Jump to content

iPad 2 (2011)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερώτημα: ποια έκδοση σκοπεύετε να πάρετε, όσοι αποφασίσατε να πάτε για το 2 (υποθετωντας πως οι τιμες παραμείνουν οι ίδιες ακριβώς, με τα σημερινά επίπεδα του 1 - όπως και θα γίνει νομίζω);

 

32 η 64 wifi only ~

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το 3G το καις;

@Geovass

Κι εγω σε αυτή την έκδοση λέω να πάω...

 

Αν το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας βρίσκεται σε wifi καλύπτεται δίνοντας 3G απο το κινητό του.

Ίσως να του είναι πιο χρήσιμα τα 64GB.

Για κάποιον όμως που βρίσκεται όλη μέρα στον δρόμο, το 3G είναι απαραίτητο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω Κώστα. Το σκέφτηκα κι εγω αυτο αλλα καταληγω πως είναι καλύτερα να εχεις μια καρτουλα με data στο iPad για να είναι πάντα synced, ενώ φυσικά δεν επιβαρυνεις την ήδη χαμηλή αυτονομία του smatphone σου για να κανείς sharing κλπ...

Βέβαια όλα αυτά είναι σχετικά...

Link to comment
Share on other sites

Το 3G το καις;

 

βαγγέλη για να μη σε αποπροσανατολίζω, εγώ το θέλω καθαρά για ψυχαγωγία στο σπίτι

εάν τώρα χρειαστεί οτιδήποτε έχω το κινητό για hotspot, όσο ενεργοβόρο και να είναι προτιμώ να πάρω δεύτερη μπαταρία στο κινητό παρά να δώσω τα extra $$ για κάτι που εμένα δεν μου χρειάζεται.

Φυσικά ο καθένας κρίνει με γνώμονα τις δικές του ανάγκες :)

 

υγ; κώστα τελικά βρήκα έναν γνωστό και μάλλον θα πάρω το 2 απευθείας από αμερική μέσα απριλίου, για να δούμε :p

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

βαγγέλη για να μη σε αποπροσανατολίζω, εγώ το θέλω καθαρά για ψυχαγωγία στο σπίτι

εάν τώρα χρειαστεί οτιδήποτε έχω το κινητό για hotspot, όσο ενεργοβόρο και να είναι προτιμώ να πάρω δεύτερη μπαταρία στο κινητό παρά να δώσω τα extra $$ για κάτι που εμένα δεν μου χρειάζεται.

Φυσικά ο καθένας κρίνει με γνώμονα τις δικές του ανάγκες :)

 

υγ; κώστα τελικά βρήκα έναν γνωστό και μάλλον θα πάρω το 2 απευθείας από αμερική μέσα απριλίου, για να δούμε :p

 

Οκ, σεβαστο και κατανοητο. Σιγουρα δεν ειναι απαραιτητο το 3g σε πολλες περιπτωσεις χρησης, οπως αυτη που περιγραφεις.

Καποια αλλη γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

Οκ, σεβαστο και κατανοητο. Σιγουρα δεν ειναι απαραιτητο το 3g σε πολλες περιπτωσεις χρησης, οπως αυτη που περιγραφεις.

Καποια αλλη γνωμη?

 

Και εγω για wifi με βλεπω αλλα αυτη τη φορα 32GB.....το 3g δεν μου χρειαζεται γιατι ειμαι σπιτι-δουλεια-σπιτι με wifi και στα 2. Τα 16GB σε ολα τα iphone που ειχα μου ηταν υπεραρκετα αλλα στο ipad τελικα δεν φτανουν για την χρηση που κανω.

Με 6-7GB εφαρμογες, ουτε 2GB μουσικη, πρεπει να βγαζω ταινιες της μικρης για να βαζω δικιες μου και μετα τρωω ξυλο

Edited by sakis009
Link to comment
Share on other sites

Και εγω για wifi με βλεπω αλλα αυτη τη φορα 32GB.....το 3g δεν μου χρειαζεται γιατι ειμαι σπιτι-δουλεια-σπιτι με wifi και στα 2. Τα 16GB σε ολα τα iphone που ειχα μου ηταν υπεραρκετα αλλα στο ipad τελικα δεν φτανουν για την χρηση που κανω.

Με 6-7GB εφαρμογες, ουτε 2GB μουσικη, πρεπει να βγαζω ταινιες της μικρης για να βαζω δικιες μου και μετα τρωω ξυλο

 

Επειδή έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με τις ταινίες, η λύση είναι απλή και λέγεται Air Video.

Όλες οι ταινίες βρίσκονται σε εξωτερικό σκληρό συνδεδεμένο σε υπολογιστή και προβαλονται ανα πάσα στιγμή στο iPad χωρίς την ανάγκη μετατροπής κανονικοτατα με υποτιτλους κλπ.

Το ίδιο και η μουσική με άλλη εφαρμογή όμως.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με τις ταινίες, η λύση είναι απλή και λέγεται Air Video.

Όλες οι ταινίες βρίσκονται σε εξωτερικό σκληρό συνδεδεμένο σε υπολογιστή και προβαλονται ανα πάσα στιγμή στο iPad χωρίς την ανάγκη μετατροπής κανονικοτατα με υποτιτλους κλπ.

Το ίδιο και η μουσική με άλλη εφαρμογή όμως.

 

Ετσι ακριβως Κωστα. Αν εξαιρεσεις καποιους φακελους με pdf και αρχεια εφαρμογων γραφειου που συγχρονιζω και στη συσκευη μου, ολα τα αλλα μονο Online (Goodreader με dropbox sync και ταινιες απο Airvideo).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με τις ταινίες, η λύση είναι απλή και λέγεται Air Video.

Όλες οι ταινίες βρίσκονται σε εξωτερικό σκληρό συνδεδεμένο σε υπολογιστή και προβαλονται ανα πάσα στιγμή στο iPad χωρίς την ανάγκη μετατροπής κανονικοτατα με υποτιτλους κλπ.

Αν και το εβαλα σπασμενο στην αρχη, το πληρωσα σε 3 μερες γιατι πραγματικα ειναι κορυφαιο......ανεβαζει την συσκευη σε αλλο επιπεδο. Πλεον το χρησιμοποιω εκτος απο online και για τις μετατροπες απλα πρεπει να εχω πολλες ταινιες στο Videos γιατι δεν μπορει να το χρησιμοποιησει το "θηριο" γιατι δεν ειναι ουτε τριων ακομη.

Link to comment
Share on other sites

v@gelis, εγώ γενικά είμαι της γνώμης ότι ένα 16αρι Wifi+3G είναι αρκετό και το λέω σε πολλούς φίλους και γνωστούς. Βέβαια όταν πήρα το πρώτο iPad επέλεξα το 64GB Wifi+3G (δεν έβρισκα άλλο τότε) και μαζεύτηκε μέσα μπόλικο υλικό και έχω τώρα ελεύθερα 12GB. Οπότε μάλλον για την ίδια έκδοση θα πάω στο iPad 2. Βεβαία πρέπει να ομολογήσω ότι έχω προβληματιστεί τώρα, εφόσον λογικά στο iPhone 4 με την iOS 4.3 θα μπορώ να έχω Hotspot ώστε να έχει πρόσβαση σε internet το iPad 2. Αλλά ακόμα κι αυτή αν είναι η λυση, είμαι γενικώς της τακτικής ότι αγοράζω να το παίρνω... τούμπανο στα χαρακτηριστικά και καταληγω στη κορυφαία επιλογή. :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πάρω πάλι το 64GB wifi γιατι τώρα με την 4.3 στο iPhone με το personal hotspot δεν μου χρειάζεται το 3G

Αν βέβαια είστε όλη ημέρα στον δρομο τότε η καλύτερη επιλογή ειναι με 3G

 

 

ps

Η γνωμη μου είναι να μη αγορασετε το 16GB γιατι 99% θα το μετανοιωσετε.

Edited by Jig
ps
ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Όλα σχετικά είναι.

Το iPhone 4 έχει 4 ώρες αυτονομία όταν γίνεται hotspot ενω το iPad 3G πέφτει στις 9 ώρες (απο 10) που σημαίνει ότι αν κριτήριο σου είναι η αυτονομία θέλει σκέψη το πράγμα

Link to comment
Share on other sites

Όλα σχετικά είναι.

Το iPhone 4 έχει 4 ώρες αυτονομία όταν γίνεται hotspot ενω το iPad 3G πέφτει στις 9 ώρες (απο 10) που σημαίνει ότι αν κριτήριο σου είναι η αυτονομία θέλει σκέψη το πράγμα

 

Έχω δουλέψει αρκετά με το iPhone σαν hot spot φυσικά με το mywi.

Σε καμία περίπτωση δεν μειωνεται η διάρκεια της μπαταρίας στις 4 ώρες.

Το έχω χρησιμοποιήσει επί ένα δυωρο συνεχόμενα χάνοντας 20%. Δηλαδή έχουμε ένα 10% την ώρα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Μετά από αρκετή σκέψη, με τι να αναβαθμίσω το galaxy s ή το galaxy tab που έχω και αν θα τα αναβαθμίσω σε 2πυρινα 3πυρινα superamoled+++ κλπ αποφάσισα να τα κρατήσω όπως έχουν και να πάρω το ipad2 WiFi

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν μπορώ συνδεθώ σε 3G με ένα WiFi spot της cosmote που έχω, λογικά θα μπορέσω έτσι δεν είναι;

Ρωτάω γιατί διαβάζω ότι μόνο με iphone hotspot γίνεται

Edited by argam
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Μετά από αρκετή σκέψη, με τι να αναβαθμίσω το galaxy s ή το galaxy tab που έχω και αν θα τα αναβαθμίσω σε 2πυρινα 3πυρινα superamoled+++ κλπ αποφάσισα να τα κρατήσω όπως έχουν και να πάρω το ipad2 WiFi

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν μπορώ συνδεθώ σε 3G με ένα WiFi spot της cosmote που έχω, λογικά θα μπορέσω έτσι δεν είναι;

Ρωτάω γιατί διαβάζω ότι μόνο με iphone hotspot γίνεται

 

Αργύρη δεν έχεις πρόβλημα. Έχω δώσει στο παρελθόν αρκετές φορές Ίντερνετ στο iPad απο το galaxy.

 

Βάλε αγγελία το Galaxy Tab δεν θα σου χρειαστεί στο μέλλον :)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αργύρη δεν έχεις πρόβλημα. Έχω δώσει στο παρελθόν αρκετές φορές Ίντερνετ στο iPad απο το galaxy.

 

Βάλε αγγελία το Galaxy Tab δεν θα σου χρειαστεί στο μέλλον :)

 

Σ ευχαριστώ πολύ Κώστα

 

Το Ταμπ θα το κρατήσω λόγω μεγέθους, είναι βολικό στις μετακινήσεις

Edited by argam
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω λεω για ipad2 16gb wi-fi το θεμα ειναι οτι μπορει να το θελω να το παρω στισ διακοπες αντι για λαπτοπ γιαυτο σκεφτομαi να παρω το 3g για να μην ψαχνω συνεχεια για wifi

 

με προβληματιζει λιγο κ το θεμα χωρου αλλα μετα ξεφευγει κ η τιμη

 

παντως με το 4αρι επρεπε να παρω 32gb

Edited by superfot

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

 

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και γω που μπορει να σας φανει λιγο ακυρο αλλα πραγματικα εχω μπερδευτει.

με το ipad 2 μπορεις να κανεις αυτα που κανει με ενα pc? δηλαδη τι θελω να πω.

 

να δημιουργησεις εναν φακελο και να βαλεις μεσα ενα αρχειο .avi ενα .srt και να το κανεις με το ιδιο ονομα και να παιξει (οπως κανουμε με το pc).

και αλλα τετοια που μπορεις να κανεις με το pc.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και γω που μπορει να σας φανει λιγο ακυρο αλλα πραγματικα εχω μπερδευτει.

με το ipad 2 μπορεις να κανεις αυτα που κανει με ενα pc? δηλαδη τι θελω να πω.

 

να δημιουργησεις εναν φακελο και να βαλεις μεσα ενα αρχειο .avi ενα .srt και να το κανεις με το ιδιο ονομα και να παιξει (οπως κανουμε με το pc).

και αλλα τετοια που μπορεις να κανεις με το pc.

 

χμ... με μια λεξη ΟΧΙ... αλλά, εαν γινει JB μπορεις να κανεις πολλα (σε γενικες γραμμες).

Link to comment
Share on other sites

αυτο ισχυει σε ολα τα tablet pc ή μονο σε ipad?

γιατι εγω ειχα καταλαβει οτι ΟΤΙ κανεις και ΟΠΩΣ το κανεις σε ενα pc ετσι θα το κανεις και σε table pc.

δεν ισχυει κατι τετοιο>?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορείς να κάνεις ακριβώς ότι κι ενα pc. Στο παραδειγμα σου, πρέπει να ενώσεις το avi με το srt και να τα κάνεις mp4 και sync μέσω itunes με το ipad για να τα δεις άπό αυτό.
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

αυτο ισχυει σε ολα τα tablet pc ή μονο σε ipad?

γιατι εγω ειχα καταλαβει οτι ΟΤΙ κανεις και ΟΠΩΣ το κανεις σε ενα pc ετσι θα το κανεις και σε table pc.

δεν ισχυει κατι τετοιο>?

 

αλλο τα tablet pc και αλλο το iPad.

το tablet τρεχει windows... αρα κανεις *σχεδον* οτι και σε ενα pc... το iPad ειναι κατι πολυ διαφορετικο.

Link to comment
Share on other sites

δικο μου λαθος, εννουσα λειτουργικο android 3.0 kai IOS

απο αυτα τα δυο ποιο ειναι πιο κοντα σε pc.

στο iphone 4 που εχω για παραδειγμα δεν εχει σχεση με pc. θα ειναι ακριβως ετσι στο ipad?

Link to comment
Share on other sites

δικο μου λαθος, εννουσα λειτουργικο android 3.0 kai IOS

απο αυτα τα δυο ποιο ειναι πιο κοντα σε pc.

στο iphone 4 που εχω για παραδειγμα δεν εχει σχεση με pc. θα ειναι ακριβως ετσι στο ipad?

 

ναι. Το android ειναι πιο κοντα σε pc...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad 2 (2011)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...