Jump to content

Windows Vista [Pre-Release]


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε οσους εχουν βαλει VISTA, ποιο Antivirus / Firewall εχετε ?

 

NOD 32 και σκιζει!

 

Επειδη δε θα εγκατασταθει στα Vista, πρεπει να κανεις το εξης, συμφωνα με το teck support ( το εχω αυθεντικο:) )

 

1.Download NOD32 and save it.

 

2.Disable User Account Protection (UAP) under Windows Vista by running the System Configuration Utility (filename: MSCONFIG.EXE) and selecting the Tools tab, then "Disable UAP" from the list of options.

 

3.Open the folder containing the NOD32 installer, right-click on it and select "Run as administrator" from the popup context menu.

 

4.If the User Access Control dialog prompts you whether or not to install NOD32, click on the "Allow" button.

 

5.NOD32 will begin to install as normal. When prompted for the type of installation, select "Expert" as the type of installation to perform, and choose the options you wish to enable.

 

6.On the Internet Monitor (IMON) dialog, de-select (un-check) the "Register Internet monitor (IMON) to the system" option.

 

7.Complete the installation as you normally would.

Note that this applies to the 32-bit version of Vista; at least one customer tells us that it doesn't work on 64-bit. I've heard that the next release of NOD32 should resolve the UAP issues.

 

Thank you,

 

Eset Technical Support

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το θέμα είναι και ΠΩΣ δουλεύει. Ναι, τα XP παίζουν και στον Pentium 2 350 MHz μου, αλλά με κλειστά όλα τα services, χωρίς theme, και αν το ζορίσεις τον ήπιε.

 

Τα Vista για απρόσκοπτη λειτουργία θέλουν αρκετή μνήμη κυρίως. 1 GB είναι το minimum, διαφορετικά θα σέρνονται λόγω pagefile κάθε φορά που θα ανοίγεις μια σοβαρή εφαρμογή. Σε CPU και GPU οι απαιτήσεις είναι λογικές - κάθε σύγχρονο σύστημα (< 3 ετών) θα τα σηκώνει.

 

Εγω αυτη τη στιγμη δουλευω με 500mhz και 512 ram τα ΧP και εχει (AutoCad 2005 , dreamweaver , office 2003 , visual basic ) και πηγαινει αερας το μηχανιματακι..

Νομιζω πως θα θυμασαι οτι ακουγοταν για τα vista οτι θα θελουν καινουργιο pc για να δουλεψουν:O

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Σε οσους εχουν βαλει VISTA, ποιο Antivirus / Firewall εχετε ?

AVG 7.5 Δουλευει αψογα και ειναι και αξιοπιστο.

Link to comment
Share on other sites

AVG 7.5 Δουλευει αψογα και ειναι και αξιοπιστο.

 

Δοκιμασα τον Νορτον και μου εβγαλε την ψυχη. Ουτε Uninstall δεν εκανε η μ@λ@κι@.

Το σκοτωσα απο την registry...:D

 

Θα δοκιμασω και το AVG.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι από τομέα ταχύτητας (και κυρίως για ψιλοadvanced users) το Nod32 είναι το καλύτερο της αγοράς πλέον...

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν δώθηκε απάντηση αλλά τι παίζει από drivers,εχουν βγεί?

 

Είπαμε έχουν κυκλοφορήσει drivers αλλά υπάρχουν αρκετές ελλείψεις ακόμα. Φαντάζομαι με την επίσημη κυκλοφορία τους, θα υπάρχουν σχεδόν τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να κάνω εγκατάσταση των RTM. Ενώ με τα rc1 και rc2 δεν είχα πρόβλημα τώρα όταν πηγαίνω να τα εγκαταστήσω από το dvd στο διαμέρισμα που είχα τα rc2(είναι διαμορφωμένο) βγάζουν το μήνυμα ότι δεν μπορεί να βρεθεί κατάλληλο σύστημα αρχείων στο συγκεκριμένο διαμέρισμα (είναι primary,όπως και αυτό των xp).

καμία βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Σε υπολογιστή με Windows XP SP2 english μπορώ να περάσω τα Vista κάνωντας upgrade στο ήδη υπάρχον λειτουργικό;

 

Δεν πιστεύω να χρειάζεται να κάνουμε format ή να κάνει αυτόματα μόνο του γιατί έχω μέσα δεδομένα πουδεν θέλω να χάσω, δεν με ενδιαφέρει να μου σβήσει τα εγκατεστημένα προγράμματα αρκει να μην μου περάξει τα data μου.

Link to comment
Share on other sites

Σε υπολογιστή με Windows XP SP2 english μπορώ να περάσω τα Vista κάνωντας upgrade στο ήδη υπάρχον λειτουργικό;

 

Δεν πιστεύω να χρειάζεται να κάνουμε format ή να κάνει αυτόματα μόνο του γιατί έχω μέσα δεδομένα πουδεν θέλω να χάσω, δεν με ενδιαφέρει να μου σβήσει τα εγκατεστημένα προγράμματα αρκει να μην μου περάξει τα data μου.

Δεν θα χρειασθεί. Συνήθως, ακόμη και η εγκατεστημένες εφαρμογές δεν έχουν πρόβλημα, ΑΡΚΕΙ να είναι η έκδοση των Xp που έχεις, στην ίδια γλώσσα με τα Vista, δηλαδή ΑΓΓΛΙΚΗ. Ειδάλλως, πας σε Νέα εγκατάσταση και καλό είναι να κρατήσεις backup από όσα θέλεις, σε άλλο δίσκο.

 

zaxus, η μόνη περίπτωση που μπορώ να σκεφθώ, είναι να έχεις δίσκους SATA είτε σε RAID συστοιχία είτε σαν απλούς, αλλά πάνω σε RAID Controller. Εκεί, θα χρειασθείς drivers που πηγαίνουν με τις δισκετούλες (αλλά ΝΕΕΣ εκδόσεις) από τη Motherboard...

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Σε υπολογιστή με Windows XP SP2 english μπορώ να περάσω τα Vista κάνωντας upgrade στο ήδη υπάρχον λειτουργικό;

 

Δεν πιστεύω να χρειάζεται να κάνουμε format ή να κάνει αυτόματα μόνο του γιατί έχω μέσα δεδομένα πουδεν θέλω να χάσω, δεν με ενδιαφέρει να μου σβήσει τα εγκατεστημένα προγράμματα αρκει να μην μου περάξει τα data μου.

Σε τόσο μεγάλες αλλαγές λειτουργικού, η σωστή λύση είναι να στήσεις το μηχάνημα από την αρχή. Διαφορετικά πας γυρεύοντας για προβλήματα. Έτσι κι αλλιώς υπάρχουν προγράμματα που δεν δουλεύουν ακόμα στα Vista, οπότε δεν χρειάζεται να τα βάλεις άμεσα. Όταν βεβαιωθείς ότι τα προγράμματα που σε ενδιαφέρουν, δουλεύουν σωστά στα Vista, κάνε backup τα αρχεία σου, με την ησυχία σου και μετά βάλε από την αρχή το νέο λειτουργικό.
Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει την final έκδοση του ΙΕ7 αλλά όταν πατάω πάνω σε ένα βιντεάκι από το internet μου το κατεβάζει και ανοίγει αυτόματα τον media player.Αυτό που θέλω όμως είναι να μου βγάζει το dialog για να επιλέξω αν θέλω να το κατεβάσω ή να το δω εκείνη τι στιγμή.Έχετε κάποια ιδέα πως θα γίνει αυτό?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε τόσο μεγάλες αλλαγές λειτουργικού, η σωστή λύση είναι να στήσεις το μηχάνημα από την αρχή. Διαφορετικά πας γυρεύοντας για προβλήματα. Έτσι κι αλλιώς υπάρχουν προγράμματα που δεν δουλεύουν ακόμα στα Vista, οπότε δεν χρειάζεται να τα βάλεις άμεσα. Όταν βεβαιωθείς ότι τα προγράμματα που σε ενδιαφέρουν, δουλεύουν σωστά στα Vista, κάνε backup τα αρχεία σου, με την ησυχία σου και μετά βάλε από την αρχή το νέο λειτουργικό.

Εγώ δε συμφωνώ. Πρώτον, ο Upgrade Advisor που μπορεί να κατεβάσει από τη σελίδα των Vista, κάνει έναν εκτενή (και πιστέψτε με, καθ' όλα έγκυρο) έλεγχο του συστήματος δίνοντας αποτελέσματα ακριβώς για το τι μπορεί να μην παίξει κλπ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι πρέπει να το τρέξεις, γιατί πέρα από τις απλές πληροφορίες (π.χ. "μπορεί να μην παίξει" που συνήθως σημαίνει "παίζει κανονικά") εμφανίζει και κάποιες για Antivirus και Nero που λένε ρητά να ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ τα λογισμικά αυτά πριν την αναβάθμιση.

 

Ο λόγος λοιπόν που δε συμφωνώ στο παραπάνω, είναι οτι ΗΔΗ έχω κάνει αναβαθμίσεις σε συστήματα με XP (και μόνο) English SP2 σε 2 Desktop και 3 Laptop συστήματα, έπαιξαν ΑΨΟΓΑ, και αρκούσε η αφαίρεση των λογισμικών Antivirus και Nero πριν την εγκατάσταση.

 

Κατά τη γνώμη μου είναι σχετικά ακίνδυνη διαδικασία, και για έναν ακόμη λόγο. Ενώ οι παλαιότερες εκδόσεις Windows, κατά την αναβάθμισή τους κρατούσαν τα πάντα, συμπεριλαμβάνοντας τα προβλήματα, τα Vista αλλάζουν ριζικά τη δομή φακέλων, αρχείων χρηστών και τη χρήση (περισσότερο για λόγους ασφαλείας) των Δυναμικών Βιβλιοθηκών (τα γνωστά μας .dll αρχεία). Έτσι, η εγκατάσταση είναι και πάλι Καθαρή, με την ταχύτητα που πρέπει να έχει, κατόπιν, σαν να εγκαταστήσαμε τα Vista σκέτα, και πάνω εκεί τις εφαρμογές μας. *Συν ότι οι drivers μεταφέρονται μεταξύ των 2 λειτουργικών και συνήθως δεν χρειάζονται επιπλέον εγκατάσταση, ιδίως σε φορητά.*

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Παγια αρχη της μηχανογραφησης...:)

 

CLEAN INSTALL :X - ΠΟΤΕ UPGRADE σε ΑΛΛΑΓΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ!... και εχεις το κεφαλι σου ησυχο...;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ανέφερε ο mcde είναι ο κανόνας. Τώρα αν τα Vista είναι η εξαίρεση (που αμφιβάλλω) τότε ΟΚ. Πάντως δε χάθηκε κι ο κόσμος αν κάνετε καθαρή εγκατάσταση...
Link to comment
Share on other sites

Παγια αρχη της μηχανογραφησης...:)

 

CLEAN INSTALL :X - ΠΟΤΕ UPGRADE σε ΑΛΛΑΓΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ!... και εχεις το κεφαλι σου ησυχο...;)

Ναι αλλά δε μου (μας) λέει κάτι αυτό. Σου έκανα μια εκτενή ανάλυση παραπάνω για το γιατί ΣΤΑ VISTA μπορείς να κάνεις άφοβα τη διαδικασία.

 

Όσο για τον κανόνα, συμφωνώ, αλλά ο ίδιος ανεφέρθη σε "ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ". Τα XP SP2 τυχαίνει να είναι η αμέσως προηγούμενη υπο-έκδοση λογισμικού πριν τα Vista.

 

Και για κάτι που δεν ξέρετε: Τα "πακετάκια" που κατά καιρούς βγάζει η MS σε Beta μορφή μπορεί για εμάς να ήταν απλώς "για να έχουμε τα καλούδια των Vista στα XP μας" (βλ. Live Messenger κλπ) αλλά γι'αυτούς ήταν μια διαδικασία "μεταφοράς" όλης της αρχιτεκτονικής (βλ. DotNET) των Vista, στη δομή των XP και τούμπαλιν. Προγραμματίζω ακριβώς σε αυτό το πεδίο και γι'αυτό είπα, όχι με 2 κουβέντες αλλά με ανάλυση, το λόγο για μη-ανησυχία.

 

Τα Vista μπορεί να τα κατηγορούμε βλέποντας στο "φόντο" τους τον στραβομούτσουνο Bill και τις μάχες εναντίον του Ελεύθερου Κώδικα/Λογισμικού, αλλά δεν παύει να είναι η πρώτη φορά που γίνεται παγκοσμίως τόση δουλειά σε ένα απολύτως καινούριο λογισμικό.

 

Οι εναλλαγές σε Λειτουργικά Συστήματα (που πολλές φορές κρίνουν ή καθορίζουν και τις Εποχές Της Πληροφορικής) είναι οι εξής:

 

* Από το DOS στα Windows 3.11 (και τις προεκδόσεις).

* Από τα Windows 3.11 στα Windows 95.

* Από τα Windows 95 στα Windows 2000.

* (ΕΙΚΑΖΩ ΜΕ ΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΩΔΙΚΑ) Από τα Windows 2000 στα Windows Vista.

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε συμφωνώ. Πρώτον, ο Upgrade Advisor που μπορεί να κατεβάσει από τη σελίδα των Vista, κάνει έναν εκτενή (και πιστέψτε με, καθ' όλα έγκυρο) έλεγχο του συστήματος δίνοντας αποτελέσματα ακριβώς για το τι μπορεί να μην παίξει κλπ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι πρέπει να το τρέξεις, γιατί πέρα από τις απλές πληροφορίες (π.χ. "μπορεί να μην παίξει" που συνήθως σημαίνει "παίζει κανονικά") εμφανίζει και κάποιες για Antivirus και Nero που λένε ρητά να ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ τα λογισμικά αυτά πριν την αναβάθμιση.

 

Ο λόγος λοιπόν που δε συμφωνώ στο παραπάνω, είναι οτι ΗΔΗ έχω κάνει αναβαθμίσεις σε συστήματα με XP (και μόνο) English SP2 σε 2 Desktop και 3 Laptop συστήματα, έπαιξαν ΑΨΟΓΑ, και αρκούσε η αφαίρεση των λογισμικών Antivirus και Nero πριν την εγκατάσταση.

 

Κατά τη γνώμη μου είναι σχετικά ακίνδυνη διαδικασία, και για έναν ακόμη λόγο. Ενώ οι παλαιότερες εκδόσεις Windows, κατά την αναβάθμισή τους κρατούσαν τα πάντα, συμπεριλαμβάνοντας τα προβλήματα, τα Vista αλλάζουν ριζικά τη δομή φακέλων, αρχείων χρηστών και τη χρήση (περισσότερο για λόγους ασφαλείας) των Δυναμικών Βιβλιοθηκών (τα γνωστά μας .dll αρχεία). Έτσι, η εγκατάσταση είναι και πάλι Καθαρή, με την ταχύτητα που πρέπει να έχει, κατόπιν, σαν να εγκαταστήσαμε τα Vista σκέτα, και πάνω εκεί τις εφαρμογές μας. *Συν ότι οι drivers μεταφέρονται μεταξύ των 2 λειτουργικών και συνήθως δεν χρειάζονται επιπλέον εγκατάσταση, ιδίως σε φορητά.*

το είχα γράψει πριν αρκετές σελίδες και όλοι πέσατε και με φάγατε...

 

ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ! κάθε χρήστης που έχει το πισί του σαν εργαλείο και όχι σαν torrentάδικο κάνει πάντα καθαρή εγκατάσταση.

 

εγώ πολύ αμφιβάλω και για την online εγκατάσταση των Vista, ie. Home-> Ultimate (αφού τα αγοράσεις).

 

αναφέρω κάτι απλό: σε 2 εταιρίες που δούλευα όταν έκαναν εγκατάσταση των XPSP2Pro σε laptops, τα περάσαν από την αρχή (νέο cd με SP2) και καθαρή εγκατάσταση.

 

πραγματικά ΔΕΝ θέλω να σκεφτώ τι θα γίνει με την registry όταν περάσει κάποιος από XPSP2 (που έχει σίγουρα κάμποσα προγράμμα με πολλές ή λίγες ασυμβατότητες και αρκετούς drivers) στα Vista.

 

όσο για τον φίλο που αναφέρει ότι δεν θέλει να κάνει φορμάτ για να μη χάσει τα αρχεία του, του προτείνω άμεσα (να αφήσει τα Vista και άλλα @Ρ%@#%) και να κάμει backup, τουλάχιστον μια φορά τον μήνα! (με το πρόγραμμα των Windows XP Pro + έναν δεύτερο HDD, κατά προτίμηση εξωτερικό- ούτε 100 ευρώ δεν κάμουν)

 

και μετά να περάσει καθαρά τα Vista, να βάλει τα δεδομένα του (όχι από τα Backup των XP αλλά από κάποιο DVD ή χύμα στων HDD) και να κάμει εκ νέου backup στα Vista. έτσι θα έχει 2 backup (ΧΡ, vista) και δεν θα φοβάται τπτ (τα Backup να γίνουν με ASR).

 

κάτι ακόμα για αυτούς που αναφέρουν ότι ΔΕΝ θα έχουν περιορισμούς (και μεγάλους) τα non-valid OS http://feeds.engadget.com/~r/weblogsinc/engadget/~3/48755508/

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ισχύουν τα εξής:

 

α) Η μετάβαση από ένα λειτουργικό σε ένα άλλο, ναι, είναι μεγάλη αλλαγή, όπως κι αν το κοιτάξεις.

β) Έχουμε μια πλατφόρμα hardware χαοτική, όπου ο καθένας φτιάχνει ότι θέλει.

γ) Έχουμε ένα λειτουργικό που βασίζεται σε υποσυστήματα αμφίβολης αξιοπιστίας (π.χ. registry).

δ) Έχουμε λογισμικό που κάνει κι αυτό περίπου ότι θέλει.

ε) Ένα μηχάνημα από τη μέρα που το στήνεις με windows, έχει συνεχώς φθίνουσες επιδόσεις, όσο κι αν προσέχεις, ότι κι αν κάνεις. Αρκούν μερικά προγράμματα και φυσιολογική χρήση.

 

Επομένως:

 

α) Ένα μηχάνημα μπορεί να λειτουργήσει αποδεκτά και χωρίς προβλήματα, εφόσον ο κάτοχος του προσέξει αρκετά.

β) Το συχνό backup κρίσιμων αρχείων του χρήστη είναι επίσης απαραίτητο.

γ) Το στήσιμο του μηχανήματος από την αρχή, βοηθάει στην επίλυση προβλημάτων και στην απόκατάσταση των επιδόσεων του μηχανήματος.

δ) Η χρήση διάφορων προγραμμάτων που επιδιορθώνουν διάφορα προβλήματα π.χ. λάθη στη registry, μερικές φορές ενέχει κινδύνους και σε καμία περίπτωση δεν είναι πανάκεια.

ε) Εκ των πραγμάτων, η καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού, έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να λειτουργήσει με λιγότερα προβλήματα για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

 

Με λίγα λόγια, ένα μηχάνημα με windows μπορεί να έχει τόσα προβλήματα που δεν τα βάζει ο νους. Και δεν το λέω εγώ, μια βόλτα στο computing θα σας πείσει...

Link to comment
Share on other sites

Ποιο άμεσος και ακριβής δεν μπορούσες να γίνεις.

 

Φανταστείτε λοιπόν,την σαβούρα προγραμμάτων (είτε λόγω install/uninstall,είτε ώς demo χρήση) που έχουν γράψει στην Registry, να μείνει σε κομμάτια με την χρήση των Vista.Να οι μπλές οθόνες και να τα κολλήματα και να οι χαμηλές επιδόσεις.

Οσο ποιό παρθένα ειναι μια εγκατάσταση λειτουργικού,γνωρίζοντας ο ίδιος ο χρήστης απο το μηδέν τι έχει κάνει,τόσο ποιό εύκολο είναι έχοντας κάποιες γνώσεις να ξέρει τι και που να το βρεί και τι να πειράξει ή ακόμα και διαγράψει.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λίγο παραπάνω, στα 2 post μου, μίλησα με επιχειρήματα και ανάλυση αυτών.

 

Από εκεί και πέρα, έχουμε 2 απόψεις, κάποιοι πιστεύουμε ότι μπορούν να είναι αξιόπιστα TA VISTA (αναφέρομαι στα VISTA συνεπώς η όποια αναφορά σε XP που κυκλοφόρησαν πριν 5 χρόνια μου είναι ΑΔΙΑΦΟΡΗ) σε μια διαδικασία αναβάθμισης, ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ. Κάποιοι άλλοι, πιστεύουμε ότι ΔΕΝ μπορούν να είναι. Απλό και κατανοητό, αλλάσε τέτοιες περιπτώσεις αναφέρουμε ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ. ΔΕΝ προκαταλαμβάνουμε τον κόσμο, ούτε τις απόψεις μας με βάση το τελευταίο λειτουργικό σύστημα μας που είναι πλέον κατά 5 χρόνια παλαιό.

 

Αρκεί, εν πάσει περιπτώσει, η αναφορά στο συγκεκριμένο θέμα. Όποιος θέλει, ανάλογα και με το είδος του συστήματος (Home, Production κλπ) θα κρίνει αν θα κάνει Clean ή Upgrade των Vistsa.

 

(P.S. Συμφωνώ εννοείται με το ότι ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ οποιοδήποτε νέο λειτουργικό σύστημα δεν είναι καλό να περνιέται σε Production Environments πριν εδραιωθεί στην αγορά, μελετηθεί, και φανεί αξιόπιστο για την προσωπική μας χρήση και τις εφαρμογές μας. Αυτό το θέμα όμως αφορά στην Οποιαδήποτε εγκατάσταση, καθαρή ή αναβαθμισμένη.)

 

EDIT: mcde, στο post σου συμφωνώ πλήρως. ΤΩΡΑ μιλάμε με κανόνες και τη χρησιμότητα αυτών. Αν το θέλεις πιο αξιόπιστο, βάλτο καθαρό. Εγώ απάντησα στην εντονότητα κάποιων απόψεων με κεφαλαία, ότι (ουσιαστικά) το PC θα εκραγεί μετά την Αναβάθμιση... ;)

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο το sync με ppc2005!

Παιζει αψογα με usb αλλα και με bt.

Aυτο το μηνυμα ειναι γραμμενο απο το ppc μου, συνδεδεμενο με bt στα vista!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο post απο τα Windows Vista. Πριν απο 20 λεπτά τελείωσε η εγκατάσταση η οποία κράτησε περίπου μισή ωρίτσα. Βρήκε τα πάντα εκτός απο την κάρτα ήχου, για την οποία κατέβασα drivers και την αναγνώρισε μια χαρά. Πρώτες εντυπώσεις θετικότατες.. τα υπόλοιπα εν καιρώ.

 

Υπόψιν οτι οσοι δοκιμάσετε να τα κατεβάσετε απο torrents, οπλιστείτε με αρκετή υπομονή μιας και γίνεται χαμός.. πλάκωσαν όλοι μαζί.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Τα ΧΡ κυκλοφόρησαν (το RTM) τον 9ο του 2001 και όχι πριν 5 χρόνια.

 

επίσης ο καλός άνθρωπος Jim Allchin ξεκίνησε το project Vista από την αρχή το 2004 με σκοπό να μην βασίζονται στην πλατφόρμα των ΧΡ αλλά των 2003 Server, και ευτυχώς που το έκανε (θα λείψει αρκετά από το Win Division).

 

ακόμα το Vista SP1 (Fiji) θα φέρει χαοτικές αλλαγές (στο τέλος του επόμενου χρόνου) όπως ΝΕΟ πυρήνα (6.1) και συσχέτιση με το επικείμενο Windows Longhorn Server + MCE (την επόμενη γενιά).

 

αν εσύ βλέπεις μια χαοτική διαφορά (όπως αναφέρεις) μεταξύ 2k και ΧΡ (που βασίζονται πάνω στην ίδια πλατφόρμα με πολλές αλλαγές στα SP2) τότε η σύγκριση με τα Vista, απλά ΔΕΝ μπορεί να γίνει.

 

όλα αυτά είναι συμβουλή και:

σκέψου ότι στην μετά RC2 έκδοση (5824) υπήρχε ακόμα το καταστροφικό bug της αναβάθμισης που το έδιωξαν μετά από πολύ κόπο (μέσα με μια εβδομάδα πριν από τις 10/25) και έβγαλαν την pre-RTM (δεν βγήκε άλλη) 5840.

 

όλα αυτά δηλώνουν τι? ότι ακόμα και για την εταιρία είναι πολύ δύσκολη δουλειά η "αναβάθμιση".

 

και για να ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ εδώ το θέμα, σε μια από τις πρώτες σελίδες των upgrade (πριν από την EULA θαρώ) σου γράφει ότι Backup all your Files (ακόμα και στα 2Κ -> ΧΡ που είχα κάμει αναβάθμιση απλά για να δω πώς πάνε -9/2001- το είχε βγάλει, και ακόμα και στο SP1 των ΧΡ). λες η Μ$ να μην ξέρει?

 

φιλικά Αλέξης

 

Υ.Γ. Geovass, το ΒΤ πώς το κρίνεις? δεν το είχα δουλεύψει καθόλου στην Beta2, RC1. δοκίμασες να βάλεις της Widcomm? (αστείο!)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ. Geovass, το ΒΤ πώς το κρίνεις? δεν το είχα δουλεύψει καθόλου στην Beta2, RC1. δοκίμασες να βάλεις της Widcomm? (αστείο!)

 

Τρελος εισαι να βαλω Widcomm ??? :lol:

Παιζουν μια χαρα με τους drivers των windows και φαινεται οτι ειναι οτι πιο σταθερο εχω δει σε BT.

Το ppc μενει συνδεδεμενο με BT σε χωρους του σπιτιου που πριν (πχ. με XP) δεν επιανε! (τουαλετα, you know !!!:lol: :lol: :lol: :lol: )

Ασε που συνδεεται πολυ πιο γρηγορα με το ppc!!

Link to comment
Share on other sites

Τρελος εισαι να βαλω Widcomm ??? :lol:

Παιζουν μια χαρα με τους drivers των windows και φαινεται οτι ειναι οτι πιο σταθερο εχω δει σε BT.

Το ppc μενει συνδεδεμενο με BT σε χωρους του σπιτιου που πριν (πχ. με XP) δεν επιανε! (τουαλετα, you know !!!:lol: :lol: :lol: :lol: )

Ασε που συνδεεται πολυ πιο γρηγορα με το ppc!!

οκ.

 

μπορείς να δοκιμάσεις λίγο την sidebar? γενικά τι νέα gadget έχουν βάλει και αν γίνονται τα RSS update συνεχώς, να κολλούν μετά από κάποια ώρα.

 

επίσης, ΤΙ εφαρμογές δοκίμασες και ποιες δούλεψαν και ποιες όχι. (αν έχεις χρόνο θα ήταν χρήσιμο να το κάμει ο καθείς που έχει βάλει τα 6000).

 

επίσης δούλεψες καθόλου το MCE με το XBox? (δουλεύει οκ, έχω διαβάσει) αλλά καλό θα είναι να μας πει κάποιος για την "αμεσότητα" του θέματος.

 

τέλος κατάφερες να συνδέσεις και το ακουστικό μέσω ΒΤ?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...