Jump to content

Windows Vista [Pre-Release]


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σίγουρα θα χρειαστείς περισσότερη μνήμη. Τα Vista χρειάζονται αρκετή και αν δεις το έχουν γράψει όσοι τα δοκίμασαν.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Guest valeria

Aν έχετε την καλοσύνη ρίξτε μια ματιά και στο δικό μου σύστημα και αν κάποιος έχει παρόμοιο ας μου πει πώς πάει με τα vista πάνω:

Pentium M750 (1,86 Ghz)

ATI X600 (128 MB dedicated)

Σκληρό 100 GB (αν και δεν παίζει άμεσο ρόλο)

RAM 1 GB ((μάλλον πάω για 2 μέσα στην εβδομάδα)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα και λέει ότι χρειάζεται κάρτα γραφικών. Αλλά αυτό που είπα και πιο πάνω είναι ότι χρειάζομαι ανθρώπους που έχουν εμπειρία. Διότι αυτά που λέει ανήκουν στο τυπικό μέρος. Δεν θέλω να βάλω Vista και να πηγαίνουν πιο αργά και από τις αμαρτίες μου... :p

Ο επεξεργαστής μου είναι καλά; Με Celeron πάει καλά;

Link to comment
Share on other sites

valeria katevase kai esi ton Upgrade Advisor: http://www.microsoft.com/windowsvista/getready/upgradeadvisor/default.mspx

 

chris an den sou evgale o advisor provlima me ton Celeron tote den exeis provlima. Ypopsi oti theleis toulaxiston 1GB RAM mnimi gia na kyloun ola OK

Link to comment
Share on other sites

ένα bug που παρατήρησα με τον φίλο Geovass.

αν βάλει κανείς στατικη διευθυνση στα Vista, και έχει τον router Να δινει dhcp, αφου κάνεις apply σε αυτά που θές, και πας να δεις τι έχει ως εγγραφες, ειναι κενά τα πεδία....

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχω άλλη μία ερώτηση (που φαντάζομαι θα έχει πουλυαπαντηθεί στις 41 σελίδες του θέματος :O): Από προς-τα-πίσω-συμβατότητα πως τα πάει;;; Δέχεται προγράμματα (διαφόρων ειδών) ή ακυρώνει την εγκατάσταση;
Link to comment
Share on other sites

Xronia polla Porcupine! (asxeto!)

 

 

Ευχαριστώ :D

 

@chris_2005

 

σου δείχνει με warning message αν είναι συμβατό το προγραμμα.

απο κει και πέρα, οταν τρέξεις το cd των Vista και πάς για upgrade, σου λέει ποια προγράμματα δεν ειναι συμβατά.

 

τουλάχιστον εγώ έχω προβληματικά-δεν παίζουν. Nero 7, AcdSee 8 powerpack.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :D

 

@chris_2005

 

σου δείχνει με warning message αν είναι συμβατό το προγραμμα.

απο κει και πέρα, οταν τρέξεις το cd των Vista και πάς για upgrade, σου λέει ποια προγράμματα δεν ειναι συμβατά.

 

τουλάχιστον εγώ έχω προβληματικά-δεν παίζουν. Nero 7, AcdSee 8 powerpack.

Χρόνια πολλά κι από μένα porcupine :)

Δεν δέχεται το Nero 7; Και πως γράφεις CD/DVD; Έχεις βρει άλλο πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

εχει το built-in του Media player 11 αλλιώς με το Ultra iso

ακόμα είναι νωρίς. σύντομα θα δοκιμασω Incd και Roxio Να δω τι γινεται.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σιάτλ

 

 

Η Microsoft ανακοίνωσε ότι το αναμενόμενο λειτουργικό σύστημα Windows Vista θα κυκλοφορήσει στην Ευρωπαϊκή Ένωση και τη Νότιο Κορέα με ορισμένες αλλαγές, έπειτα από «δημιουργικό διάλογο» με τις Αρχές για θέματα ανταγωνισμού.

 

H εταιρεία ενσωμάτωσε μικρές αλλαγές στον κώδικα του προϊόντος σύμφωνα με τις συμβουλές της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και τις νομικές της υποχρεώσεις στη Νότιο Κορέα, σύμφωνα με ανακοίνωση που αναμεταδίδει το Reuters.

 

Αν και η Microsoft δεν έδωσε διευκρινίσεις, πηγή που γνωρίζει την υπόθεση δήλωσε ότι στις δύο αυτές αγορές οι χρήστες του λειτουργικού θα μπορούν να αφαιρέσουν λειτουργίες του λογισμικού της Microsoft και να χρησιμοποιούν αντ' αυτών ανταγωνιστικά προϊόντα.

 

Η επίτροπος Ανταγωνισμού της ΕΕ Νίλι Κρος είχε εκφράσει επιφυλάξεις το Μάρτιο για το κατά πόσο τα πλούσια χαρακτηριστικά των Vista δημιουργούν αθέμιτο ανταγωνισμό.

 

Συγκεκριμένα, η Κομισιόν ανησυχεί για την ενσωματωμένη μηχανή αναζήτησης, όπως η μηχανή της Google, και ένα νέο φορμά αρχείων παρόμοιο με το PDF της Adobe.

 

H ΕΕ έχει ήδη επιβάλει πρόστιμα-ρεκόρ συνολικού ύψους 777,5 εκατ. ευρώ στην εταιρεία για μονοπωλιακή συμπεριφορά σε προηγούμενες εκδόσεις των Windows.

 

Αν και το Σεπτέμβριο η Microsoft είχε αφήσει ανοιχτό το ενδεχόμενο να αναβάλλει εκ νέου τη διάθεση των Windows Vista στην ΕΕ, λόγω των επιφυλάξεων της Κομισιόν, ο διευθύνων σύμβουλος Στιβ Μπάλμερ διαβεβαίωσε την Παρασκευή ότι το λειτουργικό σύστημα θα κυκλοφορήσει ταυτόχρονα σε όλο τον κόσμο.

 

Το τελικό προϊόν αναμένεται έτσι να διατεθεί στους κατασκευαστές υπολογιστών το Νοέμβριο και στους καταναλωτές τον Ιανουάριο.

 

news.in.gr

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Aν έχετε την καλοσύνη ρίξτε μια ματιά και στο δικό μου σύστημα και αν κάποιος έχει παρόμοιο ας μου πει πώς πάει με τα vista πάνω:

Pentium M750 (1,86 Ghz)

ATI X600 (128 MB dedicated)

Σκληρό 100 GB (αν και δεν παίζει άμεσο ρόλο)

RAM 1 GB ((μάλλον πάω για 2 μέσα στην εβδομάδα)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

 

Κατέβασε το advisor που είπαν πιό πάνω τα παιδιά, αλλά σου προτείνω πριν βάλεις 2GB μνήμη, να περιμένεις να δείς πρώτα πώς τρέχουν με 1 GB, γιατί εγώ με 1GB είμουν ευχαριστημένος, χωρίς βέβαια να παίξω κανένα τρελό παιχνίδι ή τίποτα τρελές επεξεργασίες video κλπ κλπ.

 

Βασικά, έχω την εντύπωση πως πάνε λίγο ταχύτερα από τα XP

 

Στο κάτω κάτω, μέεεεχρι να βγούνε επίσημα, θα έχουν πέσει και λίγο ακόμα οι τιμές του hardware

 

Προς το παρών, είναι λίγο νωρίς για βασικό σύστημα, μια και ακόμα δεν υπάρχει (δεν εχω βρεί τουλάχιστον εγώ) antivirus και firewall που τα θεωρώ σαν minimum για να περάσω μόνιμα στα Vista

 

Εκεί που βλέπω πρόβλημα, είναι στη κάρτα οθόνης με 128ΜΒ και το aero

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει, τι κάρτα γραφικών προτείνετε; Και πόσο περίπου μπορεί να κοστίζει; Φυσικά μιλώ για κάρτες που να υποστηρίζουν το Aero!!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει, τι κάρτα γραφικών προτείνετε; Και πόσο περίπου μπορεί να κοστίζει; Φυσικά μιλώ για κάρτες που να υποστηρίζουν το Aero!!

 

Δεν νομίζω να έχεις και τόσο τρομερή καθυστέρηση με το aero, αλλά χωρίς να προλάβω να τα δοκιμάσω με 128MB δεν μπορώ να σου πω. Η εκτίμηση που έκανα στο προηγούμενο μύνημα, είναι από ότι διαβάζω στα forum, αλλά μην ξεχνάμε ότι εκεί postάρουν περισσότερο power users οι οποίοι είναι πάντα σχετικά ανικανοποίητοι.

 

Πιστεύω ότι προς το παρών θα πρέπει απλά να κατεβάσεις και εσύ το advisor έτσι για να δείς πόσο "συμβατός" είσαι και να περιμένεις έως ότου βγεί κάποια επίσημη έκδοση πλήρως υποστηριζόμενη από τους κατασκευαστές. Μέχρι τότε, αν μπορείς, έτσι για να τα δοκιμάσεις, κατέβασε και στήσε την RC1 ή RC2.

 

Με λίγα λόγια, νομίζω ότι έχουμε ακόμα 6-8 μήνες πρίν αρχίσουμε να περνάμε εμείς οι κοινοί θνητοί στα Vista και να αρχίσουμε να βάζουμε το χέρι στην τσέπη

 

Τότε, με τα ίδια χρήματα, αν είναι αναπόφευκτη κάποια "μερική" αναβάθμιση, θα πάρουμε και καλύτερο hardware

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria

 

Κατέβασε το advisor που είπαν πιό πάνω τα παιδιά, αλλά σου προτείνω πριν βάλεις 2GB μνήμη, να περιμένεις να δείς πρώτα πώς τρέχουν με 1 GB, γιατί εγώ με 1GB είμουν ευχαριστημένος, χωρίς βέβαια να παίξω κανένα τρελό παιχνίδι ή τίποτα τρελές επεξεργασίες video κλπ κλπ.

 

Βασικά, έχω την εντύπωση πως πάνε λίγο ταχύτερα από τα XP

 

Στο κάτω κάτω, μέεεεχρι να βγούνε επίσημα, θα έχουν πέσει και λίγο ακόμα οι τιμές του hardware

 

Προς το παρών, είναι λίγο νωρίς για βασικό σύστημα, μια και ακόμα δεν υπάρχει (δεν εχω βρεί τουλάχιστον εγώ) antivirus και firewall που τα θεωρώ σαν minimum για να περάσω μόνιμα στα Vista

 

Εκεί που βλέπω πρόβλημα, είναι στη κάρτα οθόνης με 128ΜΒ και το aero

 

 

Δημήτρης

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις :)

Δυστυχώς αν το σύστημά μου δεν σηκώνει τα vista δεν θα τα βάλω,καθώς έχω laptop και τυχόν αναβαθμίσεις πέραν σκληρού+μνήμης είναι ακατόρθωτες :(

Τα 2 GB τα σκέφτομαι όχι τόσο λόγω της προοπτικής να περάσω σε vista,όσο λόγω ανάγκης,καθώς κάνω συχνά επεξεργασία video και το 1 GB απλά είναι πολύ λίγο :(

Πάντως,εντάξει,και τα XP καλά είναι,αλλά μου αρέσει πάρα πολύ το περιβάλλον των Vista :happy:

Θα κατεβάσω για αρχή το advisor και βλέπουμε

Thanks και τους δύο :)

Link to comment
Share on other sites

δεξί κλικ->View->Classic Icons

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρη βοηθεια...

Μολις ολοκληρωθηκε η εγκατασταση των Vista στο δευτερο μου σκληρο. Ολα δουλευουν μια χαρα. Στο αλλα σκληρο σκληρο υπαρχουν τα XP. (υπηρχαν πρωτα τα XP και υστερα εγινε εγκατασταση των Vista).

Οταν bootαρει το PC δεν μου δινεται πουθενα η επιλογη να επιλεξω με ποιο λειτουργικο θα γινει το boot (οπως γινοταν πχ με win2000 + winXP).

Any ideas για το τι πρεπει να κανω???

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/8090sunnlogoheader1.gif
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδες για χαλαρωστε λιγο με τις απαιτησεις συστηματος...

 

Εγω τερματισα το Big Mutha Truckers 2 και περασα πολλες ωρες με το trainz 2004 στα Vista με 10GB install partition/2.7 celeron (northwood 128kb L2)/512mb kingston/Ati 9550 128mb GE... Με το Αερο και ολα καλα...

 

Τα βιστα εχουν ενα εκπληκτικο συστημα διαχειρησης μνημης (ποποο ουτε το βιβλιο της πληροφορικης δεν τα λεει ετσι :lol:) Που και με 128 να μπουταρεις (λεμε τωρα) θα πηγαινει σχετικα ανετα...

 

Τωρα αμα ο χριστος θελει να παιξει το DOOM 3 και το Oblivion... Που πας ρε καραμητρο με σελερον? :p (και ομως ολες οι cpu μου σελερον ηταν... αααχχ)

Link to comment
Share on other sites

Microsoft said today it will limit the number of machines to which users can transfer the Windows Vista OS licenses, to just one system beyond the original PC.

 

When Windows Vista is available, consumers will be able to transfer the OS license they purchase to only one machine other than the one for which they originally buy Vista, says Shanen Boettcher, a Windows general manager at Microsoft. He says Microsoft thinks the change makes sense because "lifetimes for PCs are getting longer." Most likely, a user will not need to transfer an OS license to more than one computer during the time that OS is the latest one available, Boettcher says.

 

"It's a fit for what most customers do," he says. Boettcher adds that XP did not have a specific limit for the number of times the license was transferable, but that Microsoft wanted to be "specific" about transfer rights with Vista.

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρη βοηθεια...

Μολις ολοκληρωθηκε η εγκατασταση των Vista στο δευτερο μου σκληρο. Ολα δουλευουν μια χαρα. Στο αλλα σκληρο σκληρο υπαρχουν τα XP. (υπηρχαν πρωτα τα XP και υστερα εγινε εγκατασταση των Vista).

Οταν bootαρει το PC δεν μου δινεται πουθενα η επιλογη να επιλεξω με ποιο λειτουργικο θα γινει το boot (οπως γινοταν πχ με win2000 + winXP).

Any ideas για το τι πρεπει να κανω???

 

1)αν έκανες partition να βρείς ένα boot loader.

2)αν το έχεις σε άλλο δίσκο να ρυθμίσεις το bios, να βλέπει ως πρώτη μονάδα αυτη που ειναι τα Vista.

επίσης αν δεν πιάσει κάτι βάλε μία ελαφριά διανομή linux όπως suse .

ή τα vista να τα κάνεις svista!:D

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι απαιτήσεις τους δεν είναι και εξωπραγματικές. Με 1gb ram έχω ανοιχτά photoshop, firefox, media player, internet explorer, και τρώνε 56% ram. Και μία ερώτηση. Στον windows explorer που είναι το file, edit κτλ? ψάχνω για να κάνω select all και δεν το βρίσκω.
Link to comment
Share on other sites

Στον windows explorer που είναι το file, edit κτλ? ψάχνω για να κάνω select all και δεν το βρίσκω.

 

Εκτος απο την γρήγορη λύση του Ctrl+A αν πατήσεις την επιλογή Organize εκει βρίσκεται το Select All.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε πρόλαβα να τα κατεβάσω υπάρχει κάποιο site που να είναι downloadable τα vista?

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...