Jump to content

Wind Roaming F.A.Q.


Hunter
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

re paidia spasane ta neura mou.eimai sth viennh kai auth th stigmh den exw shma!! san na mhn exw roaming. kai apo th stigmh pou eftasa edw den exw.eimai se f2g. apla psaxnei sinexws gia diktio....den mporei na eggrafh se kanena.edw kai mia mera eimai xwris thlefwno! eleos!!!! yparxei lish;to kinito sigoura den exei problhma kathws dokimasa mia cosmote...
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 226
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

re paidia spasane ta neura mou.eimai sth viennh kai auth th stigmh den exw shma!! san na mhn exw roaming. kai apo th stigmh pou eftasa edw den exw.eimai se f2g. apla psaxnei sinexws gia diktio....den mporei na eggrafh se kanena.edw kai mia mera eimai xwris thlefwno! eleos!!!! yparxei lish;to kinito sigoura den exei problhma kathws dokimasa mia cosmote...

Υπόλοιπο χρόνου ομιλίας έχεις, και αν ναι, πόσο? Αν καταφέρεις να συνδεθής με κάποιο δίκτυο, στείλε κενό SMS στο 1269 [δωρεάν], για να ενημερωθείς για το υπόλοιπο σου :cool:

 

Κάλεσε αν θέλεις στο +30 593 650 1260 και ρώτα τους τι γίνεται με τη γραμμή σου :)

Link to comment
Share on other sites

μα ειναι default εκτος και αν εισαι παλιος συνδρομητης....

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μου ήρθε ο λογαριασμός σήμερα, και βλέπω ότι στο διάστημα που ήμουν εξωτερικό έχω χρεωθεί αρκετά μηνύματα προς το +30693599000.. προς σχεδόν 30 λεπτά το ένα.. Χρεώθηκα για την ειδοποίηση κλήσεων ή κάτι άλλο???
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια γνωριζει κανεις προς σερβια τι χρεωση εχει το sms με f2g? ειναι το 0,35ε που ειδα στο σαιτ?

 

επισης, ποσο κοστιζει ενα λεπτο προς κινητο στη σερβια απο το f2g?

αν ξερει καποιος θα ημουν υποχρεος!

Link to comment
Share on other sites

ναι κοιταξα...μου φανηκε λιγο περιεργο που η σερβια ειναι στη ζωνη 5...ενω ειναι χωρα με τοσους ελληνες οι χρεωσεις ειναι λες και ειναι στην αφρικη...

 

οκ ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

παιδια γνωριζει κανεις προς σερβια τι χρεωση εχει το sms με f2g? ειναι το 0,35ε που ειδα στο σαιτ?

 

επισης, ποσο κοστιζει ενα λεπτο προς κινητο στη σερβια απο το f2g?

αν ξερει καποιος θα ημουν υποχρεος!

 

Απο Ελλαδα ΠΡΟΣ Σερβις ειναι 0,17 Ευρω http://www.wind.com.gr/ConDows/00001934_WIND_F2G_19-12-2008_GR.pdf , αν στελνεις πολλα εισαι για Q ή Frog.

Link to comment
Share on other sites

παιδια γνωριζει κανεις προς σερβια τι χρεωση εχει το sms με f2g? ειναι το 0,35ε που ειδα στο σαιτ?

 

επισης, ποσο κοστιζει ενα λεπτο προς κινητο στη σερβια απο το f2g?

αν ξερει καποιος θα ημουν υποχρεος!

 

Το κόστος κλήσης για κινητό είναι μάλλον 0,91 ευρώ/λεπτό.

Οχι και πολύ συμφέρουσα επιλογή...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλημέρα!

 

Θα πάω Η.Π.Α. τις επόμενες ημέρες και σκεφτόμουν να αγοράσω αμερικάνικο κινητό από εκεί και να έχω κυρίως κλειστό το Wind κινητό μου. Το Wind κινητό σκεφτόμουν να το ανοίγω μόνο για να βλέπω την ειδοποίηση κλήσεων και να καλώ στη συνέχεια από το αμερικάνικο κινητό όποιον κρίνω ότι είναι απαραίτητο ή να το έχω συνέχεια ανοιχτό και να απορρίπτω όλες τις κλήσεις εκτός από συγκεκριμένες.

 

Το θέμα είναι ότι στην Αμερική είναι λίγο περίεργα τα πράγματα και χρεώνονται και οι εισερχόμενες κλήσεις και τα εισερχόμενα SMS και η χρέωση για τις κλήσεις μάλιστα (τις εξερχόμενες τουλάχιστον, δεν ξέρω για τις εισερχόμενες) ξεκινάει από τη στιγμή που θα αρχίσει να χτυπάει το κινητό του άλλου ανεξάρτητα από το αν θα απαντήσει ή όχι.

 

Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:

1) Τα εισερχόμενα SMS μέσω roaming στην Αμερική θα χρεώνονται; Ειδικά η ενημέρωση για τις χαμένες κλήσεις όσο είναι κλειστό το κινητό θα χρεώνεται και αυτή; (επειδή στα δίκτυα εκεί χρεώνονται και τα εισερχόμενα SMS)

2) Αν έχω ανοιχτό το κινητό και επιλέγω εγώ σε ποιες κλήσεις θα απαντάω και αφήνω τις άλλες αναπάντητες θα χρεώνομαι και για τις αναπάντητες; (επειδή στα δίκτυα εκεί η χρέωση αρχίζει από όταν χτυπάει το κινητό, και επομένως η χρέωση εφαρμόζεται και στις αναπάντητες)

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα!

 

Θα πάω Η.Π.Α. τις επόμενες ημέρες και σκεφτόμουν να αγοράσω αμερικάνικο κινητό από εκεί και να έχω κυρίως κλειστό το Wind κινητό μου. Το Wind κινητό σκεφτόμουν να το ανοίγω μόνο για να βλέπω την ειδοποίηση κλήσεων και να καλώ στη συνέχεια από το αμερικάνικο κινητό όποιον κρίνω ότι είναι απαραίτητο ή να το έχω συνέχεια ανοιχτό και να απορρίπτω όλες τις κλήσεις εκτός από συγκεκριμένες.

 

Το θέμα είναι ότι στην Αμερική είναι λίγο περίεργα τα πράγματα και χρεώνονται και οι εισερχόμενες κλήσεις και τα εισερχόμενα SMS και η χρέωση για τις κλήσεις μάλιστα (τις εξερχόμενες τουλάχιστον, δεν ξέρω για τις εισερχόμενες) ξεκινάει από τη στιγμή που θα αρχίσει να χτυπάει το κινητό του άλλου ανεξάρτητα από το αν θα απαντήσει ή όχι.

 

Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:

1) Τα εισερχόμενα SMS μέσω roaming στην Αμερική θα χρεώνονται; Ειδικά η ενημέρωση για τις χαμένες κλήσεις όσο είναι κλειστό το κινητό θα χρεώνεται και αυτή; (επειδή στα δίκτυα εκεί χρεώνονται και τα εισερχόμενα SMS)

2) Αν έχω ανοιχτό το κινητό και επιλέγω εγώ σε ποιες κλήσεις θα απαντάω και αφήνω τις άλλες αναπάντητες θα χρεώνομαι και για τις αναπάντητες; (επειδή στα δίκτυα εκεί η χρέωση αρχίζει από όταν χτυπάει το κινητό, και επομένως η χρέωση εφαρμόζεται και στις αναπάντητες)

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

1)Όχι.

2)Όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σας.Θα ταξιδεψω Τσεχια και θα ηθελα να μαθω αν θα ισχυουν τα λεπτα+μηνυματα της νεας προσφορας του F2G και γενικα τι χρεωσεις θα εχω...
Link to comment
Share on other sites

Καμια απαντηση?

 

file den isxii tipota otan ise ekswteriko k kanis xrhsh roaming. tha xrewnese ma vash ta timologia tu diktiu me to opio tha sindethis.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
να ρωτησω κτ?η χρεωση του μηνυματος στο F2G1 ειναι 0.02ευρω προς δικτυα εξωτερικου.αυτη η χρεωση ισχυει και προς ελληνικα δικτυα που βρισκονται στο εξωτερικο με περιαγωγη?
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κτ?η χρεωση του μηνυματος στο F2G1 ειναι 0.02ευρω προς δικτυα εξωτερικου.αυτη η χρεωση ισχυει και προς ελληνικα δικτυα που βρισκονται στο εξωτερικο με περιαγωγη?

Εφόσον έχουν συνδεθεί με δίκτυο του εξωτερικού θα χρεωθείς με χρέωση προς δίκτυα εξωτερικού.:)

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχουν συνδεθεί με δίκτυο του εξωτερικού θα χρεωθείς με χρέωση προς δίκτυα εξωτερικού.:)

 

Aν κατάλαβα καλά ο φίλος ρωτάει πόσο θα χρεωθεί αν στείλει από το F2G κινητό του στην Ελλάδα μήνυμα προς ελληνικό κινητό που βρίσκεται στο εξωτερικό.

 

Εφόσον μιλάμε για ελληνικό κινητό (δλδ ελληνικό νούμερο) η χρέωση που θα έχει ο φίλος δεν αλλάζει είτε ο παραλήπτης είναι στην Αθήνα είτε στο Μαλάουι... Δηλαδή χρέωση για αποστολή σε ελληνικό κινητό. Το ίδιο ισχύει και για τις κλήσεις.

 

Αυτό έλειπε, να καλούμε ελληνικό νούμερο και να πρέπει να ξέρουμε που βρίσκεται αυτό ώστε να γνωρίζουμε τι θα χρεωθούμε...

Link to comment
Share on other sites

Γεια.πηρα σημερα στη wind για να μαθω ακριβως τι παιζει με χρεωσεις εξωτερικου κ εμαθα οτι οταν καλω Ελλαδα απ την Τσεχια(με περιαγωγη) χρεωνομαι 0,56euro/λεπτο κ οτν με καλουν χρεωνονται σαν μια κανονικη κληση απλα εγω θα χρεωνομαι και 0,26euro/λεπτο.τα μνμ απο Τσεχια προς Ελλαδα χρεωνονται 0.35e.ετσι ειναι οι χρεωσεις η μου παν οτι να ναι?
Link to comment
Share on other sites

Γεια.πηρα σημερα στη wind για να μαθω ακριβως τι παιζει με χρεωσεις εξωτερικου κ εμαθα οτι οταν καλω Ελλαδα απ την Τσεχια(με περιαγωγη) χρεωνομαι 0,56euro/λεπτο κ οτν με καλουν χρεωνονται σαν μια κανονικη κληση απλα εγω θα χρεωνομαι και 0,26euro/λεπτο.τα μνμ απο Τσεχια προς Ελλαδα χρεωνονται 0.35e.ετσι ειναι οι χρεωσεις η μου παν οτι να ναι?

 

Κάλεσε δωρεάν 1266.. Τα λέει αναλυτικά.. Και μάλιστα όπως λέει στην αρχή μπορείς να το καλείς και απο το εξωτερικό δωρεάν για να ενημερώνεσαι..

Οι εξερχόμενες είναι 55 και όχι 56 λεπτά το λεπτό και τα sms χρεώνονται με 35 λεπτά συν τη χρέωση μηνύματος ανάλογα με το πακέτο που έχεις (δηλαδή τη χρέωση που θα πλήρωνες εάν έστελνες το ίδιο sms απο την Ελλάδα).. Για τις εισερχόμενες καλά στα είπαν..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα από Σιγκαπούρη,

 

Έχω πρόβλημα με το κινητό μου και πιστεύω ότι κάποιος από εσάς θα μπορέσει να με βοηθήσει.

 

Έχω μαζί μου 2 κάρτες wind free2go και αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα.

Όταν συνδέομαι στα δίκτυα είτε δεν μπορώ να κάνω εξερχόμενες κλήσεις είτε δεν μπορώ να λάβω μηνύματα είτε δεν μπορούν να με καλέσουν είτε συνδυασμό των ανωτέρω. Αναλυτικά συμβαίνουν τα εξής:

 

Δίκτυο SingTel: Δέχομαι κλήσεις και sms κανονικά αλλά δεν μπορώ να κάνω εξερχόμενη κλήση

 

Δίκτυο M1: Δέχομαι κλήσεις κανονικά και μπορώ να κάνω αλλά δεν μπορώ να λάβω sms

 

Δίκτυο StarHub: Δέχομαι κλήσεις sms αλλά δεν μπορώ ούτε να δεχτώ ούτε να πραγματοποιήσω εξερχόμενες κλήσεις...

 

Τι φταίει>???

 

Μπορώ να κάνω κάτι για να διορθώσω την κατάσταση ή θα παραμείνω Σιγκαπούρη χωρίς κινητό???

 

Ευχαριστώ...

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζουν όλα τα δίκτυα όλες τις υπηρεσίες... Δεν ενημερώθηκες από την εξυπηρέτηση πελατών πριν ταξιδέψεις;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...