Jump to content

Πως να έχετε Αpp2sd στην 1.6 και πάνω χωρίς script


geil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήρα πριν λίγες μέρες το Χ8. Μετά από πολλές ώρες διαβάσματος του ανάλογου τόπικ, αποφάσισα να πάω στο Link2SD ως πιο "safe" επιλογή. σε σχέση με το script.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής (ελπίζω να μην πω μεγάλη μπαρούφα, πρώτη φορά ακουμπάω Androit): Ακόμη δεν έχω εγκαταστήσει κάποιο app. κάνοντας τις ενέργειες που αναγράφονται στο πρώτο ποστ, όσες εφαρμογές εγκαταστήσω από εδώ και πέρα θα πάνε κατ' ευθείαν στην κάρτα ή πρέπει να τις εγκαταστήσω στο κινητό και μετά να κάνω τις ενέργειες ώστε να τις μεταφέρω;

 

Ευχαριστώ.

 

οχι θα τις μεταφερεις εσυ μεσα απο το link2sd

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οχι θα τις μεταφερεις εσυ μεσα απο το link2sd

 

Ευχαριστώ πολύ. Καλημέρα.

Edited by katergaris1979
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και φαίνεται να δούλεψε. Το πρόβλημα είναι ότι κάνοντας τα links, μεταφέρθηκαν τα shortcuts από δω κι από εκεί δημιουργώντας κενές σελίδες μεταξύ των apps. Το συνάντησε κανένας άλλος αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και φαίνεται να δούλεψε. Το πρόβλημα είναι ότι κάνοντας τα links, μεταφέρθηκαν τα shortcuts από δω κι από εκεί δημιουργώντας κενές σελίδες μεταξύ των apps. Το συνάντησε κανένας άλλος αυτό;

 

Πιστευω πως κανενας δεν το εχει συναντησει μεχρι τωρα,ουτε εγω.

Δοκιμασε να ξανακάνεις την διαδικασια.

Edited by geil
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως κανενας δεν το εχει συναντησει μεχρι τωρα,ουτε εγω.

Δοκιμασε να ξανακάνεις την διαδικασια.

 

Τελικά ήταν θέμα Launcher. Έβαλα τον Go Launcher και όλα ΟΚ. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια μαλλον εκανα λαθοσ οταν κανω λινκ τα στελνει στο μικρο partition και δε μπορω να το αλλαξω ?
((( M o I_ i \/ o S )))
Link to comment
Share on other sites

παιδια μαλλον εκανα λαθοσ οταν κανω λινκ τα στελνει στο μικρο partition και δε μπορω να το αλλαξω ?

 

το Link2sd στελνει τα προγραμματα στο δευτερο partition , αν αυτο ειναι το μικρο τοτε το μονο που μπορεις να κανεις ειναι τη διαδικασια απο την αρχη φτιαχνοντας μεγαλυτερο δευτερο partition

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

δλδ να κανω το ext2 7.2g και οτι μενει να ειναι το fat32 ?

 

μπορεις να κανεις το δευτερο partition 1024

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί κανείς να με βοηθήσει με αυτό το πρόβλημα που έχω όταν προσπαθώ να δημιουργήσω τα partitions ?

Πάντα μου βγάζει το ίδιο μήνυμα, τα κάνει όλα κανονικά αλλά όταν φθάσω στο τελευταίο βήμα και πατάω apply μου βγάζει αυτό (βλ. εικόνα).

 

edit: Το πρόβλημα λύθηκε. Προσπαθούσα να το κάνω με sd card reader , όταν έβαλα την κάρτα στο κινητό και ένωσα το κινητό με το pc τότε δούλεψε χωρίς κάποιο πρόβλημα.

Edited by Villis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έχει παρατηρήσει κανείς πρόβλημα στην εκκίνηση της συσκευής όταν έχει το Link2SD? Μερικές φορές μου καθυστερεί υπερβολικά, ακόμα και όταν δεν έχω εγκαταστήσει εφαρμογές που περιμένουν να περάσουν στην κάρτα μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παιδεύτηκα πολύ με το xrecovery…!! Και μιας και μου φάνηκε πολύ απλή αυτή η διαδικασία είπα να το επαναλάβω, μήπως ήταν τυχαίο..! Δεν νομίζω.

 

Πολύ απλά πέτυχε…!!

 

Η συσκευή είναι το SE Χ8 (με μνήμη Transcend MicroSDHC, Class 6, στα 8GB)

 

Τα βήματα που ακολούθησα (Για δεύτερη φορά)είναι:

 

1). Μέσω (PC Companion) εγκατάσταση τις τελευταίας έκδοσης του firmware.

(Δηλαδή επανεγκατάσταση του λειτουργικού Android).

 

2). Η πολύ απλή Διαδικασία root χρησιμοποιώντας το (SuperOneClick).

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=286524

 

3). Σύνδεση στο internet (Wi-Fi) και εγκατάσταση από το (Market) των: Astro manager, Titanium Backup και μέσω Titanium το Busybox.

 

4). Η επίσης απλή διαδικασία μέσω του (Link2SD). που περιγράφεται εδώ.

 

Με μία μικρή παραλλαγή…!

 

Πρώτα απ’ όλα να πω πως και τις δύο φορές το φορμάρισμα τις κάρτας το έκανα μέσω Linux (Ubuntu 10.10) και όχι μέσω του (MiniTool Partition Wizard) χωρίς να αλλάξω τις αναλογίες (10% ΕΧΤ και το υπόλοιπο FAT32), πρώτα το FAT32.

Η διαφορά τη δεύτερη φορά ήταν ότι αντί για EXT2 χρησιμοποίησα το EXT3…! Έτσι μου ήρθε…!!

 

Η ουσία είναι ότι το εργαλείο πάει σφαίρα…

 

Τέλος θέλω να ευχαριστήσω όλους σας για τις πολύτιμες πληροφορίες που μου δώσατε.

:thanks:

 

κατεβασα το mini tool αλλα πρωτα πρεπει να κατεβασω το titanium backup και το astro???? και μπορει καπιος να μου πει πως λειτουργει το mini tool δλδ τη παταω για να βρω την καρτα μνημης του κινιτου και πως την χωριζω μετα. . .!!!!!??

Link to comment
Share on other sites

το εκανα και πραγματικα ειναι μια σωτηρια. . . . .!!!!!! μου ελυσε τα χερια . . .!!!!!!! το συνιστω ανεπιφιλακτα. . .. . !!!!
Link to comment
Share on other sites

Φανταστικό!!! Λειτούργησε και σε εμένα (LG GT540). Σημειώστε ότι όταν δημιουργείτε το 2ο partition στην κάρτα σας καλό θα ήταν να κάνετε ένα reboot το κινητό σας με την κάρτα μέσα για να την αναγνωρίσει κατευθείαν το link2sd διότι εμένα δε μου την αναγνώριζε παρα μόνο όταν έκανα την επανεκκινηση
Link to comment
Share on other sites

Να κάνετε τήν κάρτα μνήμης του κινήτου partition:

a)Κατεβάστε το "MiniTool Partition Wizard Home Edition" απο εδώ

b)Δημιουργίστε το 10% της κάρτας μνήμης σας Ext2 και το υπόλοιπο FAT32(πχ.Αν έχετε μια κάρτα μνήμης 8GB τοτε το 7.2GB θα είναι FAT32 και το υπόλοιπο Ext2.Προσοχή!! και τα δύο κομμάτια πρέπει να ειναί primary.Αυτό το ρυθμίζετε όταν κάνετε format ενα κομμάτι.

 

πως ακριβως γινεται αυτο ??

Link to comment
Share on other sites

Να κάνετε τήν κάρτα μνήμης του κινήτου partition:

a)Κατεβάστε το "MiniTool Partition Wizard Home Edition" απο εδώ

b)Δημιουργίστε το 10% της κάρτας μνήμης σας Ext2 και το υπόλοιπο FAT32(πχ.Αν έχετε μια κάρτα μνήμης 8GB τοτε το 7.2GB θα είναι FAT32 και το υπόλοιπο Ext2.Προσοχή!! και τα δύο κομμάτια πρέπει να ειναί primary.Αυτό το ρυθμίζετε όταν κάνετε format ενα κομμάτι.

 

πως ακριβως γινεται αυτο ??

 

Πήγαινε http://www.angroid.info/2011/02/13/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7/. Είναι ο οδηγός βήμα προς βήμα στα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστω ! το εκανα αλλα το link2sd δεν βλεπει το 2ο partition, και επισης οταν ανοιξα το προγραμμα MiniTool Partition Wizard δεν εβλεπα πουθενα Unallocate Size . μονο fat & ext2 :(

 

εχω κανει κατι λαθος?

 

 

οκ λυθηκε, επρεπε να αποσυνδεσω το usb απο το laptop :D

Edited by doritaa
Link to comment
Share on other sites

Επαννεκίνηση το κινητό και όταν το ανοίξεις θα το βρει κανονικά. Το ίδιο γινόταν και σε εμένα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
το εκανα με επιτυχια στην καρτα που ειχε το κινητο (2gb), τωρα αλλαξα καρτα πηρα μια 8gb κανω τα ιδια βηματα (partition οπως λεει ο οδηγος ) κατεβαζω εφαρμογες απο το market κανει με επιτυχια link2sd αλλα η εφαρμογη που κανω link εξαφανιζεται!!!!!! δεν υπαρχει πουθενα ουτε με το astro file manager την βρισκω καπου στην sd. οποιος μπορει please help!!!
Link to comment
Share on other sites

Το μυστικο ειναι αυτο : Κανε ολη την καρτα format σε FAT32 και μετα κανε partition σε ext2 απο πανω απο το FAT32 οπως προειπε και ο geil.! (απο την δεξια πλευρα της μπαρας στο mini partition)

 

Προσοχη! μην κανεις το λαθος αν σου πει οτι δεν αναγνωριζει την καρτα μνημης να πατησεις διαμορφωση (κινητο) απλα κανε ενα reboot.

πρωτα κανεις move/resize

μετα create (την νεα μνημη την θετεις ως ext2 και ως primary)

και μετα κανεις πανω αριστερα apply!

λειτουργει κανονικοτατα...

xperia x10 mini (2gb εξωτερικη)

Link to comment
Share on other sites

αν εννοεις να το κανω με move-resize το εκανα πρωτα resize κ μετα το unulocated το εκανα ext2 αλλα μου βγαζει μνμ κατεστραμενη καρτα, μηπως φταιει η καρτα? καπου διαβασα για class αλλα στη συσκευασια της καρτας δε βλεπω καπου να λεει για class ειναι μια toshiba 8gb
Link to comment
Share on other sites

ετσι το εκανα αλλα θα το ξανακανω

 

ΟΡΙΣΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΤΟ ΤΟΥ MiniTool Partition Wizard Home Edition ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΗ ΣΤ PC

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

 

Παιδιά προσπάθησα να το κάνω και όλα πήγαν καλά άλλα όταν έβαλα την κάρτα στο κινητό τότε μου έλεγε ότι η κάρτα δεν έχει 2 κομμάτια ..την έβαλα στον υπολογιστή και έδειχνε ότι είχε 2 κομμάτια!!! δείτεhttp://tinypic.com/r/28jih00/7

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Η μέθοδος αυτή έχει κάποια διαφορά από την εγγενή υποστήριξη του Android για μεταφορά εφαρμογών στην SD; Πέρα από το γεγονός ότι μπορεί να μεταφέρει οποιαδήποτε εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το προγραμμα μεταφερει ολη την εφαρμογη στην καρτα στο δευτερο partirion,αντι μέρους αυτης στο κύριο fat32 partition και οταν συνδεεις τη συσκευη ως αφαιρουμενο δισκο στο pc,η εφαρμογη συνεχίζει να λειτουργεί.και φυσικα λειτουργεί και σε android 2.1 που δεν υποστηρίζει μεταφορά εφαρμογων στην κάρτα

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...