Jump to content

HP TouchPad


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σημερα μου ηρθε το ταμπλετ, οποτε θα το αναβαθμισω στην 3.0.5, εχω κατεβασει το ζιπαρισμενο αρχειο για το ελληνικο πληκτροογιο, ωστοσο οταν βαλω το quick install θα μου ζητησει το ζιπαρισμενο και θα το εγκαταστησει? Ετσι γινεται η διαδικασια?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 530
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για το webOSQI θα πρέπει να κατεβάσεις το .ipk αρχείο.

Θα βάλεις το TP σε developer mode, θα το συνδέσεις με το pc μέσω usb, το webOSQI θα δει λογικά τη συσκευή σου, θα πατήσεις το + στο webOSQI, θα βρεις το αρχείο όπου το έχεις στον σκληρό σου και θα πατήσεις install.

Θα περιμένεις λίγο (μην πατήσεις τίποτα γιατί νομίζεις ότι αργεί), σε κάποια φάση θα κάνει restart το TP και μετά θα πας στα regional settings του ΤP σου για να το ενεργοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω install κάποια εφαρμογή μέσω του quick install και μετά θέλω να αποσυνδέσω το tp από το pc με λέει ότι οι novacom drivers το χρησιμοποιούν ή κάτι τέτοιο πάντως και ότι πρέπει να κλείσω όσες εφαρμογές χρησιμοποιούν το tp για να το αποσυνδέσω.Το θέμα όμως είναι δεν έχω καμία ανοιχτή!Αυτό συμβαίνει όταν συνδέω το tp αλλά όχι σε usb mode.Υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν το αποσυνδέω έτσι όπως είναι?Αλλιώς τί?
Link to comment
Share on other sites

Για το webOSQI θα πρέπει να κατεβάσεις το .ipk αρχείο είπε ο παραπανω φίλος. Το αρχείο που βρήκα εδω μεσα στις σελίδες για το Quic install έχει καταληξη jar και το ζιπαρσιμενο για το πληκτρολόγιο το οποιο δεν εχει τετοια καταληξη. Οποτε πραγματικαι δεν ξερω τι θα κανω. Σε αλλες σελίδες του τοπικ υπαρχει λινκ απο το ινσομνια το οποιο δεν υπαρχει οποτε ενημερωσε με γιατι πραγματικα εχω μπερδευτει...
Link to comment
Share on other sites

Για το webOSQI θα πρέπει να κατεβάσεις το .ipk αρχείο είπε ο παραπανω φίλος. Το αρχείο που βρήκα εδω μεσα στις σελίδες για το Quic install έχει καταληξη jar και το ζιπαρσιμενο για το πληκτρολόγιο το οποιο δεν εχει τετοια καταληξη. Οποτε πραγματικαι δεν ξερω τι θα κανω. Σε αλλες σελίδες του τοπικ υπαρχει λινκ απο το ινσομνια το οποιο δεν υπαρχει οποτε ενημερωσε με γιατι πραγματικα εχω μπερδευτει...

Το quick install είναι το πρόγραμμα που τρέχεις στο pc και μέσω του οποίου θα εγκαθιστάς εφαρμογές στο tp.Είναι .jar αλλά τρέχει κανονικά.Οι εφαρμογές που θα εγκαθιστάς θα έχουν κατάληξη .ipk.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μια που υπάρχει ένα σχετικό μπέρδεμα, θα τα γράψω υπερ-αναλυτικά:

 

1. Κατεβάζουμε τα απαραίτητα αρχεία:

α) Το ελληνικό πληκτρολόγιο (σε .ipk μορφή, αν το κατεβάσετε σε .zip θέλει άλλη διαδικασία η οποία είναι για μαζόχες):

Την στιγμή που γράφεται το μήνυμα το αρχείο υπάρχει εδώ (είναι για την έκδοση 3.0.5 του ΤΡ):

http://www.mediafire.com/?49tqdfc7r9tfmiz

β) Το προγραμματάκι webOS Quick Install (για τους φίλους webOSQI). Είναι ένα .jar αρχείο και ένα χρήσιμο πρόγραμμα το οποίο χρησιμοποιείται για να περνάς patches και apps στη webOS συσκευή σου.

Την στιγμή που γράφεται το μήνυμα, το αρχείο υπάρχει εδώ (είναι η έκδοση 4.3.1 του webOSQI):

http://dl.dropbox.com/u/2774158/WebOSQuickInstall-4.3.1.jar

2. Bάζουμε το TouchPad σε developer mode.

Aυτό γίνεται γράφοντας απλά στο Just Type webos20090606 ή upupdowndownleftrightleftrightbastart . Το δεύτερο είναι ένα tribute στα παλιά παιχνίδια της Konami και τους κωδικούς που έβαζες (άχρηστη εγκυκλοπαιδική γνώση). Στην ερώτηση "μάστορα να το αφήσω μόνιμα σε developer mode γιατί είναι ταλαιπωρία;" η απάντηση είναι "καλό κάνει, κακό δεν κάνει". Αν πάλι δεν το θέλετε σε developer mode μόνιμα υπάρχει και ένα patch στο Preware που "ξεκλειδώνει" το εικονίδιο και έτσι πηγαίνετε πολύ απλά από εκεί και το ανοίγετε ή το κλείνετε.

 

3. Συνδέουμε το TouchPad (για τους φίλους TP) με το usb καλώδιο με τον υπολογιστή μας και τρέχουμε το webOSQI.

Αν το webOSQI βλέπει την συσκευή μας το βγάζει πάνω δεξιά (αν δεν την βλέπει έχουμε κάνει κάποιο λάθος στα προηγούμενα). Πατάμε το +, ψάχνουμε τον φάκελο στον οποίο έχουμε σώσει το πληκτρολόγιο, βρίσκουμε το αρχείο και πατάμε Install. Περιμένουμε και δεν κάνουμε τίποτα άλλο. Κάποια στιγμή η διαδικασία θα τελειώσει, το TP θα κάνει μόνο του restart. Με το που θα επανέλθει και όλα είναι καλά, πηγαίνουμε στο Regional Settings και προσθέτουμε ένα AZERTY πληκτρολόγιο. Αν όλα τα έχουμε κάνει σωστά, έχουμε πλέον ελληνικά. Η γλώσσα στο πληκτρολόγιο αλλάζει πατώντας το κουμπάκι "En".

 

Νομίζω πιο αναλυτικά δεν γίνεται.

:p

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

Sotnem, το εβραικό πληκτρολόγιο δίνεις στο παραπάνω λινκ:p

 

Νομίζω το σωστό είναι τούτο!

http://www.mediafire.com/?9ds2dm915b3vn6n

Αλλά είναι zip.Αν υπάρχει κάπου ipk ας το βάλει κάποιος.

Edited by zafos90
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ωραία ευχαριστώ:)

Δεν είχα ξανά κάποιο tab αλλά είχα δοκιμάσει το ipad και πιστεύω ότι σε σχέση με αυτό χάνει σε οθόνη.Αλλά κερδίζει σε όλα τα άλλα:D

 

Πρακτικα εχει σχεδον την ιδια οθονη σε αποδοση/ποιοτητα με το ipad 1.

Υστερει σε σχεση με το 2, αλλα και παλι μιλαμε για μια ποιοτικοτατη ips οθονη που θα βρεις σε ελαχιστα tablets και σε κανενα σε αυτη την κατηγορια τιμης που πωλειται πλεον το ΤΡ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τωρα του κανω αναβαθμιση στην 3.0.5., τώρα το θέμα είναι πως το φορτίζω από την στιγμή που έχει αμερικάνικο αντάπτορα; Πρεπει να αγορασω ανταπτορακι που γυρνα σε ελληνικο και πλεον γιατι δεν φορτιζει μεσω USB? Αληθεια ο φορτιστής ταχείας πλήρωσης μπαταράις του ipad κάνει που προσαρμόζεται η usb? Edited by serfistas1
Link to comment
Share on other sites

αν το πήρες απο e-shop πρέπει να σου είχαν δώσει κσι αντάπτορα δωρεάν (σε μένα και πολλούς αλλους δωσανε)

σε αλλη περίπτωση, πετάξου πάρε 1 ή σύνδεσε το στο pc να φορτίσει απο την usb

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλή σκέψη (γιατί έχω ήδη δύο tablet: Motorola Xoom & WeTab) το παρέλαβα σήμερα...Πολύ καλύτερο απ' όσο περίμενα! Το webOS είναι πολύ πιο μπροστά από το Android και το MeeGo...Για το iOS δεν έχω άποψη...

 

Για θήκες και άλλα αξεσουάρ εδώ:

 

http://www.navi-tech.co.uk/hp-touchpad/tablet-accessories/hp-touchpad?vmcchk=1

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικα εχει σχεδον την ιδια οθονη σε αποδοση/ποιοτητα με το ipad 1.

Υστερει σε σχεση με το 2, αλλα και παλι μιλαμε για μια ποιοτικοτατη ips οθονη που θα βρεις σε ελαχιστα tablets και σε κανενα σε αυτη την κατηγορια τιμης που πωλειται πλεον το ΤΡ.

Ρε παιδιά δε μιλάτε!!

Το βρήκα τελικά ποιο ηταν το θεμα με τη φωτεινοτητα.Με το που απενεργοποιησα το auto dim στα screen and lock settings η οθόνη έχει ασυγκρίτως πιο φωτεινή:D

 

Αυτά είναι!! Τώρα είμαι κομπλέ:happy:

Link to comment
Share on other sites

Οκ το βρήκα το ανταπτορακι και είναι ασορτί ενώ έβαλα κανά δυο εφαρμογές και απο πλοήγηση αξίζει. Τώρα να ρωτήσω αν παίρνει android και γίνεται dual boot?
Link to comment
Share on other sites

παίρνει dual boot android άλλα πιό σταθερή αυτή τη στιγμή είναι η 2,3 (τελευταία της έκδοση είναι η alpha 3.5)

έχει βγεί και ICS άλλα είναι η πρώτη έκδοση (alpha 0) και δέν δουλεύουν ακόμη αρκετά πράγματα!

εγώ θα σου πρότεινα να ασχοληθείς λίγο με το webOS και μετά πέρνα κατευθείαν στην 4άρα που σίγουρα το πολύ σε κάνα μήνα θα είναι stable!

ούτως ή άλλως το webOS για σερφάρισμα είναι ανώτερο κατά πολύ απο το android - μόνο για κανά παιχνίδι χρειάζεται και κάνα άχρηστο widget για να μήν φαίνεται άδεια η οθόνη!

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

οσοι το εχετε για γραψτε και τι εφαρμογες χρησιμοποιειτε,

το σεταρω τωρα και χαζευω τις εφαρμογες αλλα δεν ξερω αν φταιει το us app catalog αλλα μου φαινονται φτωχες.

 

εχει δοκιμασει καποιος αλλο browserb που να υποστηριζει tabs και αλλα χαρακτηριστικα;

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογές πολλές στο webOS δεν υπάρχουν, ειδικά αν προέρχεσαι από Android και iOS.

Βέβαια κατ' εμέ η δουλειά σου γίνεται στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Προσωπικά ελάχιστα πράγματα μου λείπουν.

Αν θες, πες τι σε ενδιαφέρει για να προτείνουμε και αντίστοιχα.

π.χ. μπορώ να σου κάνω ενδελεχή ανάλυση των twitter apps και εσένα να μην σε ενδιαφέρει καθόλου

:lol:

Browser υπάρχει ακόμα ένας εκτός από τον stock, αλλά δεν ξέρω αν είναι καλύτερος γιατί δεν τον έχω δοκιμάσει. (δεν είναι και δωρέαν)

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θα ήταν να δούμε μερικές δωρεάν εφαρμογές για media player, widgets αν και δεν βλέπω να υποστηρίζει, γραφείου και παραγωγικότητας.
Link to comment
Share on other sites

όποιος θέλει να δοκιμάσει κάποιες paid εφαρμογές που κανονικά δεν είναι διαθέσιμες στην χώρα μας, μπορεί να επισκεφτεί το webosbuzz
LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαιρετώ!

Και εγώ απέκτησα πρόσφατα το ΤΡ απο ησοπ και μ αρέσει πολύ. ΤΟ πλάνο είναι να παίξω λίγο το webOS το οποίο με ικανοποιεί πάααρα πολύ και όταν κάτι μου λείψει να πάω στο σταθεροποιημένο -τότε- "παγωτό 4.0". ¨εχω ξεκινήσει τη διαδικασία για να βάλω την ελληνικήν εις το ΤΡ.. Είμαι στην φάση που την κάνει εγκατάσταση (το ipk στο ΤΡ) εδώ και 40 λεπτά... Να ανησυχήσω???

 

Ευχαριστώ..

Edited by AnGeo_7
Αγγελίες στο Buy & Sell Μόνο..
Link to comment
Share on other sites

http://www.navi-tech.co.uk/hp-touchpad/tablet-accessories/hp-touchpad/brown-leather-flip-carry-case

αυτή κάνει για το ΤΡ ? γιατί λέει Asus στην περιγραφή..

 

Ναι, κάνει, είναι ακριβώς γι' αυτό, απλώς οι περιγραφές τους είναι λίγο χύμα...

Την παράγγειλα και γώ...

Εχω αγοράσει απ΄αυτούς την αντίστοιχη για Motorola Xoom και είναι τέλεια...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαιρετώ!

Και εγώ απέκτησα πρόσφατα το ΤΡ απο ησοπ και μ αρέσει πολύ. ΤΟ πλάνο είναι να παίξω λίγο το webOS το οποίο με ικανοποιεί πάααρα πολύ και όταν κάτι μου λείψει να πάω στο σταθεροποιημένο -τότε- "παγωτό 4.0". ¨εχω ξεκινήσει τη διαδικασία για να βάλω την ελληνικήν εις το ΤΡ.. Είμαι στην φάση που την κάνει εγκατάσταση (το ipk στο ΤΡ) εδώ και 40 λεπτά... Να ανησυχήσω???

 

Ευχαριστώ..

 

40 λεπτα ειναι πολλα

μηπως εκανε επαννεκινηση και δεν το προσεξες;

για πηγαινε στο touchpad και προσπαθησε να βαλεις ενα azerty πληκτρολογιο

θα ειναι με ελληνικους χαρακτηρες;

 

 

καλυτερα να παρεις γνησια, καμια σχεση με τις αλλες

 

 

πουλαει η luzern στην αμαζονα αυθεντικη με 9λιρες αλλα ελλαδα δεν στελνει

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάνει, είναι ακριβώς γι' αυτό, απλώς οι περιγραφές τους είναι λίγο χύμα...

Την παράγγειλα και γώ...

Εχω αγοράσει απ΄αυτούς την αντίστοιχη για Motorola Xoom και είναι τέλεια...

 

η συγκεκριμένη θήκη όμως έχει το πρόβλημα ότι εμποδίζει να χρησιμοποιείς τα gestures του ΤΡ επειδή καλύπτει την μαύρη επιφάνεια!

η μοναδική που σου επιτρέπει να τα χρησιμοποιείς είναι η γνήσια επειδή το αγκαλιάζει γύρω-γύρω όπως τα καπάκια για το ipad

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

την γνήσια θα πάρω, την ψάχβω να την βρω (φτηνά)/(γρήγορα στα χέρια μου) ;-)
Αγγελίες στο Buy & Sell Μόνο..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to HP TouchPad

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...