Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα.Επιλεγω να βλεπει την sd 8GB σαν εξωτερικο σκληρο.Κανω τα partition οπως στον οδηγο του youtube απο xda, 6gb, 1024ext3,300ext3, 94 linux swap.Η διαδικασια γινεται κανονικα.Μολις κανω επανεκκινηση στο τηλ, λεει κατεστραμμενη καρτα και ζηταει format.Τι κανω λαθος??

Ευχαριστω.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα σε ολους σας.Οσοι εχετε περασει την 2.3.5 KS και θελετε να περασετε την THE MYTH απο πανω θα πρεπει να κανετε τα εξης βηματα πριν την περασετε : 1)
κανετε partition την καρτα σας ... (εδω αναφερει για 4gb,για τα 8 μοιραζετε την καρτα σε 6gb fat32 ext3 1.4 gb ext3 300kb και linux swap εως 100kb,καλο θα ηταν να εχετε εναν card reader για να το κανετε αυτο),οταν τελειωσετε περνατε μεσα στην καρτα το clockwork mod.zip και την THE Myth.zip και οτι αλλο εχετε σωσει στον σκληρο σας (επαφες,backup απο titanium backup,φωτογραφιες,mp3),Στο ερωτημα που θα τα σωσετε... οταν φορμαρετε την καρτα και ανοιξετε τον εικονιδιο υπολογιστης πατε στην καρτα sd που την εχετε ονομασει ANDROID και τα τοποθετειτε εκει... 2) εφοσον τελειωσετε και με αυτο κλεινετε το κινητο σας και πατατε παρατεταμενα power button και κεντρικο ... πατατε apply from sd βρισκετε το αρχειο με το volume down clockwordmod.zip πατατε απανω του και περιμετε,το κινητο σας θα ανοιξει κλειστε το και πατατε παλι power button και κεντρικο,θα σας βγαλει στο νεο recovery menu clockwork 4.0.0.9,πατατε παλι apply from sd βρισκετε το αρχειο the myth.zip με το volume down πατατε απανω του με το κεντρικο σας βγαζει σε ενα menu με πολλα οχι και ενα ναι,πατατε στο ναι και περιμενετε ... το τηλ ειναι ετοιμο και rootαρισμενο ... 3) μεσα στο τηλ υπαρχουν δυο προγραμματακια το tweaks (tweak manager) και το A2SDGUI ... στο πρωτο τσεκαρετε χωρις apply :enable VM Swapiness & DT: Autostart (dont need to click Apply because ur phone will reboot after enable davilk cache in next step) και στο δευτερο τσεκαρετε + Enable swap & zipalign + Enable A2SDGUI > Davilk cache > Cache on sd-ext then press "Move"..πατοντας move το συστημα μεταφερετε σε ενα απο τα ext3 που εχετε δημιουργησει πιο πριν ... (σημειωση οτι το τηλ σας θα μπουταρει μονο του μην φρικαρετε οτι κανατε πατατα) 4) κατα την ταπεινη μου γνωμη για οσους δεν θελουνε να μπει καποιος αλλος και βλεποντας να πειραξει καποια απο τα χρησιμα-επικινδυνα προγραμματακια και λεω επικινδυνα γιατι αμα δεν ξερεις γραφεις στο φορουμ μπας βρεις απντηση για τα πειραγματα που κανεις στο τηλ σου εσυ η αλλος που κανει οτι ξερει ενω δεν ξερει καλο θα ηταν να κατεβασετε την εφαρμογη link to sd και να κανετε freeze τις δυο αυτες εφαρμογες,για οσους ξερουν θα καταλαβουν για πιο λογο το εγραψα αυτο :lol:. και οχι μονο αλλα και για να μεταφερετε τυχον εφαρμογες που κατεβασετε απο το market στην sd.5) τα αρχεια clockworkmod και THe Myth μπορειτε να τα διαγραψετε απο την sd ... αλλα καλου κακου φυλαξτε τα στον υπολογιστη σας σε περιπτωση που τα ξαναχρειαστειτε ... Πιστευω να βοηθησα και οι ADMIN του thrend αν παρελειψα κατι να με συμπληρωσουν ... Ευχαριστω ...

φιλε μου για σου ακολουτηισα τον οδηγο σου γιε να κανο την 8gb καρτα μου partition και δεν τα καταφερα εχω περασει την th myth ext4 το βιντεακι το ακολουθω κατα γραμμα τα νουμερα απο τα partition δεν ειναι ακριβος οπος τα δινεις αλλα η διαδικασεια τελειωνει

καλος παω μετα στης δυο εφαρμογες και δεν γινετε τιποτα μου λεει οτι η καρτα ειναι κατεστραμενη μετα κανω μορφοποιηση για να επανερθει η καρτα μιποσ μπορεις να με βοηθησεις? ευχαριστω.

 

 

αυτο ακριβος το προβλημα εχω και εγω μαλων ποσταπαμε τιν ιδια ωρα χαχαχα

Edited by markosm711
Link to comment
Share on other sites

για να ξεκαθαρίσουμε κάτι ώστε να καταλάβω ακριβώς τι είναι αυτό που μας "ενοχλεί"...

Lag παρατηρείτε κατά την διάρκεια που πατάτε το κουμπί να ανοίξει η συσκευή (από stand by) μέχρι να ανοίξει η οθόνη και να εμφανίσει το slide για το ξεκλείδωμα ή το lag (καρέδιασμα) που παρατηρείται κατά την διάρκεια που κάνουμε slide στην οθόνη για να ξεκλειδώσει ?

το πρώτο έχει παραμείνει ίδιο όσο έχω την συσκευή (2.2 - 2.3.3 -2.3.5 Ks2 -2.3.5 Ks9 )

το δεύτερο δεν είχε κανένα lag με 2.2 και 2.3.3 ενώ το παρατήρησα στην 2.3.5 KS2.

σήμερα με την 2.3.5 KS9 το παρατηρώ (τελικά) μόνο ορισμένες φορές και όχι πάντα ...

το μενού είναι ταχύτερο ...

 

Υ.Γ παρατήρηση που μπορεί να μην έχει και καμία σχέση : Μετά την αναβάθμιση σε KS9 είχε χαθεί το root και "έπαιξα" με την συσκευή unrooted για μερικά λεπτά. Lag στο ξεκλείδωμα (κατά την διάρκεια του slide) κανένα απολύτως. (έως και την ώρα που έγραφα το προηγούμενο μου ποστ).

έπειτα περνάω το αρχείο Upd_1.zip για να γίνει root η συσκευή και εκεί είναι που παρατηρώ το πρώτο Lag στο ξεκλείδωμα (αναφέρομαι και πάλι σε μία μικρή χρονοκαθιστέριση (πιο πολύ καρέδιασμα θα το ονόμαζα) στο slide για να ξεκλειδώσει η συσκευή.

έκτοτε κάποιες φορές δεν έχει καθόλου καθυστέρηση και άλλες φορές παρατηρώ το delay αυτό ...

Δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος ή ήταν και είναι απλά τυχαίο γεγονός .. :blink:

 

ακριβως το ιδιο και εγω,μολις ημουν ετοιμος να ποσταρω ακριβως το ιδιο...σημαντικη διαφορα οταν το εκανα root ....τοσο που σκεφτομαι μηπως το κανω unroot..

 

Το κινητό το σηκώνει, το adobe flash δεν υποστήριζε, αλλά νάναι καλά κάτι κινέζοι το έφτιαξαν και το υποστηρίζει. Δοκίμασε αυτό: http://www.megaupload.com/?d=HC0QW68O , λειτουργεί σχεδόν με όλους τους browser εκτός από opera.

 

να σαι καλα το κατεβασα και εγω αλλα που πρεπει να το αποθηκευσω?το εκανα install ανοιξα τον dolphin αλλα τιποτα...η καταλαβα λαθος κατι?:confused:

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

ακριβως το ιδιο και εγω,μολις ημουν ετοιμος να ποσταρω ακριβως το ιδιο...σημαντικη διαφορα οταν το εκανα root ....τοσο που σκεφτομαι μηπως το κανω unroot..

 

και Unroot να το κάνεις αυτή την καθυστέρηση θα την έχεις ... το δοκίμασα και το έκανα unroot ... αλλά δεν ...

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει καποιος πως μπορω να δρομολογησω τον ηχο και στο ηχειο και στα ακουστικα οταν αυτα ειναι συνδεμενα το κινητο ? Χανω καποιες κλησεις γιατι ο ηχος κλησης παει μονο στα ακουστικα. Εχω cyanogen σε περιπτωση που αυτο βοηθαει καπου ...

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει καποιος πως μπορω να δρομολογησω τον ηχο και στο ηχειο και στα ακουστικα οταν αυτα ειναι συνδεμενα το κινητο ? Χανω καποιες κλησεις γιατι ο ηχος κλησης παει μονο στα ακουστικα. Εχω cyanogen σε περιπτωση που αυτο βοηθαει καπου ...

Ευχαριστω.

Θυμάμαι πως έχει κάποια επιλογή. Για ψάξε στους ήχους τίποτε...

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

@ ANG

 

Μπες στα settings -> wireless& networks -> bluetooth settings. Κανε παρατεταμενο κλικ στο headset και επελεξε options. Ξετσεκαρε το Media.

Ξερω ότι δεν είναι αυτό που ρωτάς αλλά ειναι ότι κοντινότερο κατάφερα να βρώ

 

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@ ANG

 

Μπες στα settings -> wireless& networks -> bluetooth settings. Κανε παρατεταμενο κλικ στο headset και επελεξε options. Ξετσεκαρε το Media.

Ξερω ότι δεν είναι αυτό που ρωτάς αλλά ειναι ότι κοντινότερο κατάφερα να βρώ

 

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk

 

δεν μου εμφανιζει headset, προφανως γιατι δεν εχω ζευγαρωσει καποιο ....

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον μιλας για ενσυρματα ακουστικα ενω εγω καταλαβα bluetooth. H λυση που σου περιεγραψα αφορα το δευτερο. Sorry.

 

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέο KIES.

Από 2.0.3.11082_152 πήγαμε 2.1.0.11095_121.

;)

 

Το κινητό το σηκώνει, το adobe flash δεν υποστήριζε, αλλά νάναι καλά κάτι κινέζοι το έφτιαξαν και το υποστηρίζει. Δοκίμασε αυτό: http://www.megaupload.com/?d=HC0QW68O , λειτουργεί σχεδόν με όλους τους browser εκτός από opera.

Μόλις το έβαλα. Στον default browser του 3.3 ΔΕ μου λειτουργεί.

Κάνει κανονικά εγκατάσταση αλλά όταν πάω να συνδεθώ σε οποιαδήποτε σελίδα θέλει flash μου βγάζει ένα γκρι παράθυρο.

Καμία ιδέα?

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέο KIES.

Από 2.0.3.11082_152 πήγαμε 2.1.0.11095_121.

;)

 

 

Μόλις το έβαλα. Στον default browser του 3.3 ΔΕ μου λειτουργεί.

Κάνει κανονικά εγκατάσταση αλλά όταν πάω να συνδεθώ σε οποιαδήποτε σελίδα θέλει flash μου βγάζει ένα γκρι παράθυρο.

Καμία ιδέα?

 

Πατα το και θα παιξει

Link to comment
Share on other sites

Πατα το και θα παιξει

Εξακολουθεί να μην κάνει τίποτε...

(Σίγουρα δεν απαιτεί κάποια custom rom?)

Προσπαθώ πχ να μπω σε ένα site με ένα flash παιχνιδάκι που παίζω εδώ και καιρό.

Μου βγάζει κανονικά το πλαίσιο αλλά μέσα είναι όλο γκρι. Οσες φορές κι αν πατήσω δεν κάνει τίποτε...

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθεί να μην κάνει τίποτε...

(Σίγουρα δεν απαιτεί κάποια custom rom?)

Προσπαθώ πχ να μπω σε ένα site με ένα flash παιχνιδάκι που παίζω εδώ και καιρό.

Μου βγάζει κανονικά το πλαίσιο αλλά μέσα είναι όλο γκρι. Οσες φορές κι αν πατήσω δεν κάνει τίποτε...

 

δοκιμασες αλλον browser? opera mobile πχ..

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες αλλον browser? opera mobile πχ..

 

Οχι. Μόνο αυτόν που έχει απο τη μαμά του.

Πήγα κάποια στιγμή να βάλω firefox αλλά λέει οτι ούτε αυτό κάνει για τη συσκευή μας.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθεί να μην κάνει τίποτε...

(Σίγουρα δεν απαιτεί κάποια ?)

Προσπαθώ πχ να μπω σε ένα site με ένα flash παιχνιδάκι που παίζω εδώ και καιρό.

Μου βγάζει κανονικά το πλαίσιο αλλά μέσα είναι όλο γκρι. Οσες φορές κι αν πατήσω δεν κάνει τίποτε...

απο οτι λενε χριαζεται custom rom εγω εχω the myth και πεζει

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου μου γλίστρησε απο το χερι και προσγειώθηκε με την οθονη :angry:

αποτελεσμα; σπασμενο digitizer εχει αλλαξει κανενας να μου δωσει συμβουλες; αλλαζει ευκολα; θελει καποια ειδικη κολλα ή δεν χρειαζετε καθολου και απλα το αλλαζεις με το καινουργιο;

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου απαντησει πως ακριβως θα πρεπει να χωρισω τα partition σε 2 gb sd που εχω για να περασω την myth ακολουθωντας τα βηματα του οδηγου που εχει παραθεσει ο φιλος σε καποια post πιο πισω?θα ημουν υποχρεως γιατι περιμενω αρκετες μερες για μια απαντηση :rolleyes: τουλαχιστον αν χρειαζεται μεγαλυτερη sd να το ξερω μην την αγορασω αδικα..
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου απαντησει πως ακριβως θα πρεπει να χωρισω τα partition σε 2 gb sd που εχω για να περασω την myth ακολουθωντας τα βηματα του οδηγου που εχει παραθεσει ο φιλος σε καποια post πιο πισω?θα ημουν υποχρεως γιατι περιμενω αρκετες μερες για μια απαντηση :rolleyes: τουλαχιστον αν χρειαζεται μεγαλυτερη sd να το ξερω μην την αγορασω αδικα..

 

Δες εδώ πως κάνεις παρτίσιον. Καλύτερα να την κάνεις με κάποιον reader με το κινητό θα σε ταλαιπωρήσει

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ πως κάνεις παρτίσιον. Καλύτερα να την κάνεις με κάποιον reader με το κινητό θα σε ταλαιπωρήσει

 

σε ευχαριστω angel για την αμεση απαντηση..θα το μελετησω απλα ηθελα να σιγουρευτω οτι με 2 gb sd και σωστο partition αν περασω την the myth ολα θα ειναι οκ...θελω την myth μονο και μονο γιατι υποστηριζει flash player ακομα δεν ξερω αν θα το κανω παντως..:worry:

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση για το bluetooth:

Κάποτε (πριν 100 χρόνια) συνδέθηκα με κάποια τηλέφωνα φίλων με bluetooth.

Εκτοτε τα βλέπω συνέχεια στη λίστα "Συσκευές bluetooth"

Πως μπορώ να τα αφαιρέσω να μη φαίνονται στη λίστα?

 

Αν πατήσω παρατεταμένα πάνω σε κάποιο από αυτό μου βγάζει επιλογή "Κατάργηση ζεύγους"

αλλά εξακολουθεί να μου το δείχνει στη λίστα και μου ξαναδίνει επιλογή "Δημιουργία ζεύγους με αυτήν τη συσκευή"

Εγώ θέλω να φύγουν τελείως...

Μήπως ξέρει κανείς βρε παιδιά?

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους ... ξαναπερασα την 2.3.5 και την the myth γιατι την θεωρω καλυτερη απο την cyanogen, πηγαινοντας ομως στην ενημερωση λογισμικου απο το τηλ μου εβγαλε πως υπαρχει μια ενημερωση και την κατεβασα ... δημιουργησε εαν φακελο foka και πατοντας να γινει ενημερωση με πεταξε στο recovery consol της 4,0,0,9... δεν βρηκα τπτ και το αφησα ... βγηκε μια εντολη μπροστα μου να κανω λεει ενημερωση μεσω KIES αλλα με την 2.3.5 και την the myth μεσα στο KIES δεν μπορω να μπω ... καμμια ιδεα κανεις; :confused:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους ... ξαναπερασα την 2.3.5 και την the myth γιατι την θεωρω καλυτερη απο την cyanogen, πηγαινοντας ομως στην ενημερωση λογισμικου απο το τηλ μου εβγαλε πως υπαρχει μια ενημερωση και την κατεβασα ... δημιουργησε εαν φακελο foka και πατοντας να γινει ενημερωση με πεταξε στο recovery consol της 4,0,0,9... δεν βρηκα τπτ και το αφησα ... βγηκε μια εντολη μπροστα μου να κανω λεει ενημερωση μεσω KIES αλλα με την 2.3.5 και την the myth μεσα στο KIES δεν μπορω να μπω ... καμμια ιδεα κανεις; :confused:

 

(στην τυχη) μπορει να συμβαινει αυτο γιατι η the myth εχει base την ks2 και το κινητο νομιζει οτι πρεπει να κανει Update σε απο ks2 σε ks9, αλλα αυτο δεν γινεται γιατι δεν ειναι η στοκ ks2 αλλα ειναι βασισμενη σε ks2.. (αυτο μου ερχεται μονο στο μυαλο :p)

 

Μήπως ξέρει κανείς βρε παιδιά?

 

μολις το δοκιμασα.

ανοιξα bluetooth, πατησα παρατεταμενα, καταργηση ζευγους και εφυγε κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

μολις το δοκιμασα.

ανοιξα bluetooth, πατησα παρατεταμενα, καταργηση ζευγους και εφυγε κανονικα...

Aυτό μου κάνει κι εμένα αλλά μόλις κλείσω και ξαναανοίξω το bluteooth μου τα ξαναεμφανίζει ...

Δε με ενδιαφέρει ακόμη και να τα διαγράψω όλα αν υπάρχει τρόπος προκειμένου να τα ξεφορτωθώ.

(Κάποια εκκαθάριση κάπου ή οτιδήποτε)

 

----

 

Λοιπόν... Μετά από τόσες μέρες που παιδεύομαι βρήκα τη λύση:

Εσβηνα τις συσκευές και μόλις έκλεινα-άνοιγα το bluetooth ξαναεμφανίζονταν.

Εκανα λοιπόν το εξής. Ενώ ήμουν συνδεδεμένος με μία άλλη συσκευή την κατάργησα και την ξαναδήλωσα.

Αυτομάτως εξαφανίστηκαν όλες όσες είχα διαγράψει κατά καιρούς!!!

 

Προφανώς κάποια λίστα είχε φάει κάποια εμπλοκή και ξαναδημιουργήθηκε...

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Λοιπόν. Το θάμα μου είναι το εξής. Ξέρω ότι έχει βγει η αναβάθμιση 2.3 και έχω διαβάσει όλες τις 190 κάτι σελίδες του τόπικ.(αλήθεια) :)

Επειδή ψιλο φοβάμαι να πειράξω το κινητό(γυναίκα τι περιμένεις;;) αξίζει να το αναβαθμίσω; Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι ανεπιθύμητο; Από ότι κατάλαβα θα το κάνω μέσω kies. Σωστά; Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα;

Ευχαριστώ και σόρυ για τις χαζές ερωτήσεις(αν και μελαχρινή ε;)

Carpe diem...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...