Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχεις κάνει τα updates που δίνει η Samsung με το Kies? Γιατί η 1η rom που είχε το Ace δεν ήταν 2.3.x, και δεν είμαι σίγουρος αν το αρχικό recovery είναι το ίδιο σε όλες τις rom.

 

απο οτι εχω δει, η ρομ ειναι 2.3.6 αλλα επεξεργασμενη απο την cosmote. δεν ξερω αν φταιει αυτο, επισης δεν του εχω κανει ποτε update μεσω kies. θα δοκιμασω και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

απο οτι εχω δει, η ρομ ειναι 2.3.6 αλλα επεξεργασμενη απο την cosmote. δεν ξερω αν φταιει αυτο, επισης δεν του εχω κανει ποτε update μεσω kies. θα δοκιμασω και βλεπουμε...

 

Στο "know your device" έχει οδηγιες πώς μπορεις να περασεις με το odin μια νεα 2.3.5 ή 2.3.6. Πέρνα κάποια ρομ (ισπανικη, γερμανικη, ολλανδικη - δεν είναι δύσκολο και δεν εχει πολλη σημασια) και μετα κανε ο,τι γραφω για να πας στην touchwiz revolutionized. Ο χρονος σου δεν θα παει χαμενος :cool:

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!ΕΧΩ ΕΝΑ SAMSUNG GT-S5839i ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΠΑΘΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ.ΜΕ ΒΓΑΖΕΙ ΣΤΟ RECOVERY MΟDE.ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΜΕ ODIN KAI clockworkmod ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ??ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ.

 

Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by m7ixalis
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Γεια σας,εχω ενα s5839i.Μετα απο πιεση της οθονης δεν φωτιζεται καθολου,ενω ειναι αναμενη .παραγγειλα και περασα καινουρια οθονη ομως και παλι δεν φωτιζει,στο βαθος δειχνει το μενου ομως χωρις φως.μηπως γνωριζει κανεις τι μπορει να συμβαινει?ή να αλλαξω και την touch screen.Ευχαριστω.
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Θα ακουστεί τελείως χαζό, αλλά τη φωτεινότητα την έχεις στο μέγιστο;

 

Πριν πατηθει η οθονη η φωτινοτητα ηταν στην μεση,τωρα δεν μπορω να δω που ειναι(το μενου φαινεται αμυδρα).

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
γεια σας παιδια .εχω το samsung galaxy gt s5830.το εχω κανει πολλες φορες root τα πηγαινα μια χαρα οτι κ αν εκανα παντα ανοιγε το τηλεφονο στο τελος.πριν τρεις μερες εκει που δοκιμαζα ενα rooτ σε ios 7 κ καλα,οταν ημουν στην διαδικασια της επανεκινησης το κινητο εσβησε κ απο τοτε δεν εχει ξαξα ανοιξει.δεν κανει τιποτα οταν βαζω τον φορτιστη απλα μετα απο λιγη ωρα ζεστενετε λιγο η μπαταρια δεν βγαζει ενδειξη οτι φορτιζει δεν ανοιγει δεν κανει τιποτα.η οθονη ειναι μαυρη εχω δοκιμασει ολους τους συνδιασμους των κουμπιων μαζι κ παλι τιποτα.βοηθεια παρακαλω τα φωτα σας.να ψαξω αλλο κινητοη υπαρχει λυση?ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Ποία η καλύτερη rom; με 2.3.6 παντα. Ειναι η CyanogenMod 7; Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ποία η καλύτερη rom; με 2.3.6 παντα. Ειναι η CyanogenMod 7;

Για το "κανονικό" ace 5830, ναι.

 

Πρόσεξε μόνο μήπως έχεις κάποια άλλη έκδοση του ace, όπως πχ το 5839. Σε αυτήν την περίπτωση, θα χρειαστεί άλλη room.

 

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σας

 

αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με ένα Samsung gt-s5830i το οποίο μετά από κάποιο λάθος χειρισμό μπουτάρει στην αρχική οθόνη recovery mode με την μόνη επιλογή να κανω update από την SD card. Δυστυχως δεν με αφηνει να κανω κατι αλλο και κατεβαζοντας το Kies βαζοντας το μοντελο και το serial number για emergency, μου βγαζει σφαλμα να ελεγξω ξανα το S/N ενω βαζω το σωστο

 

Υπαρχει καποιος τροπος να με βοηθησετε με καποιο αρχειο - rom να τα περασω στην sd card και να τελειωνω με αυτο το μπέρδεμα?

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις wipe data/ factory reset. Θα χαθούν όλα τα δεδομένα σου αλλά δε βλέπω κάτι άλλο. Τι ακριβώς του έκανες και σε βγάζει στο recovery;

 

LG G4

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα αλλα κολλαει στο Formatting /data... Η φιλη μου ειπε οτι προσπαθησε να εγκαταστησει το viber και μετα τις εβγαζε καποια σφαλματα λογω χωρου και επειτα bricked. Οι πληροφοριες ομως ειναι ελλειπεις καθοτι δεν εχουν μεγαλη πειρα απο smartphones (οσο smart ειναι αυτο το κινητο...)

 

Yπαρχει περιπτωση να βρειτε καπου καποια αρχεια-rom για να μπορεσω να κανω update και να περασω το λειτουργικο;

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

το βρηκα απο αλλου, ευχαριστω myphone.gr για την βοηθεια σου για αλλη μια φορα... Edited by stagml
Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ποια ρομ προτείνεται παιδιά;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

:p

Περιμένω το νεο τηλ. από Κίνα & μου έδωσε αυτό του τίτλου μια φίλη...

διάβασα πολλά, το μπρίκαρα, το συνέφερα κλπ. Εχω κατεβάσει μια παλιότερη έκδοση odin και μπορώ να του περνάω το εργ/κό firmware, κάθε φορά που κολλάει, αλλά δεν μπορώ να περάσω clockworkmode, καστομ ρικοβερι... μένει στο logo κολλημένο. Ρουταρισμένο με oneclick-κάτι τέτοιο. Τι κάνω λάθος ρε παιδιά;

αναβάθμιση μου λενε τα kies οτι δεν χρειάζεται, είναι η τελευταία, ενημερωμένο δηλαδή. (android 2.2.1 ;eκδοση s5830xxkb1 vodafone Ελλάδας)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ δοκίμασα CWM 6.0.4.6, 5.0.2.6, 6.0.5.3 ... δεν μπουτάρει. Τέλος. Κάνει κανονικά την εγκατάσταση (update.zip) κι εκεί τελειώνει η προσπάθεια.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν μένει κολλημένο στο logo που bootαρει, κάνε ένα hard reset απλά.

Σχεδόν πάντα κολλούσε στο logo μετά από φλασαρισμα το ace και ήθελε hard reset.

Απ ότι θυμάμαι τουλάχιστον, πέρασαν και πολλά χρόνια :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω ενα πολυ περιεργο προβλημα με την φωτογραφικη του κινητου.

 

Απο την μαμα εφαρμογη του κινητου δουλευει μια χαρα αλλα απο οποιοδηποτε αλλο προγραμμα οπως π.χ. του messenger την καμερα οτι βλεπω για να βγαλω φωτογραφια το δειχνει προς τα δεξια σαν να κραταω το κινητο ξαπλωτο.

 

Γιατι συμβαινει αυτο?

 

Υπαρχει λυση?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Εχω ενα πολυ περιεργο προβλημα με την φωτογραφικη του κινητου.

 

Απο την μαμα εφαρμογη του κινητου δουλευει μια χαρα αλλα απο οποιοδηποτε αλλο προγραμμα οπως π.χ. του messenger την καμερα οτι βλεπω για να βγαλω φωτογραφια το δειχνει προς τα δεξια σαν να κραταω το κινητο ξαπλωτο.

 

Γιατι συμβαινει αυτο?

 

Υπαρχει λυση?

 

Πρόβλημα συμβατότητας της εφαρμογής είναι. Το συνάντησα και εγώ σε WhatsApp και Instagram αλλά δεν κατάφερα να το φτιάξω ούτε με αλλαγή rom. Πάντως παιδιά αν έχει κανείς το κινητό αυτό ακόμη και το WhatsApp του δουλεύει ας κάνει μια καλή και ανεβάσει το apk εδώ μαζί με πληροφορίες για την ρομ. Μου το έχει δώσει ένας φίλος να του το φτιάξω λόγω παλαιότητας αλλά δεν μπορεί να τρέξει το WhatsApp πλέον.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...