Jump to content

Γυαλιά ηλίου


killing_you2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έπεσαν στα χέρια μου κάτι γυαλιά Rayban γνήσια, αλλά επειδή δεν είναι του στυλ μου θέλω να τα πουλήσω. Η αξία τους είναι κοντά στα 200€, απόδειξη δε μπορώ να βρω την απόδειξη. Υπάρχει κάποιος τρόπος για να αποδειχτεί η γνησιότητά τους πέρα από την απόδειξη ή όχι;

 

Ναι υπαρχει με αυτοψια, αλλα αυτο αφορα τον αγοραστη.:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έπεσαν στα χέρια μου κάτι γυαλιά Rayban γνήσια, αλλά επειδή δεν είναι του στυλ μου θέλω να τα πουλήσω. Η αξία τους είναι κοντά στα 200€, απόδειξη δε μπορώ να βρω την απόδειξη. Υπάρχει κάποιος τρόπος για να αποδειχτεί η γνησιότητά τους πέρα από την απόδειξη ή όχι;

 

Χονδρικά η επιγραφή ray ban στον σκελετό και στο κρύσταλλο μέσα. Δεν εννοώ την λευκή υπογραφή πάνω δεξιά. Τα γυαλιά της ray ban έχουν στα κρύσταλλα και το μονόγραμμα RB χαραγμένο

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Στη δεξιά μεριά από μέσα έχει το λογότυπο της εταιρείας και το "Made in Italy" και από τα αριστερά έχει το RB και κάτι κωδικούς.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας απο που εχει αγοραστει.

Αν απο πλανοδιο 1000% μαιμου, οτι κι αν ισχυρισθει.

Αν εχει αγοραστει απο μαγαζι τηλεφωνο στο μαγαζι.

Link to comment
Share on other sites

ποιο μαγαζί ειναι και πού ;

 

Για πες που ειναι πρώτα

 

Τι εννοεις εγκυρο;

Εννοειται οτι δεν θα ανηκει στο συλλογο φαρμακειων οπτικων.

Πες μου που ειναι και μολις το δω θα σου πω. Το μαιμου η οχι δεν εχει σημασια. Το καλο η κακο εχει σημασια. Στειλε με πμ για να μην κανουμε τσαμπα διαφημιση.

 

θεσσαλονικη κεντρο.στην περιοχη διαγωνιο.βρισκεται σε ενα στενο μεσα και κατεβαινεις κατω σε ενα υπογειο για να μπεις.

 

ψαχνοντας στο ιντερνετ για ονομα βρηκα αυτο....

 

''ΑΠΟΘΗΚΗ ΟΠΤΙΚΩΝ ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΣ | Γρηγ. Παλαμά 6 | ΓΥΑΛΙΑ ΗΛΙΟΥ - ΣΚΕΛΕΤΟΙ ΟΡΑΣΕΩΣ | Τ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΟΠΤΙΚΩΝ ΧΟΝΔΡΙΚΗ-ΛΙΑΝΙΚΗ | http://www.re-nh.gr | ''

 

αν δεν επιτρεπεται το ονομα ας το αφαιρεσουν οι μοντ.

Link to comment
Share on other sites

τηλεφωνησα στον συλλογο και μου λενε οτι δεν ειναι υποχρεωτικο να ανηκουν ολα τα καταστηματα εκει.τι ενοειτε οτι το μαιμου δεν εχει σημασια?οτι μπορει να ειναι μαιμου(αντιγραφη απο αλλη χωρα ) και να εχει καλους φακους?
Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζετε αν υπαρχει καποιο καταστημα (θεσσαλονικη) που να αγοραζει μεταχειρισμενα γυαλια ηλιου?
Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερετε αυτην την μαρκα?

 

http://www.optikonxpress.com/product/6/480/cm33102c3.html

 

Μάρκα ρούχων ειναι,τωρα ποιος τη πήρε και έφτιαξε γυαλιά δεν ξέρω,στην Αθήνα παντός δεν τα έχω δει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, θελω να παρω γυαλια, μου εχουν αρεσει κατι pepe jeans αλλα κολλαω λιγο καθως πιστευω οτι ειναι καλυτερα μια μαρκα εξειδικευμενη σε γυαλια π.χ. rayban, carrera στο θεμα φακου, σκελετου.

και κατι ακομα ποσα ειδη φακων υπαρχουν; βλεπω π.χ. polarized και κατι τετοια, ποιος φακος ειναι ο καλυτερος,

ευχαριστω. :)

Edited by some1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε αν στα γυαλιά που είναι της μόδας (τετράγωνα, polarized κλπ) μπορούν οι φακοί να είναι αστιγματισμού-μυωπίας ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε αν στα γυαλιά που είναι της μόδας (τετράγωνα, polarized κλπ) μπορούν οι φακοί να είναι αστιγματισμού-μυωπίας ;

Ευχαριστώ

 

Μπορούν αρκεί να μην έχουν μεγάλη καμπυλωτιτα οι φακοι και όχι σε μάσκα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Oxydo.ψαχνω για κριτικες για αυτην τη μαρκα γυαλιων ηλιου αλλα δε βρισκω κατι.βρηκα το site της,αλλα sites που πουλανε αλλα δε βρισκω τιποτα.

Ειναι γνωστη μαρκα;

Ευχαριστω

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

επισκεφθηκα ενα καταστημα οπτικων πρωτη φορα μετα απο παραινεση φιλου.πουλαει γυαλια σχεδον μισοτιμης ολο τον χρονο.δεν ειναι καταστημα ακριβως,αλλα αποθηκη οπως γραφει.εχει μεσα χιλιαδες γυαλια,αλλα σε κουτες αλλα σε εκθεση αλλα απο ολες τις μαρκες και κανει σε ολα γερη εκπτωση αναλογα την αρχικη του τιμη,η οποια και παλι ειναι χαμηλοτερη απο τα καταστηματα.

εχει αρκετο κοσμο να μπαινοβγαινει.ηθελα να μαθω αν ειναι μαγαζι με μαιμου η' εγκυρο.πως μπορω να το μαθω ?υπαρχει καποιος συλλογος ,θεσμος που να γνωριζει για τις αδειες ?

ενας τροπος ειναι να ψωνισω και να ελεγξω την ποιοτητα σε αλλο καταστημα.απο πριν ομως,πως μπορω?βεβαια το γεγονος οτι ψωνιζουν αρκετοι μαλλον καλο ειναι.αν ηταν μαιμου καποιος θα τον ειχε καταγγειλει.η αληθεια ειναι σε οτι φθηνο εχουμε γινει επιφυλακτικοι,ισως οχι αδικα.ισως κανει εισαγωγη μονος του.δεν ξερω,ποια ειναι η γνωμη σας?υπαρχουν καταστηματα -αποθηκες που να πουλανε εγκυρα γυαλια ηλιου τοσο φθηνα?πως μπορω να πιστοποιησω αν ειναι εγκυρο?

 

μάθαμε κάτι παραπάνω για το εν λόγω κατάστημα?

ειναι όντως αξιόπιστο?

 

επίσης μήπωψς έχετε στα υπόψιν κανενα e-shop για γυαλιά ηλίου?

ψαχνω εδώ και μια βδομάδα αλλά γυαλί της προκοπής και μη-trendy κάτω από 140 ευρουλάκια δεν εχω βρει.και αυτή ειναι φυσικά η τιμή μετά την εκπτωση....:mad:

Link to comment
Share on other sites

lenshop.gr κοιτα και παρε το rayban το κλασσικο με το χρυσο σκελετο και τον πρασινο καθρεφτη

 

σ'ευχαριστώ για την απαντηση αλλά έλεγα μήπως παιζει κάποιο ευρωπαικό ή αμερικάνικο site για τιμές χονδρικής ή κάτι παρεμφερές.

Link to comment
Share on other sites

μάθαμε κάτι παραπάνω για το εν λόγω κατάστημα?

ειναι όντως αξιόπιστο?

 

επίσης μήπωψς έχετε στα υπόψιν κανενα e-shop για γυαλιά ηλίου?

ψαχνω εδώ και μια βδομάδα αλλά γυαλί της προκοπής και μη-trendy κάτω από 140 ευρουλάκια δεν εχω βρει.και αυτή ειναι φυσικά η τιμή μετά την εκπτωση....:mad:

 

αποτι μου ειπαν ατομα που εχουν ψωνισει ειναι γνωστος και επειδη αγοραζει πολυ εμπορευμα σαν προμηθευτης αλλων μαγαζιων,μπορει και πουλαει φθηνοτερα.καποια πολυ γνωστα μοντελα οπως τα γουειφαρερ,αβιετορ κ.λπ. τα δινει περιπου αναλογα το χρωμα 70-80 ευρω.βεβαια και καποια μαγαζια τα δινουν τοσο αλλα οχι ολο τον χρονο οπως αυτος.επισης δεν πληρωνει βιτρινα,ενοικιο ισογειου κ.λπ. αφου η αποθηκη του ειναι σε υπογειο.

για το σαιτ που λες βαζεις τα γυαλια που θες στο ιντερνετ και μετα ψαχνεις...αλλα επειδη τα περισοτερα ειναι απο αγγλια βαλε στο τελος ενα uk.prada sunglasses uk πχ. εγω ετσι βρισκω.ενα καταστημα που πουλαει χαμηλα καποια μοντελα ειναι απο ισπανια.http://www.visual-click.com/

 

Oxydo.ψαχνω για κριτικες για αυτην τη μαρκα γυαλιων ηλιου αλλα δε βρισκω κατι.βρηκα το site της,αλλα sites που πουλανε αλλα δε βρισκω τιποτα.

Ειναι γνωστη μαρκα;

Ευχαριστω

 

ναι ειναι.την εχει αγορασει η νουμερο 2 εταιρεια http://www.safilo.com/en/2-oxydo.php

Link to comment
Share on other sites

 

ναι ειναι.την εχει αγορασει η νουμερο 2 εταιρεια http://www.safilo.com/en/2-oxydo.php

 

Ευχαριστω μιχαλη.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά με ενημερώσαν για αυτό:

 

http://sge-nelln.tk/

 

εχει τα ray ban με 22 και κάτι ευρω! συν τα μεταφπορικά σου βγαίνει λιγότερο από 30...Ειναι δυνατόν να είναι αυθεντικά???

Link to comment
Share on other sites

οταν εχεις τετοιες υποψιες ψαχνεις παντα την διευθυνση/τηλεφωνα επικοινωνιας αν υπαρχει και τον τροπο παραγγελιας κ.λπ.

αποτι βλεπεις αυτοι δεν δινουν κανενα στοιχειο οποτε μακρια ,''μπανανια'' μου θυμιζει:p

Link to comment
Share on other sites

Σημερα,καθως επλενα τα γυαλια μυωπιας μου με υγρο πιατων συμφωνα με τις οδηγιες του οπτικου μου ηρθε μια ιδεα που δεν ξερω αμα ειναι καλη ή κακη.Εχοντας δει οτι τα ποτηρια αστραφτουν οταν τα πλενω στο πλυντηριο πιατων,σκευτηκα την επομενη φορα να βαλω και τα 2 ζευγαρια γυαλιων(μυοπιας,ηλιου/μυοπιας) στο πλυντηριο πιατων για να καθαρισει αποτελεσματικα ολη η λιπαροτητα,οι δαχτυλιες και η θολουρα των φακων.Οι σκελετοι ειναι μεταλλικοι και οχι πλαστικοι,οποτε φανταζομαι οτι δεν υπαρχει κυνδινος να λιωσουν ή να παραμορφωθουν απο της υψηλες θερμοκρασιες.Φοβαμαι ομως μηπως η υψηλη πιεση του νερου,οι ατμοι κατα την διαρκεια του κυκλου στεγνωματος και τα χυμικα απο τις ταμπλετες απορρυπαντικου σκουριασουν τον σκελετο και προκαλεσουν γρατζουνιες ή θολουρα στους φακους.Τι προτινετε?Να τα βαλω στο αυτοματο προγραμμα μαζι με τα υπολοιπα πιατα,να τα βαλω στο συντομο προγραμμα 45 βαθμων που ειναι μονο για ποτηρια και γυαλικα ή να μην το ρισκαρω καθολου?Το εχει δοκιμασει κανεις?Αν ναι πειτε εμπειριες.

 

Τελικα με νικησε η περιεργεια και το δοκιμασα.Μπορω να πο οτι καθαρισαν αρκετα καλα.Εβαλα και τα 2 ζεγαρια γυαλιων μου στο πλυντηριο και καθαρισαν ολες οι σκονες και οι δαχτυλιες απο τους φακους,αλλα και η λιπαροτητα απο τον σκελετο.Η μοναδικη φθορα ηταν οτι στα γυαλια μυωπιας μου φανηκε σαν να "φαγωθηκε" λιγο το πλαστικο στις ακρες του σκελετου.Τα ηλιου-μυωπιας δεν επαθαν τιποτα.Επελεξα συντομο προγραμμα 30' στους 45°C χωρις κυκλο στεγνωματος στο τελος.Δεν προσθεσα καθολου απορρυπαντικο.Αμεσως μετα το τελος της πλυσης τα στεγνωσα με το πανακι που ηταν στην θηκη των γυαλιων.

Link to comment
Share on other sites

οταν εχεις τετοιες υποψιες ψαχνεις παντα την διευθυνση/τηλεφωνα επικοινωνιας αν υπαρχει και τον τροπο παραγγελιας κ.λπ.

αποτι βλεπεις αυτοι δεν δινουν κανενα στοιχειο οποτε μακρια ,''μπανανια'' μου θυμιζει:p

 

ναι μαλλον ειναι πολυ καλο για να ειναι αληθινο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικα με νικησε η περιεργεια και το δοκιμασα.Μπορω να πο οτι καθαρισαν αρκετα καλα.Εβαλα και τα 2 ζεγαρια γυαλιων μου στο πλυντηριο και καθαρισαν ολες οι σκονες και οι δαχτυλιες απο τους φακους,αλλα και η λιπαροτητα απο τον σκελετο.Η μοναδικη φθορα ηταν οτι στα γυαλια μυωπιας μου φανηκε σαν να "φαγωθηκε" λιγο το πλαστικο στις ακρες του σκελετου.Τα ηλιου-μυωπιας δεν επαθαν τιποτα.Επελεξα συντομο προγραμμα 30' στους 45°C χωρις κυκλο στεγνωματος στο τελος.Δεν προσθεσα καθολου απορρυπαντικο.Αμεσως μετα το τελος της πλυσης τα στεγνωσα με το πανακι που ηταν στην θηκη των γυαλιων.

 

Τι έκανες ρε άτομο,lol!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...