Jump to content

Windows Vista [Pre-Release]


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι το rc1 είναι τέλειο.porcupine όμως ποιο είναι το νόημα το να έχει vista και να έχει το θέμα των 98/me?

Αν μπορούσε να φύγει αυτο το μαύρο όταν μεγιστοποιείς τα παράθυρα θα ήταν καλύτερο :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κατεβαζω και εγω την RC1 και θελω να τη κανω setup σε αλλο partition του σκληρου και να bootαρω οποια θελω καθε φορα.Καπου ειχα δει οτι γινεται αλλα δεν ξερω πως.Θελει κατι συγγεκριμενο να γινει?

 

P.S.Εχω XP και θελω να βαλω και τα Vista

iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζω και εγω την RC1 και θελω να τη κανω setup σε αλλο partition του σκληρου και να bootαρω οποια θελω καθε φορα.Καπου ειχα δει οτι γινεται αλλα δεν ξερω πως.Θελει κατι συγγεκριμενο να γινει?

 

P.S.Εχω XP και θελω να βαλω και τα Vista

 

Οχι δεν χρειαζεσαι τπτ τα VISTA θα κανουν ολη τη δουλεια!!!!! και θα εχεις και τα δυο λειτουργικα

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

απλά να ξέρετε οτι πρέπει να έχετε xp για να βάλετε τα vista.Αν βάλετε vista και μετά xp θα bootarete μόνο σε xp,μετά πρέπει να κάνετε κατι manual

απο οτι άκουσε λένε σε 40μέρες βγαίνουν τα rtm...Λέτε να προλάβουν?

Link to comment
Share on other sites

rtm τι σημαινει?

RTM σημαίνει Release To Manufacturing. Με λίγα λόγια ενα κλικ πριν την final έκδοση. Αν οι φήμες που γράφονται ευσταθούν, η RTM έκδοση αναμένεται κάποια στιγμή μέσα στον Οκτώβριο.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

RTM ειναι η Final.... αφου την δινει στους κατασκευαστες για release. H κανω λαθος?
Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

RTM ειναι η Final.... αφου την δινει στους κατασκευαστες για release. H κανω λαθος?

Η RTM είναι ένα βήμα πριν τη Final, όχι όμως η Final. http://en.wikipedia.org/wiki/Release_to_manufacturing#Gold.2Fgeneral_availability_release

Link to comment
Share on other sites

to RTM kai to GOLD edition einai vasika to idio!

 

idios kodikas!

 

Gold einai ekeino yparxei panw sto CD. To opoio oi manufacturers ekanan me to RTM :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει καταφερει κανεις να δουλεψει το Sagem Fast 800 PSTN της OteNet με τα Vista?Καποια στιγμη δουλεψε κανονικα κι οταν εκλεισα και ξανανοιξα το pc,εδειχνε για καινουριο hardware και δεν εβρισκε drivers.Βοηθεια συμφορουμητες γιατι μου εχει σπασει τα νευρα και ειναι βλακεια να βγαλω τα Vista μονο λογω modem.:cry:
iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

και εγώ είχαι αυτο το πρόβλημα.Βασικά ο ένας απτους 2 λόγους που άλλαξα modem.Αν η εταιρία είναι γενικά άγνωστη μην περιμένετε να βγει κανα driver...

at least εγώ που έψαχνα δεν είχα βρει τπτ

sorry rallyman

Link to comment
Share on other sites

και εγώ είχαι αυτο το πρόβλημα.Βασικά ο ένας απτους 2 λόγους που άλλαξα modem.Αν η εταιρία είναι γενικά άγνωστη μην περιμένετε να βγει κανα driver...

at least εγώ που έψαχνα δεν είχα βρει τπτ

sorry rallyman

 

 

δλδ τώρα εσύ παραπονιέσαι γιατι δεν υπάρχουν drivers ενός μελλοντικού λειτουργικού?

Link to comment
Share on other sites

Βρα παλικάρια, μια βοήθεια.

 

προσπαθώ να εγκαταστήσω το RC1, αλλά μένει στο Windows is Loading Files... για πολύ χρόνο χωρίς καμία αντίδραση.

Παρεπιπτόντως προσπαθώ να το στήσω σε Virtual Machine με το Vmware

 

Για να παίξουν τα vista σε vmware:

Προσθέτετε τις εξής γραμμες στο αρχείο windows_vista.vmx ή όπως αλλιώς το λέτε

svga.maxWidth = "640"

svga.maxHeight = "480"

Αφού τα εγκαταστήσετε και βάλετε το vmware tools, τις σβήνετε.

 

δλδ τώρα εσύ παραπονιέσαι γιατι δεν υπάρχουν drivers ενός μελλοντικού λειτουργικού?

 

'Εχουν να φάνε σουτ πολλά περιφερειακά!!!!!

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

δλδ τώρα εσύ παραπονιέσαι γιατι δεν υπάρχουν drivers ενός μελλοντικού λειτουργικού?

Ακόμα θυμάμαι τι περιφεριακό είχα πετάξει όταν ήρθαν τα ΧP...

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου ότι αγόρασα multimedia πληκτρολόγιο της Microsoft πριν από 6 μήνες και δεν είχαν drivers για 64bit version. Έλεος!!!

Anyway, τα έβαλα στο vmware, πηρα κλειδί με registration. Δεν μπορώ να καταλάβω τι παραπάνω έχει απο τα XP.

-Έχουν αλλάξει το περιβάλλον, αυτό μπορείς να το κάνεις με τα διάφορα tranformation packs και στα ΧΡ.

-Οι συχνά χρησιμοποιούμενες εφαρμογές γίνονται preloaded και φορτώνουν γρηγορότερα. Σιγά το νέο! Αυτό γίνεται και τώρα με το MSoffice. Άσε που η μνήμη, αν εμπιστευτώ το sidebar ήταν στο 64% (512ΜΒ-100%) χωρίς να έχω φορτώσει ούτε μία εφαρμογή.

-Γνώμη για το aero δεν έχω, μιας και δεν παίζει στο vmware, αλλά αυτή τη στιγμή γράφω σε ένα Evo n610c με κάρτα Ati radeon 7500 (32MB) και aiglx (ubuntu) και έχω όλα τα εφέ που τα vista ακόμα δεν έχουν και είναι και σε beta στάδιο! Άμα είναι να βάλω 128 MB κάρτα για να έχω τα ίδια εφέ που έχω και τώρα δεν είναι κοροιδία;; Η apple τα έχει εδώ και καιρώ με υποδυέστερες κάρτες γραφικών. Για να τρέξει κάποιος τα vista με όλα τα εφέ πρέπει να πετάξει το λαπτοπ του (αν έχει κάτω από 128ΜΒ κάρτα γραφικών).

-Από σταθερότητα και ασφάλεια, θα δούμε, αλλά ήδη τα ΧΡ είναι αρκετά σταθερά και αξιόπιστα, καμία σχέση με το εφιάλτη των '98.

-Από τιμή: ακριβά, πολύ ακριβά αν σκεφτεί κανείς ότι δεν προσφέρουν καμία νέα τεχνολογία στην πραγματικότητα. Τα πάντα είναι κλεμμένα από το λειτουργικό της apple. Με μία τιμή γύρω στα 50 ευρώ θα τα αγόραζα αλλά με τόσα που ζητάει, ούτε για πλάκα!!!

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

-Από τιμή: ακριβά, πολύ ακριβά αν σκεφτεί κανείς ότι δεν προσφέρουν καμία νέα τεχνολογία στην πραγματικότητα. Τα πάντα είναι κλεμμένα από το λειτουργικό της apple.

Νομίζω πως κάνεις κάποιο λάθος. Δες εδώ μια ανάλυση σχετικά με τα νέα χαρακτηριστικά των Vista, το "περιβάλον" είναι μόνο μία από τις βελτιώσεις σε σχέση με τα XP. Όσο για τον αν είναι κλεμμένα από την Apple... μήπως είσαι από εκείνους που γύρισαν πρόσφατα σε OS X? Και τι σε κάνει να πιστεύεις πως η Apple δεν έχει "κλέψει" από περασμένα λειτουργικά συστήματα; Και τι πάει να πει "κλεμμένα" χαρακτηριστικά στο software? Και τέλος γιατί σου φαίνονται ακριβά; Σε σχέση με ποιό λειτουργικό (εκτός από Linux); Αν αγόραζες κάθε update του OS X τα τελευταία πέντε χρόνια (όσο έκανε και η Microsoft να φτιάξει - επιτέλους - το επόμενο λειτουργικό μας) θα σου είχε στοιχίσει περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

ποτε τα xp δεν θα μοιάσουν με τα vista.Ακόμα και με τα transformation pack είναι μια "ψαιβδεσθηση"(το σκότωσα :p)

Έχω δοκιμάσει τα πάντα για να πάρω το vista style στα xp αλλα δεν καταφέρνω πολλά.

Πότε τα προγράμματα έχουν bugs

Πότε το style στο windowsblinds δεν είναι όσο το αυθεντικό vista

Και εκτός απο αυτό αν προσπαθήσεις να βάλεις τον wmp να παίζει βιντεο και ανοίξεις την έναρξη θα βλέπεις ένα μαύρο φόντο συνέχεις(εξαιτίας του overlay στον wmp)

------------

Να πω και μια άποψη δικιά μου:

1)Γιατι κάνετε έτσι για τα vista ενώ όταν έβγαιναν τα xp λέγαμε οτι δεν θα μπορούμε να παίζουμε παιχνίδια γιατι τρώνε πολλους πόρους συστήματος ενώ τώρα έχουμε φτάσει στο σημείο ακόμα και ένας "άχρηστος" υπολογιστής τρέχει τα xp με άνεση.

Η microsoft ποντάρει στην εξέλιξη της τεχνολογίας και αυτο δεν μπορει να ανετραπεί.

2)τόσο καιρο φωνάζουμε οτι τα xp δεν είναι καλά,έχουν πολλά κενά ασφάλεις

κλπ και όλο λέτε πάμε linux κλπ

τώρα λέτε οτι τα vista δεν είναι καλά,τα xp είναι μια χαρά.

Αποφασίστε λίγο ρε παιδιά.

Να θυμίσω μερικά στατιστικά που απο τι έχω δει τουλάχιστον

96% όλων των χρήστων των υπολογιστών χρησιμοποιούν windows.Κάτι ξέρουν,δεν νομίζετε?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου ότι αγόρασα multimedia πληκτρολόγιο της Microsoft πριν από 6 μήνες και δεν είχαν drivers για 64bit version. Έλεος!!!
Κακή σύγκριση. Τα windows xp 64bit ποτέ δεν έγιναν mainstream λειτουργικό και ποτέ δεν είχαν ούτε drivers, ούτε τα -απαιτούμενα για λειτουργικό- resources από τη microsoft όπως για τα vista.

-Έχουν αλλάξει το περιβάλλον, αυτό μπορείς να το κάνεις με τα διάφορα tranformation packs και στα ΧΡ.
Υπάρχουν διάφορες βελτιώσεις συγκριτικά με τα xp, όμως η μεγαλύτερη αλλαγή είναι το aero, το οποίο όμως απαιτεί σοβαρά ποσά μνήμης. Το αν αξίζει να αντικαταστήσει κανείς τα xp με τα vista, είναι κάτι που εξαρτάται από τον καθέναν, ωστόσο το λειτουργικό, όπως και τα παιχνίδια είναι κατά κύριο λόγο αυτά που οδηγούν την αύξηση των απαιτήσεων σε μνήμη, χώρο στο δίσκο κλπ. Κάπως πρέπει να πουλήσουν... :whistle:
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι απ' αυτούς, αυτούς που το γύρισαν! Δεν υποστηρίζω κανένα λειτουργικό, απλά θέλω να κάνω τη δουλειά μου, σε λογικό κόστος. Αυτό αποκλείει κατ' αρχάς την apple που "σχεδόν" σε αναγκάζει να αγοράζεις τα πάντα από αυτή. Για πες μου λοιπόν κάτι που έχει κλέψει η apple από τα windows??? Δε νομίζω να βρεις και πολλά.

Συμφωνώ ως προς το θέμα του κόστους σε σχέση apple - ms.

Τα νέα χαρακτηριστικά των vista (όπως γράφει το άρθρο που μου υπέδειξες):

-aero: τα είπαμε

-Shell: Πλάκα μου κάνεις;;;; shell, πόσα shell θέλεις;;; tsc,bash,korn κλπ. Ανακαλύπτουν το unix backwards!

-Search: αυτό και αν είναι απάτη! Εάν είχαν φτιάξει το καινούριο WinFS (το οποίο βούλιαξε) ίσως κάτι να είχε γίνει. Ήδη υπάρχει το google desktop και είναι αρκετά ικανοποιητικό. Αν είναι σαν το search engine του msn...

-Sidebar: υπάρχει ήδη και λέγεται yahoo widgets, είναι δωρεάν.

Μία διευκρίνιση: το λειτουργικό έχει όπως τουλάχιστον φαίνεται από την παρούσα έκδοση πολλές βελτιώσεις. Δεν έχει κάτι καινούριο που να δικαιολογεί τα 5 χρόνια αναμονής, και την αύξηση της τιμής.

 

@mcde: ναι αλλά μου λές ότι η εταιρεία που φτιάχνει τα πληκτρολόγια και το λειτουργικό δεν έχει Drivers για τα πληκτρολόγιά που φτιάχνει επειδή δεν έγινε mainstream. Δεν έχει λογική.

Σαφέστατα είναι θέμα επιλογών, απλά μία καθαρά προσωπική εκτίμηση έκανα για αυτό που προσφέρει το καινούριο λειτουργικό σε μένα, δεν το είπα ότι δεν αξίζει να το πάρει κανείς. Εγώ δεν θα το πάρω.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Τα νέα χαρακτηριστικά των vista (όπως γράφει το άρθρο που μου υπέδειξες):

-aero: τα είπαμε

-Shell: Πλάκα μου κάνεις;;;; shell, πόσα shell θέλεις;;; tsc,bash,korn κλπ. Ανακαλύπτουν το unix backwards!

-Search: αυτό και αν είναι απάτη! Εάν είχαν φτιάξει το καινούριο WinFS (το οποίο βούλιαξε) ίσως κάτι να είχε γίνει. Ήδη υπάρχει το google desktop και είναι αρκετά ικανοποιητικό. Αν είναι σαν το search engine του msn...

-Sidebar: υπάρχει ήδη και λέγεται yahoo widgets, είναι δωρεάν.

Κι όμως, υπάρχουν μερικές βελτιώσεις που μπορεί να μην είναι άμεσα ορατές - όπως το Aero (που, μέχρι την τελευταία beta, δεν μου πολυάρεσε εδώ που τα λέμε) - αλλά σίγουρα είναι πολύ σημαντικές, όπως:

  • Windows Color System. Όποιος έχει ασχοληθεί έστω και λίγο με επεξεργασία φωτογραφίας στο ρημάδι θα έχει χάσει αρκετές ώρες προσπαθώντας να δει σωστό χρώμα στην οθόνη και μετά να το τυπώσει κιόλας!
  • Completely re-written audio stack το οποίο (θεωρητικά τουλάχιστον) θα προσφέρει καλύτερο ήχο, περισσότερες ρυθμίσεις, μικρότερο latency και διάφορα άλλα (αλλά δεν βρίσκω εκείνο το ρημάδι το link με ανάλυση των νέων χαρακτηριστικών...)
  • Speech recognition
  • Brand new networking stack. Οι δυνατότητες δικτύωσης είναι από μόνες τους ένας λόγος για να εγκαταστήσω τα Vista στο φορητό μου.. Πάω στο γραφείο μου και με το που βάζω το καλώδιο δικτύου τα Vista καταλαβαίνουν που βρίσκεται το μηχάνημα και αλλάζουν IP και DNS servers, ενεργοποιούν τους εκτυπωτές του γραφείου και τυχόν shares...

και άλλες πολλές που θα δούμε στην πράξη, σύντομα (ελπίζω).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει καταφερει κανεις να δουλεψει το Sagem Fast 800 PSTN της OteNet με τα Vista?Καποια στιγμη δουλεψε κανονικα κι οταν εκλεισα και ξανανοιξα το pc,εδειχνε για καινουριο hardware και δεν εβρισκε drivers.Βοηθεια συμφορουμητες γιατι μου εχει σπασει τα νευρα και ειναι βλακεια να βγαλω τα Vista μονο λογω modem.:cry:

 

Το συγκεκριμενο μοντεμ δουλευει μια χαρα στα VISTA απλα θα μπεις στο site tis SAGEM και θα κατεβασεις τους τελευταιους drivers συγκεκριμενα εδω --> http://www.sagem.com/support/site/modele_fax.php?page=driver και θα κατεβασεις αυτο --> Driver W.3.0.4b for all operators;)

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κατεβάσω τα RC1 για δοκιμή τα οποία θα τα στήσω κανονικά σε partition...

έχω AMD AM2 a64 3200+ και μπορώ να τρέξω και τα 64μπιτα

 

τι προτείνετε? να κατεβάσω τα 32 ή 64 bit?

 

Ευχαριστώ

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο μοντεμ δουλευει μια χαρα στα VISTA απλα θα μπεις στο site tis SAGEM και θα κατεβασεις τους τελευταιους drivers συγκεκριμενα εδω --> http://www.sagem.com/support/site/modele_fax.php?page=driver και θα κατεβασεις αυτο --> Driver W.3.0.4b for all operators;)

Δεν εγινε τπτ παλυ.Πιστευω οτι τα windows μπλοκαρουν το προγραμμα με το defender γιατι ειχα μπει μια φορα στο net και αν ηπυρχε τελικα προβλημα με τα drivers δεν θα εμπαινε απο αρχη.Anyway τελικα το συνδεσα ενσυρματα με ενα router(ασυρματα δεν εκανε setup το προγραμα γιατι δεν ηταν συμβατο με τα windows) και δουλευει κανονικα το net αλλα δεν δουλευει το MSN.Μολις παω στις ρυθμισεις και στη καρτελα συνδεσεις μου λεει οτι δεν ειναι συνδεδεμνεμο με το Internet.Το τρελο ειναι οτι απο τα XP μπαινει κανονικα!!!:blink: :blink: Καμια ιδεα?:mad:

 

P.S.Φιλε spinemm ευχαριστω για τη βοηθεια.Εσενα μπαινει με αυτους τους drivers μονο ή εκανες και κατι αλλο?Εκτος απο το οτι μου χει σπασει τα νευρα και θελω τελικα να δω τι γινεται με βολευει καλυτερα το Sagem.:)

iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

32bit βέβαια...Αλλα αναλόγως.

Αν τα θες έτσι για να τα θαυμάζεις και να μην κάνεις τίποτα πχ με adobe photoshop κλπ δεν στα συνιστώ τα 64άρια

Υπάρχει και το άλλο το πρόβλημα.Ότι δεν βρίσκεις έυκολα drivers

Ακόμη και εγώ που αντέχω 64άρια πάντα 32αρια έχω.Και σε xp και vista.

Btw μόνο στα vista 64bit θα μπορεις να βλέπεις blu-ray dvd ή hd-dvd γιατι θα πρέπει να εγκαταστήσεις drivers για να βλέπεις τέτοια δισκάκια και έτσι με τους drivers δεν θα σε αφήνουν να αντιγράψεις.

Δηλαδή στα 64bit δεν θα μπορεις να βάλεις drivers που δεν είναι "υπογραμμένοι".Αν μπορούσαμε κατι θα γινόταν να αντιγράφαμε τα hd-dvd ή blu-ray dvd...

anyway....

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...