Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το KIES βρήκε την KS9 και θέλει να εγκαταστήσει. Ή μήπως είναι παλαιό αυτό;

Άκυρο! δεν είναι νέο. Απλώς είχα την KS2 γιαυτό.

Επίσης, έκανα πρώτη μου φορά Software Update από το ίδιο το κινητό με WiFi. Κατέβασε περίπου 2ΜΒ και έβαλε κανονικά την KS9 :)

Edited by mclound
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μήπως σε αυτό φταίει το router και όχι το κινητό ?

εκτός και αν με άλλη rom δεν είχες τέτοιο πρόβλημα ;)

 

Όλα τα galaxy από 2.3 και μετά έχουν μάπα wifi. Δεν είναι θέμα hardware ουτε modem. Είναι θέμα λειτουργικού (η κάποια λαλακια που κάνει η Samsung για λόγους που δεν ξέρει κανείς)

 

Sent from my Galaxy (IC)S using Homing pigeon

 

Τι να πω, τη δουλεια μου τη κανω αν και το βρισκω περιεργο με το ρουτερ στο διπλα δωματιο να μην εχει σταθερο (μη πω full) σημα. Νομιζω αν ειχε προβλημα με το ρουτερ δεν θα συνδεοταν καν, επισης στο λαπτοπ μια χαρα σημα εχω (αλλο το λαπτοπ θα μου πειτε αλλά το λεω πληροφοριακα). Ελεγα μηπως αν flashαρα modem απο αλλη ρομ να εφτιαχνε αλλά απο οτι καταλαβα δεν θα αλλαξει κατι. Παντως νομιζω με τη 2.2 οταν ειχα πρωτοπαρει το κινητο ειχα οντως πιο καλο σημα αλλά ειχα και SODs που τωρα πια δεν εχω

Link to comment
Share on other sites

Με γειά σου λοιπόν! Και μάθε πως η οθόνη του δεν γρατζουνιέται ΠΟΤΕ! :)

 

Ευχαριστώ φίλε μου. Είναι πολύ ωραίο κινητό κι όσο μαθαίνω το android τόσο μου αρέσει.

 

Επίσης έχω μερικές απορίες, τις λύνω σιγά σιγά αλλά μερικές θα ήθελα να τις μοιραστώ μαζί σας μήπως έχετε καμιά συμβουλή.

 

1. Έχει την έκδοση 2.3.3, η τελεταία δηλαδή σύμφωνα με το κινητό. Αλλά βλέπω τα παιδιά εδώ μιλάνε και για άλλες εκδόσεις, να υποθέσω μέσω PC. Βελτιώνεται αν βάλω κάποια συγκεκριμένη έκδοση το κινητό; Ή να το αφήσω όπως είναι;

 

2. Όταν γράφω μεγάλο sms, αυτό γίνεται mms (μετά από 3 μνμ συγκεκριμένα), υπάρχει τρόπος να το αλλάξω αυτό;

 

3. Επειδή ο αριθμός των εφαρμογών είναι χαοτικός, είναι κάποιες must που έχετε να προτείνετε;

 

4. Οι εφαρμογές, που αποθηκεύονται; Ρωτάω γιατί θέλω να αποθηκεύονται στην κάρτα μνήμης..

 

5. Tα samsung apps που έχει το Kies μέσα, είναι μόνο για Bada?

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και τη βοήθειά σας. :)

Edited by pakitis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα...απεκτησα σημερα το τηλεφωνακι αυτο και εχω ερωτησεις...μπορω να του αλλαξω εκδοση λογισμικου?γενικα να ψαχτω να το πειραξω?εχω εγγυηση ομως υπαρχει προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

καλα νεα --> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1360889 την τεσταρα ολη μερα σημερα μια πρωτη αποψη μου εδω http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=19674037&postcount=37. Ερχεται σε λιγες ημερες και μια εφ'ολης της υλης αναλυτικη περιγραφη και εντυπωσεις για τα ρομ που εχω δοκιμασει εως τωρα!
Samsung Galaxy ACE
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να βαλω μεμβρανη στην οθονη τοy ace...ποια προτεινετε και απο που να την αγορασω??ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να βαλω μεμβρανη στην οθονη τοy ace...ποια προτεινετε και απο που να την αγορασω??ευχαριστω!

δεν χρειάζεσαι. Έχει Gorilla Glass. Αν θες να δεις αντοχή, κάνε ένα search στο youtube. Είχα και εγώ μεμβράνη και όταν γρατζουνήστηκε την πέταξα και πλέον το κίνητο δεν παθαίνει τπτ :) άσε που έχει και πιο γ@μ@τη αίσθηση το άγγιγμα της οθόνης χωρίς μεμβράνη.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

μπες e-click.gr ψαξε s5830. Θα σου βγαλει ολα τα προιοντα διαθεσιμα. Εγω πηρα απο εκει τις bluestar αν και στα αποτελεσματα της αναζητησης δεν θα σου βγαλει το ονομα αυτο απλα θα σου πει μεμβρανες. Πολυ καλες!
Samsung Galaxy ACE
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το εχω τοσους μηνες χωρις μεμβρανη και η οθονη δεν εχει ουτε γρατσουνια (ενταξει, το προσεχω και λιγο). Gorilla glass rules λεμε, απο δω και περα το αν εχει gorilla glass ενα κινητο θα το θεωρω κριτηριο αγορας. Το ευπαθες σημειο στο ace (τουλαχιστον απ'οτι ειδα στο δικο μου) ειναι το μουφα μεταλλο (πλαστικο δλδ) που εχει περιμετρικα, εκει εχω 1-2 σημαδακια
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος πως μπορω να απελευθερωσω περισσοτερο χωρο στην εσωτερικη μνημη χρησιμοποιωντας την cyanogen 7? οταν ειχα την the myth αυτο γινοταν μεσω μιας λειτουργιας move dalvick-cache to sd οπου μου εδινε απιστευτο χωρο στην εσωτερικη μνημη σχεδον γεματη και με 160 εφαρμογες ολες στην sd...στην cyanogen μπορω να κανω κατι?εχω κανονικα partitions στην sd,το μονο που προσεξα ειναι οτι στο φακελο 'τα αρχεια μου' εχει υπομενου..το ενα που εχει εικονιδιδιο ενα σπιτακι ειναι το system (?) γιατι εχει ενα φακελο που ονομαζεται ext-sd και μου δειχνει οτι ειναι αδειος...καποιος με την απιστευτη Cyanogen να μου δωσει τα φωτα του?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα τελικα μια προστασια οθονης της nortonline...ολα τελεια...απλα ενα προβλημα σοβαρο...οταν καλω καποιον και θελω να κλεισω εγω πρωτος την τηλεφωνικη συνομιλια ΚΑΜΙΑ εντολη στην αφη δν λειτουργει...αν βγαλω την μεμβρανη λειτουργει κανονικα ...με την μεμβρανη τιποτα...γενικα ομως δν εχω προβλημα αλλες φορες πχ κατα την πλοηγηση στο μενου του κινητου...μονο στις κλησεις..για πειτε καμια λυση,..!
Link to comment
Share on other sites

καλα νεα --> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1360889 την τεσταρα ολη μερα σημερα μια πρωτη αποψη μου εδω http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=19674037&postcount=37. Ερχεται σε λιγες ημερες και μια εφ'ολης της υλης αναλυτικη περιγραφη και εντυπωσεις για τα ρομ που εχω δοκιμασει εως τωρα!

 

Και εγω την περασα πολυ καλη μεχρι τορα.θα χριαστουμε παρτισιον αραγε?

Link to comment
Share on other sites

εννοειτε οτι χρειαζομαστε partition μονο και μονο γιατι μπορεις με το s2e https://market.android.com/details?id=ru.krikun.s2e&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsInJ1LmtyaWt1bi5zMmUiXQ.. να περασεις στο sd-ext ολη την dalvik cache και τα apks οποτε θα σου μεινει απειρος εσωτερικος χωρος. Εγω με CM7.1 και 122 εφαρμογες εγκατεστημενες χρησιμοποιωντας το s2e ειχα ελευθερο εσωτερικο χωρο 148ΜΒ...ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ?

 

Τωρα τι παιζει με την CM7.2.... ειναι πολυ γρηγορη, αν βαλεις και overclocked kernel απο ketut μπορει να παει μεχρι 864Μhz (δεν μπορω να το φθασω παραπανω μετα μπουταρει αν το ζορισω). Εβγαλα quadrant 2056 και antutu 2357. Πραγματικα το κινητο πεταει. Η συγκεκριμενη εκδοση εχει ενα σπαστικο με την οθονη, οταν χρησιμοποιεις barcode scanner σου βγαζει split screen, με vignette το ιδιο και στα βιντεο με mvideoplayer το ιδιο. Με ΜΧ Video player παιζουν μονο τα βιντεο σωστα. Μονο αυτο εχω, τεσπα ακολουθειστε το thread στο xda, αξιζει και πιστευω οτι αυτη η εκδοση και official να μην γινει, αν φτιαχτει το συγκεκριμενο bug την βαζω και δεν την ξαναβγαζω!

Samsung Galaxy ACE
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο έχω βάλει μια μεμβράνη στην οθόνη.

βέβαια η μεμβράνη έχει κάνα 2-3 γρατσουνιές και έχει αρχίσει να μου την σπάει αλλά θα την έχω μέχρι να την ξηλώσω ... :lol:

είναι όμως ενθαρρυντικό το γεγονός πως την έχετε "γυμνή" την οθόνη και όντως το gorilla glass κάνει αυτό που υπόσχεται .. :)

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται, ειμαι και εγω ενας απο τους νεους κατοχους του ace και θα ηθελα τα φωτα σας. Ενω το αγορασα απο τον γερμανο και το δικτυο μου ειναι κοσμοτε το λογισμικο που εχει ειναι βονταφον. Μπορει να αλλαξει αυτο? Και πως? Edited by Sol_Ballads
Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα τελικα μια προστασια οθονης της nortonline...ολα τελεια...απλα ενα προβλημα σοβαρο...οταν καλω καποιον και θελω να κλεισω εγω πρωτος την τηλεφωνικη συνομιλια ΚΑΜΙΑ εντολη στην αφη δν λειτουργει...αν βγαλω την μεμβρανη λειτουργει κανονικα ...με την μεμβρανη τιποτα...γενικα ομως δν εχω προβλημα αλλες φορες πχ κατα την πλοηγηση στο μενου του κινητου...μονο στις κλησεις..για πειτε καμια λυση,..!

Μου φαίνεται παράξενο να φταίει η μεμβράνη. Ίσως παίζει κανένα bug με το κλείδωμα πληκτρολογίου και δεν δέχεται πληροφορίες. Πάντως από περιέργεια, δοκίμασε και καμία άλλη μεμβράνη (και μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων)

 

xeretai, eimai kai ego enas apo tous neous katoxous tou ace kai tha thela ta fota sas, eno to agorasa apo ton germano kai to diktio mou einai cosmote to logismiko pou exei einai vodafon.mporei na alaksei auto?kai pos?

Είναι κανόνας του φορουμ να γράφεις Ελληνικά. Τώρα στο πρόβλημα σου, εγώ στη θέση του θα πήγαινα με την απόδειξη στον γερμανό και θα τους το έδινα...άκους εκεί ο γερμανός να δίνει vodafone!!! Μόνος σου μπορεί να έχεις θέμα με εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Με γειά σου λοιπόν! Και μάθε πως η οθόνη του δεν γρατζουνιέται ΠΟΤΕ! :)

 

ναι δεν γρατζουνιεται αλλά σπάει εάν πέσει με τα μούτρα που λένε..... :lol:

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν γρατζουνιεται αλλά σπάει εάν πέσει με τα μούτρα που λένε..... :lol:

 

εντάξει, αν πέσει με τα "μούτρα" δεν θα το προστατέψει η μεμβράνη ... παρά μόνο ο Θεός :lol:

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

εντάξει, αν πέσει με τα "μούτρα" δεν θα το προστατέψει η μεμβράνη ... παρά μόνο ο Θεός :lol:

 

στην περίπτωση μου δεν πρόλαβα να τον επικαλεστώ δυστυχώς :cry:

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν είχανε βάλει 1ghz επεξεργαστή, το κινητό αυτό θα ήταν το best seller για κάποιον που ήθελε τα βασικά και κάτι παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν είχανε βάλει 1ghz επεξεργαστή, το κινητό αυτό θα ήταν το best seller για κάποιον που ήθελε τα βασικά και κάτι παραπάνω.

 

τότε θα χάνανε πωλήσεις από το S που φοράει 1 ghz επεξεργαστή ... ;)

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τι παιζει με την CM7.2.... ειναι πολυ γρηγορη, αν βαλεις και overclocked kernel απο ketut μπορει να παει μεχρι 864Μhz (δεν μπορω να το φθασω παραπανω μετα μπουταρει αν το ζορισω). Εβγαλα quadrant 2056 και antutu 2357. Πραγματικα το κινητο πεταει. Η συγκεκριμενη εκδοση εχει ενα σπαστικο με την οθονη, οταν χρησιμοποιεις barcode scanner σου βγαζει split screen, με vignette το ιδιο και στα βιντεο με mvideoplayer το ιδιο. Με ΜΧ Video player παιζουν μονο τα βιντεο σωστα. Μονο αυτο εχω, τεσπα ακολουθειστε το thread στο xda, αξιζει και πιστευω οτι αυτη η εκδοση και official να μην γινει, αν φτιαχτει το συγκεκριμενο bug την βαζω και δεν την ξαναβγαζω!

 

Επειδή είδα ότι η 7.2 κάνει πολύ καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας σε σχέση με την 7.1 , ήθελα να σε ρωτήσω αν με τον ketut, την κάνει drain πολύ πιο γρήγορα.

 

 

Sent from my MID reference device (b01ref) using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν είχανε βάλει 1ghz επεξεργαστή, το κινητό αυτό θα ήταν το best seller για κάποιον που ήθελε τα βασικά και κάτι παραπάνω.

 

τότε θα χάνανε πωλήσεις από το S που φοράει 1 ghz επεξεργαστή ... ;)

Δεν νομίζω, αυτός που θα πάρει το s θα το πάρει για το μέγεθος της οθόνης 4", για την super amoled και για την καλύτερη gpu. Για κάποιον που θα ήθελε ένα μικρότερο θα ήταν super επιλογή. (Η sony βάζει 1ghz και στο νέο mini και στο arc ;) )

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα η cm7,2 δεν παιζεται η καλητερη ρομ που εχω δοκιμασι ταχιτατη.

Θελω να κανο παρτισιον τιν καρτα μου και κολαω λιγω γιατι στην the myth που ειχα κανει κολουσε πολυ και ειχε καρβουνιασει απιστευτα,δεν ξερω βεβεα αν εφτεγε η ρομ η τα παρτισιον, αν ξερει καπιος ας βαλει εναν αναλιτικο οδηγο η καρτα μου ειναι 8 GB ποσα τμιματα πρεπει να κανουμε και αν θα ειναι ext2,3,η4 ευχαριστω.:rolleyes:

Edited by markosm711
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...