Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά βοηθηα το κινητό εζβισε και δεν επ:(ανερχετε με τιποτα

πως έγινε αυτό; τι του έκανες; τι προηγήθηκε;

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επεζα με το ρομ μαναζερ:(

α, συνηθισμένο!

έχει γίνει bricked το κινητό σου.

Το πας σε μια επίσημη Samsung αντιπροσωπία (εγώ το πήγα Χαϊδάρι) και επειδή δεν ξέρουν τι παθαίνει, σου αλλάζουν πλακέτα. Εννοείται ΔΕΝ αναφέρεις τπτ για root, κλπ... και σε μια-δυο μέρες το παίρνεις έτοιμο. Εκτός και αν καταφέρεις να το βάλεις σε download mode και του ρίξεις κάποια ROM.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

α, συνηθισμένο!

έχει γίνει bricked το κινητό σου.

Το πας σε μια επίσημη Samsung αντιπροσωπία (εγώ το πήγα Χαϊδάρι) και επειδή δεν ξέρουν τι παθαίνει, σου αλλάζουν πλακέτα. Εννοείται ΔΕΝ αναφέρεις τπτ για root, κλπ... και σε μια-δυο μέρες το παίρνεις έτοιμο. Εκτός και αν καταφέρεις να το βάλεις σε download mode και του ρίξεις κάποια ROM.

 

καταλαβα αστα να πανε :O

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια!

Συνέδεσα το κινητό στο ΚΙΕS, μου βρήκε μία αναβάθμιση λογισμικού, την οποία αποδέχτηκα και πήγα να περάσω, αφού κράτησε αυτόματα αντίγραφα ασφαλείας. Χωρίς να πειράξω όμως τίποτα, κάτι έπαθε η διαδικασία και μου λέει ότι χρειάζεται λογισμικό έκτακτης ανάγκης και μου δίνει έναν κωδικό. Τώρα ψάχνει να βρει το κινητό στο KIES, αλλά δεν το βρίσκει. Η οθόνη του κινητού δείχνει Downloading...

Τι μπορώ να κάνω; Να το αποσυνδέσω και ας ελπίσω ότι δεν έπαθε τίποτα;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

- Φαίνεται ότι σε πολύ κόσμο η αναβάθμιση κολλάει και γίνεται με τη 2η.

- Αποσυνδέοντας το κινητό ενώ αυτό έχει την ένδειξη downloading ΔΕΝ γίνεται κάποια ζημιά,

απλά ξανακάνουμε τη διαδικασία από την αρχή και τη 2η φορά παίζει.

- Πιστεύω ότι είναι θέμα PC και όχι κινητού. Την 1η φορά κατά το update βάζει κάποιους drivers και μετά κολλάει, ενώ τη 2η φορά παίζει διότι βρίσκει ήδη εγκατεστημένους τους drivers (από την 1η φορά)

 

- Τέλος απ' ότι έχω καταλάβει (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος), άλλα cosmote αναβαθμίστηκαν και άλλα όχι.

Συγκεκριμένα, όσα είχαν κωδικό EUR αναβαθμίστηκαν ενώ όσα είχαν COS όχι ακόμη.

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

- Φαίνεται ότι σε πολύ κόσμο η αναβάθμιση κολλάει και γίνεται με τη 2η.

- Αποσυνδέοντας το κινητό ενώ αυτό έχει την ένδειξη downloading ΔΕΝ γίνεται κάποια ζημιά,

απλά ξανακάνουμε τη διαδικασία από την αρχή και τη 2η φορά παίζει.

- Πιστεύω ότι είναι θέμα PC και όχι κινητού. Την 1η φορά κατά το update βάζει κάποιους drivers και μετά κολλάει, ενώ τη 2η φορά παίζει διότι βρίσκει ήδη εγκατεστημένους τους drivers (από την 1η φορά)

 

- Τέλος απ' ότι έχω καταλάβει (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος), άλλα cosmote αναβαθμίστηκαν και άλλα όχι.

Συγκεκριμένα, όσα είχαν κωδικό EUR αναβαθμίστηκαν ενώ όσα είχαν COS όχι ακόμη.

 

ΟΚ! Όντως, έγινε με τη δεύτερη. Αναβαθμίστηκα σε 2.3.3.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι άλλαξε τελείως το πρόγραμμα του AndroidMarket.

Εγινε ΠΟΛΥ πιό αργό και βαρύ στην εκκίνηση και τρώει ΠΟΛΛΑ data μέχρι να φορτώσει ένα σωρό εικόνες.

 

- Αναβαθμίστηκε γενικώς το πρόγραμμα και στους 2.2 ή είναι λόγω 2.3 ?

- Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να το κάνουμε να ξεκινάει χωρίς να δείχνει όλες αυτές τις άχρηστες εικόνες-διαφημίσεις?

 

Προσθήκη:

Το έκανα uninstall από τις εφαρμογές και ξαναεμφανίστηκε η παλιά έκδοση του Market.

Οταν όμως έκλεισα και ξαναάνοιξα την εφαρμογή μου ξαναέβαλε αυτόματα το νέο (Market 3.1.5)

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι άλλαξε τελείως το πρόγραμμα του AndroidMarket.

Εγινε ΠΟΛΥ πιό αργό και βαρύ στην εκκίνηση και τρώει ΠΟΛΛΑ data μέχρι να φορτώσει ένα σωρό εικόνες.

 

- Αναβαθμίστηκε γενικώς το πρόγραμμα και στους 2.2 ή είναι λόγω 2.3 ?

- Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να το κάνουμε να ξεκινάει χωρίς να δείχνει όλες αυτές τις άχρηστες εικόνες-διαφημίσεις?

 

σιγά σιγά περνούν όλη την ενημέρωση ... απότι έχω καταλάβει .. εγώ δεν την έχω πάρει ακόμα! (2.3)

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι άλλαξε τελείως το πρόγραμμα του AndroidMarket.

Εγινε ΠΟΛΥ πιό αργό και βαρύ στην εκκίνηση και τρώει ΠΟΛΛΑ data μέχρι να φορτώσει ένα σωρό εικόνες.

 

- Αναβαθμίστηκε γενικώς το πρόγραμμα και στους 2.2 ή είναι λόγω 2.3 ?

- Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να το κάνουμε να ξεκινάει χωρίς να δείχνει όλες αυτές τις άχρηστες εικόνες-διαφημίσεις?

 

Προσθήκη:

Το έκανα uninstall από τις εφαρμογές και ξαναεμφανίστηκε η παλιά έκδοση του Market.

Οταν όμως έκλεισα και ξαναάνοιξα την εφαρμογή μου ξαναέβαλε αυτόματα το νέο (Market 3.1.5)

 

Αυτο ισως βοηθησει να γυρισεις στο παλιο μαρκετ :)

1) Using Titanium Backup (Or another app that lets you do this) either Freeze (Paid app) or Backup, then delete Market Update (Free App)

2) Go to Settings, Applications, Manage Applications, and scroll down to market, and select

3) Uninstall updates from Market

 

To market update θα το βρεις λογικα καπως σαν "προγραμμα αναβαθμισης μαρκετ" ή "προγραμμα ανανεωσης μαρκετ" ή κατι τετοιο, παντως οταν το κανεις delete 8α το αναφερει σαν updater.apk

Edited by ^Deadly_Sin^
Link to comment
Share on other sites

επεζα με το ρομ μαναζερ:(

 

Λοιπών, με κλειστό το κινητό κρατάς το κουμπί μείωσης έντασης το κεντρικό πλήκτρο και το power. Λογικά θα μπει σε download mode. Εγώ το έπαθα 5-6 φορές :)

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ισως βοηθησει να γυρισεις στο παλιο μαρκετ :)

Τέλεια... Το ξεφορτώθηκα... :clap:

 

- Χρησιμοποιώντας το ApkShare πήρα backup το "Market 3.1.5" και το "Πρόγραμμα Ενημέρωσης Μάρκετ"

- Στη συνέχεια με το OptimizeToolbox τα έκανα Uninstall (το 2ο θεωρείται αρχείο συστήματος ενώ το 1ο όχι !!!). :confused:

- Μετά από αυτό εμφανίστηκε το παλιό καλό "Market 2.3.6", το οποίο είναι πολύ πιο γρήγορο και δεν κατεβάζει ένα σκασμό spam data μέχρι να ξεκινήσει. Ειδικά αν μπαίνεις από 3G σε καταστρέφει

 

Α! επίσης κέρδισα και 4ΜΒ στο κινητό! Συν το ότι αφαιρέθηκε η εφαρμογή Market από το startup του συστήματος.

Την έσβηνα με το Optimize toolbox και αυτόματα ξαναέμπαινε. Προφανώς την ξανάβαζε το "Πρόγραμμα Ενημέρωσης"

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είναι το Market στο startup του συστήματος. :mad:

Οποτε θέλω να κάνω έλεγχο για ενημερώσεις των προγραμμάτων μου (μία στις τόσες) απλά ξεκινάω εγώ το market...

 

Πολλά ευχαριστώ φίλε ^Deadly_Sin^ :happy:

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

...στο νεο market σερνεται.............

Θα θελα να ξερα τι στην ευχή είχαν στο μυαλό τους όταν το σχεδίασαν...

Να υποθέσω διαφημίσεις??

 

Πάντως το παλιό είναι πολύ πιο γρήγορο και πιάνει και λιγότερο χώρο...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως τρεχει σε τερατα οπως το galaxy sII αλλά στο ace μας μεχρι να ανοιξει το νεο μαρκετ εχεις προλαβει να παραγγειλεις pizza, να τη φας και να ριξεις και ενα αυτοκρατορικο ρεψιμο. Η google θα επρεπε να σε αφηνει να διαλεξεις αν θελεις το νεο μαρκετ ή το παλιο, οχι να σε αναγκαζει να εχεις το νεο. Παντως μπορω να πω οτι μετα απο λιγο καιρο χρησης μου αρεσε ο τροπος που το σχεδιασαν, μακαρι να το κανουν πιο γρηγορο
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως τρεχει σε τερατα οπως το galaxy sII αλλά στο ace μας μεχρι να ανοιξει το νεο μαρκετ εχεις προλαβει να παραγγειλεις pizza, να τη φας και να ριξεις και ενα αυτοκρατορικο ρεψιμο. Η google θα επρεπε να σε αφηνει να διαλεξεις αν θελεις το νεο μαρκετ ή το παλιο, οχι να σε αναγκαζει να εχεις το νεο. Παντως μπορω να πω οτι μετα απο λιγο καιρο χρησης μου αρεσε ο τροπος που το σχεδιασαν, μακαρι να το κανουν πιο γρηγορο

 

Πιστεύω πως η επόμενη έκδοση θα διορθώνει προβλήματα ταχύτητας :shifty:

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Άσε κι όλας που πλέον με το νέο Market τουλάχιστον ένα application (και αγορασμένο μάλιστα) το Beautiful Widget δε μου επιτρέπει να δω διαθέσιμα skins για το Super Clock widget που έχει... συνεχώς μου γράφει πως δεν βρέθηκαν τα links και είμαι σίγουρος πως φταίει το νέο market.

 

Το παλιό για όλο το ρούμι μου :)

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Με 2.3.3 κατά την αγορά - όχι από Vodaphone ή Cosmote και αναβάθμιση - το Market ανοίγει σχεδόν αστραπιαία , όπως όλες οι εφαρμογές
Link to comment
Share on other sites

Με 2.3.3 κατά την αγορά - όχι από Vodaphone ή Cosmote και αναβάθμιση - το Market ανοίγει σχεδόν αστραπιαία , όπως όλες οι εφαρμογές

 

Μήπως δεν έχει σχεδόν καθόλου εφαρμογές;

Επίσης με το που ανοίγει το κινητό, ανοίγει και το μαρκετ. Λογικό να φαίνεται να ανοίγει αστραπιαία. Κλειστο από τη διαχείριση και δοκίμασε να το ξανανοιξεις.

 

Πάντως δεν το σηκώνει το νεο μαρκετ το ace. Όχι πως είναι καλό το νεο σε αλλά κινητά, απλά στο ace τα πίνει τελείως.

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν ήταν η ιδέα μου. Πάντως με το παλιό μάρκετ όλα πάνε μια χαρά.

Όπως είπα και πριν, το νέο, πέρα από το θέμα της καθυστέρησης, τρώει πάρα πολλά data μέχρι να ξεκινήσει.

(Εμ βέβαια.... μέχρι να φορτώσει 1500 γραφικά διαφημίσεων). Εγώ συχνά μπαίνω με 3G και μου το τσάκιζε.

 

Νομίζω οτι προς το παρών (μέχρι να το βελτιώσουν κι άλλο) πρέπει

να γυρίσουμε στο παλιό (με τον τρόπο που έδειξε ο ^Deadly_Sin^ )

 

--------

 

NEWS

Βγήκε σήμερα η νέα αναβάθμιση του KIES.

Ετσι, από 2.0.2.11071_128 έγινε 2.0.3.11082_152

 

Επίσης: ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ROOT:

Βγήκε σήμερα στο market η νέα έκδοση του root.apk

( https://market.android.com/details?id=com.noshufou.android.su&feature=search_result )

Από 2.3 πήγαμε στην έκδοση 3.0 !!

Σπεύσατε να αναβαθμίσετε...

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν έχει σχεδόν καθόλου εφαρμογές;

Επίσης με το που ανοίγει το κινητό, ανοίγει και το μαρκετ. Λογικό να φαίνεται να ανοίγει αστραπιαία. Κλειστο από τη διαχείριση και δοκίμασε να το ξανανοιξεις.

 

Πάντως δεν το σηκώνει το νεο μαρκετ το ace. Όχι πως είναι καλό το νεο σε αλλά κινητά, απλά στο ace τα πίνει τελείως.

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Το market δεν ανοίγει , ανοίγοντας το κινητό . Πρέπει να το επιλέξω ανοίγοντας τις εφαρμογές ( το κάτω δεξί κουμπάκι ), και παρουσιάζει

αμέτρητες εφαρμογές και επιλογές .

Link to comment
Share on other sites

Το market δεν ανοίγει , ανοίγοντας το κινητό . Πρέπει να το επιλέξω ανοίγοντας τις εφαρμογές ( το κάτω δεξί κουμπάκι ), και παρουσιάζει

αμέτρητες εφαρμογές και επιλογές .

 

Ο φίλος nikos523 εννοεί ότι ανοίγει το market στο background. Δε θα δεις κάτι στην οθόνη σου.

Aν πας με κάποιο utility (πχ optimoze toolbox) στο startup του κινητού θα δεις ότι ανοίγει (το καταραμένο).

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Ας συγχωρήσουν οι φίλοι την άγνοια , αλλά κι' αν ακόμα βγαίνει στο background , γιατί να με απασχολεί , αφού δεν μου δημιουργεί

κανένα πρόβλημα . Δεν έχω δεί ακόμα καθυστέρηση σε κάποια εφαρμογή ή αρχείο . Θα περίμενα μιά κάποια καθυστέρηση στο άνοιγμα

της ΄Συλλογής΄ όπου έχω καμιά δεκαριά animated wallpapers , 100+ pictures , και 65 video clips , αλλά κι' αυτό ανοίγει αστραπή .

Θα μου πεις , δεν ξέρεις τι δυνατότητες μπορείς να αποκομίσεις κάνοντας root , αναβαθμίσεις και διάφορα άλλα μαστορέματα .

Προσωπικά τρέφω απεριόριστο σεβασμό στους ψαχνόμενους γενικά , αλλά σε ότι με αφορά αυτού του είδους τις επεμβάσεις προτιμώ

να τις κάνω , και τις κάνω , στο Laptop άντε και στο ΡΝΑ που έχω .

 

@ Yoda : Τελικά ο χάρτης του Destinator δεν είναι ενημερωμένος . Αυτό το κομμάτι που σημείωσα δεν είναι ή αρχή του περί ου ο λόγος

περιφερειακού . Το ίδιο παρατήρησα και σε άλλα τρία σημεία που παρακολουθώ .

Link to comment
Share on other sites

@ Yoda : Τελικά ο χάρτης του Destinator δεν είναι ενημερωμένος . Αυτό το κομμάτι που σημείωσα δεν είναι ή αρχή του περί ου ο λόγος

περιφερειακού . Το ίδιο παρατήρησα και σε άλλα τρία σημεία που παρακολουθώ .

Υποτίθεται ότι βγάζουν ΚΑΘΕ χρόνο αναβάθμιση.

Τι στο καλό προσθέτουν? Παίρνουν τον παλιό χάρτη και τον μετονομάζουν?

Κι εγώ εδώ και 3 χρόνια κάνω μία νέα διαδρομή (επίσης Πελοπόννησο) την οποία δε λένε να ενημερώσουν

:mad:

 

Πάντως για την ιστορία το destinator είναι το αγαπημένο μου πρόγραμμα

και με το patch που έβγαλαν παίζει μιά χαρά σε gingerbread 2.3.3

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εφαρμογή για να μεταφέρεις εφαρμογές στη κάρτα μνήμης χωρίς να είσαι root; Γιατί η app2sd που δοκίμασα δεν έκανε τίπτοα.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...