Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πες τα χρυσοστομε!!Παρακολουθω εδω κ μερες τι γραφετε απο αλλα παιδια κ αναρωτιεμαι!!! Οποιανου δεν του κανει ας το πουλησει.Αλλα μην το μετανοιωσει αργοτερα.

 

Βασικα εμένα με λένε Χρυσόστομο οπότε βλέπεις ότι τελικά έχω δίκιο.. Θα παρακαλέσω λοιπόν να δείς τις φωτογραφίες που έχω βγάλει και έχω ανεβάσει για να καταλάβεις ότι ΔΕΝ ΕΠΙΔΙΩΚΩ τελειότητα.. ούτε περιμένω να γίνει μια συσκευη 130 γραμμαρίων dslr... Αυτό που θέλω είναι να μη βγάζει τραγικές κάτι που το ΔΙΚΟ μου N8 δυστυχώς κάνει... ϊσως να φταίει η παρτίδα, ίσως μόνο το δικό μου ... Πάντως αν διαβάσεις προσεχτικά τι γράφω θα δεις ότι μιλαω πολύ πιο λογικα από τις παράλογες απαιτήσεις που πάτε να με φορτώσετε.. Thanks

καρπούζι!:blink:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω που αποθηκεύετε τα προγράμματα που κατεβάζετε απο το ovi store (c,e ή f);

Έχω παρατηρήσει στο ν8 πως οι εφαρμογές που κατεβάζω πάνε μάλλον στη c με συνέπεια να μειώνεται ο χόρος της.. Που είναι καλύτερα να τις αποθηκεύω; Πως μπορώ να ορίσω που θέλω να αποθηκευτούν (c,e ή f);

Όσο μειώνεται η c, έχει επίπτωση στη λειτουργία και την ταχύτητα του κινητού;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω που αποθηκεύετε τα προγράμματα που κατεβάζετε απο το ovi store (c,e ή f);

Έχω παρατηρήσει στο ν8 πως οι εφαρμογές που κατεβάζω πάνε μάλλον στη c με συνέπεια να μειώνεται ο χόρος της.. Που είναι καλύτερα να τις αποθηκεύω; Πως μπορώ να ορίσω που θέλω να αποθηκευτούν (c,e ή f);

Όσο μειώνεται η c, έχει επίπτωση στη λειτουργία και την ταχύτητα του κινητού;

 

Δεν έχεις επιλογή να αποθηκεύσεις τα εκτελέσιμα των εφαρμογών (sis/sisx), αλλά μόνο το πού θα εγκατασταθούν.

Για αυτές τις ρυθμίσεις πήγαινε: Μενού->Κατάστημα->Λογαριασμός->Προτιμήσεις εγκατάστασης

 

Προσωπικά, εγώ επιλέγω να εγκαθιστώ τις εφαρμογές στη μνήμη μαζικής αποθήκευσης (Ε). Αν γεμίσεις την μνήμη του τηλεφώνου ©, υπάρχει πιθανότητα να ανταποκρίνεται λίγο πιο αργά, ανάλογα με το πόση μνήμη έχεις χρησιμοποιήσει. Εφόσον η Ε δεν αφαιρείται, γνώμη μου είναι να εγκαθιστάς εκεί τις εφαρμογές. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις επιλογή να αποθηκεύσεις τα εκτελέσιμα των εφαρμογών (sis/sisx), αλλά μόνο το πού θα εγκατασταθούν.

Για αυτές τις ρυθμίσεις πήγαινε: Μενού->Κατάστημα->Λογαριασμός->Προτιμήσεις εγκατάστασης

 

μου χει τυχει μερικες φορες να μεινουν τα αρχεια...(2-3) στο Ν78... στο Ν8 οχι ακομα...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις επιλογή να αποθηκεύσεις τα εκτελέσιμα των εφαρμογών (sis/sisx), αλλά μόνο το πού θα εγκατασταθούν.

Για αυτές τις ρυθμίσεις πήγαινε: Μενού->Κατάστημα->Λογαριασμός->Προτιμήσεις εγκατάστασης

 

Προσωπικά, εγώ επιλέγω να εγκαθιστώ τις εφαρμογές στη μνήμη μαζικής αποθήκευσης (Ε). Αν γεμίσεις την μνήμη του τηλεφώνου ©, υπάρχει πιθανότητα να ανταποκρίνεται λίγο πιο αργά, ανάλογα με το πόση μνήμη έχεις χρησιμοποιήσει. Εφόσον η Ε δεν αφαιρείται, γνώμη μου είναι να εγκαθιστάς εκεί τις εφαρμογές. ;)

 

Κάτι τελευταίο... Πήγα Μενού->Κατάστημα->Λογαριασμός->Προτιμήσεις εγκατάστασης οπως μου είπες και είδα πως οι εφαρμογές μπαίνουν στο (Ε) - οπότε για να μου λες οτι το βάζεις κι εσύ θα το αφήσω κι εγω..

Η © με ποιο τρόπο γεμίζει (ή να το πω σωστά, με ποιο τρόπο μειώνεται η χωρητικότητα της); Κάποια προγράμματα στο κινητό μου έχουν εγκατασταθεί στη © όπως "ovi store, youtube,social" (προυπήρχαν απο οταν το πήρα),άρα απότι κατάλαβα ότι πρόγραμμα βάζω πάει στην (Ε).

Δεν έχω βάλει πολλά προγράμματα στο ν8(έχω βάλει μόνο: skype,opera mobile,battery monitor 2,opera mini,tetris,facebook chat,radio online, nokia big screen και 2-3 θέματα)..Λογικά όλα έχουν μπει στην (Ε). Γιατί πριν βάλω όλα αυτά τα προγράμματα η © είχε 169 mb και τώρα έχει 154; Όσο πιο πολλά προγράμματα βάζεις στη (Ε), τόσο μειώνεται και η © ή έχω καταλάβει λάθος ;

 

Ευχαριστώ για όποιον απαντήσει..

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο... Πήγα Μενού->Κατάστημα->Λογαριασμός->Προτιμήσεις εγκατάστασης οπως μου είπες και είδα πως οι εφαρμογές μπαίνουν στο (Ε) - οπότε για να μου λες οτι το βάζεις κι εσύ θα το αφήσω κι εγω..

Η © με ποιο τρόπο γεμίζει (ή να το πω σωστά, με ποιο τρόπο μειώνεται η χωρητικότητα της); Κάποια προγράμματα στο κινητό μου έχουν εγκατασταθεί στη © όπως "ovi store, youtube,social" (προυπήρχαν απο οταν το πήρα),άρα απότι κατάλαβα ότι πρόγραμμα βάζω πάει στην (Ε).

Δεν έχω βάλει πολλά προγράμματα στο ν8(έχω βάλει μόνο: skype,opera mobile,battery monitor 2,opera mini,tetris,facebook chat,radio online, nokia big screen και 2-3 θέματα)..Λογικά όλα έχουν μπει στην (Ε). Γιατί πριν βάλω όλα αυτά τα προγράμματα η © είχε 169 mb και τώρα έχει 154; Όσο πιο πολλά προγράμματα βάζεις στη (Ε), τόσο μειώνεται και η © ή έχω καταλάβει λάθος ;

 

Ευχαριστώ για όποιον απαντήσει..

 

Μη νομίζεις ότι μειώνεται τόσο δραστικά, αλλά ακόμα κι αν εγκαταστήσεις εφαρμογές στη μνήμη Ε, η συσκευή αποθηκεύει κάποια απαραίτητα αρχεία και στη μνήμη C.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μη νομίζεις ότι μειώνεται τόσο δραστικά, αλλά ακόμα κι αν εγκαταστήσεις εφαρμογές στη μνήμη Ε, η συσκευή αποθηκεύει κάποια απαραίτητα αρχεία και στη μνήμη C.

 

Όντως το έχω δει να έχω εγκαταστήσει στην Ε και να έχει φτιάξει και κάποια αρχεία στη C.. Τώρα κατάλαβα για ποιό λόγο γίνεται..Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, κατάλαβα αυτά που ζητούσα....Να σαι καλά..

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εμένα με λένε Χρυσόστομο οπότε βλέπεις ότι τελικά έχω δίκιο.. Θα παρακαλέσω λοιπόν να δείς τις φωτογραφίες που έχω βγάλει και έχω ανεβάσει για να καταλάβεις ότι ΔΕΝ ΕΠΙΔΙΩΚΩ τελειότητα.. ούτε περιμένω να γίνει μια συσκευη 130 γραμμαρίων dslr... Αυτό που θέλω είναι να μη βγάζει τραγικές κάτι που το ΔΙΚΟ μου N8 δυστυχώς κάνει... ϊσως να φταίει η παρτίδα, ίσως μόνο το δικό μου ... Πάντως αν διαβάσεις προσεχτικά τι γράφω θα δεις ότι μιλαω πολύ πιο λογικα από τις παράλογες απαιτήσεις που πάτε να με φορτώσετε.. Thanks

 

 

Καλί μέρα φίλε μου καταλαβαίνω την αγανάκτηση σου αλλά το μήνυμα μου το οποίο υποστήριξε ο φίλος δεν Πάι ατομικά αλλά γενικά, διότι ακούγονται πολλές υπερβολές από πολύ κόσμο. Επιπλέον για να τελειώσει το μαρτύριο σου, πάνε σε ένα nokia κατάστημα και πες τους το πρόβλημα σου δυστυχώς υπάρχει περίπτωση να είσαι άτυχος.:(

 

-επιπλέον δεν θέλω να προσβάλω κανέναν δεν το έχω σκοπό.:)

keep flying
Link to comment
Share on other sites

μπορείτε να μου πείτε πως μπορώ να απεγκαταστείσω τους OVI χάρτες ώστε να τους εγκαταστήσω απο την αρχή? γιατί δεν με βρίσκει ποτέ to gps!
Link to comment
Share on other sites

Έχεις σιγουρευτεί ότι η συσκευή <<βλέπει>> ουρανό;Ειδικά την πρώτη φορά χρειάζονται κάποια λεπτά.

Μια και στο symbian ^3 δεν υπάρχει η δυνατότητα,αδικαιολόγητα για μένα,να μπορεί να δει κάποιος τα δεδομένα δορυφόρων ίσως θα μπορούσες να βάλεις κάποιο πρόγραμμα για αυτό τον σκοπό π.χ. LeGPSData. Εναλλακτικά θα μπορούσες να εγκαταστήσεις κάποιο άλλο πρόγραμμα πλοήγησης και να δεις τι γίνεται.

Αν κρίνω από αυτό το ποστ σου http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3601747#post3601747 και αν είσαι σίγουρος ότι οι ενέργειες σου είναι οι σωστές για να μπορέσει να <<κλειδώσει>> η συσκευή σε δορυφόρους,τότε γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να επισκεφτείς κάποιο επίσημο service.Καθόλου απίθανο να υπάρχει πρόβλημα με την συσκευή σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

αυτό μου φαίνεται άρχισε... όταν το είχα πάει σε novia care και μ άλλαξαν την πλακέτα... για άλλο πρόβλημα( μου έκανε επανεκινήσεις μόνο του)

 

ουρανό? το άφισα rio παραλία (κτίρια σε απόσταση 30-40m) για μία ώρα έκανα μπάνιο επέστρεψα και ακόμα έψαχνε

Edited by Nikolas89
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το πρόβλημα δεν εντοπίζεται από την αγορά της συσκευής,αλλά κάποια στιγμή αργότερα και έχει προηγηθεί και επισκευή τότε καθόλου απίθανο να έχει ή να δημιουργήθηκε πρόβλημα στην κεραία του gps.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να απευθυνθείς σε service.Ακόμα καλύτερα σε αυτό που είχες πάει και να τους εξηγήσεις ότι το πρόβλημα παρουσιάστηκε μετά την παραλαβή της συσκευής από αυτούς.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παρω απο το εξωτερικο το nokia n8.....δεν ξερω ομως αν εχει ελληνικα μεσα.....

η πρωτη μου ερωτηση ειναι αν ξερει καποιος αν εχει ελληνικα

η δευτερη αν και πως μπορω να βαλω ελληνικα.....

Link to comment
Share on other sites

Να έχει Ελληνικά λίγο δύσκολο,εκτός εάν η αγορά γίνει σε κάποια από τις χώρες των Βαλκανίων που <<μοιράζονται>> το ίδιο product code

Ελληνικά μπορείς να βάλεις απευθυνόμενος σε κάποιο nokia care με χρέωση περίπου 15 ευρώ ή ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό Εισαγωγή Ελληνικής γλώσσας & debrand συσκευών Symbian^3

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Να έχει Ελληνικά λίγο δύσκολο,εκτός εάν η αγορά γίνει σε κάποια από τις χώρες των Βαλκανίων που <<μοιράζονται>> το ίδιο product code

Ελληνικά μπορείς να βάλεις απευθυνόμενος σε κάποιο nokia care με χρέωση περίπου 15 ευρώ ή ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό Εισαγωγή Ελληνικής γλώσσας & debrand συσκευών Symbian^3

 

οποτε ειναι καλυτερα να το παρω απο ελλαδα?

απο αγγλια ηθελα να το παρω αλλα να δεν αξιζει πρεπει να το αγορασω απο εδω....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα κάτι τέτοιο.Από όπου και να το πάρεις δεν έχει ιδιαίτερη σημασία.Το πέρασμα των Ελληνικών δεν είναι δύσκολή υπόθεση.Το μόνο που δεν μπορούμε ακόμα να κάνουμε είναι να αλλάξουμε το product code στα symbian ^3,οπότε αν κάποιος ακολουθήσει τον οδηγό θα πρέπει να προσέχει οι αναβαθμίσεις να γίνονται μόνο over the air.Σε αντίθετη περίπτωση χάνεται η γλώσσα.Ειδικά αν η τιμή στην οποία μπορείς να το βρεις στην Αγγλία είναι χαμηλότερη από εδώ τότε δεν υπάρχει κανένας ενδοιασμός.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

οποτε ειναι καλυτερα να το παρω απο ελλαδα?

απο αγγλια ηθελα να το παρω αλλα να δεν αξιζει πρεπει να το αγορασω απο εδω....

 

καλησπερα. ποσα χρηματα το βρισκεις στην αγγλια ? εαν η διαφορα ειναι μεγαλη σου προτεινω να το παρεις απο εκει. η διαδικασια να βαλεις ελληνικα ειναι ευκολη. εγω τις τελευταιες 18 ωρες φλασαρα 7 φορες με το phoenix :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. ποσα χρηματα το βρισκεις στην αγγλια ? εαν η διαφορα ειναι μεγαλη σου προτεινω να το παρεις απο εκει. η διαδικασια να βαλεις ελληνικα ειναι ευκολη. εγω τις τελευταιες 18 ωρες φλασαρα 7 φορες με το phoenix :lol:

 

299ευρω το εχω βρει.....φοβαμαι μωρε καπως μην γινει καμια στραβη....

Link to comment
Share on other sites

299ευρω το εχω βρει.....φοβαμαι μωρε καπως μην γινει καμια στραβη....

 

καλησπερα. εχω διαβασει εδω στο forum οτι καποιοι το βρηκανε σε ελληνικα ηλεκτρονικα καταστηματα 330 ευρω περιπου. οποτε τωρα, με αυτη την διαφορα, πιστευω πως ειναι καλυτερα να το παρεις απο ελλαδα :)

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα οτι οταν εχεις στον ηλιο το κινητο, το μωβιασμα δε φαινεται σχεδον καθολου.. Πιστευετε οτι μπορει να βελτιωθει με καποιο τροπο μεσω software και μελλοντικου update; Η nokia τι λεει για αυτο το προβλημα; Υπαρχει καποια επισημη απαντηση;
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδες.να ρωτησω κατι,τοχω το κινητο απο τον μαρτιο.μετα την αναβαθμιση την 1η..χωρις να εχω βαλει πολλες εφαρμογες,και κυριως χωρις να τρεχει σχεδον τιποτα,τελευταια μου φαινεται οτι εχει αρχισει να κολλαει.αυτο το παρατηρησα μετα απο μερικες χρησεις του ebuddy κ οπερα μαζι..οπου καπου κολλησε,εκανε επανεκινηση κ απο τοτε,καμια φορα μου φαινεται οτι σερνεται..

υπαρχει περιπτωση ναχει προβλημα κανα cpu?δλδ να ζοριστηκε κ με την υπερθερμανση να απεκτησε ελαττωμα???

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

εγω τις τελευταιες 18 ωρες φλασαρα 7 φορες με το phoenix :lol:

Πωωω...επιστήμη το΄χεις κάνει!:p Εγώ πλέον βαριέμαι τόσο πολύ να εγκαθιστώ ξανά και ξανά προγράμματα, που ακόμα και hard reset θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά να του ξανακάνω... εκτός βέβαια και αν είναι απαραίτητο! Ελπίζω να μην είναι όταν εγκαταστήσουμε την επίσημη Anna. Θα μου πεις, αν το κινητό σου δεν τρώει κολλήματα και επαννεκινήσεις, γιατί να το κάνεις reset η να το φλασάρεις; Είναι αυτή η μανία που μας έχει πιάσει με τα κινητά-υπολογιστές που έχουμε τα τελευταία χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Πωωω...επιστήμη το΄χεις κάνει!:p Εγώ πλέον βαριέμαι τόσο πολύ να εγκαθιστώ ξανά και ξανά προγράμματα, που ακόμα και hard reset θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά να του ξανακάνω... εκτός βέβαια και αν είναι απαραίτητο! Ελπίζω να μην είναι όταν εγκαταστήσουμε την επίσημη Anna. Θα μου πεις, αν το κινητό σου δεν τρώει κολλήματα και επαννεκινήσεις, γιατί να το κάνεις reset η να το φλασάρεις; Είναι αυτή η μανία που μας έχει πιάσει με τα κινητά-υπολογιστές που έχουμε τα τελευταία χρόνια...

 

καλησπερα. καλα δεν περασα καθε φορα τα προγραμματα μου :lol: απλως εκανα καποια πειραματα για να κανω cfw οταν ερθει με το καλο η ΑΝΝΑ. νομιζω οτι θα φτιαξω ενα καλο firmware οταν ερθει. το μονο κακο ειναι πως μιλησα με τους moderators και μου ειπανε πως δεν μπορω να ποσταρω εδω custom firmware:(

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως μπαινει η 1.2?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα οτι οταν εχεις στον ηλιο το κινητο, το μωβιασμα δε φαινεται σχεδον καθολου.. Πιστευετε οτι μπορει να βελτιωθει με καποιο τροπο μεσω software και μελλοντικου update; Η nokia τι λεει για αυτο το προβλημα; Υπαρχει καποια επισημη απαντηση;

 

Οχι ειναι hardware Θεμα

http://briefcase.pathfinder.gr/download/Privateer2004/7783/221488/0/karaiskakh2.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...