Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα...

 

 

---------------------------------

Υπάρχει

το video το οποίο κάνει ένα benchmark στο Ace με την 2.3.4 ... δείτε τα αποτελέσματα.

Το θέμα είναι αν έχει περάσει ο τύπος και το Lagfix και έχει φορμάρει με ext4 ή εχει διορθωθεί η ταχύτητα και το read - write με την 2.3.4

Κάποιος που την έχει περάσει να μας πεί την γνώμη του?

 

Και κάτι ακόμα, έχω rooted την συσκευή μου. Με ποιόν τρόπο διαγράφω/μεταφέρω/ τροποποιώ προγράμματα που έχει το τηλέφωνο μέσα απο μόνο του ? για παράδειγμα θέλω να σβήσω το shop και το Think Office ή να το μεταφέρω στην κάρτα.

Γίνεται ? και αν ναι πώς ??

ευχαριστώ...

 

Πολυ χαμηλο σκορ θα ελεγα. Η 2.3.4 ειναι λογικα η εκδοση KPH που εχει κυκλοφορησει εδω και αρκετο καιρο στο samfirmware (ολες οι αλλες εκδοσεις ειναι 2.3.3 αν δεν κανω λαθος) . Πιστευω οτι δεν εχει ext4 αλλιως θα επιανε γυρω στα 1500. Εδω να πουμε πως το quadrant εχει ενα θεματακι με 2.3 και βγαζει πολυ μεγαλα αποτελεσματα Εγω με την ανεπισημη cyanogen ρομ επιασα 1733 τη πρωτη φορα και 1800 τη δευτερη αλλά τα αποτελεσματα στα benchmarks δεν λενε τιποτα, το θεμα ειναι στη καθημερινη χρηση η σταθεροτητα και το "smoothness" της εκαστοτε ρομ.

 

Για το αλλο ερωτημα, εφοσον εισαι rooted αυτο που θες ειναι το titanium backup. Μπορεις να σβησεις οποιαδηποτε εφαρμογη θελεις αλλά μπορεις να κανεις backup της εφαρμογης ετσι ωστε να την επαναφερεις εφοσον την εσβησες. Ειναι πολυ χρησιμο αν αλλαζεις συνεχεια ρομς μιας και αντι να κατεβαζεις ολες τις εφαρμογες απο την αρχη απλα τις επαναφερεις με το titanium.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα και εγώ την αναβλαθμιση μέσω ΚΙΕS (2η φορα κλπ) όλα πήγαν καλά, δεν χάθηκε τίποτα από εφαρμογές ,δεδομένα κ.α . Το κινητό δείχνει εμφανως πιο γρήγορο στην χρήση με μια εξαίρεση..τον χρόνο που κάνει να ανάψει η οθόνη οταν πας να το ξεκλειδώσεις από το πλαινό κουμπί. Ενώ με froyo ήταν στιγμιαίο τώρα κάνει 1 δευτερόλεπτο. Είναι φυσιολογικό ; υπάρχει κάποιο timer που πρέπει να αλλάξω;

Vivere Pericolosamente

It's the only way...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα και εγώ την αναβλαθμιση μέσω ΚΙΕS (2η φορα κλπ) όλα πήγαν καλά, δεν χάθηκε τίποτα από εφαρμογές ,δεδομένα κ.α . Το κινητό δείχνει εμφανως πιο γρήγορο στην χρήση με μια εξαίρεση..τον χρόνο που κάνει να ανάψει η οθόνη οταν πας να το ξεκλειδώσεις από το πλαινό κουμπί. Ενώ με froyo ήταν στιγμιαίο τώρα κάνει 1 δευτερόλεπτο. Είναι φυσιολογικό ; υπάρχει κάποιο timer που πρέπει να αλλάξω;

Απ ότι έχουν πει και σε προηγούμενα ποστς μάλλον είναι φυσιολογικό (το κάνει και σ εμένα)

 

Απο μπαταρία είδατε καμιά διαφορά βρε παιδιά???

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα και εγώ την αναβλαθμιση μέσω ΚΙΕS (2η φορα κλπ) όλα πήγαν καλά, δεν χάθηκε τίποτα από εφαρμογές ,δεδομένα κ.α . Το κινητό δείχνει εμφανως πιο γρήγορο στην χρήση με μια εξαίρεση..τον χρόνο που κάνει να ανάψει η οθόνη οταν πας να το ξεκλειδώσεις από το πλαινό κουμπί. Ενώ με froyo ήταν στιγμιαίο τώρα κάνει 1 δευτερόλεπτο. Είναι φυσιολογικό ; υπάρχει κάποιο timer που πρέπει να αλλάξω;

 

Λυπαμαι φιλε μου αλλά αυτη η καθυστερηση στο ξεκλειδωμα ειναι κατι νορμαλ που δεν μπορεις να αλλαξεις. Παντως μπορει να σε ξενιζει στην αρχη αλλά μετα το ξεχνας τελειως, ειναι θεμα συνηθειας ;)

Link to comment
Share on other sites

μολισ εκανα και εγω το update σε 2.3 αυτα που καταλαβα μεχρει στιγμης

το κινιτο ειναι οντοσ πιο γρηγορο!

η μνημη συσκευης απο 145 που ειχα σε χρηση ,μειωθηκε σε 131 και δεν αυξηθηκε οπως ανεφεραν καποιοι,δεν ξερω γιατι και πως!

το navigon δεν λειτουργει,τωρα θα δοκιμασω να περασω τιν πιο προσφατη εκδοση!

το μονο σημαντικο προβλημα ειναι οτι οταν κανω reboot ,μολις το κινιτο ανηξει δεν μου φορτωνει ολες τις εφαρμογες μεσω Link2SD!αφου κανω Quick reboot μεσω Link2SD ολα μετα δουλευουν κομπλε!

να αναφερω οτι εκανα root με τον τροπο που εδειξε ο YODA και ολα δουλευουν τελεια! αυτα προς το παρων!

Link to comment
Share on other sites

μόλις άνοιξα το Maps για να το δοκιμάσω μιας και αναφέρεις πρόβλημα και δούλεψε κανονικά.

Με σύνδεση wifi...

 

Μαλιστα εμενα συνεχιζει με το που ανοιγει το maps να κανει reboot.

Υπαρχει τροπος να βρω καπου το google maps ετσι ωστα να κανω απε/επανεγκατάσταση?

 

Edit: Τελικα με σβήσιμο των δεδομένων της εφαρμογης απο τις ρυθμίσεις λύθηκε το προβλημα!

Edited by Bictor
Link to comment
Share on other sites

Πολυ χαμηλο σκορ θα ελεγα. Η 2.3.4 ειναι λογικα η εκδοση KPH που εχει κυκλοφορησει εδω και αρκετο καιρο στο samfirmware (ολες οι αλλες εκδοσεις ειναι 2.3.3 αν δεν κανω λαθος) . Πιστευω οτι δεν εχει ext4 αλλιως θα επιανε γυρω στα 1500. Εδω να πουμε πως το quadrant εχει ενα θεματακι με 2.3 και βγαζει πολυ μεγαλα αποτελεσματα Εγω με την ανεπισημη cyanogen ρομ επιασα 1733 τη πρωτη φορα και 1800 τη δευτερη αλλά τα αποτελεσματα στα benchmarks δεν λενε τιποτα, το θεμα ειναι στη καθημερινη χρηση η σταθεροτητα και το "smoothness" της εκαστοτε ρομ.

 

Η αλήθεια είναι πως δεν έχει πρόβλημα στην ομαλότητα αλλά όταν βλέπεις τέτοια αποτελέσματα για μία ανόητη επιλογή της samsung τότε προσπαθείς να προσπεράσεις το "θέμα" με διάφορους τρόπους. συγκριτικά με το δικό μου αποτέλεσμα στο Quadrant με αυτό που φαίνεται στο video είναι θεαματική η διαφορά μιας και αυτή τη στιγμή με official 2.3.3 το Ace είναι πιο χαμηλά από το S ενώ μπορεί να το ξεπεράσει. Άν τελικά στην 2.3.4 έχουν ξεπεράσει το Ι/Ο θέμα.

Λίγες περισσότερες πληροφορίες για την cyanogen ? φαντάζομαι δεν είναι official άλλα cooked ...

 

Για το αλλο ερωτημα, εφοσον εισαι rooted αυτο που θες ειναι το titanium backup. Μπορεις να σβησεις οποιαδηποτε εφαρμογη θελεις αλλά μπορεις να κανεις backup της εφαρμογης ετσι ωστε να την επαναφερεις εφοσον την εσβησες. Ειναι πολυ χρησιμο αν αλλαζεις συνεχεια ρομς μιας και αντι να κατεβαζεις ολες τις εφαρμογες απο την αρχη απλα τις επαναφερεις με το titanium.

 

το κατέβασα εχτές αλλά δεν είχα χρόνο να το δοκιμάσω .. είδα πάντως πως έχει άπειρες επιλογές και διάφορα κοκοκόψαρα :lol:

Η αποθήκευσή τους φαντάζομαι γίνεται στην SD κάρτα και έπειτα από εκεί και η επαναφορά τους ... αρκεί να μην αλλάξουμε κάρτα :lol::lol:

 

Υ.Γ τελικά από τα τελευταία πόστ που διαβάζω, όταν έχει κάποιος πρόβλημα με κάποια εφαρμογή από το πέρασμα 2.2.1 σε 2.3.3 στις περισσότερες περιπτώσεις το πρόβλημα λύνεται αν σβήσουμε τα δεδομένα της εφαρμογής αυτής. ΟΧΙ την εφαρμογή ... τα δεδομένα της εφαρμογής.

Edited by crazyio

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ τελικά από τα τελευταία πόστ που διαβάζω, όταν έχει κάποιος πρόβλημα με κάποια εφαρμογή από το πέρασμα 2.2.1 σε 2.3.3 στις περισσότερες περιπτώσεις το πρόβλημα λύνεται αν σβήσουμε τα δεδομένα της εφαρμογής αυτής. ΟΧΙ την εφαρμογή ... τα δεδομένα της εφαρμογής.

Eτσι έγινε και σ εμένα με το ημερολόγιο!

(Επίσης έτσι έμαθα οτι μπορούμε με τη μία να σβήσουμε ΟΛΑ τα ραντεβού από το ημερολόγιο)

 

Και κάτι για να ευθυμήσουμε:

Τα Angry Birds αγαπάνε το Samsung Galaxy Ace πιο πολύ και από τα αυγά τους!!!

http://www.youtube.com/watch?v=6j-OZdi8pv8&feature=related

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Εχω κατεβάσει αρκετά Reminders και Birthday reminders αλλά κανένα απ' αυτά δεν φαίνεται να μπορεί να μου δώσει εκείνο που

ζητάω , δλδ απλά να κάνω εγγραφή κάποια ονόματα με αντίιστοιχα γεγονός και ημερομηνιές , και την συγκεκριμένη ημερομηνία ,

στο πρώτο ξεκλείδωμα γιά χρήση το πρωϊ να βγάζει μιά κάποια ειδοποίηση , να βαράει κάποια κουδούνα :lol: , whatever , και να

παρουσιάζεται το ονομα και το γεγονός , π.χ τουρουτουτού ...... Θανάσης Επέτειος γάμου .

 

Καμιά πρόταση ?

 

ΥΓ Γνωρίζει κανείς σε τι γλώσσα είναι γραμμένες οι εφαρμογές στα android ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω το κινητο αλλα ειναι αναμεσα σ αυτα που θα παρω .

 

Αυτο που ειπες να τις βαζω στην καρτα γινεται με καποιο προγραμμα λογικα , ετσι ?

 

Ειναι ευκολο ή θα με παιδεψει ?

 

Λες να παρω καποιο αλλο και να το αφησω αυτο ?

 

Γενικα ειναι καλο ? Εχει κολληματα ?

 

Καποιος παιδια να μου πει ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Καποιος παιδια να μου πει ?

 

Προσωπικά μιλώντας πάντα είναι το πρώτο μου κινητό με android και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Δεν έχει κολλήματα, είναι γρήγορο (βάση των δικών μου αναγκών, προέρχομαι από "αργό" κινητό με windows mobile 6.1) και γενικά δεν έχω μετανιώσει για την επιλογή μου.

Η απόφαση όμως παραμένει δική σου :)

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

- Η μεταφορά στην κάρτα γίνεται με κάποιο από τα προγράμματα τύπου Move2SD που υπάρχουν free στο Market.

- Είναι εύκολο.

- Αν εξαιρέσεις τo μικρό εσωτερικό χώρο αποθήκευσης που έχει, κατά τ άλλα είναι πολύ καλό και πολύ φτηνό σε σχέση με πολλά άλλα.

(Επίσης το αγαπάνε τα Angry birds :p )

- Κολλήματα δεν έχουμε πέρα από συγκεκριμένα γενικά προβλήματα των εφαρμογών (όχι του κινητού) τα οποία όμως τα λύνουμε εδώ.

 

Βέβαια, όπως είπε και ο αγαπητός crazyio : "Η απόφαση παραμένει δική σου" :)

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. Έχω μια ερώτηση και ελπίζω να είναι κατάλληλο αυτό το forum.

Είμαι root και θέλησα για τους γνωστούς λόγους, να εγκαταστήσω το Link2SD. Προσπάθησα να δημιουργήσω 2ο partition, κάνοντας ότι ακριβώς λέει εδώ αλλά κάθε φορά μόλις έκανα apply και ολοκληρωνόταν η διαδικασία χωρίς πρόβλημα, το ace που έλεγε ότι η κάρτα μνήμης είναι κατεστραμμένη. Έχω μια 8GB κάρτα, και το 2o partition ήταν περίπου 770MB.

Το έχει αντιμετωπίσει και κάποιος άλλος? έχει κανείς να προτείνει κάποια εναλλακτική?

Edited by s_christ
Link to comment
Share on other sites

Το addfree το περναμε κανονικα τελικα σε rooted τηλεφωνο; Γιατι ειχε αναφερθει οτι δημιουργει προβλημα στην 2.2.3!!!!

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση της Cosmote βγήκε μόλις χθες (Κι εγώ Cosmote είμαι και με ειδοποίησε το ΚΙΕΣ)

 

 

Δοκίμασε όποτε σου ξανακολλήσει να πληκτρολογήσεις (εκεί που καλείς τα τηλέφωνα) το εξής:

*#*#526#*#*

ενδεχομένως να σου λύσει το πρόβλημα ;)

 

 

αναβαθμιση ακομα τιποτα!!Το συνδέω κάθε μέρα αλλά ακόμα δεν μου έχει δείξει κάτι!!!

 

Η εντολή για το wi fi δούλεψε κανονικά!!!Σ'ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Το addfree το περναμε κανονικα τελικα σε rooted τηλεφωνο; Γιατι ειχε αναφερθει οτι δημιουργει προβλημα στην 2.2.3!!!!

 

το έβαλα στο κινητό μου .. μόλις το έβαλα το άνοιξα .. και έκλεισε το κινητό :( όχι επανεκκίνηση ! απλά έκλεισε ! μονο του ! το άνοιξα κανονικά δεν το πείραξα κ δουλεύει :\ ούτε κωλύματα βλέπω πλέον ούτε τίποτα , απλά δεν το [πειράζω καθόλου :)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που σίγουρα θα ενδιαφέρει πολλούς!!Η αναβάθμιση 2.3 υποστηρίζει flash player για το ace;;;;

Δυστυχώς ΟΧΙ! :(

Απ ότι έχω διαβάσει δεν είναι θέμα software αλλά hardware το ότι δεν έχουμε flash.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως δεν έχει πρόβλημα στην ομαλότητα αλλά όταν βλέπεις τέτοια αποτελέσματα για μία ανόητη επιλογή της samsung τότε προσπαθείς να προσπεράσεις το "θέμα" με διάφορους τρόπους. συγκριτικά με το δικό μου αποτέλεσμα στο Quadrant με αυτό που φαίνεται στο video είναι θεαματική η διαφορά μιας και αυτή τη στιγμή με official 2.3.3 το Ace είναι πιο χαμηλά από το S ενώ μπορεί να το ξεπεράσει. Άν τελικά στην 2.3.4 έχουν ξεπεράσει το Ι/Ο θέμα.

Λίγες περισσότερες πληροφορίες για την cyanogen ? φαντάζομαι δεν είναι official άλλα cooked ...

 

Ειναι ανεπισημη γιατι δεν εχει ασχοληθει η ομαδα της cyanogen ακομα μαζι της ομως ειναι φτιαγμενη με βαση cyanogen mode source. Αν γινουν πολλα downloads της ρομ σιγουρα θα εχουμε και επισημη υποστηριξη. Εδω http://stats.cyanogenmod.com/ μπορειτε να δειτε ποσα downloads εγιναν, η δικη μας συσκευη εχει το ονομα cooper και ειμαστε στα 1539 :p

Εγω προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος εδω και μερικες μερες που την περασα, εχει καποια προβληματακια οπως το ραδιο που δεν δουλευει κτλ (για μενα ειναι ασημαντο μιας και δεν ακουω ποτε ραδιο στο κινητο). Προσοχη ομως γιατι η cyanogen δεν εχει τπτ "samsung" πανω της και ετσι ξεχναμε την συνδεση με το kies (καλο ειναι αυτο κατα τη γνωμη μου). Περισσοτερες πληροφοριες εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1263292

Link to comment
Share on other sites

αν η δική μας συσκευή έχει το όνομα cooper τότε η ace με 14,994 ποια είναι ? :wacko:

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

αν η δική μας συσκευή έχει το όνομα cooper τότε η ace με 14,994 ποια είναι ? :wacko:

 

Xεχεχε, ευλογο ερωτημα και η απαντηση ειναι πως ειναι καποιο μοντελο της htc, δεν θυμαμαι ακριβως ποιο.

 

Επισης, οι δημιουργοι της MIUI ρομ (πολυ γνωστη και πολυ ομορφη ρομ) εχουν κανει ενα poll στο facebook που ρωταει με ποια συσκευη να ασχοληθουν, νομιζω οτι ειναι καθηκον μας ( :p ) να μπουμε και να ψηφισουμε..τι αλλο? galaxy ace!

 

http://www.facebook.com/questions/217517851641131/?qa_ref=qd

 

Eιμαστε στη τριτη θεση! Παμε γερα!

Edited by ^Deadly_Sin^
Link to comment
Share on other sites

έχω το κινητό με product code COS και λέει οτι ειναι το τελευταιο firmware που εχει επανω ενώ έχει βγει για cosmote η αναβάθμιση. Γιατί έτσι;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Σωστός !! :D

σε ευχαριστώ για ακόμα μια φορά !! ;)

 

τώρα μένει να μας απαντήσει κάποιος που έχει περάσει την 2.3.4 αν είδε διαφορά στην ταχύτητα ....

 

Την πέρασα εγώ, ξεχνάμε link2sd με την 2.3.4. Πέρασα το Auto App2sd με 1,99€ κατάργησα όλα τα task Killers και πέρασα το auto killer memory optimizer μου φαίνεται ότι πάει ποιο γρήγορα από την 2.3.3.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...