Jump to content

Πως να έχετε Αpp2sd στην 1.6 και πάνω χωρίς script


geil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οδηγος:Πως να έχετε app2sd στην 1.6 και πάνω χωρίς script με το Link2SD.

 

Tι χρειάζεστε να έχετε:

Το κινητό να είναι root.

Να κάνετε τήν κάρτα μνήμης του κινήτου partition:

a)Κατεβάστε το "MiniTool Partition Wizard Home Edition" απο εδώ

b)Δημιουργίστε το 10% της κάρτας μνήμης σας Ext2 και το υπόλοιπο FAT32(πχ.Αν έχετε μια κάρτα μνήμης 8GB τοτε το 7.2GB θα είναι FAT32 και το υπόλοιπο Ext2.Προσοχή!! και τα δύο κομμάτια πρέπει να ειναί primary.Αυτό το ρυθμίζετε όταν κάνετε format ενα κομμάτι.

 

Διαδικασία:

Κατεβάστε το πρόγραμμα Link2sd απο το Market.

Κάντε εγκατάσταση και διαλέξτε ποιές εφαρμογές θέλετε να έχετε στην κάρτα μνήμης και πατήστε Create Link.

Εχει και Storage Info για να βλέπετε ποσο ελεύθερο χώρο έχετε στην μνήμη του κινητού αλλα και στην κάρτα μνήμης.

 

Πώς δουλεύει:

Το προγραμμα δεν μεταφέρει ολη την εφαρμογη στο Ext2 format αλλα ένα μέρος της (το apk αρχειο).

Μπορείτε να δείτε τα MB που στέλνει το Link2SD πιο πάνω απο το κουμπί Create link.

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=18644&stc=1&d=1297867052

 

 

Έχει δοκιμαστεί σε LG GT540, SONY ERICSSON X8

Ελπίζω να βοήθησα,Καλή Επιτυχία!!!!

 

Original theard:xda-developers

Δεν φέρω καμία ευθύνη αν πάει κατί στραβά.

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οδηγος:Πως να έχετε app2sd στην 1.6, 2.1 χωρίς script με το Link2SD.

 

Tι χρειάζεστε να έχετε:

Το κινητό να είναι root.

Να κάνετε τήν κάρτα μνήμης του κινήτου partition:

a)Κατεβάστε το "MiniTool Partition Wizard Home Edition" απο εδώ

b)Δημιουργίστε το 10% της κάρτας μνήμης σας Ext2 και το υπόλοιπο FAT32(πχ.Αν έχετε μια κάρτα μνήμης 8GB τοτε το 7.2GB θα είναι FAT32 και το υπόλοιπο Ext2.Προσοχή!! και τα δύο κομμάτια πρέπει να ειναί primary.Αυτό το ρυθμίζετε όταν κάνετε format ενα κομμάτι.

 

 

Διαδικασία:

Κατεβάστε το πρόγραμμα Link2sd απο το Market.

Κάντε εγκατάσταση και διαλέξτε ποιές εφαρμογές θέλετε να έχετε στην κάρτα μνήμης και πατήστε Create Link.

Εχει και Storage Info για να βλέπετε ποσο ελεύθερο χώρο έχετε στην μνήμη του κινητού αλλα και στην κάρτα μνήμης.

Έχει δοκιμαστεί σε LG GT540, SONY ERICSSON X8

Ελπίζω να βοήθησα,Καλή Επιτυχία!!!!

 

Original theard:xda-developers

Δεν φέρω καμία ευθύνη αν πάει κατί στραβά.

 

 

Επειδή παιδεύτηκα πολύ με το xrecovery…!! Και μιας και μου φάνηκε πολύ απλή αυτή η διαδικασία είπα να το επαναλάβω, μήπως ήταν τυχαίο..! Δεν νομίζω.

 

Πολύ απλά πέτυχε…!!

 

Η συσκευή είναι το SE Χ8 (με μνήμη Transcend MicroSDHC, Class 6, στα 8GB)

 

Τα βήματα που ακολούθησα (Για δεύτερη φορά)είναι:

 

1). Μέσω (PC Companion) εγκατάσταση τις τελευταίας έκδοσης του firmware.

(Δηλαδή επανεγκατάσταση του λειτουργικού Android).

 

2). Η πολύ απλή Διαδικασία root χρησιμοποιώντας το (SuperOneClick).

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=286524

 

3). Σύνδεση στο internet (Wi-Fi) και εγκατάσταση από το (Market) των: Astro manager, Titanium Backup και μέσω Titanium το Busybox.

 

4). Η επίσης απλή διαδικασία μέσω του (Link2SD). που περιγράφεται εδώ.

 

Με μία μικρή παραλλαγή…!

 

Πρώτα απ’ όλα να πω πως και τις δύο φορές το φορμάρισμα τις κάρτας το έκανα μέσω Linux (Ubuntu 10.10) και όχι μέσω του (MiniTool Partition Wizard) χωρίς να αλλάξω τις αναλογίες (10% ΕΧΤ και το υπόλοιπο FAT32), πρώτα το FAT32.

Η διαφορά τη δεύτερη φορά ήταν ότι αντί για EXT2 χρησιμοποίησα το EXT3…! Έτσι μου ήρθε…!!

 

Η ουσία είναι ότι το εργαλείο πάει σφαίρα…

 

Τέλος θέλω να ευχαριστήσω όλους σας για τις πολύτιμες πληροφορίες που μου δώσατε.

:thanks:

Edited by smpetros

Tablet : Samsung Galaxy Tab S5e SM-T720

Smartphone : Moto Razr 2022

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα κι εγώ στο x8. Μόνο που έχω ένα πρόβλημα. Όταν κάνω link μια εφαρμογή κολλάει στο σημείο "creating link...". Αν πατήσω το home button βγαίνει. Επίσης κοίταξα τη μνήμη και όντως αυξήθηκε. Έκανα reboot και ξαναεμφανίστηκαν οι εφαρμογές. Όλα μια χαρά δουλεύουν αλλά γιατί να κολλάει το πρόγραμμα και να ξεκολλάει μόνο μετά το reboot?
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω γιατι κολλαει,αλλα περιμενε μηπως ξεκολλισει.Μετα αν ξεκολλισει θα σου πως πρεπει να κανεις reboot για να εμφανιστουν οι εφαρμογες που που εχεις κανει link.
Link to comment
Share on other sites

Τωρα με την καινουργια version μεταφερει ολη την εφαρμογη και μη ξεχναμαι οτι με αυτο μεταφερονται ολα τα προγραμματα και τα widgets

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ το πρόβλημα μου λύθηκε με την σημερινή αναβάθμιση σε 1.4.2. Όσοι το κινητό σας κολλάει στο linking περάστε την τελευταία αναβάθμιση ;-) Τέλειο πρόγραμμα. Ο χώρος για τις εφαρμογές από την αρχή με περιόριζε πολύ. Τώρα όμως είναι τέλεια. Όσοι δεν το βάλατε ακόμη το πρόγραμμα μη χάνετε χρόνο!

 

Sent from my Xperia X8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω να κανω μια ερωτηση σχετικα με τη δημιουργια του partition. Οταν θα κανω το partition τα αρχεια τησ καρτασ μνημησ θα διαγραφουν??? Να κανω ενα back up ή οχι???
Link to comment
Share on other sites

Eχω ενα προβλημα. Eκανα ολα τα παραπανω πολλεσ φορεσ αλλα το χ8 μου δεν βλεπει το δευτερο partition ext2. Για να καταλεβετε μολισ βαζω την καρτα μνημησ στ κινητο με βγαζει 2 μυνηματα το πρωτο λεει οτι η καρτα μνημησ ειναι κενη και το δευτερο ελεγχοσ για σφαλματα και μετα φευγουν και τα δυο μυνηματα μετα μολισ παψ στ προγραμμα link2SD λεει οτι δεν υπαρχει δευτερο partition ext2.το εκανα πολλεσ φορεσ restart το κινητο και εκανα πολλεσ φορεσ partition την καρτα μηνμησ.Eπισησ το ενα partition ειναι FAT32 και το αλλο ext2 και τα δυο ειναι primary

PLEASE HELP!!!!

Edited by nikoskasta
Link to comment
Share on other sites

ετσι το εκανα αλλα θα το ξανακανω

 

ΟΡΙΣΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΤΟ ΤΟΥ MiniTool Partition Wizard Home Edition ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΗ ΣΤ PC

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

μολις κανουμε ολη τη διαδικασια και τελειωσουμε με το MiniTool Partition Wizard, αφου εχουμε παρει και backup, τρεχουμε απ ευθειας το Link2sd η

ξαναπερναμε ολα τα αρχεια στην sd και μετα το τρεχουμε το Link2sd ???????

 

επισης αν μπορει να πει καποιος το τροπο με τον οποιο θα χειρηστουμε το MiniTool Partition Wizard. τα βηματα που πρεπει να ακολουθησουμε για να μη κανουμε λαθος.

 

Οτι θες κάνε δεν υπαρχει πρόβλημα το πότε θα βάλεις τα αρχεία σου μες στην sd,αλλα προτίνω μετά που θα κάνετε το partition να μεταφέρεται τα αρχεια που κάνατε backup πίσω στην sd καρτα.

 

ετσι το εκανα αλλα θα το ξανακανω

 

ΟΡΙΣΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΤΟ ΤΟΥ MiniTool Partition Wizard Home Edition ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΗ ΣΤ PC

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

 

Μετα που τα που τα έκανες partition τα έκανες Apply?(Ειναι το κουμπί πάνω δεξιά)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καθάρισε την τελείως,το κουτάκι να σου δείχνει γκριζο.Μετα καντην FAT 32 ολη και μεσα απο το FAT32 παρε ενα μερος και κάντην Ext2.
Link to comment
Share on other sites

ετσι το εκανα αλλα θα το ξανακανω

 

ΟΡΙΣΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΤΟ ΤΟΥ MiniTool Partition Wizard Home Edition ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΗ ΣΤ PC

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

 

το Ext2 partition πρεπει να ειναι δευτερο γιατι τα windows δεν βλεπουν πανω απο

ενα partition στα removable drive

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

ενταξει ρε παιδια τα κατεφερα το εκανα. το μονο λαθοσ που εκανα ειναι οτι 2partition το εκανα απο αριστερα και οχι απο δεξια.για μια μικρη λεπτομερεια.τελοσ παντων σασ ευχαριστω ολουσ
Link to comment
Share on other sites

Να καταθέσω και εγώ τη δικιά μου εμπειρία από τη διαδικασία.

 

1. Έκανα με το προγραμματάκι partition στην SD φορώντας την κάρτα πάνω στο κινητό, μέσω usb. (LG Gt540) και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

 

2. Έκανα format μόνο στο Ext2 κομμάτι της κάρτας που μου δημιούργησε το πρόγραμμα. Το άλλο partition δεν το έκανα format και είχε όλα τα αρχεία, δεδομένα, κλπ κλπ κλπ, που είχα περάσει μέχρι εκείνη τη στιγμή. Μόνο ένα μεγάλο avi έσβησα για να έχω περισσότερο ελεύθερο χώρο να δουλέψω πιο άνετα με το partitionning.

Και πάλι κανένα πρόβλημα.

 

3. Με το Link2SD επίσης όλα ήταν άψογα. ΔΕΝ μου κάνει link σε εφαρμογές που ανήκουν στο σύστημα αλλά δεν με πειράζει. Με όλα αυτά που έχω περάσει, αν τα είχα στην προηγούμενη κατάσταση χωρίς αποθήκευση στην κάρτα, το κινητό θα είχε τιγκάρει. Το αποτέλεσμα θα ήταν κατά βάση ένα διαρκές αγκομαχητό όταν θα ήθελε να δουλέψει πχ με ιντερνετ που κατεβάζει διάφορα temp αρχεία στο παρασκήνιο. Τώρα είμαι με πολύ χώρο ανοιχτό.

 

Πολύ καλό το αποτέλεσμα παίδες. Ειδικά για "low budget smartphones" με περιορισμούς στην μνήμη και το λειτουργικό (μέχρι 2.1) είναι ένα must η διαδικασία!

Edited by koolxs2973
Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα παίζει σε όλες τις εκδόσεις(1.5-2.3)αλλα απο την 2.2 και μετα έχει απο μόνο του το κινητο το app2sd. :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω το χ10 μινι προ και το έχω κάνει ροοτ, επίσης έχω εγκαταστημένο το xrecovery και το titanium backup και busybox και επειδή δεν γνωρίζω πολλά πράγματα επειδή είναι το πρώτο μου smartphone και θα ήθελα να ρωτήσω ποια η διαφορά Link2SD με το App2SD και ποιο μου προτείνεται να εγκαταστήσω στο κινητό μου χωρίς να έχει κανένα πρόβλημα?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

To Link2SD μεταφέρει λιγότερα δεδομένα απο το Αpp2SD(μιλάω για το app2sd που έχουν οι εκδόσεις 2.2 και πάνω) στην κάρτα μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα παίζει σε όλες τις εκδόσεις(1.5-2.3)αλλα απο την 2.2 και μετα έχει απο μόνο του το κινητο το app2sd. :)

 

To Link2SD μεταφέρει λιγότερα δεδομένα απο το Αpp2SD(μιλάω για το app2sd που έχουν οι εκδόσεις 2.2 και πάνω) στην κάρτα μνήμης.

 

Το Link2SD συγκριτικά με το native Apps2SD των 2.2+ ROM υπερέχει στο ότι αποθηκεύει τα αρχεία σε ένα partition, οπότε όταν γίνεται mount η κάρτα μνήμης, το partition αυτό παραμένει unmounted και έτσι οι εφαρμογές δεν επηρεάζονται.

Επίσης, όλες ανεξαιρέτως οι εφαρμογές (ακόμα και αυτές που περιέχουν widgets ή τρέχουν ως services συνεχώς) μπορούν να μετακινηθούν στην SD. Αντίθετα, κάποιες εφαρμογές δεν υποστηρίζουν τη μεταφορά στην SD μέσω native Apps2SD.

Σαφώς όμως, η εφαρμογή μπορεί να χαρακτηριστεί ως σωτήρια μόνο για versions 2.1 και κάτω. ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Απίστευτο το προγραματάκι.Δουλέυει άψογα στο χ10 μίνι μου. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!! :clap::)
Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

Πήρα πριν λίγες μέρες το Χ8. Μετά από πολλές ώρες διαβάσματος του ανάλογου τόπικ, αποφάσισα να πάω στο Link2SD ως πιο "safe" επιλογή. σε σχέση με το script.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής (ελπίζω να μην πω μεγάλη μπαρούφα, πρώτη φορά ακουμπάω Androit): Ακόμη δεν έχω εγκαταστήσει κάποιο app. κάνοντας τις ενέργειες που αναγράφονται στο πρώτο ποστ, όσες εφαρμογές εγκαταστήσω από εδώ και πέρα θα πάνε κατ' ευθείαν στην κάρτα ή πρέπει να τις εγκαταστήσω στο κινητό και μετά να κάνω τις ενέργειες ώστε να τις μεταφέρω;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...