Jump to content

iPad 2 (2011)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

iPad 2 (iPad 2nd Generation)

Thinner. Lighter. Faster. FaceTime. Smart Covers. 10-hour battery.

 

 

http://support.apple.com/library/content/dam/edam/applecare/images/en_US/ipad/ipad/ipad_2_small.png

______________________________________

 

Ημερομηνία Ανακοίνωσης:

2 Μαρτίου 2011

 

Ημερομηνία Κυκλοφορίας:

11 Μαρτίου 2011

 

Διακοπή κυκλοφορίας:

18 Μαρτίου 2014

 

Περιγραφή συσκευής:

Two cameras for FaceTime and HD video recording. The dual-core A5 chip. The same 10-hour battery life. All in a thinner, lighter design. Now iPad is even more amazing. And even less like anything else.

______________________________________

 

Λειτουργικό σύστημα:

Αρχική έκδοση: iOS 4.3

Τρέχουσα έκδοση: iOS 9.3.5

 

Χρώμα πρόσοψης:

Μαύρο / Άσπρο

 

Χωρητικότητα:

16 / 32 / 64 GB

______________________________________

 

Οθόνη:

Τύπος: IPS-LCD, 61% sRGB, 410 cd/m2 Max brightness

Διαστάσεις: 1024×7681, 9,7-inch, 132 PPI

Άλλα: Scratch-resistant glass, Fingerprint-resistant oleophobic coating

 

Επεξεργαστής:

  • Apple A5 (1 GHz Dual Core, ARMv7 [Cortex-A9], 64 kB L1 - 1 MB L2, PowerVR SGX543MP2 GPU [Dual-core], 45 nm Manufacturing process)
  • Apple A5r2 (1 GHz Dual Core, ARMv7 [Cortex-A9], 64 kB L1 - 1 MB L2, PowerVR SGX543MP2 GPU [Dual-core], 32 nm Manufacturing process)

 

Μνήμη RAM:

512 GB (1066 MHz LPDDR2)

 

Κάμερες:

Εμπρόσθια: 0,3 MP Backside Illumination sensor

  • Λήψη φωτό: 640×480
  • Λήψη βίντεο: 480p (30 FPS)

Οπίσθια: 0,7 MP, Hybrid IR filter

  • Λήψη φωτό: 960×720
  • Λήψη βίντεο: 720p (30 FPS)

 

Μπαταρία:

6.944 mAh (25 Wh)

 

Συνδεσιμότητα:

2G (GPRS/EDGE), 3G (UMTS/HSDPA/HSUPA), WiFi (802.11a/b/g/n), Bluetooth 2.1 + EDR technology

 

Αισθητήρες:

Γυροσκόπιο τριών αξόνων, Επιταχυνσιόμετρο, Αισθητήρας φωτισμού περιβάλλοντος

______________________________________

 

Εκδόσεις 3rd Gen:

A1395: Wi-Fi

A1396: Wi-Fi + Cellular (GSM)

A1397: Wi-Fi + Cellular (CDMA)

 

Αναλυτικά

______________________________________

 

Επίσημη σελίδα υποστήριξης iPad

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

25 Μαρτίου στην Ελλάδα :):):):):)

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κατωτερο απο αυτο που θα ήθελα και περίμενα. Αν μη τι άλλο μια θύρα την περίμενα αλλα δυστυχώς η apple είναι πολύ χειρότερη απο τη Microsoft. Σιγά να μην τους χαλαγε η συσκευή αν έβαζαν μια θύρα.
Link to comment
Share on other sites

25 Μαρτιου στην Ελλαδα!!! χαχαχαχχαχα δεν τους ειπε κανεις οτι τα μαγαζια θα ειναικλειστα???

 

χαχαχαχαχαχα:lol:

 

βρε παιδιά αυτό με τα 9x γραφικά τι σημαίνει? τι στοιχεία έχουμε για την κάρτα γραφικών? πολύ φάουλ που δεν βάλανε ρετίνα ανάλυση πάντος...... να δούμε και τις αντίστοιχες προτάσεις από τις άλλες εταιρίες(xoom κ.λ.π).

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Ε βέβαια θα πουλήσει σα τρελό λόγω της καινοτομίας που προσφέρει GarageBand και iMovie. Τι να πω ρε παιδιά. Αν αυτο είναι καινοτομια εγώ είμαι απο τον Άρη.

 

Edit ρε παιδιά τι λέει αυτός ο jobs θα μας τρελάνει

Edited by perdikos2000
Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενθουσίασε το νέο iPad, έχω το πρώτο iPad και δεν νομίζω ότι έχει να ζηλέψει πολλά απ' το δεύτερο. Μόνο στην ταχύτητα θα είναι καλύτερο, η κάμερα δεν με απασχολεί καθόλου. Αντιθέτως το motorola xoom το γλυκοκοιτάζω!!! Όχι βέβαια πώς πρόκειται να πάρω το xoom, τα οικονομικά μου δεν μου επιτρέπουν να μοιράζω 500 ευρώ κάθε τρεις και λίγο!!! Αν δε, γυρίσουμε και στη δραχμή μας βλέπω να δίνουμε τα iPad μας στην μαύρη αγορά για να αγοράσουμε ένα σακί πατάτες!!! :cry:

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένες δημοσιεύσεις αφαιρέθηκαν,λόγω off topic και άκομψου περιεχομένου.

 

Σας παρακαλώ να επικεντρωθούμε στο αντικείμενο του θέματος.Ευχαριστώ:)

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε τίποτα από τιμή;

 

Θα πέσει η τιμή του πρώτου;

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ καλο και φοβερο ωραια χαρακτηριστικα...τιμη ξερουμε??..βγαινει και σε ασπρο:D:D

ελπιζω να ειναι καλυτερο απο το 1ο..

και θα ερθει πολυ νωρις...θα παιξει δυνατη αναμετρηση με το xoom που ειδα ελληνικο βιντεο σημερα και ειναι φοβερο

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε τίποτα από τιμή;

 

Θα πέσει η τιμή του πρώτου;

 

Δεν το νομίζω, όπως δεν έπεφτε και στα iPhones μέχρι να αρχίσουν οι πωλήσεις του εκάστοτε καινούργιου.

 

Απλά, το όποιο εναπομείναν στοκ θα "σπρωχτεί" σε κάποια άλλη τριτοκοσμική χώρα, στην οποία θα αργήσει αρκετά ακόμα να αρχίσει να πωλείται το 2. Όπως έγινε καλή ώρα και σε εμάς με το 1.

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε τίποτα από τιμή;

 

http://store.apple.com/us/browse/home/shop_ipad/family/ipad/start/select?mco=MjEzNTIwNzE

 

 

Θα πέσει η τιμή του πρώτου;

 

http://store.apple.com/us/product/MB292LL/A?mco=MTcyMTg1MDA

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. :)

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

iPad 2 first hands-on!

 

* This thing is insanely fast. We're not joking -- it's blazingly fast. Everything the iPad 2 does feels like it's on turbo. We're uploading a video of the some evidence of this, you'll be appropriately stunned.

* The design feels great in your hands. Sleek, super thin -- much nicer to hold than the previous version. Definitely has more of a magazine than book feel. Everything is tight and solid. It is pretty amazing how thin they've gotten the device.

* Even software made for the first generation device feels better here. Safari is definitely sped up. Games looked great on-screen, though obviously there are no updates to the resolution of screen technology here.

* This is an evolutionary step, but we definitely don't feel like it's lacking for features. People are going to gobble these up when they see the new apps.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Εσεις που μιλατε για retina οθονη, σκεφτεστε καθολου την αναλυση που θα πρεπει να εχει για να ειναι πανω απο 300ppi ή μαθατε καινουργια λεξη "retina" και το λετε ετσι;; Μιλαμε για αναλυση στην χειροτερη 2560χ1920 για να εχουμε και 4:3..:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να ρωτησω το εξης μιας κ δεν ειμαι κ πολλα χρονια χρηστης των προιοντων της apple κ δεν ξερω καλα την πολιτικη της:

Υπαρχει περιπτωση απο δω κ περα να βγαινουν apps/games που να ειναι αποκλειστικα για ipad 2;Επισης υπαρχει περιπτωση καποια στιγμη να σταματησουν κ τα ios updates για τι ipad 1;

Αν δεν ισχυει τπτ απο τα παραπανω δεν βλεπω να πουλαω το ipad1 μου μιας κ με καλυπτει απολυτα κ θα περιμενω για το ipad3 οποτε βγει..

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να ρωτησω το εξης μιας κ δεν ειμαι κ πολλα χρονια χρηστης των προιοντων της apple κ δεν ξερω καλα την πολιτικη της:

Υπαρχει περιπτωση απο δω κ περα να βγαινουν apps/games που να ειναι αποκλειστικα για ipad 2;Επισης υπαρχει περιπτωση καποια στιγμη να σταματησουν κ τα ios updates για τι ipad 1;

Αν δεν ισχυει τπτ απο τα παραπανω δεν βλεπω να πουλαω το ipad1 μου μιας κ με καλυπτει απολυτα κ θα περιμενω για το ipad3 οποτε βγει..

 

Δεν το νομίζω να βγαίνουν εφαρμογές μόνο για το iPad 2 το θεωρω αδυνάτων, όσο για την αναβάθμιση θα αργήσει πολυ να μην το υποστηρίζει το 1 όπως αρχίζει και γίνεται με το iPhone 3G.

My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Θερμή παράκληση προς όλους τους συμμετέχοντες στην συζήτηση.

 

Επειδή είναι αρχή ακόμα, καλό θα ήταν να ξεκαθαριστούν κάποια πράγματα προς αποφυγήν τυχόν παρεξηγήσεων στο προσεχές μέλλον.

 

Είναι δεδομένη η διάθεση της ομάδας διαχείρισης του myphone να μην επιτρέψει την μετατροπή του συγκεκριμένου topic σε ένα πεδίο δημιουργίας και υποβολής στείρων αντιπαραθέσεων. Βοηθήστε όλοι στην προαγωγή του υγιούς διαλόγου έτσι ώστε να προκύψουν χρήσιμα συμπεράσματα και πληροφορίες για εκείνους που θέλουν να πληροφορηθούν για τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της συσκευής.

 

Οποιοδήποτε μήνυμα είναι προσβλητικό ή απαξιωτικό θα διαγράφεται άμεσα. Επίσης οποιαδήποτε προσπάθεια δημιουργίας Flame topic θα τυγχάνει παρόμοιας μεταχείρισης.

 

Ευχαριστώ για την κατανόηση. :)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Οποιος επιθυμεί να δει το keynote του iPad 2,μπορεί να το κατεβάσει μέσω iTunes,εδώ
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να ρωτησω το εξης μιας κ δεν ειμαι κ πολλα χρονια χρηστης των προιοντων της apple κ δεν ξερω καλα την πολιτικη της:

Υπαρχει περιπτωση απο δω κ περα να βγαινουν apps/games που να ειναι αποκλειστικα για ipad 2;Επισης υπαρχει περιπτωση καποια στιγμη να σταματησουν κ τα ios updates για τι ipad 1;

Αν δεν ισχυει τπτ απο τα παραπανω δεν βλεπω να πουλαω το ipad1 μου μιας κ με καλυπτει απολυτα κ θα περιμενω για το ipad3 οποτε βγει..

 

Εννοείται ότι θα βγαίνουν αποκλειστικά εφαρμογές για το iPad 2 όπως τώρα βγαίνουν για το iPhone 4. Απλά η πλοιοψηφία τους για ένα διάστημα 1+ ίσως χρόνου ακόμα θα βγαίνει και για τα δύο ώστε να εκμεταλευτεί το υπάρχον αγοραστικό κοινό των 15+ εκ ipad 1.

Αυτό λέγεται εξέλιξη, θέλουμε να αξιοποιήται το νέο hardware που αγοράζουμε αλλιώς εν έτη 2011 με A9 512ΜΒ Ram και 543 να γράφονται εφαρμογές <64ΜΒ για να χωράνε στη χαμηλή μνήμη του iPhone 3G και στον ARM11 :)

 

Τώρα για το δεύτερο σκέλος εγώ θα σου έλεγα να αγοράσεις όταν το χρειάζεσαι. ΑΝ βγει κάποια εφαρμογή που την χρειάζεσαι τότε κρίνεις αν είναι απαραίτητο να δώσεις τα 500$. Μπορεί να φτάσουμε στο iPad 4 και να μην το χρειάζεσαι :)

Link to comment
Share on other sites

Εαν εξαιρέσεις την εληψη του USB - το προϊόν είναι πολυ μπροστά απο όλους τους ανταγωνιστές...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad 2 (2011)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...