Jump to content

Πως να έχετε Αpp2sd στην 1.6 και πάνω χωρίς script


geil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ σε 4GB κάρτα έκανα 800MB (20%) και όλα καλά, το μόνο πρόβλημα είναι πως από όταν έκανα root και την όλη διαδικασία, μου έχει ριμάξει την μπαταρία, σε 3-4 ωρίτσες, τέλος.

Δεν καταλαβαίνω αν φταίει αυτό ή κάτι άλλο, έχω σκοπό να αλλάξω μπαταρία και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ σε 4GB κάρτα έκανα 800MB (20%) και όλα καλά, το μόνο πρόβλημα είναι πως από όταν έκανα root και την όλη διαδικασία, μου έχει ριμάξει την μπαταρία, σε 3-4 ωρίτσες, τέλος.

Δεν καταλαβαίνω αν φταίει αυτό ή κάτι άλλο, έχω σκοπό να αλλάξω μπαταρία και θα επανέλθω.

 

χμμ! Δε νομίζω να φταίει αυτό! Βέβαια μάλλον θα μας το πει και κάποιος πιο ειδικός! Περιμένω κι εγώ μπαταρία 2450mAh οπότε ακόμα κι αυτό να συμβαίνει λογικά θα είμαστε καλά! Δεν είναι ότι θέλω να βάλω πολλές εφαρμογές απλά λίγος χώρος παραπάνω να υπάρχει διαθέσιμος δεν βλάπτει κανέναν!Έτσι φαντάζομαι!

 

Edit: Το μεγάλωσα το partition τρέχει μια χαρά και δεν βλέπω διαφορά στη μπαταρία μου!

Edited by Ragezer
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
καλημέρα! πρόσφατα έβαλα την cyanogenmod 10.1 στο samsung mini gt-s5570 που έχει ελάχιστη εσωτερική μνήμη 180mb. οπότε έβαλα το link2sd για να βάζω τις εφαρμογές στη sd. όλα κομπλέ με την εγκατάσταση αλλά δεν έχω καταλάβει κτ. τι ακριβώς κάνει. όταν κατεβάσω κτ απ το Play μετά την εγκατάσταση κάνει αυτόματα συνδεση με τη κάρτα sd αλλά δε ξέρω τι μετακινείτε. αν πατήσω μετακίνηση στην sd ελευθερώνεται κι άλλος χώρος απ την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου. δεν έχω καταλάβει τι γίνεται. βλέπω ότι έχει και επιλογή για να διαλέγεις την sd σαν προεπιλεγμένο χωρο εγκατάστασης. καμιά βοηθεια;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχεις cm 10.1, δεν χρειάζεσαι και τόσο το link2sd, γιατι αυτο που κάνει το link2sd το κάνει και η έκδοση android που έχεις, πηγαίνοντας: Εφαρμογές>διαλέγεις την εφαρμογή που θες να μετακινήσεις στην sd σου και πατάς το κουμπί μεταφορά στην sd μνήμη(κάτι τέτοιο).
Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο φίλε μου αλλά παρατήρησα ότι κάποιες εφαρμογές δε μπορούσα να τις μεταφέρω το fb ας πούμε. τα ίδια διαβάζω και στο thread στο xda. ίσως επειδή είναι ανεπίσημη έκδοση ακόμα

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω στις cyanogenmod ρυθμίσεις,έχει επίλογη για να μεταφέρεις εφαρμογές στην sd ακόμα και αν αυτές δεν έχουν app2sd λειτουργεία απο μόνες τους.
Link to comment
Share on other sites

δε βρήκα κτ. δε με χαλάει να χρησιμοποιω το link2sd απλά ήθελα να δω πως δουλευει κάνοντας σύνδεση μιας εφαρμογής στην sd και όχι μετακίνηση

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Το link2sd σου μεταφέρει κάποια στοιχεία της εφαρμογής σου στο ext2 κομμάτι που έχεις φτιάξει.

 

Δές εδώ για πιο αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα κι εδω για το link2sd.

Με έχει βολέψει ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ, το καλύτερο μακράν...

Πρόσεξε τη διαφορά, δεν τις μεταφέρεις, τις συνδέεις τις εφαρμογές με την sd. Δουλεύουν ΟΛΑ και πολύ πιο καλύτερα από το ap2sd.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ παιδιά το πιασα!

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

 

Ας προσθέσω και εγώ το Γιατί μου... :cry:

 

Εχω περασει το link2sd στο τάμπλετ μου (note10.1, rooted, custom 412rom),

Έχω φτιάξει κ την κάρτα, σύμφωνα με τις οδηγιες κ ολα μια χαρα,

Κάνω λινκ το SD τα apps, τα περναει όλα μια χαρα, γεμίζει το 2ο παρτισιον της SD,

 

Κανω επανακίνηση, κ κοιταω το storage στα settings του τάμπλετ, κ η μνήμη που καταναλώναν τα apps δεν εχει μοιωθεί, είναι σαν να υπάρχουν κ στο τάμπλετ κ στην SD...

 

Κάποια Χέλπ... :O:O?

 

Κώστας.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το storage μεσα απο το link2sd που σου το δείχνει πιο αναλυτικα.

 

Το εχω δει, κ δειχνει το ίδιο.

Δηλ. την μνημη του κιν. γεματη - με τα αππσ

Και την Sd παλι γεματη με τα αππσ.! :O:O

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις μεταφερει πολλα apps μπορει να διαρκέσει λίγο η διαδικασια μεχρι να μεταφερθουν(ακομα και χωρις να έχεις ανοιχτό το link2sd), αν δείς οτι δεν γίνεται τίποτα καντου μια επανεκκίνηση του κινητού σου, και δες αμα έγινε
Link to comment
Share on other sites

αν εχεις μεταφερει πολλα apps μπορει να διαρκέσει λίγο η διαδικασια μεχρι να μεταφερθουν(ακομα και χωρις να έχεις ανοιχτό το link2sd), αν δείς οτι δεν γίνεται τίποτα καντου μια επανεκκίνηση του κινητού σου, και δες αμα έγινε

 

 

Ναι ειναι αρκετα.

Και εγω εχω κανει 2-3 επανακινησεις κ το εκλεισα.

 

Αν ειναι αυτο που λες, τι να κανω, να τα ξανα κανω λινκ το tablet,

και ξανα link to sd (την διαδικασιθα δηλ.) και να το αφησω λιγη ωρα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν μπορεις ξανακανε την διαδικασια απο την αρχη,και παρακουθα συχνα στο storage αν αλλαζει σε καθε link,επισης δες αν σιγουρα εχει root δικαίωματα
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ναι αν μπορεις ξανακανε την διαδικασια απο την αρχη,και παρακουθα συχνα στο storage αν αλλαζει σε καθε link,επισης δες αν σιγουρα εχει root δικαίωματα

 

Ξανακανα την διαδικασία (με τα 2 primary partition να'ναι fat32),

Και όταν τοποθετησα την Sd, το link2sd την βρηκε κ πεταξε μην. και του ειπα να την κανει fat32 (οχι exτ 2ή4),

 

Και μετακινει κανονικά, τα apps,

Αλλά, πηγαισνοντας στα settings/storage δεν αναγνωρίζει ότι οι εφαρμογές έχουν μεταφερθεί - ως χωρητικωτητα.

Δηλ. ο χώρος της εσ. μνήμης παραμένει στο ίδιο νούμερο - οπως ήταν πριν κάνω λινκ με το link2sd.

 

Ενω απο root explorer η εφαρμογή έχει πάει στην sd, και η εσ. μνήμη έχει εικονιδιο με την εφαρμογή, αλλά ειναι 0kb

 

:O:O

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί το πρόγραμμα να μην υποστηρίζει την sd σου για να στο εμφανίσει,αλλά να γίνεται κανονικά η διαδικασία.

Δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί το πρόγραμμα να μην υποστηρίζει την sd σου για να στο εμφανίσει,αλλά να γίνεται κανονικά η διαδικασία.

Δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

 

Μάλιστα.

 

Απλώς μου φαινεται σαν τσαμπα κοπος.:O:O

Δηλ. το κανα για να ''ελαφρωσω'' την εσεωτ. sd, και αυτη συνεχιζει να εχει τον ιδιο γεματο μεγεθος, στα ''χαρτια'' της... :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Αν και έχει ατονίσει το thread θα κάνω την ερώτηση.Έχω χωρίσει σε 2 partitions(FAT,ext2) την sd κάρτα μου και όλα βαίνουν καλώς.Απ'όσα διάβασα στο xda και δοκίμασα ο ίδιος, τα πολυμέσα μετακομίζουν στο πρώτο κομμάτι της κάρτας και οι εφαρμογές στο δεύτερο.Επομένως σκέφτομαι να φορμάρω εκ νέου την κάρτα ώστε να αυξήσω την χωρητικότητα του πρώτου κομματιού μιας και ήταν μικρό.Το partition ext2 δεν αναγνωρίζεται από τον υπολογιστή,τί γίνεται λοιπόν στην περίπτωση που υπάρχει κάποιο αρχείο στο δεύτερο κομμάτι το οποίο θελήσω να κρατήσω;Διάβασα ότι το ext2 αναγνωρίζεται σε linux αλλά δεν είναι και ότι πιο εύκαιρο να ψάχνω για pc με linux ώστε να κρατήσω τα αρχεία.Επίσης ,αν δοκίμαζα το φορμάρισμα και του δεύτερου κομματιού σε FAT :X...;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
κανε εγκατάσταση το ubuntu ειναι πολύ ελαφρύ σαν πρόγραμμα και τρέχει μαζί με τα windows το επιλέγεις στην αρχή ποιο θέλεις να τρέξεις 1 απο τα 2 αυτά.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ με τη σειρά μου, έχω χωρίσει μια 32άρα κάρτα και έχω πρώτο παρτίσιον 2GB EXT2 χώρο εφαρμογών και δεύτερο παρτίσιον FAT32. Όταν δούλεψε κατάλαβα ότι η κάρτα δεν θα διαβάζεται από τα windows αλλά δεν ένοιωσα ότι θα έχω πρόβλημα με αυτό.

Σήμερα εκεί που έβγαζα φωτογραφίες με το τηλέφωνο (thl-w100s) κατάλαβα ότι δεν μπορεί να αποθηκεύσει στην κάρτα μνήμης. Έκανα επανεκκίνηση μήπως φτιάξει αλλά όταν το τηλέφωνο ξανάνοιξε το FAT32 παρτίσιον ήταν άδειο!!! Ούτε ένα αρχείο μέσα.

 

Είχα συγχρονισμό αρχείων με cloud service και δεν έχασα κάτι σημαντικό, έχασα δηλαδή μόνο τις εφαρμογές που ήταν στην κάρτα μνήμης. Αυτές που ήταν linked είναι εντάξει και λειτουργούν κανονικά. Η κάρτα δεν είναι μαϊμού την πήρα από το amazon περίπου δυο χρόνια πριν.

 

Έχει τύχει σε κανέναν άλλο; Έχετε κάποια πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...