Jump to content

Τι μπύρα πίνετε;


killing_you2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πήρα χθες μια μπύρα που λήγει τέλος του μήνα. 08/20. Είναι περιορισμένης παραγωγής. Αν λήξει μπορω να την πιω πχ και μια δυο βδομάδες μετά; αγόρασα αρκετά μπουκάλια 750ml διότι είχαν 3.5€ με τις εκπτώσεις που το πήρα από 15€ το ένα. Είχε και ποτήρι δώρο για αυτό τα πήρα.

Κάπου έλεγε και τα κομμάτια αλλά δε θυμάμαι.. 500 κάτι έγιναν συνολικά

 

 

20200827-121627.jpg

20200827-121619.jpg

 

Αν εχει ληξει για μερικες μερες δεν νομιζω να παθεις κατι,εχω πιει κατα λαθος μπυρα που ειχε ληξει πριν 5 μηνες και δεν επαθα τιποτα.Απλως μπορει να εχει αλοιωθει λιγο η γευση γιατι μετα την ημερομηνια ληξεως αρχιζει να "κοβει" η μαγια.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα χθες μια μπύρα που λήγει τέλος του μήνα. 08/20. Είναι περιορισμένης παραγωγής. Αν λήξει μπορω να την πιω πχ και μια δυο βδομάδες μετά; αγόρασα αρκετά μπουκάλια 750ml διότι είχαν 3.5€ με τις εκπτώσεις που το πήρα από 15€ το ένα. Είχε και ποτήρι δώρο για αυτό τα πήρα.

Κάπου έλεγε και τα κομμάτια αλλά δε θυμάμαι.. 500 κάτι έγιναν συνολικά

 

 

20200827-121627.jpg

20200827-121619.jpg

 

Μπορείς άνετα να την πιείς και πολύ μετά από την ημερομηνία λήξης. Αρκεί να την αποθηκεύσεις σωστά και σε δροσερό μέρος.

Η συγκεκριμένη μπύρα είναι απαστερίωτη με επαναζύμωση στο μπουκάλι, που πρακτικά σημαίνει πως "παλαιώνει".

Δεν θα σου πάθει τίποτα μετά την ημερομηνία λήξης της, απλά θα αρχίσει να ανεβαίνει ο αλκοολικός βαθμός της και θα νιώθεις πιο πολύ το διοξείδιο του άνθρακα.

Πιές και απόλαυσε...

Xiaomi Redmi Note 9 Pro 6-128
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Κι εγώ αυτό το πρόβλημα έχω. Όλες μου αρέσουν!
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

ρε μαγκες η βεργινα weiss τσιμπισε κι αλλο πανω?.....εφθγε στα 1,85 ?

ισχυει αλλα ειναι πολυ νοστιμη μπυρα! πολυ καλυτερη απο Αλφα weiss.

πλεον την εχω βαλει κι'αυτη στις αγαπημενες μου μπυρες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ιδιαιτερη προτιμηση στις lager και wise

και γενικα απο περιεργια εχω δοκιμασει διαφορες

προσφατα παρακολουθησα ενα podcast για μπυρες και μου αλλαξε λιγο η αποψη

η συζηηση ηταν για αφυλτραριστες και απαστεριωτες μπυρες

εγω οσο εχω δοκιμασει δεν ενθουσιαστηκα αλλα ελεγαν οτι αν ολη σου την ζωη εχεις δοκιμασει να πινεις παστερειωμενη μπυρα λογικο ειναι να σου φανει περιεργη η απαστεριωτη. Κι οτι γενικα η αφιλταριστη κ απαστεριωτη ειναι η μπυρα ακρυβως οπως πρεπει να πινετε (αρκει να μεινει κρυα απο την στιγμη που θα βγει απο το καζανι μεχρι την καταναλωση)

 

Αυτο μου αλλαξε λιγο τη γνωμη και σκεφτομαι στο μελλον να δωσω μια 2η ευκαρια σ αυτες τις μπυρες

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ιδιαιτερη προτιμηση στις lager και wise

και γενικα απο περιεργια εχω δοκιμασει διαφορες

προσφατα παρακολουθησα ενα podcast για μπυρες και μου αλλαξε λιγο η αποψη

η συζηηση ηταν για αφυλτραριστες και απαστεριωτες μπυρες

εγω οσο εχω δοκιμασει δεν ενθουσιαστηκα αλλα ελεγαν οτι αν ολη σου την ζωη εχεις δοκιμασει να πινεις παστερειωμενη μπυρα λογικο ειναι να σου φανει περιεργη η απαστεριωτη. Κι οτι γενικα η αφιλταριστη κ απαστεριωτη ειναι η μπυρα ακρυβως οπως πρεπει να πινετε (αρκει να μεινει κρυα απο την στιγμη που θα βγει απο το καζανι μεχρι την καταναλωση)

 

Αυτο μου αλλαξε λιγο τη γνωμη και σκεφτομαι στο μελλον να δωσω μια 2η ευκαρια σ αυτες τις μπυρες

απαστεριωτες μπυρες ειναι ωραιες αλλα οχι για μεγαλη καταναλωση..δηλαδη 5-6 μπυρες την φοραα.δεν ειναι μπυρα της παρεας...σουβλακια..και υπερκαταναλωση..ειναι ιδαιτερη μπυρα.

επισης η απαστεριωτη εχει ιδαιτερη γευση και τιμη..αλλα αξιζει πολυ! εχω δοκιμασει πολλες μικροζυθοποιιες σε απαστεριωτες μπυρες και μου αρεσανε πολυ..ολες θελουν ψυγειο σε στανταρ θερμοκρασια και επειδη εχουν μικρη ζωη..πρεπει να ειναι καλο συντηρημενη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Brewdog! Για τους λάτρεις των Indian Pale Ale!

Είναι κατηγορία μπύρας;

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Fix άνευ η μοναδική μπύρα που είναι λαιτ και πίνετε ευχάριστα και έχει την γεύση μπύρας !! Από κανονικές Fix -Kaiser ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Strange brew dr.haze double ipa...... Για τους λάτρεις των ipa

Ότι καλύτερο έχω πιεί.... Είναι και ελληνική

 

Στάλθηκε από το MI 9T PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...