Jump to content

Xperia Χ10 mini : Εγκατάσταση 2.2 froyo MiniCM6 1.0.2 (updated 13/6/11)


BMW116i
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η δημιουργία αυτού του thread είναι εξολοκλήρου βασισμένη στη rom [ROM] MiniCM6-1.0.2 [update! 13/6/11], Froyo 2.2.1 / Cyanogen 6.1.3 port for the mini του φίλου nobodyAtall. Γνωστός στον τεχνολογικό κόσμο που ονομάζεται XDA αλλά και στο myphone προσφάτως.

 

Είναι πολύ σταθερή Rom και δεν θα σας προβληματίσει καθόλου σε καθημερινή χρήση.

 

***Διαβάστε πρώτα τον οδηγό μέχρι να τον κατανοήσετε πλήρως και μετά κάνετε εγκατάσταση***

***Προσοχή! Ο οδηγός είναι μόνο για το X10mini και όχι για το pro!***

 

Screenshoots:

http://img535.imageshack.us/img535/3340/32504248.th.jpg http://img62.imageshack.us/img62/2949/77619003.th.jpg http://img801.imageshack.us/img801/6181/56236200.th.jpg

http://img819.imageshack.us/img819/6530/72492227.th.jpg http://img560.imageshack.us/img560/3893/89653765.th.jpg http://img707.imageshack.us/img707/1300/48011479.th.jpg

http://img153.imageshack.us/img153/1922/49513499.th.jpg http://img828.imageshack.us/img828/4176/34215208.th.jpg

 

Χαρακτηριστικά:

Δουλεύουν όλα

 

Bugs:

The notorious 'Reboot bug' is now fixed

 

 

Απαιτήσεις:

# Εγκατεστημένο το τελευταίο update 2.1.1.A.0.6 της SE.

# Root και Xrecovery εγκατεστημένα.

 

Οδηγίες εγκατάστασης:

 

Πριν την εγκατάσταση της MiniCM6 1.0.2 πρέπει πρώτα να φλασάρετε με xrecovery το CMW recovery. (Είναι η νέα έκδοση)

 

1) Κατεβάστε το link με τη rom που θα ακολουθήσει.

2) Μετονομάστε το αρχείο που θα κατεβάσετε απο MiniCM6-1.0.2.zip σε update.zip.

3) Τοποθετήστε το update.zip στην κάρτα sd του mini σας όπως είναι χύμα.

4) Κάντε επανεκίννηση και τρέξτε το CWM recovery.

5) Κρατήστε ένα backup για να επιστρέψετε στην κατάσταση που ήσασταν σε περίπτωση κάποιου λάθος χειρισμού στην εγκατάσταση της rom.

6) Φροντίστε πρώτα να επιλέξετε Partition tools -> Format Data partition και factory reset (full wipe) απο το CWM recovery (Δεν χρειάζεται αν τρέχετε ήδη MiniCM6).

7) Eπιλέξτε το 'install update.zip from sdcard' απο το μενού του CWM recovery.

8) Επανεκκίνηση (ενδέχεται να πάρει λίγο χρόνο)

 

Downloads: MiniCM6-1.0.2.zip

CMW Recovery

 

Disclaimer:Δεν είμαι υπεύθυνος για οποιαδήποτε βλάβη της συσκευής σας απο λάθος χειρισμό στη διαδικάσια εγκατάστασης του οδηγού.

Χρησιμοποιήστε τον οδηγό με δική σας ευθύνη.

 

***Όλα τα credits φυσικά στο φίλο nobodyAtall για τη δημιουργία αυτής της καταπληκτικής rom.***

Edited by BMW116i
update oδηγού
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 820
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μπραβο ρε παιδες πολυ καλη δουλεια...αλλα εχω το pro..τι γινεται σαυτην την περιπτωση??
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά!:)

Υπάρχει εδώ αλλά δεν τον έχω κοιτάξει προς το παρών καθόλου για τυχόν διαφορές στην εγκατάσταση επειδή έφτιαχνα τον οδηγό για μίνι.

Μόλις βρω χρόνο θα το κοιτάξω.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά!:)

Υπάρχει εδώ αλλά δεν τον έχω κοιτάξει προς το παρών καθόλου για τυχόν διαφορές στην εγκατάσταση επειδή έφτιαχνα τον οδηγό για μίνι.

Μόλις βρω χρόνο θα το κοιτάξω.

 

αναμενουμε εναν τελειο οδηγο σαν αυτο και για το pro!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αναμενουμε εναν τελειο οδηγο σαν αυτο και για το pro!:)

 

+1, ειδικα αφου δουλευουν πλεον τα ακουστικα με bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

αναμενουμε εναν τελειο οδηγο σαν αυτο και για το pro!:)

 

δεν υπάρχει διαφορά στον τρόπο που θα το περάσεις. απλά πρέπει να κατεβάσεις και το zip για το πληκτρολόγιο και να το φλασαρεις με το xrecovery με τον ιδιο τροπο που πέρασες και την ρομ αλλά δεν πρέπει να κανεις factory reset οταν θα περάσεις το αρχειο για το πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Το market enabler χρειάζεται να το βάλω ή έρχεται ενσωματωμένο στο rom?

 

Δυστηχώς δεν ειναι εγκατεστημένο.

Link to comment
Share on other sites

Η 2.2.1 λειτουργεί μόνο με την 2.1.1.A.0.6 ή περιλαμβάνει και τις επόμενες official rom από αυτή?

Πως επιλέγει κανείς την εγκατάσταση της συγκεκριμένης 2.1.1.A.0.6 και όχι κάποιας μεταγενέστερης?

Link to comment
Share on other sites

Η 2.2.1 λειτουργεί μόνο με την 2.1.1.A.0.6 ή περιλαμβάνει και τις επόμενες official rom από αυτή?

Πως επιλέγει κανείς την εγκατάσταση της συγκεκριμένης 2.1.1.A.0.6 και όχι κάποιας μεταγενέστερης?

Ναι μονο με την 2.1.1.A.0.6.

Ειναι η τελευταια official rom της SE και την αποκτας κανοντας update.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο συναδελφε (bmw116) πολυ καλη δουλεια :), μια απορια στο πληκτρολογιο πως βαζουμε το πρασινο φοντο που βλεπω στην αρχη του ποστ? τωρα σε μενα ειναι μαυρο:worry:
Link to comment
Share on other sites

μπραβο συναδελφε (bmw116) πολυ καλη δουλεια :), μια απορια στο πληκτρολογιο πως βαζουμε το πρασινο φοντο που βλεπω στην αρχη του ποστ? τωρα σε μενα ειναι μαυρο:worry:
Eυχαριστω συνάδελφε!:)

Αν προσεξεις πρασινο γινεται μολις κανεις κληση και το σηκωσει ο αλλος.;)

Οταν το κλεινεις γινεται παλι μαυρο.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει διαφορά στον τρόπο που θα το περάσεις. απλά πρέπει να κατεβάσεις και το zip για το πληκτρολόγιο και να το φλασαρεις με το xrecovery με τον ιδιο τροπο που πέρασες και την ρομ αλλά δεν πρέπει να κανεις factory reset οταν θα περάσεις το αρχειο για το πληκτρολόγιο.

 

στα ελληνικα??:p :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απλά πρέπει να κατεβάσεις και το zip για το πληκτρολόγιο

 

Που ειναι αυτο? Λινκ?:)

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

καλό θα ήταν να προστεθεί στο αρχικό ποστ ότι ναι μεν υπάρχει το πληκτρολόγιο της ΣΕ χωρίς Τ9 δε, και ότι δεν υπάρχει το market enabler αφού πιστεύω πως είναι αρκετά σημαντικά και θα αποφευχθούν πολλές ερωτήσεις τέτοιου τύπου
Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Θα φτιάξω νέο αναλυτικό οδηγό για το pro το μεσημέρι.

Θα γινει νεο thread για να μην γινει μπαχαλο αυτο το τοπικ με ερωτησεις κατοχων μινι και προ για να μην μπερδευομαστε στην ουσια για το ιδιο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έβαλα αυτή την έκδοση στο προ κινητάκι μου και μέχρι τώρα το κινητό φυσάει. 3 πραγματάκια είναι που με έχουν προβληματίσει μόνο..

1. σε μένα το μαρκετ κρασάρει συνέχεια. νόμιζα ότι φταίει που είχα κρατήσει το ext3 partition με τα παλιά προγράμματα και έτσι ξαναέκανα φορμάτ με full wipe και κάνοντας reformat το ext3 partition της κάρτας. τζίφος. συνεχίζει να κρασάρει.

 

2. το πληκτρολόγιο έχω την εντύπωση ότι είναι μόνιμα αναμένο. όπως επισης αν κ επιλεγω ελληνικα, δεν γραφει ελληνικα! εχω βαλει κ το patch.

 

3. ωρες ωρες η οθονη σβηνει κ μου βγαζει την παναγια για να ξαναενεργοποηθει.

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το μαρκετ το εχω και εγω...

Για την φωτεινοτητα...εβγαλα το auto και ησυχασα...

Εχω και αλλα προβληματακια αλλα θα τα ποσταρω στο αντιστοιχο τοπικ για Pro για να μην μπερδευομαστε...

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τον οδηγο για το pro τον ετοιμασα αλλα θα πρεπει να ρωτησω καποια πραγματα πρωτα στο xda γιατι υπαρχουν σε πολλους πολλα προβληματα ως προς τα βηματα της εγκαταστασης και την λειτουργια του κινητου μετα την εγκατασταση.

Δεν θελω να σας παρω στο λαιμο μου...:) Οποτε περιμενετε αν θελετε...;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το μαρκετ το εχω και εγω...

Για την φωτεινοτητα...εβγαλα το auto και ησυχασα...

Εχω και αλλα προβληματακια αλλα θα τα ποσταρω στο αντιστοιχο τοπικ για Pro για να μην μπερδευομαστε...

όμορφα. άντε να δούμε τι θα κάνουμε για να την στρώσουμε την έκδοση σιγά σιγά και να γίνει bug-free!

Link to comment
Share on other sites

bugs στο pro

1.το φως στο hardware πληκτρολογιο δεν σβηνει οταν το κλεινω

2. η εφαρμογη market crashαρει αμεσως μετα απο καθε download

3.fm radio not working

4.στο hardware πληκτρολογιο παρολο που εχει το menu για αλλαγη γλωσσας απο αγγλικα σε ελληνικα αυτο δεν επιτυγχανετε

5.βιντεο μπορουμε να τραβηξουμε μονο με την εφαρμογη videocam illussion

 

μακαρι να βρεθουνε λυσεις συντομα!!!!:help:

Link to comment
Share on other sites

ακριβως τα ιδιο bugs. απ ότι διάβασα με το market λύνεται αλλά διάβασα κάποιον ότι μετα είχε αρκετές επανεκκινήσεις. πρέπει να αλλάξεις 2 αρχειάκια. παραθέτω:

Flash when you get FC on market (md5: E24613370B4550F09DDB2A985C3E386E)

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι βλεπω μεχρι στιγμης η ρομ του μινι ειναι πιο σταθερη (χωρις καποιο rebout κλπ κλπ) και με λιγοτερα bugs :), ειμαι ομως σχεδον σιγουρος οτι ειναι θεμα χρονου να λυθουν τα οποια προβληματα υπαρχουν στα δυο αδερφακια :D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...