Jump to content

Πως να έχετε Αpp2sd στην 1.6 και πάνω χωρίς script


geil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα στο πρώτο ποστ αναφέρει ότι δεν μεταφέρετε όλη εφαρμογή στο partition.

 

Νομίζω τα δυο τελευταία που αναφέρεις είναι τα σημαντικότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια με το περασμα τις 2.3 κατεβασα την apps2sd αυτην μεταφερει ολες τις εφαρμογες στο κινητο???? και τις μεταφερει ολοκληρωμενα ή ενα μερος τους. . . .??!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια με το περασμα τις 2.3 κατεβασα την apps2sd αυτην μεταφερει ολες τις εφαρμογες στο κινητο???? και τις μεταφερει ολοκληρωμενα ή ενα μερος τους. . . .??!!

 

Μεταφερει την εφαρμογη εκτος των δεδομενων, και σε καμια περιπτοση εφαρμογες που τρεχουν κατα το ξεκινημα

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

παιδια με το περασμα τις 2.3 κατεβασα την apps2sd αυτην μεταφερει ολες τις εφαρμογες στο κινητο???? και τις μεταφερει ολοκληρωμενα ή ενα μερος τους. . . .??!!

Δε χρειάζεται να κατεβάσεις την εφαρμογή αυτή. Απο την στιγμή που περνάς την 2.2 και πάνω υπάρχει ήδη παρόμοια εφαρμογή στο λειτουργικό. Όσοι είχαν μέχρι 2.1 έπρεπε να χρησιμοποιούν την apps2sd.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να κατεβάσεις την εφαρμογή αυτή. Απο την στιγμή που περνάς την 2.2 και πάνω υπάρχει ήδη παρόμοια εφαρμογή στο λειτουργικό. Όσοι είχαν μέχρι 2.1 έπρεπε να χρησιμοποιούν την apps2sd.

 

η παρομοια εφαρμογη που εχει πανω πια ειναι...???

Link to comment
Share on other sites

Δουλευει αψογα!! Βαλτε το, πλεον εχω πολυ ελευθερο χωρο στην μνημη του κινητου και δεν μπορουσα να βαλω εφαρμογες και τωρα το εχω γεμισει!!!

Ευχαριστω τον geil που εβαλε τον οδηγο!!

Sony Ericsson Xperia X8 με Custom Rom Ginger-DX 2.3.7 και overclock στα 787MHz
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να κατεβάσεις την εφαρμογή αυτή. Απο την στιγμή που περνάς την 2.2 και πάνω υπάρχει ήδη παρόμοια εφαρμογή στο λειτουργικό. Όσοι είχαν μέχρι 2.1 έπρεπε να χρησιμοποιούν την apps2sd.

Δεν είναι το ίδιο.Από την 2.2 και άνω, με την default εφαρμογή του κινητού μεταφέρεται μόνο ένα κομμάτι της εφαρμογής και αυτό μόνο αν το υποστηρίζει η εφαρμογή.Με την τελευταία έκδοση του Link2sd μεταφέρεται όλο το apk,η dalvik cache της εφαρμογής και η βιβλιοθήκη της εφαρμογής (.so αρχείο) εφόσον η εφαρμογή διαθέτει τέτοια και δε χρειάζεται ο developer να έχει ενεργοποιήσει την μεταφορά της εφαρμογής στην sd.αυτό που μένει στη συσκευή είναι τα δεδομένα της στο φάκελο /data.Επίσης μεταφέρονται και τα widgets κάτι που δεν γίνεται με την default 2.2 app2sd εφαρμογή.την εφαρμογή προσωπικά την θεωρώ must have για τα προηγούμενης γενιάς android κινητά με τις μικρές μνήμες ρομ.To μόνο μειονέκτημα είναι ότι για να λειτουργήσει,χρειάζεται root

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το ίδιο.Από την 2.2 και άνω, με την default εφαρμογή του κινητού μεταφέρεται μόνο ένα κομμάτι της εφαρμογής και αυτό μόνο αν το υποστηρίζει η εφαρμογή.Με την τελευταία έκδοση του Link2sd μεταφέρεται όλο το apk,η dalvik cache της εφαρμογής και η βιβλιοθήκη της εφαρμογής (.so αρχείο) εφόσον η εφαρμογή διαθέτει τέτοια και δε χρειάζεται ο developer να έχει ενεργοποιήσει την μεταφορά της εφαρμογής στην sd.αυτό που μένει στη συσκευή είναι τα δεδομένα της στο φάκελο /data.Επίσης μεταφέρονται και τα widgets κάτι που δεν γίνεται με την default 2.2 app2sd εφαρμογή.την εφαρμογή προσωπικά την θεωρώ must have για τα προηγούμενης γενιάς android κινητά με τις μικρές μνήμες ρομ.To μόνο μειονέκτημα είναι ότι για να λειτουργήσει,χρειάζεται root

 

δλδ με λιγα λογια μου πρωτηνεις να βαλω την εφαρμογη link2sd. . . .(δν ηξερα οτι τωρα μπορει να τις μεταφερει τις εφαρμογες ολοκληρες. . .) αλλα θα πρεπει να κανω παλι την καρτα partitation για να λειτουργησει και εκει μου τα χαλαει παλλι.....

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις στο κινητό σου την 2.1 είναι ο μόνος τρόπος για να μεταφέρεις τα app στην κάρτα sd σου,και για την κάρτα για το partition μην ανησυχής για να μην χάσεις τα αρχεία σου κάντα όλα backup σε ένα φάκελο στο pc και μετά απο το partition ξαναπέρνατα στην sd και καθάρισες :)
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις στο κινητό σου την 2.1 είναι ο μόνος τρόπος για να μεταφέρεις τα app στην κάρτα sd σου,και για την κάρτα για το partition μην ανησυχής για να μην χάσεις τα αρχεία σου κάντα όλα backup σε ένα φάκελο στο pc και μετά απο το partition ξαναπέρνατα στην sd και καθάρισες :)

 

την 2.2.9 V30 φοραω. . . . . γι αυτο σκεφτομαι τη να κανω. . . . παλια οταν ειχα την2.1 ετσι το ειχα με την link2sd. . . . . για τωρα σκεφτομαι ακομα τι να κανω. . .!!!!! εχω τα games και τις apps σε back up στον pc και σκεφτομαι πια να βαλω τωρα για να τα ξαναπερασω ολα. . . . .

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την 2.2 μην βάλεις το link2sd το ίδιο έχουν ενσωματώσει στο σύστημα η google από την 2.2 και μετά.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την 2.2 μην βάλεις το link2sd το ίδιο έχουν ενσωματώσει στο σύστημα η google από την 2.2 και μετά.

 

εβαλα την apps2sd και τελιωσα. . . .!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Η έκδοση 2.3 του android υποστηρίζει by default τη μεταφορά εφαρμογών στην sd οπότε δεν χρειάζεσαι κάτι επιπλέον.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το ίδιο.Αν έχεις 20 εφαρμογές οι οποίες μπορούν να μεταφερθούν εξ-ολοκλήρου στην sd και τα δεδομένα τους μαζί με την dalvik cache που αποθηκεύονται στην μνήμη του τηλεφώνου δεν είναι πολλά,δεν χρειάζεσαι το link2sd.Mε το link2sd αποθηκεύονται στο ext partition εκτός από το apk,η dalvik cache καθώς και το αρχείο lib (εφόσον έχει τέτοιο η εφαρμογή).Δυστυχώς στην 2.3+ το Lib αρχείο μετά από reboot επιστρέφει στην εσωτερική μνήμη και χρειάζεται να το ξανακάνεις re-link από το link2sd.Ενδεικτικά να αναφέρω ότι στο acer liquid mt ξεκινώ μετά από hard reset με 118mb ελεύθερα.Με τον τρόπο του android στις 40 εφαρμογές (από αυτές που θέλω να έχω εγώ) είμαι με μήνυμα χαμηλού χώρου.Με το link2sd με 95 εφαρμογές μετά από reboot ξεκινώ με 40mb ελεύθερα και αφού κάνω re-link τα lib files είμαι στα 78mb

edit

Κυκλοφόρησε η έκδοση 1.9.1 που κάνει αυτόματο re-link των lib files μετά από reboot και στην 2.3!!! Λειτουργεί άψογα στο acer liquid mt

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Geil , χίλια ευχαριστώ! Πολύ χρήσιμο η διαδικασία που περιγράφεις. Επιτέλους έχω χώρο στο κινητό και δεν χρειάζεται πλέον να σβήνω εφαρμογές για να μην χάνω sms! Κατανοητές και οι οδηγίες.

Δύο ερωτησούλες αν γνωρίζει κανείς:

1) έχω μια τεσσάρα κάρτα. Οπότε προσπάθησα να τη διαμορφώσω στα 3600 και 400.

Αφού έκανα τα 3600 μετά μάλλον έσβησα τα 400 ή έκανα κάποιο άλλο λάθος. Η μόνη λύση που βρήκα ήταν να διαμορφώσω την κάρτα σαν να ήταν 3600 πλέον. Δηλαδή έκανα 3240 και 360. έχασα δηλαδή χώρο 400 ΜΒ. Δεν με πειράζει αλλά αν υπάρχει κάποιος τρόπος να το διορθώσω πείτε μου

2) Εάν θελήσω να βάλω άλλη κάρτα πχ 8 GB μπορώ; Τί διαδικασία χρειάζεται;

Χίλια ευχαριστώ και πάλι. Συνιστώ ανεπιφύλακτα τη διαδικασία αυτή για να μπoρέσετε να εκμεταλλευτείτε τις δυνατότητες της 2.1 (ή παλαιότερης) και της συσκευής σας.

 

Το δοκίμασα στο xperia mini pro.

Link to comment
Share on other sites

1)Αν δεν έχει βαλει τίποτα μέσα ακόμα,καλό ειναι να την κάνεις όλη format και μετα να το ξανακόψεις σε κομμάτια 3600 και 400.

 

2)Στο MiniTool Partition Wizard Home Edition 7.0 αν έχεις παρατηρίσει υπάρχει αριστερά μία στήλη απο επίλογες.Αν θες να πας απο 4GB σε 8GB τοτε το μόνο που έχεις να κανεις ειναι να συνδέσεις και τις δύο μνήμες πάνω στο Η/Υ και να πατήσεις την επιλογή Copy Disk Wizard,και μετα να ακολουθήσεις τα βήματα.

 

Αυτά:)

Edited by geil
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι!

Πλέον έχω βάλει διάφορα στην κάρτα αλλά υποθέτω όταν θα κάνω μεταφορά σε 8άρα δεν θα έχει σημασία που έχω χάσει τα 400ΜΒ.

είχα προσπαθήσει να κάνω format αλλά δεν βρήκα με ποιό τρόπο γίνεται! Πάντως πλέον είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος με το κινητό χάρη στον οδηγό αυτό!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα στην παρέα,

Έχω πρόβλημα με την εφαρμογή, το κινητό μου ειναι ένα Huawei sonic με εσωτερική μνήμη μόλις 168MB. Έκανα root, έβαλα Superuser, έκανα partition την SD, αλλά όταν πάω να τρέξω το link2sd και να επιλέξω τον τύπο του Secondary partition, μου πετάει μήνυμα: Link2sd has not yet managed to obtain root access. Όσες φορές και να το κάνω και παρόλο που το μηνυματάκι από το Superuser οτι το Link2sd έχει κανονικά πρόσβαση superuser.

Ξέρει κανείς πωςτο διορθώνω?

μήπως να ξανακάνς root από την αρχή? (Δοκίμασα αν είμαι όντως root, με το κλασσικο # $ και είμαι οκ)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς ξανακάνε όλη την διαδικασία,και οταν φτάσεις στο σημείο που πρέπει να κάνεις φορματ την sd,καντην απο το κινητό σου, πηγαίνοντας Ρυθμίσεις>Αποθηκευτικός χώρος>Διαγραφή κάρτας SD ,και μετά κάντην partition στον υπολογιστή.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ, για την απάντησή σου, βρήκα λύση, λκαθώς για κάποιον λόγο (βλακεία μου δλδ :fool:) είχα απενεργοποιήσει το debugging και δεν δουλευε σωστά το link2sd. To διόρθωσα και όλα καλά.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
τι παίζει αν τυχόν κανούμε μεγαλυτερο απο 10% το partition?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...