στην 5.1 ? αξίζει η όχι?

 

Αν δεν σε ενδιαφέρει το jailbreak ,αναβαθμίζεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αξίζει. Διορθώνει πολλά bugs και βελτιώνει την αυτονομία.

Καλησπέρα, thanks bro !!!

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από αναβάθμιση στην 5.1 βελτιώθηκε αρκετά η μπαταρία. Νομίζω ότι αξίζει η αναβάθμιση ακόμα και από jalebreak
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Εχω ένα πρόβλημα με το air video. Όταν είμαι στο δικό μου δίκτυο wifi παιζει κανονικά ταινιες απο το pc μου! Όταν όμως μπαίνω με το ipad2 απο αλλο δίκτυο wifi, δεν συνδέεται. Αν θυμάμαι καλα βγάζει κάτι σαν "resolve error"κλπ! Εχει κανεις καμμια λύση? ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Εχω ένα πρόβλημα με το air video. Όταν είμαι στο δικό μου δίκτυο wifi παιζει κανονικά ταινιες απο το pc μου! Όταν όμως μπαίνω με το ipad2 απο αλλο δίκτυο wifi, δεν συνδέεται. Αν θυμάμαι καλα βγάζει κάτι σαν "resolve error"κλπ! Εχει κανεις καμμια λύση? ευχαριστω!

 

για να κανεις streaming ταινιες απο το pc σου στο ipad, πρεπει να βρισκονται στο ιδιο δικτυο!

This world sucks... Have your own bpm...
Link to comment
Share on other sites

για να κανεις streaming ταινιες απο το pc σου στο ipad, πρεπει να βρισκονται στο ιδιο δικτυο!

 

Δεν ισχύει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό.

 

Ναι γίνεται άνετα από απομακρυσμένο PC ειδικά αν έχεις καλό wifi είναι μία χαρά.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από αναβάθμιση στην 5.1 βελτιώθηκε αρκετά η μπαταρία. Νομίζω ότι αξίζει η αναβάθμιση ακόμα και από jalebreak

 

Εγώ γιατί διαβάζω σε ξένα forum ότι η μπαταρία είναι πολύ χειρότερη??

Τελικά τι ισχύει? Αξίζει το update?

Δεν με ενδιαφέρει το jaillbrake

sotiris
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί διαβάζω σε ξένα forum ότι η μπαταρία είναι πολύ χειρότερη??

Τελικά τι ισχύει? Αξίζει το update?

Δεν με ενδιαφέρει το jaillbrake

Ναι σε λεω. Να το κανεις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί διαβάζω σε ξένα forum ότι η μπαταρία είναι πολύ χειρότερη??

Τελικά τι ισχύει? Αξίζει το update?

Δεν με ενδιαφέρει το jaillbrake

 

Το iPad 2 με την 5.1 ξανά έγινε iPad. Με τις 5.0 & 5.0.1 ήταν χάλια με είχε φθάσει πολλές φορές σε σημείο να θέλω να το σπάσω.

Δεν έχω διαπιστώσει καμία διάφορα στην αυτονομία. Ούτε υπέρ ούτε κατα.

Έτσι κι αλλιώς με την χρήση που του κάνω χρειάζεται φόρτιση κάθε βράδυ.:)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό.

Τελικά πρέπει να είναι ίδιο δίκτυο wifi για να κανεις streaming απο το pc με AIRVIDEO ή όχι? εχει κανεις αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα? Thanks

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πρέπει να είναι ίδιο δίκτυο wifi για να κανεις streaming απο το pc με AIRVIDEO ή όχι? εχει κανεις αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα? Thanks

 

Πρεπει να ειναι στο ιδιο ειπαμε αλλιως ουσιαστικα κανεις streaming μεσω ιντερνετ! Για airplay πρεπει να εισαι στο ιδιο wifi!

This world sucks... Have your own bpm...
Link to comment
Share on other sites

Άρα αφού μπορείς να κάνεις stream μέσω Internet ΔΕΝ χρειάζεται να είσαι στο ίδιο Lan για να δεις ταινία! Παίζουμε με τις λέξεις λίγο ή μου φαίνεται? :)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πρέπει να είναι ίδιο δίκτυο wifi για να κανεις streaming απο το pc με AIRVIDEO ή όχι? εχει κανεις αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα? Thanks

 

Όχι φιλε μου, κάνεις κανονικά stream μέσω internet.

Link to comment
Share on other sites

Άρα αφού μπορείς να κάνεις stream μέσω Internet ΔΕΝ χρειάζεται να είσαι στο ίδιο Lan για να δεις ταινία! Παίζουμε με τις λέξεις λίγο ή μου φαίνεται? :)

 

Παιδιά η διάφορα όταν είσαι σε διαφορετικό wifi βρίσκεται στο ότι τα data περνούν πρώτα απο τον server του προγράμματος που χρησιμοποιούμε για το streaming και συνεπώς αν δεν έχουμε κάποια Mbps download ώστε να γίνεται το buffer χωρίς πρόβλημα θα υπάρχουν καθυστερήσεις. Λογικό είναι λοιπόν αν ο υπολογιστής και το iPad βρίσκονται στον ίδιο χώρο να χρησιμοποιούμε το ίδιο wifi. Αν τώρα είμαστε κάπου διακοπές και θελουμε να παρακολουθήσουμε ταινία :) τα πράγματα είναι ζορικα γιατι δεν πιστεύω ότι το δωμάτιο θα έχει τόσο καλό wifi και αν έχει δηλαδή.:D

Γι αυτο λέμε μεγάλο faul να μην μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μια εξωτερική κάρτα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πρέπει να είναι ίδιο δίκτυο wifi για να κανεις streaming απο το pc με AIRVIDEO ή όχι? εχει κανεις αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα? Thanks

Δεν έτυχε να μου δουλέψει το air video απο αλλο wifi γιατι το απεκτησα προσφατα, αλλα μου εχουν πει ότι δουλεύει κανονικοτατα απ´οπου κι αν είσαι!τέλος πάντων αν κάποιος άλλος εχει το ίδιο πρόβλημα νομίζω πως η λύση είναι εδω http://www.inmethod.com/air-video/remote-access.html! Θα δοκιμάσω κ θα ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ούτε αυτή ήταν η λύση!!! Ιδωμεν!!

 

Aν και έχω σαν αρχή να μην ξαναγράψω σε αυτό το forum, δεν μπορώ να βλέπω χρήστες να παιδεύονται και να μην τους απαντάει κάποιος που γνωρίζει ...

 

Όταν συνδέεσαι με το Air Server εκτός του τοπικού δικτύου σου πρέπει να έχεις ανοιχτή συγκεκριμένη "πόρτα" στον router που σε συνδέει με το internet για να μπορούν να διακινούνται τα streaming δεδομένα.

 

Η καταρχήν καθορισμένη από την εφαρμογή "πόρτα" για τον Air Video server είναι η 8118 (αυτό το βλέπεις στην οθόνη "Preferences/Settings" ως "listen on custom port". Αυτή την "πόρτα" λοιπόν, ή όποια άλλη θέλεις αν αυτή δεν εξυπηρετεί, πρέπει να τη δηλώσεις να επιτρέπει τη διακίνηση TCP/UDP προς την εσωτερική διεύθυνση του υπολογιστή (192.168.0.Χ ή όπως αλλιώς είναι αριθμοδοτημένα τα μηχανήματα από το router σου) που τρέχει στο δίκτυο σου τον Air Video Server.

 

Αν τα παραπάνω δεν είναι απόλυτα κατανοητά σχετικά με τα ports / router διάβασε στο google πως ρυθμίζεις την πρόσβαση συγκεκριμένων εφαρμογών από/προς το internet, υπάρχουν πάρα πολλά σχετικά άρθρα και οδηγοί.

 

Καλή επιτυχία, χρησιμοποιώ πάνω από 2 χρόνια με τον παραπάνω τρόπo το Air Video για να βλέπω τις πάνω από 1000 ταινίες και σειρές της συλλογής μου στο iPhone / iPad από όπου βρίσκομαι και έχω πρόσβαση στο internet στην Ελλάδα και το εξωτερικό χωρίς κανένα πρόβλημα (αυτό δεν μπορεί να το λύσει καμία καρτούλα όπως έχουν άλλες πλατφόρμες εκτός αν προβλέπεις απο πριν ποιές ταινίες θέλεις να δεις ή δεν έχεις καμία σοβαρού μεγέθους συλλογή).

 

Σε ότι αφορά τις απαιτήσεις σε ροή δεδομένων συμπεριφέρεται πολύ καλά και με χαμηλότερες από τις βέλτιστες ταχύτητες σύνδεσης και ο λόγος είναι ότι κάνει μετατροπή του υλικού στον "μητρικό" υπολογιστή για να το προσαρμόσει στην οθόνη του iPad χωρίς να γίνεται αντιληπτή μείωση ποιότητας, επομένως τα δεδομένα που διακινούνται έχουν χαμηλότερες απαιτήσεις bandwidth.

 

Over and Out ...

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

@kkalog

 

Το streaming ταινιών γίνεται όντως με πολλές εφαρμογές. Εγω χρησιμοποιω εδω και μήνες το Plex το οποίο συνεργάζεται περίφημα με όλες τις πλατφόρμες. Βρίσκεται εγκατεστημένο στο Mac και μου επιτρέπει να στριμαρω όλη μου την βιβλιοθήκη τόσο στο iPad όσο και στο Galaxy S2.

 

Αυτο όμως δεν αναιρεί την ευκολία που προσφέρει ένα στικακι που μπορει να χωρέσει 30 ταινίες η ένας εξωτερικός σκληρός δίσκος με τεράστια χωριτικοτητα. Μην ξεχνάμε ότι δεν βρισκόμαστε πάντα σε χώρους με wifi. H δεν είναι πάντα free. Στα περισσότερα ξενοδοχεία συμφέρει να αγοράζεις μια προπληρωμένη κάρτα sim για data παρά να χρησιμοποιείς το wifi του ξενοδοχείου.

Έπειτα αν είμαι πολυημερες διακοπές παίρνω μαζί μου το MacBook και δεν χρειάζεται να στριμαρω τίποτα.

Συνήθως αυτή η δυνατότητα μου χρειάζεται στα ταξίδια όπου στο αεροδρόμιο, στο αεροπλανο, λεωφορείο κλπ δεν υπάρχει wifi.

Μιλώ πάντα για απομακρισμενο streaming γιατι στο σπίτι είναι απόλαυση να βλέπεις ταινία στο iPad χωρίς καλώδια, στικακια.

Συνεπώς μια τέτοια δυνατότητα με συγκεκριμένη πρόσβαση θα διευκόλυνε πολυ τους χρήστες iPad.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@Te_salat

Σύμφωνοι Κώστα, κάθε λύση έχει τα υπέρ και τα κατα της.

Λόγω της αρχής μου να μην γράφω πια στο myphone, μένω εδω :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad 2 (2011)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...