Jump to content

Γυαλιά ηλίου


killing_you2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καθαρό λινκ γιατί δεν βάζεις;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αφιλιειτ δείχνει ότι είναι

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Eίδα σ' ένα μαγαζί κάτι γυαλιά, αρκετά όμορφα μπορώ να πω, και έγραφαν πάνω bluepoint. Γνωρίζει κανείς την εταιρεία; Mάρκα μ' έκαψες; :worry:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Οχι φιλε ιδιες ειναι... η μια απο το 1975 εχει κατοχυρωσει 600 πατεντες σχεδιασμου υλικων και καινοτομιας και η αλλη απλα εχει πελατη τον Ομπαμα.

τρελανε μας ...

 

και ομως μπορει η μια να ειναι πολυ παλια και τοσο καλαη αλλα και η αλλη εχει φερει νεεες τεχνοτροπιες.π.χ στην αλλη οπως λες το πολαρ δεν ειναι επιπλεον στρωμα οπως στην παλια,αλλα ειναι ολα σε μια στρωη.ετσι αν παρατηρησεις σε ολες τις μαρκεες πολλες φορες το πολαριζε κανει ειδωλα σε ορισμενες στιγμες ανα γωνιες.ενω σαυτην ποτε γιατι κοβει και τις καθετες ανακλασεις και τις οριζοντιες,ειναι αλλη φαση και οχι γιατι το φορεσε καποιος.το ιδιο θα μπορουσες να πεις και για την πρωτη οτι την φορεσαν χιλιαδες διασημοι σταρ και αθλητες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πείθουν να αλλάξω μάρκα τα επιχειρήματα σου

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Συζήτηση κάνουμε.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

συζητηση μπορουμε να κανουμε μεσα σε λογικα πλαισια διαλογου.

οταν εγω παραθετω επιχειρηματα για τεχνολογια και εσυ τα αποριπτεις με επιχειρηματα του "τυπου εμενα τα αλλα μου αρεσουν" μιλαμε με διαφορετικη γλωσσα.

ο φιλο; πιστευει οτι επειδη τα φορεσε καποιος διασημος τα εκανε γνωστα.ενω η αληθεια ειναι οτι η μαρκα αυτη υπαρχει αρκετα χρονια και εχει καταφερει πολλες νεες πατεντες.απλα στην ελλαδα δεν ειναι γνωστα γιατι δεν διαφημιζονται αλλα και επειδη ειναι ακριβα.

αν δεις στο σαιτ εχουν μερικους απο τους πιο καθαρους φακους.εχω ασχοληθει πολυ και ξερω.

εταιρειες σαν αυτη και την revo ειναι πολυ πιο μπροστα απο την δικη σου.απλα το ενα εχει μαρκετινγ καλο και οι αλλες οχι.

π.χ και το λεω και για αλλους η revo ειναι απο τις λιγες γνωστες που εχει βγαλει φακο και για το μπλε φως,που ειναι πολυ επικνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Οι πατέντες ποιές είναι ακριβώς;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Οι πατέντες ποιές είναι ακριβώς;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

http://stks.freshpatents.com/Oakley-Inc-nm1.php

 

μερικες εκατονταδες ανα δεκαετιες.. καλο διαβασμα

Link to comment
Share on other sites

αν εννοεις για την maui jim δες εδω: https://patents.justia.com/assignee/maui-jim-inc

 

δεν ειναι πολλες γιατι ειναι σχετικα νεα εταιρεια αλλα οχι τυχαια :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

η γνωμη σας για τα PRIME 2422; https://www.eyebuy.gr/el/proionta/gyalia-ilioy/prime-2422-06.html

τα δοκιμασα σε καταστημα οπτικων και με αρεσαν!

πρωτη φορα ειδα την συγκεκριμενη μαρκα

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπερα παιδια.

Σκεφτομαι να αγορασω γυαλια ηλιου με μυωπια. Στο οπτικο που πηγα μου ειπαν να παρω maui jim που σου φτιαχνουν οι ιδιοι το φακο στη συνταγη που τους δινεις ενω παραλληλα διατηρουν ολα τα φιλτρα (δεν σου δινουν δηλαδη απλα ενα χρωματιστο φακο).

Επειδη η τιμη που μου ειπαν ηταν καπως τσιμπημενη πρεπει να προσεξω κατι?

Γιατι βλεπω και στο site της maui οτι εχει 4-5 κατηγοριες φακων για τα γυαλια που φτιαχνει αλλα στο οπτικο μου ειπαν οτι στα μυωπιας ειναι 1 ο φακος που μπαινει χωρις να μου πουν καν ποιος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Σκεφτομαι να αγορασω γυαλια ηλιου με μυωπια. Στο οπτικο που πηγα μου ειπαν να παρω maui jim που σου φτιαχνουν οι ιδιοι το φακο στη συνταγη που τους δινεις ενω παραλληλα διατηρουν ολα τα φιλτρα (δεν σου δινουν δηλαδη απλα ενα χρωματιστο φακο).

Επειδη η τιμη που μου ειπαν ηταν καπως τσιμπημενη πρεπει να προσεξω κατι?

Γιατι βλεπω και στο site της maui οτι εχει 4-5 κατηγοριες φακων για τα γυαλια που φτιαχνει αλλα στο οπτικο μου ειπαν οτι στα μυωπιας ειναι 1 ο φακος που μπαινει χωρις να μου πουν καν ποιος.

 

Και εγώ διοπτροφόρος είμαι.

Πάντα παράγγελνα γυαλιά ηλίου με άλλους φακούς μυωπίας.

Θα ρωτήσεις τον οπτικό ποιας εταιρίας φακούς με βαθμούς χρησιμοποιεί.

Ωπ τώρα κατάλαβα. Εννοείς ότι έρχονται παραγγελία από το εργοστάσιο ( πιθανώς Ιταλία) ?

 

Αξιόπιστοι και με τα σωστά φίλτρα θα είναι ακόμα και αν είναι άλλης αξιόπιστης εταιρίας οι φακοί. Άλλωστε θα πρέπει να σου δώσει και τα χαρτιά τους αν έχουν εγγύηση κτλ.

Επίσης θα πρέπει να διαλέξεις και το χρώμα και το πόσο σκούροι θα είναι.

Προσωπικά προτιμώ το σκούρο πράσινο τύπου Rayban γιατί δεν μου αλλοιώνει τα χρώματα ενώ το κοντράστ είναι σούπερ.

 

Αυτό που ξέρω είναι ότι το πολωτικό φίλτρο, αν ζητήσεις να βάλεις, είναι συνήθως επίστρωση και είναι ευαίσθητο σε αλάτια / άμμο κτλ και μπορεί να ξεφλουδίσει.

Πρέπει να διευθετήσεις αυτές τις λεπτομέρειες με τον οπτικό σου.

 

 

Είμαι και εγώ αυτό τον καιρό σε αναζήτηση σκελετού για τα ηλίου - μυωπίας μου.

Όλα αυτά τα κλασσικά σχήματα που είναι της μοδός, απλά δεν μου πάνε. Τα καμπύλα γυαλιά που αγκαλιάζουν και από το πλάι το μάτι που μου αρέσουν - ταιριάζουν - προστατεύουν καλύτερα, απλά δεν γίνονται μετατροπή σε ηλίου, γιατί η καμπυλότητα στο πλάι χοντραίνει τον φακό και δημιουργεί οπτικές παραμορφώσεις.

Απλά ότι μου αρέσει δεν μπορεί να γίνει μυωπίας. Και τα μάτια μου δεν ανέχονται φακούς επαφής...

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Βρήκα σε μαγαζί που είμαι πελάτης γυαλιά ηλίου τα silhoutte 8686 40 6224. Δεν ξέρω όμως εάν είναι νέο μοντέλο ή παλιό. Στο site silhouette.com υπάρχει το μοντέλο 8686 αλλά σαν χρωματισμός με κωδικό 6224 δεν υπάρχει . Τι λέτε να τα αγοράσω . Σαν τιμή μου τα δίνει 220 - 230 ευρώ.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ διοπτροφόρος είμαι.

Πάντα παράγγελνα γυαλιά ηλίου με άλλους φακούς μυωπίας.

Θα ρωτήσεις τον οπτικό ποιας εταιρίας φακούς με βαθμούς χρησιμοποιεί.

Ωπ τώρα κατάλαβα. Εννοείς ότι έρχονται παραγγελία από το εργοστάσιο ( πιθανώς Ιταλία) ?

 

Αξιόπιστοι και με τα σωστά φίλτρα θα είναι ακόμα και αν είναι άλλης αξιόπιστης εταιρίας οι φακοί. Άλλωστε θα πρέπει να σου δώσει και τα χαρτιά τους αν έχουν εγγύηση κτλ.

Επίσης θα πρέπει να διαλέξεις και το χρώμα και το πόσο σκούροι θα είναι.

Προσωπικά προτιμώ το σκούρο πράσινο τύπου Rayban γιατί δεν μου αλλοιώνει τα χρώματα ενώ το κοντράστ είναι σούπερ.

 

Αυτό που ξέρω είναι ότι το πολωτικό φίλτρο, αν ζητήσεις να βάλεις, είναι συνήθως επίστρωση και είναι ευαίσθητο σε αλάτια / άμμο κτλ και μπορεί να ξεφλουδίσει.

Πρέπει να διευθετήσεις αυτές τις λεπτομέρειες με τον οπτικό σου.

 

 

Είμαι και εγώ αυτό τον καιρό σε αναζήτηση σκελετού για τα ηλίου - μυωπίας μου.

Όλα αυτά τα κλασσικά σχήματα που είναι της μοδός, απλά δεν μου πάνε. Τα καμπύλα γυαλιά που αγκαλιάζουν και από το πλάι το μάτι που μου αρέσουν - ταιριάζουν - προστατεύουν καλύτερα, απλά δεν γίνονται μετατροπή σε ηλίου, γιατί η καμπυλότητα στο πλάι χοντραίνει τον φακό και δημιουργεί οπτικές παραμορφώσεις.

Απλά ότι μου αρέσει δεν μπορεί να γίνει μυωπίας. Και τα μάτια μου δεν ανέχονται φακούς επαφής...

 

 

Τελικα εφτιαξα της maui jim ηλιου γυαλι με μυωπια.

Στελνεις τη συνταγη σου και τα αναλαμβανουν ολα αυτοι.

Στο 95% των μοντελων της μπορει να τα κανει μετατροπη σε μυωπιας (ακομα και αυτα που λες οτι σου αρεσουν).

Οπτικα το αποτελεσμα ειναι αριστο χωρις παραμορφωσεις(τουλαχιστον στα δικα μου νουμερα, περιπου δλδ 4.50 βαθμοι).

Αισθητικα ομως (επειδη και εγω πηρα σχημα που δεν ειναι κλασσικο αλλα "μασκα") το παχος με χαλαει λιγο. Δεν φαινεται απο μπροστα οταν σε κοιταει καποιος τιποτα αλλα οταν ερθει στο πλαι αρχιζει σιγα σιγα και φαινεται πλεον παχος του φακου.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εφτιαξα της maui jim ηλιου γυαλι με μυωπια.

Στελνεις τη συνταγη σου και τα αναλαμβανουν ολα αυτοι.

Στο 95% των μοντελων της μπορει να τα κανει μετατροπη σε μυωπιας (ακομα και αυτα που λες οτι σου αρεσουν).

Οπτικα το αποτελεσμα ειναι αριστο χωρις παραμορφωσεις(τουλαχιστον στα δικα μου νουμερα, περιπου δλδ 4.50 βαθμοι).

Αισθητικα ομως (επειδη και εγω πηρα σχημα που δεν ειναι κλασσικο αλλα "μασκα") το παχος με χαλαει λιγο. Δεν φαινεται απο μπροστα οταν σε κοιταει καποιος τιποτα αλλα οταν ερθει στο πλαι αρχιζει σιγα σιγα και φαινεται πλεον παχος του φακου.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πόσο κόστισε?

 

Είδα ένα vuarnet που μπορούσαν να γίνουν ηλίου οράσεως αλλά ξεφύγαμε με το έξτρα κόστος των φακών...

 

Ήδη έχω δει 10 καταστήματα σε 3 πόλεις και δεν βρήκα κάτι που να με βολέψει. Και όλοι προσπαθούν να μου πουλήσουν τα κλασικά σχήματα της μόδας που δεν μου πάνε με τίποτα...

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Πόσο κόστισε?

 

Είδα ένα vuarnet που μπορούσαν να γίνουν ηλίου οράσεως αλλά ξεφύγαμε με το έξτρα κόστος των φακών...

 

Ήδη έχω δει 10 καταστήματα σε 3 πόλεις και δεν βρήκα κάτι που να με βολέψει. Και όλοι προσπαθούν να μου πουλήσουν τα κλασικά σχήματα της μόδας που δεν μου πάνε με τίποτα...

 

Πονεμενη ιστορια το κοστος. 600 πηγε με μια εκπτωση που ετρεχε εκεινες τις μερες (ηταν 10ημερο προσφορων) και μετα απο απειρη πιεση. Κανονικα ηταν 620 αλλα μου εκοψαν το 20αρικο επειδη εφτιαξα και ενα κανονικο γυαλι ορασεως γιατι αυτο που εχω τωρα εχει γινει χαλια απο χτυπηματα στο φακο και με ενοχλουσε παρα πολυ στη νυχτερινη οδηγηση.

Εβαλα το φακο maui brilliant prescription που θεωρητικα ειναι ο καλυτερος της maui αυτη τη στιγμη (oι επιλογες μου ηταν polycarbonate, evolution και brilliant).

Παραδοξως η τιμη που μου εδιναν αρχικα ηταν υψηλοτερη και ηταν με τον φακο maui evolution που συμφωνα με τα οσα αναφερει το site της maui ειναι υποδεεστερος του φακου brilliant. Ποτε δεν καταλαβα λοιπον γιατι ειναι ακριβοτερος στην ελλαδα.

Και επειδη νομιζα οτι κατι λαθος καταλαβα εγω το τσεκαρα και στη σελιδα framesdirect και πραγματι ο brilliant που ειναι καλυτερος εβγαινε με υψηλοτερη τιμη.

Eν τελει δηλαδη ψωνισα τα Maui Jim Freight Trains-326 με φακο maui brilliant polarised και χρωμα neutral grey bi-gradient mirror.

Eλπιζω να βγαλουν τα λεφτα τους γιατι 3 χρονια χωρις ηλιου δεν την παλευα αλλο...

 

Προσπαθουν να σου πουλησουν τα κλασσικα σχηματα γιατι αφενος ειναι πιο ευκολο να μπει ο φακος και να μην κανει παραμορφωσεις και αφετερου δεν θα φαινεται το παχος (αν ειναι κοκαλινα). Ποση μυωπια εχεις?

 

Ειναι περιεργο πραγμα η επιλογη γυαλιων. Δυσκολα βρισκεις μαγαζι (βασικα δεν βρισκεις) που να κατσει ο αλλος να σου εξηγησει τι και πως. Απλα σου λενε ''διαλεξε σκελετο και ασε του φακους σε εμας''. Που δεν παει ετσι γιατι ο φακος ειναι το πιο σοβαρο κομματι. Απλα οι περισσοτεροι δεν το ξερουν και δεν ασχολουνται.

Εγω ειχα φιλο που ειχε δωσει για σκελετο 400 ευρω και οι φακοι που ειχε πανω εκαναν και οι 2 μαζι 100 ευρω.

Και μου ελεγε ''μια χαρα βλεπω εισαι υπερβολικος''. Και οταν τα φορεσα (ειχαμε πανω κατω την ιδια μυωπια-αυτος ειχε 1 βαθμο λιγοτερο-) εβλεπες το φως οταν σε χτυπουσε απο πισω να καθρεπτιζει πανω στο φακο και να σε στραβωνει. Για να μη πω για τις επιστρωσεις κατα της σκονης και του νερου που ηταν ανυπαρκτες.

Anyway, απλα εγω θα προτιμουσα απ τα 400 του σκελετου να επελεγα εναν φθηνοτερο και ολο το χρηματικο να το ριξω στους φακους. Οι περισσοτεροι δεν το βλεπουν ετσι.

Edited by Leon_G
Link to comment
Share on other sites

Με γεια σου!

 

Έχω μυωπία 2 και αστιγματισμό. Καλές οι επιστρώσεις και χρήσιμες, αλλά δεν υπάρχει λόγος πέραν του αισθητικού και της έξτρα λέπτυνσης (όποτε χρειάζεται σε πολύ υψηλούς βαθμούς) να δώσει κανείς πάνω από 200 για τους φακούς. Mε τόσα βάζεις τα πάντα εκτός από πολωτικό.

Και εγώ πάντως δίνω μεγαλύτερη σημασία στους φακούς.

Και καλό το hype με τα maoui jim αλλά σίγουρα σε θέμα φακού ούτε Zeiss, ούτε καν Hoya είναι σε ποιότητα...

Είναι σίγουρα εκτός του Budget μου, αλλά και κυρίως εκτός προδιαγραφών χρήσεως που θα τα κάνω.

Έχω δει πολλά ακριβά ηλίου να χάνουν επιστρώσεις εσωτερικά από τον ιδρώτα, ζέστη και θάλασσα, αντηλιακά.

Δεν υπάρχει περίπτωση να τους φερθώ ατσαλάκωτα...

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Με γεια σου!

 

Έχω μυωπία 2 και αστιγματισμό. Καλές οι επιστρώσεις και χρήσιμες, αλλά δεν υπάρχει λόγος πέραν του αισθητικού και της έξτρα λέπτυνσης (όποτε χρειάζεται σε πολύ υψηλούς βαθμούς) να δώσει κανείς πάνω από 200 για τους φακούς.

Και καλό το hype με τα maoui jim αλλά σίγουρα σε θέμα φακού ούτε Zeiss, ούτε καν Hoya είναι σε ποιότητα...

Είναι σίγουρα εκτός του Budget μου, αλλά και κυρίως εκτός προδιαγραφών χρήσεως που θα τα κάνω.

Έχω δει πολλά ακριβά ηλίου να χάνουν επιστρώσεις εσωτερικά από τον ιδρώτα, ζέστη και θάλασσα, αντηλιακά.

Δεν υπάρχει περίπτωση να τους φερθώ ατσαλάκωτα...

 

Ευχαριστω!

Κοιτα εγω ειχα παρει maui πρωτη φορα πριν 3 χρονια (ηλιου παλι αλλα χωρις μυωπια αφου τοτε ημουν παιδι των φακων επαφης :Ρ).

Πριν απο αυτα ειχα oxydo, ray ban, oakley και αν εξαιρεσεις τα oakley τα αλλα δεν τα ευχαριστηθηκα καθολου.

Τα oxydo (δεν ηταν polarized) ειχαν πολυ ευαισθητο τζαμι και ειχαν γεμισει χαρακιες απο τον πρωτο χρονο. Δεν χαλαστηκα ομως λογω χαμηλης τιμης αγορας.

Τα rayban μου παρουσιασαν το προβλημα που λες. Ξεφλουδισαν οι επιστρωσεις σχεδον 1.5 χρονο μετα την αγορα και ενω τα ξεπλενα με σαπουνι παντα αμεσως μετα τη θαλασσα. Τα oakley αντεξαν πολυ πριν παρουσιασουν το ιδιο προβλημα και μαλιστα τα ειχα και περισσοτερο παραμελημενα.

Και τοτε πηρα τα πρωτα μου maui επηρεασμενος κ εγω απο το hype γυρω τους. Αν σου βαλω φωτο να δεις πως ειναι τωρα μετα απο 3 χρονια χρησης θα νομιζεις οτι βγηκε απο βιτρινα. Οποτε τωρα λογω της καλης εμπειριας με τα πρωτα ειπα να κινηθω παλι σε αυτα.

Ειχα ρωτησει και για να βαλω φακους ηλιου της essilor ή της hoya σε καποιο ζευγαρι γυαλιων αλλα τελικα ολα τα μοντελα που μου εφερναν ως συμβατα θεωρουσα οτι με εκαναν σαν μαφιοζο :Ρ.

Ασε που η τιμη επισης ξεφευγε.

Και οι ιδιοι που τα εμπορευονταν με εστρεφαν προς τη λυση των maui.

Τις επιστρωσεις εγω τις θεωρω must. Τοσο στα ηλιου οσο και στα ορασεως. Το κακο ειναι οτι υπερκοστολογουνται σε οποιαδηποτε εταιρια.

Οποτε ναι, 600 ειναι πολλα.

Αν μου βγαλουν απροβληματιστα με τη χρηση μου την 5ετια τοτε χαλαλι.

 

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Leon_G
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Καλησπερα σε ολουs ,ειναι δυνατον ορισμενα απο τα γυαλια Μοntana ,να εχουν REVO φακουs?https://alpharmplus.gr/montana/362-%CE%B3%CF%85%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%85-montana-%CF%84%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%B3%CE%B1green-revo-mirror
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι οι revo φακοί; Επίσης που μπορώ να παραγγείλω φακούς για τα γυαλιά μου; δε θέλω να πάρω από ebay

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

τα maui jim βραβευτηκαν ως οι κορυφαιοι φακοι ηλιου αυτην την στιγμη.η ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ τους σε σχεση με τις αλλες εταιρειες γυαλιων ειναι οτι ολα τα γυαλια τους ειναι πολωτικα και οτι τα πολωτικα φιλτρα ειναι μεσα στον φακο ενιαια κατα την κατασκευη τους και δεν μπαινουν σε στρωσεις οπως αλλα.αυτο δινει μεγαλυτερη ακριβεια στα χρωματα ,πιο καθαρα,πιο ζωντανα.οταν δοκιμασα ενα μοντελλο σε μαγαζι φορουσα τα πολωτικα persol μου με φακο κρυσταλλο.ειδα την ειδικη εικονα και με τα δυο και διαπιστωσα οτι εχουν δικιο.παροτι φοβεροι φακοι οι persol στα χρωματα του maui jim ηταν καλυτεροι.επισης η πολωση στους φακους δεν ειναι μονο καθετη οπως στα persol - εμφανιζοντας τις πρωτες φορες ωσπου να τα συνηθισεις στις ακρες των φακων κατι σαν ειδωλλα που μετα εξφανιζονται - αλλα και οριζοντια,πετυχαινοντας ετσι καθαροτητα αλλα και εξαφανιση των ειδωλων που προειπα.

τα maui jim ειχαν αποροφηθει απο την luxoticca ομως παρολες τις πιεσεις τους δεν εκαναν εκπτωση στην ποιοτητα τους.τα oakley ομως εκαναν δεν ειναι οπως παλια.εχουν φοβερη υποστηριξη γιατι να πω την αληθεια δεν εχουν και τους πιο ανθεκτικους σκελετους,μιλαω κυριως για τα γυλια χωρις σκελτο στους φακους.γιαυτο προτιμηστε αυτα με κρυσταλλο.

 

αλλες μαρκες εξισου καλες ειναι τα Serengeti κυριως για οδηγηση,τα Kaenon αθλητικα γυαλια και για ψαρεμα,θαλασα οπως και τα Rudy Project και τα revo.

 

το κακο με αυτες τις μαρκες που εχουν ανωτερους φακους ειναι οτι δεν εχουν μεγαλη ποικιλια σε μοδατα χρωματα και σχεδια σαν την rayban.

Link to comment
Share on other sites

Τα vaganza που έχει και μαγαζί στο Κολωνάκι.. Έχει πολύ όμορφα γυαλιά, οι φακοί τους είναι γνήσιοι έτσι; δεν είναι των 5€ που παίρνεις από πλανόδιους..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...