Jump to content

Xperia X8 : Custom roms (2.3.2 CM, 2.2.1 CM)


iliadelo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια βοηεθια...εχω περασμενη στο κινητο την froyo 2.2.9 ...πηγα να του περασω την gingerdx ...παω λοιπον να κανω reboot μεσω xrecovery ανοιγει το κινητο...δεν με αφηνει να μπω στο xrecovery , εμφανιζεται η οθονη παω να το ξεκλειδωσω και να βαλω την σιμ και μου λεει sorry . the process com.android.phone has stopped unexpectedly. please try again και αναγκαζομαι να το κλεισω,,,τι μπορω να κανω για να φτιαξει ??? :cry:

 

Σε CWM μπαινει;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οχι δεν μπορουσα να κανω τιποτα...τελικα καταφερα και το εφτιαξα μεσω του προγραμματος flash tool που δεν απαιτουσε το κινητο να ειναι ανοιχτο...ετσι του περασα μια stock rom και το προβλημα εξαφανιστηκε...;)
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα χ8 και δεν το χω πειραξει καθολου.βλεπω ολα αυτα κ θελω να βαλω κ γω κτ αναλογο.τι αξιζει τι προτεινετε κ το κυριοτερο πως?θα ηθελα τ γνωμη σας και τ βοηθεια σας step by step απο αρχη μεχρι τελουσ :O ωστε να τ κανω κ εγω ετσι χωρισ ομωσ να μου μεινει στ χερια η να εχω απροοπτα :cry:

 

:!:Επισήμανση από την Ο.Δ.:!:: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ποια ROM αξιζει περισσοτερο ?απο θεμα λειτουργικοτητας,εμφανισης και δυνατοτητων?

στειλτε μου κανα link ή προτεινετε μου .

για tweaks και custom kernel καμια προταση ,link?

ευχαριστω εκ των προτερων :confused:

...xperia x8

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ποια ROM αξιζει περισσοτερο ?απο θεμα λειτουργικοτητας,εμφανισης και δυνατοτητων?

στειλτε μου κανα link ή προτεινετε μου .

για tweaks και custom kernel καμια προταση ,link?

ευχαριστω εκ των προτερων :confused:

...xperia x8

 

GingerDX, Jimdemdroid tweak αλλα για custom kernel δε ξερω. Δες τον οδηγο που ποσταρα ακριβως απο πανω και σε ενα αλλο παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου εχω βαλει GingerDX v21 & Jimdemdroid tweak και ενω ειναι σφέρα χωρις εφαρμογες μολις του βαλω εφαρμογες σερνεται . Οι περισσοτερες ειναι περασμενες στην SD καρτα Class 10 .

Εχω ενα X10 με 2.1 μαμα και παει σφερα και το X8 σερνεται . Για να δω μια επαφη ή ενα sms βαραω ενεσεις . Καθε φορα που ανοιγει η επιφανια του Go luncher πρεπει να τα φορτωσει ολα απο την αρχη το ιδιο και στον app drawyer. Τα ιδια και με Luncher pro.

 

Δεν καταλαβαίνω τι φταίει και σερνεται. Υπάρχει καμια βοήθεια κατι που να κατεβασω που θα μου δώσει μια εικονα ;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δε μπορεις να κανεις και πολλα. Το x8 εχει αρκετα αδυναμο hardware και ειναι ενας απο τους λογους που εμεινε και σε 2.1. Δοκιμασε να κανεις ενα wipe davnik cache η αν δεν δεις καποια διαφορα, δοκιμασε overclock..
Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου εχω βαλει GingerDX v21 & Jimdemdroid tweak και ενω ειναι σφέρα χωρις εφαρμογες μολις του βαλω εφαρμογες σερνεται . Οι περισσοτερες ειναι περασμενες στην SD καρτα Class 10 .

Εχω ενα X10 με 2.1 μαμα και παει σφερα και το X8 σερνεται . Για να δω μια επαφη ή ενα sms βαραω ενεσεις . Καθε φορα που ανοιγει η επιφανια του Go luncher πρεπει να τα φορτωσει ολα απο την αρχη το ιδιο και στον app drawyer. Τα ιδια και με Luncher pro.

 

Δεν καταλαβαίνω τι φταίει και σερνεται. Υπάρχει καμια βοήθεια κατι που να κατεβασω που θα μου δώσει μια εικονα ;

 

Απενεργοποιησα το ΄΄Enable surface dithering '' και το ''16 bit transparency'' και εστρωσε αρκετα.

 

Η καλητερη ομως λύση ειναι αλλαγη ROM απο GingerDX σε kuyaDROID & Jimdemdroid tweak LITE και Απενεργοποιησα το ΄΄Enable surface dithering '' και το ''16 bit transparency''και το κινητο απλως παει σφαιρα. Επιετέλους παει οπως θα έπρεπε να πηγαινει με βαση τα χαρακτηριστικα του .

 

Καλές η Custom Rom αλλα τελικα δεν είναι ολες το ιδιο καλες.

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιησα το ΄΄Enable surface dithering '' και το ''16 bit transparency'' και εστρωσε αρκετα.

 

Η καλητερη ομως λύση ειναι αλλαγη ROM απο GingerDX σε kuyaDROID & Jimdemdroid tweak LITE και Απενεργοποιησα το ΄΄Enable surface dithering '' και το ''16 bit transparency''και το κινητο απλως παει σφαιρα. Επιετέλους παει οπως θα έπρεπε να πηγαινει με βαση τα χαρακτηριστικα του .

 

Καλές η Custom Rom αλλα τελικα δεν είναι ολες το ιδιο καλες.

 

Εντάξει λογικό να μην ειναι ίδιες όλες οι Rom.Εγώ στο x8 είχα gingerdx με το tweak του jimdem κ ήμουν ικανοποιημένος.

Δοκίμασα κ άλλες αλλά δε με βόλεψε καμία.

Κανε και αυτό που είπε ο Άλκης

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου εχω βαλει GingerDX v21 & Jimdemdroid tweak και ενω ειναι σφέρα χωρις εφαρμογες μολις του βαλω εφαρμογες σερνεται . Οι περισσοτερες ειναι περασμενες στην SD καρτα Class 10 .

Εχω ενα X10 με 2.1 μαμα και παει σφερα και το X8 σερνεται . Για να δω μια επαφη ή ενα sms βαραω ενεσεις . Καθε φορα που ανοιγει η επιφανια του Go luncher πρεπει να τα φορτωσει ολα απο την αρχη το ιδιο και στον app drawyer. Τα ιδια και με Luncher pro.

 

Δεν καταλαβαίνω τι φταίει και σερνεται. Υπάρχει καμια βοήθεια κατι που να κατεβασω που θα μου δώσει μια εικονα ;

 

και εγώ το ίδιο έχω GingerDX v21b σε sonny x10 mini

και μόλις του βάλω τα προγραμματάκια που θέλω, σέρνεται!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ το ίδιο έχω GingerDX v21b σε sonny x10 mini

και μόλις του βάλω τα προγραμματάκια που θέλω, σέρνεται!!!

 

Λογικο. Εχουν και τα δυο το ιδιο ακριβως hardware περαν της καμερας..

Link to comment
Share on other sites

και εγώ το ίδιο έχω GingerDX v21b σε sonny x10 mini

και μόλις του βάλω τα προγραμματάκια που θέλω, σέρνεται!!!

 

Η gingerdx ειναι ολοκληρωμενη αλλα καθολου γρηγορη. Υπαρχουν ποιο γρηγορες χωρις αλλαγη kernel

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κατεβασα τ ρομ gingerdx v022 και κολλαει στ αρχικο logo.τι να κανω?με xrecovery εκανα το install και δεν ανοιγει με τπτ τωρα..x8 εκανα τα προηγοθμενα σταδια τωρα τ κανω?

 

:!:Επισήμανση από την Ο.Δ.:!:: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κατεβασα τ ρομ gingerdx v022 και κολλαει στ αρχικο logo.τι να κανω?με xrecovery εκανα το install και δεν ανοιγει με τπτ τωρα..x8 εκανα τα προηγοθμενα σταδια τωρα τ κανω?

Aπο τη v014 κ μετά τη συγκεκριμένη rom τη βάζεις με clockworkmod.κατεβασε τη v14 που περιέχει αυτό που σου λέω κ μετά με το cwm περνά τη v22

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα μετα την εγκατασταση της ρομ full wipe.

 

Σωστός!!μου διέφυγε:thumbup:

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αν η gingerxd δεν ειναι γρηγορη οπως λετε ποια αξιζει να βαλω?φανταζομαι ολες ειναι καλυτερες απο το 2.1 που εχει το xperia x8.full wipe ποτε κανω ρε παιδια οταν περασω την ν014 ή οταν βαλω την ν022?δλδ βαζω την ν014 πως?με xrecovery h' cwm?εχω εγκαταστησει dual mode recovery οποτε εχω και την cwm?το δοκιμασα κ απο κει και τπτ εβγαζε μονο το logo gingerdx κ τον ηχο και τπτ αλλο...μετα εκανα restore για να δουλευει τουλ το κινητο.
Link to comment
Share on other sites

Βαζεις 014 με xrecovery-κανεις full wipe. Μετα κατεβαζεις 022-κανεις εγκατασταση με CWM και ΔΕΝ κανεις full wipe.

Το CWM ανοιγει οταν πατησεις με το δαχτυλο σου την οθονη αρκετες φορες ενω ειναι στο logo της SE.

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις 014 με xrecovery-κανεις full wipe. Μετα κατεβαζεις 022-κανεις εγκατασταση με CWM και ΔΕΝ κανεις full wipe.

Το CWM ανοιγει οταν πατησεις με το δαχτυλο σου την οθονη αρκετες φορες ενω ειναι στο logo της SE.

 

014 η 013.?οποιο link και να πατησω για 013 η 014 μ λεει η σελιδα δεν υπαρχει.εχεις κανα link?

 

Aπο τη v014 κ μετά τη συγκεκριμένη rom τη βάζεις με clockworkmod.κατεβασε τη v14 που περιέχει αυτό που σου λέω κ μετά με το cwm περνά τη v22

 

και οτι εφαρμογες επαφες κτλ που ειχα πως τα επαναφερω στ νεα ρομ?

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Αφου ειπες οτι εχεις dual recovery παει να πει οτι εχεις ηδη το CWM. Αρα το ανοιγεις πατωντας αρκετες φορες με το δαχτυλο σου την οθονη και εγκαθιστας την GingerDX 022. Επειτα κανεις full wipe και εισαι ετοιμος. Αφου απ οτι μας ειπες το κινητο δεν ανοιγει δυστυχως δε μπορεις να σωσεις κανενα προσωπικο δεδομενο αρα επαφες, εφαρμογες χαθηκαν. Εκτος αν ειχες κανει συγχρονισμο τις επαφες και backup τις εφαρμογες.
Link to comment
Share on other sites

Αφου ειπες οτι εχεις dual recovery παει να πει οτι εχεις ηδη το CWM. Αρα το ανοιγεις πατωντας αρκετες φορες με το δαχτυλο σου την οθονη και εγκαθιστας την GingerDX 022. Επειτα κανεις full wipe και εισαι ετοιμος. Αφου απ οτι μας ειπες το κινητο δεν ανοιγει δυστυχως δε μπορεις να σωσεις κανενα προσωπικο δεδομενο αρα επαφες, εφαρμογες χαθηκαν. Εκτος αν ειχες κανει συγχρονισμο τις επαφες και backup τις εφαρμογες.

 

ακου εκανα backup στην αρχη μετα εκανα full wipe και εκανα install την ρομ.κανω και μετα wipe?εβαλα την ν022 και tweaks lite και τα modules που προτεινε.δηλαδη επαφες που τα χα ολα backup πως τ βαζω στ ν022?καθως και εφαρμογες? .εχεις να προτεινεις να βαλω τπτ αλλο?

 

εχει κανεις καμια ιδεα για odex και για supercharger?λενε βοηθουν πολυ σε ταχυτητα και εξοικονομηση μπαταριας....εχουμε κανενα οδηγο ή infos για install?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους...

Πριν απο 2 μηνες καταφερα και εφτιαξα το Χ8 του γιου μου με τα εξης δεδομενα

Εκδοση android:2.2.9

kernel: 2.6.29

mod version : Floyo by racht

Aρ.εκδοσης:0.25

Ολα δουλευαν μια χαρα και ξαφνικα ενω ανοιγω το wifi κανονικα,συνδεεται κανονικα,μπαινω στο μαρκετ κανονικα,μου δειχνει ποιες ενημερωσεις εχω .Οταν επιλεξω να εγκαταστησω μια ενημερωση π.χ. go launcher ex, αυτη ξεκιναει να κανει ληψη,η πρασινη μπαρα δειχνει οτι ξεκιναει αλλα δεν εγκαθισταται με τιποτα (μετα απο 10 λεπτα)!!!

Το παραδοξο ειναι οτι δεν μπορει να συνδεθει στο internet (μεσω wifi) αλλα συνδεεται στο μαρκετ......δεν μπορω να κανω αναζητηση στο νετ μεσω google αλλα το sentra goal μου ενημερωνεται κανονικα με τα τελευταια αθλητικα νεα....

Μηπως καποιος καλος ανθρωπος φανταζεται κατι που μπορει να με βοηθησει;

Πηγα στις εφαρμογες,μαρκετ,διεγραψα προεπιλογες,απεγκατεστησα και ξαναεγκατεστησα την διευθυνση στο wifi ...τιποτα

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Θα με σκοτωσει ο γυιος μου.......Μόλις κατεβασα την JimdemDroid Tweak21.3 την εβαλα στην sd αλλα δεν θυμαμαι πως την ενεργοποιω ...δηλ.πως μπαινω στο αρχικο μενου για να την εγκαταστησω..

By the way κανει για το τηλεφωνο μου;;η να βαλω την ''CM6 (now changed to Floyo)

Floyo (2.2.5) v1.0b HACKDROID

Updated 20-July-2011: updated!

Download : Floyo 1.0

Bugs: None?

Fixes: Market crash fixed.

Notes: shares code with FroyoBread-21b; undervolt,pinch-to-zoom,theme chooser,DSP,FM,edgeglow etc.

Themes included : Buuf,NTSense,Arc,GingerSystem,RetroDroid,and more

Ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...